BUITENLAND. Frans Xaerebout; aan boord daarvan bevond zich de lieer J F. A. Coertzen, schout-bij-nacht en inspecteur-generaal over liet loods wezen, de betonning, bebakeniug en verlichting. De niet dit vaartuig gemaakte togt heeft voornamelijk teil doel gehad de kustlichten op de kusten van Engeland en Frankrijk in oogensehouw te nemen, ten einde te zien in hoeverre het gebruik van electriek vuur ook voor onze kustlichten wenschelijk zou zijn. Stellige berigten omtrent de zaak van Italië levert de jongste tijd slechts zeer zeldzaam. Tengevolge van zulk een nijpend gebrek, ziet men zich als courantier genoodzaakt, tevreden te zijn met geruchten en gissingen, om die in een passend kleed te steken en ze den lezers voor bruikbare waar voor te zetten dezen laatsten de gunst afsmeekeude 0111 zich met dat schrale deel te behelpen, tot dat de bron, waaraan staatkundige berigten belmoren te ontvloeijen, milder stroomt. Dat Rome welligt over korter of langer tijd zal bevrijd worden van zijne fransche bezetting; dat vooraf echter van den koning van Italië de verzekering zal worden geëischt, om 's pausen grondgebied niet in het minst te schenden; dat Rome alzoo niet bestemd zal zijn om de hoofdstad van Italië tc wordendat evenwel door het ver trek der vreesaanjagende fransche troepen gelegenheid zal worden gegeven aan de romeinsehe bevolking, 0111 zich ten aanzien der te kiezen regering te verklarendat Garibaldi zijne vrijheid en daar door te gelijk dc gelegenheid herkrijgen zal, om zich v eder voor de oplossing van het italiaansche vraagstuk in de bres tc stellen het zijn alle gissingen en geruchten en niets meer. Of die geruchten nu van hooger hand worden verspreid, met het doel om zoodoende de publieke opinie te polsen, dan wel of het louter uit de lucht gegrepen gissingen of wenschen zijn, die zich door middel der pers openbaren, wij willen het hier niet beslissenmaar deelen slechts mede, wat wij hier en daar vinden opgeteekend, omdat geruchten en profecijen toch altijd kans hebben bewaarheid of vervuld te worden. In eene circulaire, gedateerd 10 September, en gerigt aan de europesche mogendheden, dringt de italiaansche regering aan op eene spoedige oplossing der italiaansche quaestie. Daarin wordt gewezen op de voortreffelijke houding der bevolking van het schier eiland, toen de onderneming van Garibaldi met een burgeroorlog dreigde. Daardoor, zoo voert de regering aan, heeft Italië getoond overtuigd te zijn, dat het van koning Yictor Emtnanuel kan verwachten het romeinsch vraagstuk ten einde te brengen, langs wettigen weg. Toen Italië Garibaldi bestreed, verrigtte het eene laatste krachtsinspanningeen staat van zaken als de tegen woordige is niet langer houdbaar en eischt, met het oog op de godsdienst-belangen der katholieke wereld en op de rust van Europa dringend voorziening. Dit is de korte inhoud van het staatsstuk, dat niet van belang is ontbloot en bestemd schijnt om de regering uit hare moeijelijke positie te verlossen. De toestand van Garibaldi verbetert; de spanning en de ontevre denheid der bevolking nemen steeds toe; gedurig hebben er arres- tatiën plaats en Kattazzi schijnt bevreesd voor een aanslag op zijn leven. De pruissisclie ministers hebben de eer niet, om op groote onder steuning en merkbaar gemeen overleg bij de volksvertegenwoordiging tc kunnen rekenen. Tamelijk ongelukkig slagen zij om de zaken, betreffende het departement van oorlog, door de kamer goedgekeurd te krijgen. De verschillende pogingen, aangewend om de besluiten dienaangaande er door te slepen, schijnen allen te moeten schipbreuk lijden op de houding van kiezers en gekozenen. De ontbinding der kamer werd gevolgd door eene, lang niet gewenschte, herkiezing der liberale meerderheid. Het verzet der vorige kamer, 0111 de voor stellen betreffende de landsverdediging goed te keuren, werd door- deze bestendigd. De verdediging der daarbij betrokken ministers bleef als eene stem des roependen in de woestijn. En