HET NOODLOTTIG MISVERSTAND. MAEKTBERIGTEN. BUROËRLUKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN BE GEMEENTE TEXEL, M1DDELBURGSGHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. G A R G A L IJ S T. geschreven, dan behoeft men niet te vreezen wanneer de pauselijke regering tegenover de liefde der romeinsche bevolking wordt alleen gelaten. Wij deelen in dit geval slechts mede, hoe en wat er wordt ge dacht eu geschreven, ofschoon er, zoo wij ineenen, nog overvloedige reden bestaat tot bezorgdheid, dat de zaken zich niet zoo gemak kelijk en vredelievend zullen doen oplossen. De reden, waarom men zoo zeer geneigd is om te gelooven aan eene geleidelijke vervulling der wensehen van Italie's bevolking, ligt waarschijnlijk ook in de gunstige beoordeeling, die aan de mededeeling der keizerlijke rege ringsstukken in Italië zelve is te beurt gevallen. Daar schijnt men er alzoo niet aan te twijfelen, of de keizer zal, 11a al het gebeurde, en na de aanhoudende en krachtige openbaring van de wensehen der bevolking, gehoor geven aan hunne roepstemmen, en zoodoende de rust van liet schiereiland verzekeren. Volgens berigten uit Turijn is er eindelijk tot de amnestie van generaal Garibaldi beslotenzij is na hevige discussiën in den mi nisterraad aangenomen. Vooral generaal Petiti, minister van oorlog, was er sterk tegen, en heeft verklaard, dat hij van de aanneming eene portefeuille-qusestie maakte; men gelooft echter, dat hij hij dit zijn plan niet zal blijven. De oppositie in Pruissen zwijgt nog niet, de regering wenscht ook nog niet van hare staatkundige toegevendheid te willen doen blijken en op die wijze is verzoening ondenkbaar. De regering blijft weigeren de gewijzigde begrooting voor 1863 spoedig in te dienen, opdat die nog voor den aanvang van het dienstjaar, waarvoor zij bestemd is, zou kunnen worden vastgesteld. Zij grondt hare weige ring op de wet, die zulks niet bepaaldelijk vordert. Maar daaren tegen beweert de vertegenwoordiging, cn zeker niet ten onregte, dat iedere uitgaaf, zonder dat zij is toegestaan, onwettig moet worden geaelit. liet is daar een strijd tusschen behoudende en liberale beginselen van regering, die door den koning moet worden beslist. De japansche gezanten zullen den 9 dezer Parijs verlaten; zij zullen te Marseïlle aan boord gaan van de Canadadie hen te Alexandrie zal brengen. Vandaar gaan zij naar Suez, waar zij de Semiramis zullen vinden, om hen naar Jeddo over te voeren. Er heeft te Vicq een sterfgeval van iemand plaats gehad, die aan Jcan Valjean, in Victor Hugo's werk nies Misérablesherinnert. Deze persoon, 70 jaar oud, was op zijn 40ste jaar. na 18 jaar in liet bagno te Toulou te hebben doorgcbragt, ontslagen. In de laatste dertig jaren zijns levens had hij zooveel goeds gedaan en was zijn gedrag zoo voorbeeldig, dat men zijne veroordeeling geheel had vergeten. Gedurende de verloopene weck hebben te Londen 1140 sterf gevallen cn 1742 geboorten plaats gehad. -Nog steeds wordt gestreden over de vraag of de kommandant van het te gronde gegane pruissische oorlogschip de Amazone, voor de aanvaarding der reis, al of niet te vergeefsch op reparatie van dien bodem heeft aangedrongen. Thans acht de pruissische minister van Marine het noodzakelijk daarop te antwoorden, dat bedoelde bevel hebber alleen had voorgesteld het schip te doen dokken, ten behoeve eener herstelling aan het roer, maar dat deskundigen verklaard hebben, dat die reparatie onnoodig was, ten gevolge waarvan ze dan ook niet heeft plaats gehad. Als een nieuw bewijs, dat de strijd in Noord-Amerika door de bevolking lang niet algemeen wordt begeerd, deelen wij nog de volgende beschouwingen van een koopman uit Neic-York mede „Het is zeer eenvoudig, eene berekening te maken van de kosten, die zulk een strijd vereiseht, en wanneer wij die in ronde cijfers op duizend millioen dollars schatten, overdrijven wij die niet. Maar het is onmogelijk te berekenen, de verwoesting, door zulk een gucrilla-oorlog teweeg gebragt; het