CZAAR NIKOLAAS VAN RUSLAND. ivociiilijk. Dc Ictdcrslo kleuren worden er uicl door veranderd en houdt men een daarmede gedrukte slot' in cene vlam, dan verkoolt zij wel, maar brandt niet en laat niet toe, dat de vlam zich verder verbreidt. Moet het goed gestijfseld worden, dan kan de genoemde oplossing een gedeelte van het tot stijven bestemde uitmaken. Door hunne onderzoekingen hebben dc heeren Oppeulieim en Versmann cene bijzondere aanspraak op den dank der dames-wereld verworven. Reeds heeft koningin Victoria gelast, dat het wolframzuur natron bij de geheele wasch van hare familie zal worden gebruikt, liet eenige lastige voor de dames is thans nog de hooge prijs, maar die zal bij een algemeen gebruik spoedig ophouden, want de tin steengroeven in Engeland en 'Duitschland leveren voor de bereiding van genoemd zout het vereischtc materiaal in gewenschte hoeveelheid. Op de kusten van Engeland en Ierland hebben gedurende de laatste 10 maanden 1708 schipbreuken plaats gehad. Niettegenstaande de menigvuldige giften, ter leniging van het gebrek in de fabrieksteden van Engelandzijn gedurende de vorige week een half millioen menschen ter naauwemood voor hongerdood bewaard gebleven. De uitdecligg per hoofd bedroeg nog geen 85 cent 's weeks. Men ziet dus den winter met bekom mering te gemoet. In een der werkhuizen van Dublin Engelandis dezer dagen onder het mannelijk gedeelte der bevolking een verschrikkelijk tumult uitgebarsten, waarbij zij het gebouw op drie punten hadden in brand gestoken. Niet dan door tusschenkomst van 200 soldaten en policie-dienaren gelukte het, den opstand te bedwingen. Ver scheidene belhamels zijn in verzekerde bewaring genomen. Ten gevolge van de ontzettende toename der aanrandingen en diefstallen in de straten van Londen, gebruiken reeds vele burgers de voorzorg om des avonds niet dan gewapend, hetzij met degen stokken of revolvers, uit te gaan. Sommige bladen dringen aan op de organisatie van eene vrijwillige policie. Dezer dagen werden door een fabrikant te Londen twee lichtkrooneii vervaardigd, een voor het grootc theater te Londen en de andere voor het opéra-gebouw te St. Petersburg. Zij overtreffen in grootte, in sierlijkheid en in zuiverheid van het kristal alle andere bekende lichtdragers. Van de bovenste kroon hangen 240 guirlandes naar beneden, uit 10800 stuks kristallen zamengestcld. Deze guirlandes vormen de zoogenaamde corbeille; 240 guirlandes elk uit 100 kristallen bestaande, alzoo 24000 stuks, scheiden de corbeille van de hoofdsom af. De geheele kroon voor 1400 lichten ingerigt, bestaat uit meer dan 100,000 kristallen. Tijdens de jongste wereldtentoonstelling te Londen was een afzonderlijke policie-brigade belast met de handhaving der orde in of buiten het gebouw. Deze brigade is nu voor dat doel opgehe ven. Zij bestond idt niet minder dan 400 man en hield steeds te voet en te paard de wacht. De beleefdheid dier menschen jegens het publiek en de gewilligheid der menigte, om zich naar de voorschriften der policie-beambten te gedragen, leveren, naar men verzekert, een voor andere plaatsen navolgenswaardig voorbeeld op. De statistiek der bevolking van het koningrijk Hannover vermeldt de opkomst eener nieuwe havenstad. Het is Geestemunde, gelegen aan den mond der Geeste in de "VVeser, dat oogenschijnlijk met de nieuwe Bremersche stad Bremerhaven een geheel uitmaakt. Deze stad, eerst sedert 1840 ontstaan, is thans reeds door een spoorweg van meer dan 14 uren met JBremen en geheel Hannover verbonden, ten hare behoeve zijn grootsche werken, als dokken, sluizen, dijken, aangelegd, waarvoor ongeveer 3,750,000 zijn be steed. In de zeelijsten komt deze nieuwe havenplaats reeds dik wijls voor. In 1851 telde Geestemunde 536, thans 2217 inwoners, terwijl de bevolking van het naburige Geestendorf, dat welhaast met Geestemunde zal vereenigd zijn, in denzelfdcn tijd van 3299 