BUITENLAND. geoogst, zullen de ingezetenen gaarne tan deze gelegenheid gebruik maken, om iets schoons te zien en. aldus een genoegelijken winter avond door te brengen. Op den 15 October jl. bedroeg het aantal leerlingen op de openbare lagere scholen in deze gemeente 1857, naar den ouderdom verdeeld als volgt: van 6 tot 9 jaren 443 jongens, 416 meisjes. 12 boven 12 jaren 404 147 373 74 Te zamen 994 jongens, S63 meisjes. Op denzelfden datum werd van het onderwijs in de bijzondere scholen alhier gebruik gemaakt door 290 leerlingen, naar den ouderdom verdeeld als volgt beneden 6 jaren 10 jongens, 25 meisjes, van 6 tot 9 jaren. 65 67 9 12 23 20 hoven 12 jaren42 38 Te zamen 140 jongens, 150 meisjes. Het getal leerlingen, die de lessen der verschillende avondscholen bijwoonden, bedroeg op gemeld tijdstip 69 jongens en 30 meisjes, te zamen 99. In de afdeelingen der Tweede Kamer is, bij het onderzoek van de begrooting voor het Departement van Binnenlandsche Zaken, weder de reeds vroeger kenbaar gemaakte wensch geuit, dat de werkzaamheden van dit veelomvattend bewind aan twee ministers mogten worden opgedragen. Men hield het er voor, dat die werk zaamheden door een minister van Binnenl. Zaken onmogelijk naar behooren konden worden verrigt. Tengevolge van de optreding van een afzonderlijk minister voor de Openbare Werken, zouden welligt de beide commissiën voor den aanleg der Staats-Spoorwegen cn voor het toezigt op de Spoorwegen kunnen vervallen en dus veel noodeloos schrijfwerk uitgewonnen en vele thans onvermijdelijke verwikkelingen vermeden worden. Een lid voegde er echter bij, dat, indien hier te lande ooit een minister voor de Openbare Werken wierd* benoemd, deze geen technicus zou moeten zijn. In dat geval toch ware het te vreezen, dat bij dit departement eene te eenzijdige rigting heerschen zou en dat daarbij minder dan wen- schelijk is op de financiële krachten des lands zou worden gelet. De discussiën over de Staatsbegrooting voor 1863 zullen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op Maandag 10 Nov. a. s. aanvangen - Den 9 Dec. a. s. zal, onder nadere goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken, door de commissie voor de Staats-Spoorwegen, in een der lokalen van het ministerie van Binnenl. Zaken, te 's Gravenharje, worden aanbesteed: Het maken van gebouwen, bergplaatsen, afrasteringen en verdere werken op de terreinen voor het station te Nieuwediep en de halten Anna Pau- lowna-polder en Schar/en, ten behoeve van den spoorweg van het Nieuwediep tot Niedorperverlaat. De wetenschap heeft reeds vroeger in de steenkool eene roode kleurstof ontdekt, die tegen den meekrapwortel schijnt op te wegen; een chemist wist er eenigen tijd geleden alcohol uit te halen, thans wendt een geleerd geneesheer, doctor Demarquette, met goed gevolg de steenkool als geneesmiddel tegen longtering aan. De omstandig heid, dat bijna: nooit onder de mijnwerkers gevallen van longtering voorkomen, en zelfs de paarden, die bij dien zwaren arbeid gebezigd worden, krachtvoller en gezonder zijn dan die b. v. bij het land bouwbedrijf in gebruik zijn, heeft den geneeskundige tot de conclusie geleid, dat het inademen van de lucht, in een kolenmijn heerschende, aan de gezondheid bevorderlijk is. Directeuren der Nederlandsehe Maatschappij tot bevordering van Nijverheid hebben zich, volgens besluit der laatst gehouden algemeene vergadering, tot Z. M. den koning gewend, met een adres, waarin verzocht wordt, dat de gasmeters, even als alle andere maten en gewigten, van Bijkswege aan eenen ijk in Nederlandsehe maat zullen worden onderworpen. Naar men verneemt, zal in de nabijheid der Eijerlandsche Gronden, in het volgend jaar een