BUITENLAND. tveiiep ni verband slaat met andere en Loogere belangen, dan die eeuer verbinding van Amsterdam, met de haven van het Nieuwediep; de spoorweg stelt die haven in verband niet het gelieele spoorweg net, met geheel Duilschland en daardoor met geheel Europa." „Het Gouvernement is niet onder den indruk, dat het zeegat van Texel slechter wordt. Naar het oordeel der regering, kan het Noordhollandscli Kanaal goede en groote diensten blijven doen. Evenwel beamen wij alles, wat in deze paragraaph van het verslag ten voordeelc der nieuwe doorgraving wordt gezegd. Hoe hoog men het tegenwoordige kanaal waardere, het maakt de doorgraving niet overbodig. En de regering is niet minder verpligt de laatste voor te staan, dan het eerste te handhaven. Z. M. heeft, als blijk van erkentelijkheid voor een II. D. opgedragen feestmarsch, een fraai gouden zakhorologie vereerd aan den heer II. Yoorthuis, kapelmeester bij het Instructie-Bataillon te Kampen. Den 29 Sept. is te Terschelling in de buitengronden gestrand de Engelsehe scliooner Jane en Elisabeth, kapt. Edeward. met stukgoederen van Liverpool naar Hamburg bestemd. De équipage, uit 5 man bestaande, is door den loodsschipper G. G. Molenaar, van de loodsboot No, 3 gered en behouden aldaar aangebragt. Als eenc bijzonderheid wordt gemeld uit Twisk, dat aldaar in de vorige maand het huwelijk is voltrokken tusschen Dirk Dammes en Antje Lans. De bruidegom is 72 en de bruid 03 jaar oud. Do eerste der getuigen is S9 jaar, de tweede 70, de derde 74 en de vierde 71. De som-der jaren van dit zestal oudjes is 445, derhalve door elkander ruim 74 jaren, 't Behoort zeker tot de zeldzaamheden, zulk een zestal naar de trouwzaal te zien gaan cn het mag aan de eene zijde een bewijs genoemd worden, dat ook in dat dorp de trouwlustigheid zoo spoedig niet is uitgebluscht, aan de andere zijde zal men moeten erkennen, dat ook aan den „zelfkant" van Nederland de mensehen vrij oud kunnen worden. Tegen den avond van 2 dezer heeft te Koedijk, nabij Alkmaar, een hevige brand gewoed. Op het verzoek om adsistentie, vertrok ken uit genoemde stad zoo spoedig mogelijk het noodigc personeel met 2 spuiten, eenc afdeeling schutterij en een aantal nachtwachts derwaarts, vergezeld door honderden hulpvaardigen of nieuwsgie rigen. Van de Stadsvest gezien, leverde deze brand een vreeselijk gezigt op. Ten 9 ure schijnt men den brand meester te zijn ge worden. Men verneemt, dat 5 boerenwoningen in de asch zijn gelegd en dat die verzekerd waren in de Noordh. Brandwaarborg- Maatschappij te Ond-Carspel. De brand zou ontstaan zijn bij den landman K. Groenewoud; de oorzaak is geheel onbekend. - Op Woensdag 8 dezer, des namiddags ten half drie ure, zal, aan het lokaal van het Prov. Bestuur te Haarlem, worden aan besteed .- Het afbreken der bestaande onderwijzers-woning, het bouwen eener nieuwe school en het iurigten der bestaande school tot onderwijzers-woning, te Hgpolitushoef, op het eiland TFieringen. Z. K. II. de prins van Oranje is in den namiddag van 1 dezer aan een groot gevaar ontkomen. Toen Z. K. II. op een wandelrid den Dennenweg, bij de brug van de Erederikstraat, te 's Graven- hage passeerde, had hij het ongeluk van het paard te storten. Het voortrennende ros werd echter spoedig gegrepen en Z. K. PI. had zich zoo weinig bezeerd, dat hij weder kon opstijgen en zijn wandel rid voortzetten. Teil zes ure nam Z. K. II. dan ook reeds weder deel aan een diner bij Z. M. den koning. De heer Korndorffer, opzigter bij de Staats-Spoorwegen al hier, is door den gemeenteraad te Rotterdam, met 27 van de 31 stemmen, benoemd tot inspecteur over het bouwen aldaar. Zr. Ms. scliroefstoomschip Apeldoorn, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl., .1. A. II. Hugeuholtz, komende uit de West- Indiën, is in den morgen van 2 dezer ter reede van Hellevoetsluis aangekomen. Bij de op 30 September te Gorinchem plaats gehad hebbende herstemming voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tusschen de heeren van Boetselaer van Dubbeldam en Yiruly Verbrugge, werd de eerste met 1201 stemmen gekozen; de lieer Viruly had 931 stemmen op zich vereenigd. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 12 Aug. 1862 hebben wij do na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandseh eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Palembang, kapt. ter zee J. D. Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. korvet Ballas, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, behoort tot het station ter Westkust van Sumatra, doet kleine togten in de vaarwaters aldaar, tot het bewerkstelligen van hydrographische opnemingen. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylacles, luit. ter zee 1ste kl. A. W Keuchenius, gaat voort met de opname van Straat Banka. Ligt volgens de laatste berigten ter reede van Muntok. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Koeq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band- jermasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. scliroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P. J. Mossel, behoort tot het station in de wateren der Molukken, heeft Boero bezocht en Ceram TFahang aangedaan wordt vervangen door Zr. Als. stoomschip Amsterdam, en zal dan opkomen naar Soerabaija. Zr. Ms. scliroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der clden Erdbrink, ondergaat eenige herstellingen aan her maritime-etablissement te Soerabaija. Zr. Ms. scliroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga, zal weder bij de vlag opkomen; doet thans eene togt met den resident van Riouw naar Slak. Zr. Ms. scliroefstoomschip 3de kl. lleteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, behoort tot de zeemagt in de wateren van Menado, en heeft van uit Gorontalo Kema en Kwandang bezocht, bij welke gelegenheid nog eenige zeeroovers zijn opgepakt, die wa ren achtergebleven, en vervolgens Ternate aangedaan. Zr. Ms. scliroefstoomschip 4de kl. Bali, luit. ter zee 1ste kl. A. L. Palm, wordt te Soerabaija voor de teliuisreis gereed gemaakt. Zr. Ms. scliroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, behoort tot het station in de japansche waterenbekruist de vaarwaters aldaar in verband met de zen dingen van den consul-generaal der Nederlanden. Zr. Ms. scliroefstoomschip 3de kl. Soembing, luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout, ligt beschikbaar ter reede van Batavia, is bestemd om naar Nederland terug te keeren na voorafgaande voorzieningen. Zr. Ms. scliroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. TI. E. Bunnik, is den 5 Julij via Soerabaija naar Macassar ver trokken ter aflossing van Zr. Ms. stoomschip Amsterdam. Zr. Ms. scliroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. tor zee 1ste kl. jlir. A. Meijer, behoort tot de zeemagt hij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft twee togten gedaan naar de oostkust tot het volvoeren van politieke zendingen en is van daar den 26 Julij ter reede van Baudjermasin teruggekeerd. Zr. Ms. scliroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee 1ste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van Riouw en Linga, is van den krnistogt ter reede van Riouw terug gekeerd en heeft order den togt van de Beinier Claessen naar Sia/c te vervolgen. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, is den 13 Jtilij jl. met Zr. Ms. wachtschip Cachelot op sleep naar Macassar gestevend en den 23 Julij aldaar aangekomen, zal, na afloop eener expeditie welke naar Mandhar wordt onderno men, de Citadel van Antwerpen in de Molukken gaan aflossen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etua, luit. ter zee lste kl. J. A- van der Muelen, is, na afgelost te zijn in de wateren van Celebes, te Soerabaija aangekomen en aldaar in timmering opgenomen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Phoenix, luit. ter zee lste kl. J. L. Nierstrasz, is in het station der wateren van Celebes afgelost en te Soerabaija in timmering opgenomen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. E. I. Abresch, is den 13 Julij via Soerabaija naar Macassar vertrokken cn aldaar gestationeerd ter vervanging van de Elna. Zr. Ms. scliroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. J. N. Slegt, is bezig met de opname van Straat Nado te ver volgen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft een togt naar de oostkust van Borneo gedaan met een detachement militairen aan boord; is den 26 Julij ter reede van Bandjermassin teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. J. J. A. D. Phaff, ligt beschikbaar ter reede van Soerabaija, zal in Dec. a. s. den togt naar Oesang (N. W. kust van Borneoop nieuw ondernemen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, beeft de bebakening van Barito-monding voltooid. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la ltivière, is den 15 Julij van do togt ter convoijeering van den gouverneur-generaal ter reede van Batavia teruggekomen en zou den 12 Aug. met den afgetreden kommandant van het O. I. leger, den lnit.-gen. van Swicten, naar Singapore vertrekken. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongli, gestationeerd in de wateren van Celebes, bezoekt Timor en omliggende vaarwaters, Zr. Als. scliroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. G. E. Ilackstroli, behoort tot het station ter Westkust van Borneo, heeft een krnistogt gedaan in de Karrimatta-passage en een togt om de Noord gemaakt met den resident van dat gewest, en is vervolgens weder ter reede van Sambas teruggekeerd. Nog altijd zijn de fransche regerings-documenten betreffende de zaak van Italië voor de verschillende bladen een niet onbelangrijk punt tot bespreking. Het voor en tegen wordt op de weegschaal gelegd, en men besluit tot goed- of afkeuring. Aanvankelijk had den die officiële stukken de eer niet om bijzonder in den smaak te vallenlangzamerhand begint men evenwel tot bezinning te komen, en de verzekeringen, die keizer Napoleon doet, gunstig op te nemen, als bevorderlijk aan de verheffing van Rome tot hoofdstad van een eenig Italië. Men leest er nu uit, dat de keizer over korter of langer tijd zijne troepen uit Rome terugtrekken cn aan de bevolking van Rome het over laten zal om hare eigene regering te kiezen. En hebben de mannen der elericale partij steeds de verzekering afgelegd, dat die bevolking met de tegenwoordige regering zeer tevreden is, terwijl de woelingen, die er in den jongsten tijd hebben plaats gehad, uit sluitend aan politieke raddraaijers van buiten moeten worden toe-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2