tot 4468 inwoners is geklommen. In het jaar 1852 werd deze havenstad bezocht door 377 zeeschepen en 1091 binnenvaarders; in 1861 door 505 zeilschepen en 3052 binnenvaarders. In den avond van 21 dezer is nabij Bielefeld het volgend ongeluk voorgevallen: Terwijl de sneltrein naar Keulen de barrière bij Brackwede passeerde, kwam een boerenrijtuigje, waarin twee boerinnen en een koetsier zaten, van de tegenover de barrière gele gen helling met zulk eene vaart aanrijden, dat het, na de barrière verbrijzeld te hebben, tegen den trein aanbotste, zoodat paard en rijtuig, na door den trein een eind weegs te zijn voortgesleept, ge heel verpletterd werden, terwijl de twee vrouwen op de plaats dood bleven en de koetsier zoo zwaar gewond, dat men aan zijn behoud wanhoopt. -In het groothertogdom Baden kan men thans geld overmaken door middel van een telegraafwissel, (naar aanleiding van het woord postwissel zoo genoemd), mits het bedrag honderd gulden niet te boven gaat. De som wordt aan het kantoor vau afzending gedepo neerd, terwijl den afzender slechts den naam en de woonplaats des geadresseerden behoeft op te geven en de kosten van een enkelvoudig berigt, vermeerderd met één kreutzer (60 in den gulden) voor elke tien gulden (florijnen), die hij ter bestemder plaatse wil uitbetaald hebben, moet voldoen. - Uit Rummelsburg in Lommeren wordt aan de Allgem. Prenss. Zeit. het volgende gemeldDe eigenaar vau Papenzin, een ridderlijk goed nabij Rummelsburg, ontmoette 11. Maandag, van de jagt huis waarts lceerende, zijn schaapherder en overlaadde deze met verwij tingen wegens diens nalatigheid. Hierdoor ontstond eene woorden wisseling, ten slotte waarvan de schaapherder zijn meester met een mestvork aanviel en hem daarmede aan den linkerarm verwondde. Dc landeigenaar legde hierop zijn geladen buks op den schaapherder aan en schoot deze op de plaats dood, Het schot had ongelukkiger wijs den schaapherder in den linkerborst getroffen, hetgeen diens onmiddellijken dood ten gevolge had. Uit Medeah wordt aan den AJchbar gemeld, dat aldaar eene gebeurtenis heeft plaats gehad, die volgens het geheugen der Ara bieren nog zonder voorbeeld is. De sneeuw ligt er namelijk ter hoogte van ecu Ncderl. tl; terwijl dc hoornen nog den vorigendag met loof waren bedekt, braken dc takken den volgenden onder den last der sneeuwmassa. Sommige huizen zijn schier onder de sneeuw bedolven, en men vreesde, als het weder voortduurde, groote onheilen. In St. Petersburg zijnde, verlangde ik den toren der admiraliteit, die in 't midden der stad ligt, eens tc mogen beklimmen, ten einde van zijne spits de ganselie residentie met één blik te kunnen overzien, en wendde mij tot dat einde tot den commandcrcnden officier. Deze gaf mij, in 't Fransch, de vrien delijke verzekering, dat hij voor zich mij die vergunning gaarne zou willen schenken, als 't maar niet verboden was en „ik ben bevreesd," voegde bij er bij, „dat hij 't ziet." „Mie is dan toch die „hij," mijnheer? „Hijde keizer!" „Gij weet, dat het oog van dien heer alles ziet?Maar, gelooft gij dan inderdaad, bid ik u, dat de keizer mij op de spits van dien hoogeii toren, waar ik niet veel meer dan een punt zal voorstellen, zou kunnen ontwaren? Hoe hoogst onwaarschijnlijk, dat zijn oog juist nu op het torengat zou vallen, waar ik eenige seconden door vermag te kijken! En dan nog, als bij er ook al toevallig zijne blikken eens op mogt vestigen, zou hij mij dau terstond voor een vreemdeling herkennen Zal hij niet kunnen denken, dat het een werkman of iemand anders is, die daar iets te doen lieeft? En zal hij dan terstond zijne maatregelen nemen, of zelf aanstalten maken, om te weten te komen, wrie 't geweest is?