het loven en bieden om een amendement van een der leden half over te nemen en de andere helft als ongedaan te beschouwen, door welke handelwijze de regering tijdelijk uit den nood zou zijn gered-het trof geen beter lot. Thans staat voor de deur, of eene verpletterende neder laag, of eene ontbinding van dezen tak der volksvertegenwoordiging, of de aftreding van het bewind. De oorlog in Amerika duurt voort. Die tijding kunnen wij wel geregeld herhalen in ieder nommer, waarin wij van de vermeerdering van strijdkrachten en van het op handen zijn van nieuwe bloedige tooneelen hebben te gewagen. De zuidelijke regering heeft het plan opgevat 0111 het leger nog met 30,000 man te vermeerderen en Washington, de hoofdstad der Unie, wordt thans zelfs bedreigd vele fumiliën verlaten die stad. Door S0 Poolsche edellieden van de nationale partij is een adres gerigt aan den grootvorst Constantijn, houdende mededeeling van hunne bezwaren tegen den tegenwoordigen toestand des lands en van dc middelen, die, huns inziens, zouden kunnen strekken, om Polen weder te deen bloeijen. Te ITerve, nabij Luik, heeft dezer dagen het volgend voorval plaats gehad. De heer E. en zijne echtgenoote, wonende op dc place de lTIótel-de-Ville, hadden zamen een gedeelte van den avond door- gebragt toen, tegen 8 ure, de man aan zijne vrouw zeide, dat hij eenige oogenblikken ging doorbrengen in het Café de la Paix. Uit gelokt door het sehoone weder, ging hij echter wandelen. Het was hem te laat geworden om naar het koffijhuis te gaan en besloot huiswaarts tc keeren en te gaan slapen. Om zijne vrouw niet te hinderen, die met dc meid in slaap was gevallen, sloop hij, zoo zacht mogelijk den trap op, en ging naar zijn bed. Toen tegen 10 ui-'; zijne vrouw haar man niet tc huis vond, besloot zij naar bed tc gaan, en ging met dc meid naar hare slaapkamer. Aldaar ge komen, zag do meid, dat de gordijnen half los warenhaasl opende zij ze en men kan haar schrik nagaan; zij zag daar een manspersoon boven op de beddeiakens liggen. Geen oogenblik twijfelde zij, of het was een dief of een moordenaar. De jufvrouw, door het schreeuwen der meid van de zaak verwittigd, begon ook tc gillen, terwijl haar man, uit zijn eersten slaap gewekt, het bed uitstapte en schreeuwde, dat hij het was. Maar op het gezigt van een man in zijn hemd, die, in het half donker haar naderde, wer den zij beiden door schrik overmand. Zij hoorden als het ware niets, lieten het licht uit hare handen vallen en rolden als het ware van de trappen af; de meid zelfs zoo vlug, dat zij op haar hoofd neerkwam. Zij liepen beiden naar de voordeur, maar vonden die, helaas! gesloten. De twee vrouwen schreeuwden toen nog harder en waren gek van schrik. De buren, gedreven door nieuwsgierig- beid en niettemin verschrikt, verzamelden zich voor het huis. Men zocht middelen 0111 in huis te komen, toen juist een veldwachter voorbij kwam. Hij wilde de deur met geweld openen, maar de lieer B. die door zijne vrouw voor den dief werd gehouden, kwam op de gelukkige gedachten om naar beneden te gaan en de deur voor den veldwachter te openen. Deze zorgde dadelijk voor licht en toen herkenden de verschillende acteurs van deze dramatische- burleske seene eikander dadelijk, en men kan nagaan, hoe gek zij elkander aankeken. Onder liet opschrift„Economische statistiek van Belgie," leest men in de Moniteur des Interets Materiele het volgende: „Twee wetenschappen hebben in de laatste twintig jaren groote vorderingen gemaakt en de uitstekendste mannen van onzen tijd bezig gehoudende Statistiek en de Staathuishoudkunde. Die twee wetenschappen hebben tallooze punten van aanraking, en hoewel door verschillende middelen, beoogen zij nagenoeg hetzelfde doel de beoefening der vraagstukken van voortbrenging en verdeeling van rijkdommen. „De Staathuishoudkunde is grootendeels eene bespiegelende weten schap, leerstellingen scheppende bij wijze van redenering, theoriën door het spel der verbeelding. De Statistiek