bloed van zoovele broeders; de menigte tranen om gevallenen geschreid! Deze duizend millioen dollars, verkregen door het uitgeven van schatkistUilletten, die geene werkelijke waarde hebben, maken een schuld uit, die voornamelijk op het volk drukt, en nimmer afbe taald zal kunnen worden. Het Noorden zal dus zwaar moeten boeten cn voor immer gebukt gaan onder een schuldenlast, waarvan het niet ontheven zal kunnen worden. Hoogc belastingen worden thans reeds geheven, en deze kunnen naamvelijks den interest van dit kapitaal voldoen, een interest die ruim 7 percent en dus hooger dan in eenig land op de wereld is. Het land is echter rijk aan hulpmiddelen en immer aangroeijende in waarde; ontzettende land streken zijn nog onbebouwd en leveren nog geene vruchten oper zou dus eenig uitzigt op eindelijke sehuldafdoening kunnen bestaan, maar alvorens het daartoe komen zal, zullen andere stormen over de Unie losbreken, nieuwe oorlogen losbarsten, groote sommen be steed moeten worden eu Amerika zal gelijk staan met vele rijken in Pm-opa, waarover liet zoo dikwerf gespot heeft. Toen de regering te Washington, naar oud gebruik, vast- en boetedagen uitschreef, om zege en kracht in den oorlog van Boven af te smeeken, werden te gelijker tijd op groote schaal de strijd middelen in werking gebragt om den broeder te verdelgen, die niets anders vroeg dan zijne regten. Washington, de stichter der Unie, voorspelde reeds, dat, indien ooit eenig deel des lands de overhand verkreeg, de anderen zich zouden afscheiden. President Lincoln en zijne aanhangers begrepen dit echter anders en zij houden een oorlog vol, onder het voorwendsel van het behouden der grondwet. Maar, toen het Noorden een leger verzamelde, om dc gescheiden staten tot het Bondgenootschap te willen dwingen, toen was de constitutie, die vrije staten verbond, reeds ten eenemnale geschonden." Japan heeft hij de nederlandsche regering geïnformeerd naai de getalsterkte van het zwitsersche gezantschap, dat in Japan wordt verwacht. Het antwoord was, dat het zou bestaan uit twee gezan ten en waarschijnlijk 4 volontairs, waarbij zich op de oostkust van Azië nog eenige personen zouden aansluiten. De afreis zal te Marseïlle op 20 Nov. plaats hebben. Een Schot nam afscheid van zijne jeugdige bruid, ten einde zijn fortuin in Indië te gaan beproeven. Lang, zeer lang duurde het, eer hij er toe kon besluiten, haar te laten nakomen, ten einde met haar te huwen. Als een echte Noord-Brit, bleef liij haar toch ge trouw, en bewaarde haar beeld in zijn hart. Met zijne promotie wilde het in den beginne maar in het geheel niet vlug van de hand. Langzaam bleek echter ook hier zeker te gaan. Het zij dan bij lange tusschenpozen, eerst werd hij kapitein, en vervolgens majoor. Nu kon hij gaan trouwen. Ook had hij het middenpunt van 's menschen leeftijd reeds overschreden. Aan de achtervolgende afne ming van zijn jeugdig leven reeds gewend, vergat hij voor het overige, dat dc vlugge wieken des tijds ook tevens zijne jeugdige geliefde haar invloed zouden hebben kunnen doen gevoelen, en ver wachtte dus in haar nog hetzelfde weer te vinden, dat hem eenmaal in geestdrift had vervoerd. Op zijn verzoek kwam zij thans naar Indië, vergezeld door hare nicht, die er nu juist zoo uitzag, als haar tante, - des majoors bruid, er voorheen had uitgezien. Op het vernemen van de aankomst van het schip, ijlde de majoor naar boord van het vaartuig, dat hem zijne verloofde in de armen stond te voeren, en herkende terstond het blozende meisje weer, dat hem zoo levendig in de gedachten was gebleven. „O mijne dierbare, mijne eenige Marie!" Met dien uitroep klemde hij haar aan zijn hart. „Halt wat!" riep echter plotseling en tot zijne niet geringe ontzetting eene bejaarde dame, die er bij stond: „dat is uwe Marie niet, maar ik ben het, en waarlijk nog jong genoeg voor zulk een grijzen snorrebaard als gijDe majoor had zich vergrepen, en moest wel goed- of kwaadschiks, tegen wil en dank, de regte Marie tot zijne