begin worden gemaakt met het opbouwen van een lichttoren, ter hoogte van 25 el, geplaatst op een 30 el hoogen duin. In stede van den overleden heer Jhr. Mr. P. van Akerlaken, te Hoorn, is, met bijna algemeene stemmen, tot lid der Provinciale Staten voor Noord-Hollandgekozen diens zoon, den heer Jhr. Mr. Dk. van Akerlaken, president der Arrondissement-Begtbank aldaar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse Bommelencaard, in aan bouw op 's Bijks werf te Amsterdam, is in den voormiddag van den 29 October, met goed gevolg te water gelaten. De afdeeling 's Gravenhage der Maatschappij van Nijverheid heeft" in hare vergadering, den 23sten der vorige maand gehouden, besloten, om in de maand Julij van het volgende jaar in de resi dentie eene tentoonstelling te houden van voorwerpen voor huiselijk gebruik, uit metaal vervaardigd, door Nederlandsche Industriëlen. Men schrijft uit 's GravenhageDe aanvoer van aardappelen hier ter stede is zeer groot. Het zijn zoogenaamde Jammen, die van eene goede kwaliteit zijn en verkocht worden tegen 1.40 het mud. Men wil, dat ze in de volgende maand nog goedkooper zullen worden. Het état-major van het op 27 Oct. ter reedë van Vlissingen gearriveerde stoomfregat Zeeland, is zamengesteld als volgt: Kapt. ter zee G. Fabius, kommandant; kapt.-luit. ter zee Holtzapfel, 1ste officierluits. ter zee 1ste kl. Parker Verboom en van Alphen; luits. ter zee 2de kl. Boëll, dc Steurs, Gericke, Eek en Smith van den Brockeoffic. van gez. 1ste kl. Meijer offic. van gez. 2de kl. Muller; offic. van gez. 3de kl. Holtz apfel offic. van adm. Duyvelaer van Kampenkapt. der Ma riniers de Haan Hugenholtz2de luit. der Mariniers Cramer van Baumgartenoffic. machinist Sol. Gemeld schip is den 29 Qet. in de dokhavcn te Vlissingen ge komen, om met hoog water in het dok te worden gehaald. Na eenige veranderingen in het personeel van het état-major, zal, zegt men, dit fregat zich naar de Middellandsche zee begeven. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kommandant kapt.-luit. ter zee II. Kemper, is in den namiddag van 30 Oct.jl. van de reede van Vlissingen naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Iudie. Eeuwen zijn heengevloden over den tijd, toen Griekenland aan het hoofd stond van de beschaving' en de geleerdheid der wereld, toen Athene, het Parijs der Oude Geschiedenis, den toon gaf in alles wat kunsten, wetenschappen en weelde betreft; toen, in het helden tijdperk dier roemruchtige natie, de namen zijner dappere zonen werden geschreven in liet gedenkboek der historie. De heldendaden door dit volk in oude tijden te land en te water verrigt, de hooge trap van beschaving waarop het, in tegenstelling van alle andere volken der toenmaals bekende wrereld, zich geplaatst had, de roem, die alom werd verbreid, de geschiedenis spreekt daarvan in tal van blad zijden, met gouden letteren geschreven. Maar, die groote naam is, helaassinds lang verwisseld met die van een klein, vergeten, wei nig beduidend volk, dat, ja, door tusschenkomst der groote mogend heden, na eeuwen lange onderdrukking, zijne onafhankelijkheid her kreeg, maar nimmer weder in de verste verte tot dien trap van luister klom, als waarin wij de Geieken van den ouden tijd in de geschiedenis der wereld zien blinken. Eensklaps echter doet dat vergeten volk in ruime mate van zich spreken. De omstandigheden, dat het den vorst, aan dat land ge schonken, aan opvolgers in de regte linie ontbreekt, terwijl de ver moedelijke troonopvolger een andere kerkleer dan de bevolking belijdt, dat door den regerenden vorst nooit eene poging is aange wend om de Grieken, die onder turksclie heerschappij gaan gebukt, daarvan te verlossen en hen in te