daarentegen, eene hoogst positieve wetenschap, schetst in cijfers de stoffelijke toestanden van een volk, zijn zielental, de beweging zijner nijverheid, enz. „Tusschen de Staathuishoudkunde en de Statistiek bestaat het zelfde hemelsbreed verschil als tusschen de theorie en de praktijk maar welk een grooten steun beiden elkander kunnen bieden, begrijpt men ligtelijkdoor elkander onderling te controleren, kunnen zij tennaastenbij de waarheid doen vinden. „Hoeveel staathuishoudkundige theoriën zijn gelogenstraft door feiten, die de Statistiek heeft doen uitkomen. I11 dit opzigt heeft hare studie een groot nut, want zij doet ons dikwerf op onze hoede zijn voor denkbeelden, schoon op het oog, met gloed en behendig heid voorgespiegeld, maar die, alles wel bezien, niet anders zijn dan vernuftige drogredenen door hoogvliegende geesten uitgedacht. „Zoo echter, van den anderen kant, de cijfers der Statistiek niet vergeleken, toegelicht en verklaard worden door middel der begin selen van de leer der Staathuishoudkunde, zouden zij koud en onvruchtbaar blijven. „In alle zaken is het goed den middenweg te zoeken" enz. In het Journal des Débats wordt de nederlaudsche regering in een breedvoerig betoog, zeer gehuldigd wegens de afschaffing der slavernij in tVest-lndiëen zulks terwijl die maatregel, wat de Vereenigde Stalen betreft, nog in het verre verschiet is gelegen, Dat blad laat niet na te doen uitkomen, dat Spanje thans nog de eenige europesche, Christelijke natie is, die den slavenhandel en de slavernij met onbegrijpelijke hardnekkigheid in stand houdt. - Uit Tours wordt het volgend voorval gemeld, dat aldaar in den jongsten tijd moet hebben plaats gehad: Een jong man, bekend met eenige jonge dames, bewees hen, bij iedere voorkomende gelegenheid, de achting, die hij meende aan fatsoenlijke meisjes verschuldigd tc zijn. Menigmaal ondervond hij daarom spotternij van anderen, die, of zijne oplettendheden verkeerd beoordeelden, of, gedreven door jaioezij, alleen voor zichzelven die kleine gunsten verlangden. Hij bleef echter voortgaan, gevolg te geven aan de inspraak van zijn hart en hield daarom niet op, het leven te veraangenamen van hen, die hem omringden. Na eenigen tijd werd een der meisjes bezitster van een groot vermogen. liet overlijden van haren oom, die een rijk grondbezitter was, schonk haar aanzienlijke bezittingen, zoodat een leven van genot en weelde voortaan het deel zou zijn van haar, die eenmaal, wel niet in lage, maar toch in afhankelijke betrekking werkzaam was. Spoedig werd zij omgeven door tal van aanbidders, die, bekoord door den grooten schat, dongen naar haar hart en hand. Zij weigerde herhaalde malen. Op zekeren avond echter, biedt de galante jongeling, wiens beeld wij iu den aanvang schetsten, zich weder aan, om de thans zoo rijke en aanzienlijke dame naar hare woning tc geleiden. Deze neemt ook thans dit vriendelijk aanbod aan, maar doet onderweg niet onduidelijk blijken, dat zij, hoewel onderscheidene minnaars reeds door haar waren afgewezen, niet ongenegen zoude zijn, om voortdurend en dagelijks van zijne beleefd heden te profiteren. De jonge man begreep dien wenk en, ofschoon hij nooit van zulk een geluk had durven droomen, waagde hij het, der dame het voorstel tc doen, om hare bezittingen met haar te deelen. Er waren weinig woorden toe noodig, om hare hand in de zijne te leggen en de galanterie van vroeger dagen tc doen oplossen in eene huwelijkstrouw, die slechts aan het graf zou eindigen. Dc berigtgever besluit zijn eenvoudig verhaal met den wensch, dat vele jongelieden door het gebeurde mogen worden opgewekt tot opregte beleefdheid jegens de teedere kunne, want dat, al is het bezit van rijkdom en eere juist niet altijd het loon daarvoor, de erkentelijkheid der dames en de goedkeuring van het eigen hart steeds de schoonste zelfvoldoening schenken! In een der gemeenten van liet departement Sarthe woont een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2