NIEDWEDIEPER COURANT. 1862. EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. M 92. ZONDAG 10 NOVEMBER. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 November. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. ii franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag eu Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stokken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. Izaitdmail via SOUTIIAMPTOST. Bij de gisteren gehouden aanbesteding op het Raadhuis alhier, van de levering van steenkolen, ten dienste van gemeente-inrigtingen, voor het jaar 1863, was minste inschrijver de heer B. Tobei, tegen 1.30 het mud. Zelden zagen wij de ruime zaal van Tivoli zoo eivol als jl. Donderdag avond, toen de heer Sakarinie Kinsbergen zijne aange kondigde voorstelling in de tooverkunst gaf. Met een paar korte tusschenpoozen hield genoemde heer de talrijke toeschouwers gedu rende ruim drie uren geboeid aan zijne vlugge toeren, waarvan vele geheel nieuw en allen de bekwaamheden des professors deden uit blinken. Het groot aantal kinderen, die deze voorstelling bijwoon den, vermaakten zich zeker buitengemeen. De heer Kinsbergen kon digde bij het einde nog eene tweede voorstelling aan, te houden op "Vrijdag 21 dezer; wij bevelen die ten volle aan. - Jl. Donderdag liep een trouwpartij gevaar van eene ernstige hindernis te ontmoeten. Door het schieten der Mariniers, op den rijweg langs het Groot Noordhollandseh Kanaal, werden de paarden der rijtuigen, die een bruidspaar met familie van het Koegras naar den Helder zouden overbrengen, ter voltrekking der huwelijks- plegtigheid, zoozeer verschrikt, dat er de grootste verwarring ont stond. Aan de goede houding der voerlieden is bet te danken, dat er geene ongelukken zijn voorgevallen. Minnenijd was oorzaak, dat jl. Dingsdag avoiul twee Marine matrozen met elkander aan het vechten geraakten, waarbij de een eenige wonden met een mes ontving. De gekwetste is in der geneeskundige behandeling, zijn tegenpartij in verzekerde bewaring genomen. Zr. Ms. transportschip de Heldin, kommandant kapt.-luit. ter zee S. H. Binkes, is in den voormiddag van 13 dezer van bier vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Zr. Ms. stoomschip Cijcloop, kommandant luit. ter zee 1ste kl. Lambert, is gisteren morgen van Vtlissin ff en alhier teruggekeerd, medebrengende een aantal manschappen ter aanvulling van de equi page van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden. De zeildag van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Neder landen, is bepaald op 1 Dee. e. k., met bestemming naar Oost-Indie. Met den 26 dezer zijn overgeplaatst van Zr.Ms. wachtschip alhier, op de navolgende schepen, de daarachter geplaatste scheepsklerken, als: op Zr. Ms. stoomfregat Zeeland, J. A. H. Huart en W. E. Margadant; op Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, W. F. Klompé en W. E. Muller; op Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam, N. W. Lasonder. De 2de luit. bij het korps Mariniers alhier, P. Dibbitz, is geplaatst op Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden. Naar men verneemt, is door den minister van Oorlog, bij resolutie van den lsten dezer bepaald, dat art. 59 van het reglement op de geneeskundige dienst der lanclmagt in zoover zal worden gewijzigd, dat, indien de familie van een der in de militaire zieken- inrigtingen overledene militairen, het lijk dezer laatsten ter begra ving opeischt, dit terstond en in ongeschonden staat aan genoemde familie zal moeten worden overgegeven. Op Woensdag den 26 Nov. a. s. zal, aan het Departement van Marine, te 's GravenJiage, worden aanbesteed: De levering van de hierna te vermelden hoeveelheden Grove Maatkolen, ten behoeve van de Directien der Marine te Willemsoord, llellevoetsluit en Vlissingen, als No. 1. 300,000 ponden voor Willemsoord. 2. 200,000 Ilellevoetsluis. n 3. 300,000 Vlissingen. Er is bepaald, dat eene herbesteding van het zesjarig onder houd der Rijks zeeweringen op het eiland Wieringen, te rekenen van 1 Oct. 1862 tot 1 Oct. 1868, op Donderdag den 27 Nov. 1862, des namiddags ten 2^ ure, aan het lokaal van het Provin ciaal bestuur te Haarlem, zal plaats hebben. De Vereeniging tot bevordering van Beeldende Kunsten, wier bestuur te Amsterdam is gevestigd, beeft dezer dagen haar jaar verslag openbaar gemaakt. Niet algemeen is onder ons die veree niging bekend, die zieli ten doel stelt: de aanmoediging van beeldende kunsten en de bevordering van den kunstzin, door het aankoopen en verspreiden van kunstwerken. Jaarlijks heeft er eene verloting van kunstwerken, tot dat einde aangekocht, plaats. Het lidmaatschap der vereeniging staat voor ieder open; men heeft daartoe slechts één of meer aandeelen te nemen, tegen betaling van 5 voor ieder aandeel. Het reglement der vereeniging bepaalt, dat de leden zelve uit hun midden eene commissie benoemen, die zich belast met den aankoop van Nederlandscke kunstwerken voor de verloting. Ook wordt 's jaarlijks eene gravure vervaardigd, bij voorkeur voorstellende een onderwerp uit de geschiedenis des vader lands, waarvan de afdrukken aan al de leden worden uitgereikt. Het Bestuur heeft in verschillende gemeenten van ons vaderland correspondentschappen gevestigd; ter dezer plaatse heeft de heer J. C. Leich die taak welwillend op zich genomen. Moge de vermelding van bovenstaande mededeeling er toe bij dragen, om de vereeniging meer en meer iir ons midden bekend te doen worden. Het schoone doel van liaar bestaan, liare onder steuning van het Fonds voor Weduwen en Weezen der maatschappij Arti et Amicitiae, de zekerheid, dat de waarde der gravuren, die als premieplaten worden verstrekt, reeds het bedrag der inteekening te boven gaan; dit alles moge strekken om de vereeniging niet slechts bekend, maar vooral om haar bemind te maken. Een ruime deelneming van allen, die liefde koesteren voor schoone kunsten, zij de hulde, door deze gemeente aan het edele doel der vereeniging gebragt. Jl. Maandag heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare beraadslagingen geopend over de Staatsbegrooting van 1863. Onderscheidene sprekers hebben algemeene beschouwingen in het midden gebragt over het tegenwoordig ministerie, zijne wording, zijne verhouding tegenover de verschillende rigtiugen, zijne rege ringsdaden en zijne beginselen omtrent de onderscheidene takken van het Staatsbestuur. Er traden eenige sprekers op, om het bewind te bestrijden, in zijne zienswijze omtrent de financiën en de hervorming'jvan het belastingstelsel. Vooral ook werd de koloniale rigting van kabinet besproken en ernstig bestreden. De heeren van Heemstra, Nolthenius, Dirks, van Goltstein, Hoffman, Hoek- water, van Poreest eu anderen verklaarden, zich met de rigting van dit kabinet niet te kunnen vereenigen. Daarentegen werd het ministerie meer of minder ondersteund door de heeren Guljé, Zijlker, Hugenholtz, van Bosse, Groen van Prinsterer en Heemskerk, terwijl de ministers van Binnenlandsclie Zaken, van Koloniën en van Financiën het woord voerden, om hunne beginselen te verdedigen of te verduide lijken en ingebragtc bezwaren, zoo mogelijk, weg te nemen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1