vrouw nemen. Of deze hare nicht bij zich heeft gehouden, weten wij niet. De majoor had in allen gevalle wel ge- wenscht, zich niet te hebben vergrepen. DORDRECHT, 2 October. Tarwe met kleinen aanvoer 10 c. hooger vlug opgeruimd, jar. Zw. eu lui. f 10,30 a 12, n. dito 1802 1'9,60 a 11,10, Rogge uaar deugd n. Ovcrm. eu Zw. vooral puike 20 c. hooger te plaatsen, jar. Zw. en lui. f 7 a S, u. dito 1SG2 f 7,20 a 7,70. N. Iul. winter Garst uaar deugd '10 a 20 hooger, puike gest. 25 c. hoven noteeriug bedongen, beste zomer tot 10 c. hoog. te plaatseu, doch schaars ter veil komende, Zw. eu Yl. winter 1S62 f 4,70 a 6, dito zomer f 4,50 a 5,50. Haver stil en zonder verandering. N. Paardenboouen tot 20 c. lager aangeboden blijvende. N. Bruine Boonen wederom f 1 lager cn slechts hij gerijven te verkoopen. Goed kokende hlaauwe Erwten prijsli., mestiugsoort flaauwer. Boekweit met meer hand. tot vorigen koers, op 2100 kilo n. N.br. (Peel) voor f 175 gedaan. Koolzaad wel zoo aangenaam cn 1 p. vl. hoog. aan te nemen, Overin. en Zw. zakm. naar deugd 76 a 80 cn puik gest, 81 p. vl. verkocht, puik Zw. gest. 82 p. vl. gehoudeu, Deensch, geveild 79 eu geboden 77 p. vl., 9 vats op Oct. 83 cn een half, Nov. 84 cn April 86 p. vl. tc koop, voor een puik part. zomerzaad werd geboden 75 en was te koop voor 77 p. vl. Lijnzaad als voren, 111 p. Arch. a f 390 verk., 113 p. Berd. a f 395 gelaten. Kanariezaad f G a 9 per mud. Raapolie vlieg, f 47 cn een half, 1 Nov. f 47 en drie vierde, 1 Dec. en 1 Mei f 4S. Lijnolie vlieg, f 4G. Harde Raapkoeken f 86 a 90, zachte f 110. Harde Lijnkoeken f110 a 120, zachte f 140 a 145. SCHIEDAM, 3 October. Jenever f 19,50; Amst. proef f 20.75. Moutwijn f 14. van 26 September3 October 1862. ONDERTROUWD: C. Yiuk, timmerman, oud bijna 27 jaren en H. Postma, oud 22 jaren, wonende in deze gemeente. J. Meur, schilder, oud 21 jaren eu A. S. Muller, oud 22 jaren, wonende in deze gemeente. II. E. Deen, zeilma ker hij de Marine, oud 3S jaren, wonende alhier en G. van Breen, oud 28 ja ren, wonende te Amsterdam. P. Brcet, van beroep landman, oud 25 jaren en M. Schorsij, oud 23 jaren, wonende alhier. C. J. Spaanderman, werkman, oud 40 jaren, weduwnaar van J. T. Volkman en H. M. Pooij, oud 42 jaren, weduwe van J. van Ilarcn, wonende in deze gemeente. GEHUWD P. H. Rust winkel en E. Coetsier. BEY ALLEN J. Lammers, geb. Dcukers, (D.), M. A. Janzen, geh. Go vers, (D.). T. Bood, geh. Kaper, (Z.). E. Iiartog, geh. Mensch, (Z.). OVERLEDEN: E. Kok, (19 jaren). Y. Grimijser, (50 jaren). F. \V. van Malscm, (28 jaren). J. Visser, (30 jaren). Ambtshalve ingeschreven 1. van 26 September3 October 1862. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: L. Vonk cn A. Drijver. BEVALLEN: T. Plens, geb. Koning, (Z.) T. Wetsteen, geh. Schaap, (Z.). B. Kikkert, geh. Kalf, (D.). A. C. E. Buis, geb. Visser, (Z.j. M. Maudtjes, geb. Kikkert, (Z.). OVERLEDEN: J. Dijt, (64 jaren). D. Kalf, (34 jaren). Dnlmcijer. (20 jaren). N. Vlaming, (2 jaren). Van MIDDELBURG: 6 Oef. 's morg. 10 ure 30 min. 7 Oct. ;s morg. 11 ure. 9 Oct. 's middags 12 ure. 10 Oet. 's morg. 5 ure 30 min. 11 cn 12 Oet. 's morg. 6 ure. Van ROTTERDAM 6 Oet. 's morg. 7 ure. 7, S en 10 Oct. 's morg. S ure 30 min. 11 en 12 Oct. 'smorg. 10 ure 30 min. Aangekomen van 14 October ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Assiduous,R.Nesbitt.ll9chaldr.Stccnk.v.Ylissingen&Stnart,teAmst. NEWCASTLE. Fidelity, T.Grecnwood. 123clialdr.Steenkolen. Y\ uiïbaiiiAC.,teAinst. SUNDERLAND. Captain, J. Lamb. 5213 mud Steenkolen. M'urfbaiu C., tc Amst. SIJNDERLAND. Guadania, M.Jobling.l2(ichnldr.Steenkolen. Wurfbaiu&C..teAmst. SU NDERLAND.Voyagcr,M.Poll.l82clialdr. Steenkolen. vVlissiugcn&Sluart.teAmst SUNDERLAND.Salish.Harris.,J.Porecr.4S15iu.SteeukvYlissiugcii&Stuart,teAnist. SUNDEllLAND. Endeavour, R.Taylor. 4479 mud Steenkolen. Wurfbaiu&C., teAnist. SE Alt AM. Williaiu&CathariiK'.G.bickersoii.2S4t.8teenk.B.llagcJooniNZ..te Amst

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3