lijven bij het grieksche' vader land; een en ander heeft een overmagtig deel der bevolking genoopt zich herhaaldelijk en luide tegen de bestaande regering te verklaren. De dynastie is van den troon vervallen verklaard en een magtige stem in Europa gaat op, dat de onbeduidendheid van den vorst, aan wien de staatkunde der mogendheden de tengels des bewinds had toevertrouwd, oorzaak is geweest van de geringe mate van welvaart, zoowel als van de tegenwoordige gebeurtenissen. De italiaansche queestie, de strijd in Amerika en alle andere verwikke lingen in of buiten Europa, treden op den aehtergrond, waar het er op aan komt de belangrijkste gebeurtenissen der jongste dagen te leeren kennen. Ze Journal du Cher berigt., dat drie personen aan een der spoorweg-stations, naar de aankomst van een spoortrein stonden te kijken. Men sprak over de lengte van den trein, de kracht van den stoom, enz. Een der personen zeide onder anderen, dat hij het zou durven wagen tusschen de sporen te gaan liggen en de trein over zich heen te laten rijden. Er werd hierover eene weddingschap aan gegaan en des avonds te 10 ure stonden de drie personen weder aan den weg. Zoodra men de trein zag aankomen ging de eene plat op den weg liggen en de trein reed over hem heen. Hij bleef echter liggen nadat de trein was gepasseerd, hetgeen de getuigen van dezen dollen streek niet weinig verontrustte. Zij tilden hem op en bemerk ten, dat hij slechts in flaauwte lag. Toen hij tot zich zeiven was gekomen, zeide hij, dat toen hij, op den grond liggende, den trein zag naderen een oogenblik in de veronderstelling was, dat de kolen wagen, die lager is dan de andere rijtuigen, hem zou raken en toen zijn bewustzijn had verloren. -Gedurende de verloopene week hebben te Zonden 1224 sterf gevallen en 1890 geboorten plaats gehad. Uit de boeken der firma Morrich Co., bestuurders der restauratie in het tentoonstellings-gebouw te Zouden, is een staat opgemaakt, waaruit blijkt, dat de volgende consumtie-artikelen zijn afgeleverdKleine of gewone ververschingen aan de buffetten I,300,000 glazen ijs, 2,200,000 stuks klein gebraad en beschuit, 930 pinten likeur, 123,000 fiesschen bier, 101,000 dito limonade, 31,000 dito sodawater eo 10,500 dito seltzerwaterhet aantal koppen koffij en thee is niet te berekenen, doch er zijn verbruikt 5135 IS thee, 8388 ftB koffij, 1922 IS chocolade en daarbij ruim 46,000 broodjes. Meer solide rations: 180,000 vleeschpastijtjes, 189,000 IS brood, 1400 boter, 110,000 stuks groote beschuit en 523,000 fiesschen best en 700,000 pinten andere soorten van bier. Visch: 6500 zalm, 1465 paling, 92 stuks kabeljaauw, 393 stuks tarbot, 1210 tongen, 300 bushels oesters. "Vleeschspijzen 1237 hammen, 3128 ossentongen, 630,000 Ik rundvleesch, 11,234 hoenders, 12 ganzen, 673 eenden, 632 kalkoenen, 8960duiven, 290 patrijzen, 186 hazen, enz. Wijders, 192,000 brooden, 208 schepels uijen, 6660 quarters uitgedopte erwten, 384,000 16 aardappelen, 80,000 16 suiker, 98 bushels appelen, 36 dito peren, 150 mandjes hazelnoten, 1428 Ik rozijnen, 4261 <8 aardbeziën, 4268 IS kersen, enz. Wijnsoorten, bij diners gebruikt: 34,400 pinten Xeres, 8960 II. Portwijn, 21,750 ff. Champagne, 21,600 ff. Bordeaux en 18,000 fl. andere soorten voorts 8000 pinten cognac en 1600 dito Whis- key. Tot bereiding der spijzen zijn 800,000 tffi boter verbruikt. Bij het personeel waren 65 koks, 80 keukenmeiden, 120 helpers cn helpsters, 300 kellners, 260 vrouwelijke bedienden, 240 loopjongens en 30 toeziende personen. Een kleermaker, Wihlgads geheeten, te Maintz, heeft, zegt men een kleedingstuk vervaardigd, dat alles in zich vereenigt in een stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 2