„Nu, ga dan om mijnentwege uwen gang, ik gun t u van ganscher harte. Maar voor mij steekt er veel gevaar inik heb altoos groote vrees voor hem." Dit voorval, moet ik zeggen, frappeerde mij in den hoogst mogelijken graad en bleef mij altijd onvergetelijk, zoowel ais een bewijs van den onvermoeiden lust des keizers, om alles te onderzoeken en uit te vorschen, als van de grootte van de vrees der Petersburger ambtenaren, die lu in overal en ieder oogenblik konden wachten. Men zou dien Russisclien keizer inderdaad bijna alomtegenwoordigheid in zijn rijk hebben kunnen toekennen; want, voor zoover een menscbeukind die eigenschap bezitten kan, was bij voorzeker in haar bezit. Geene inrigting, van welken aard, geene regtbank, geen instituut hoegenaamd ook in St. Pe tersburg, dat niet ieder oogenblik zijn naauwletter.d oog te duchten had. Niemand was er zeker voor zijne blikken. Enkele instituten waren er, waar hij soms in een geheel jaar geen voet zette; maar de mogelijkheid alleen, dat zijne droschka soms eens onverwachts mogt overkomen, hield de lieden in eene nltoosdurende spanning. Dikwijls reeds had dc keizer er zich over beklaagd, dat hij zoo alleen cp zijn troon zat en geen geschikt medehelper bezat. Dit was het natuurlijk gevolg van zijne alregering. In een land, waar geen pul liekc geest bestaat, waar alles louter keizerlijk is en voor rekening of op aanstaan van den keizer geschiedt, is er ook niemand, die zich voor het belang van 't algemeen in de bres wil stellen. De keizer moet alles wel zelve doen en dientenge volge rust er een centenaars-wigt van bezigheden op zijne schouders. Maar hij niet zijn oog en hand laat gaan, daar beweegt de staatsmachine zich langzamer, of staat eindelijk ten ccncninale stil. Een hooggeplaatst russisch staats-beambte, dien ik eens over zeker punt van de russische statistiek raadpleegde, zeide mij eens, dat hij mij geen ant woord op mijne vraag wist tc geven en ook slechts één man in geheel Rusland kende, die in staat was, haar te beantwoorden, en dat was de keizer. De keizer alleen wist naauwkeurig de waarheid ten aanzien van alle russische zaken, of hij alleen was 't, die de waarheid naauwkeurig kon weten, daar zich in hem al de draden concentreerden en bij hem alleen de bronnen in elkander vloeiden, waar de statistiek van Rusland uit geschept moest worden. Keizer Nikolaas noemde zich met liet volste regt „alleenheerscher," een naam, waar hij trotsch op was, maar die hem tegelijk verbazend veel zorgen en lasten op den hals haalde. Niets, dat in Rusland van zelf ging. De keizer was de magtige drijfveer, die het gansche raderwerk in bewreging zette. Naai' gelang die drijfveer des te minder veerkracht had of betoonde, deelden zich dc gevolgen daarvan aan al 't overige mede. Alle dagen moest hij zelve het grootc uurwerk opwinden en zelve alle uren van den dag al zijne staatsmeubelen afstoffen en poetsen. Vandaar die dagelijkscke cn ciudeloozc revuen over zijne troepen, die onop houdelijke inspectiën van alle mogelijke staatsinrigtingen. Vandaar die onver moeide ridten met eene slede of droschka met een paard, door middel waarvan hij als een bliksemstraal door de straten der residentie vloog cn nu eens dit, dan weer een ander établissement, nu eens dien ambteloozen burger, dan weer genen beambte met zijn bezoek overviel. Vandaar zijn steeds wakend oog, waarmee hij onderweg alles, 't nietsbeduidendste zelfs niet uitgezonderd, gadesloeg: den officier, die zijn cliakot niet volgens model droeg, of een knoop te min aan zijne uniform had; den professor, die zich, op een akadcmischen feestdag, tegen de wet, in gewone burger-kleeding, in plaats van de voorge- schrevene ambtelijke uniform, in 't openbaar durfde vertoonen, en wien de keizer soms zelve in zijne droschka opnam, om hem naar de hoofdwacht te brengen, of die toch in allen gevalle op zijn persoonlijken last gearresteerd w erd. Even als de keizer al zijne onderlioorigen steeds in "t oog hield, zoo hielden ook omgekeerd al zijne beambten het oog voortdurend op hem gerigt en keken en luisterden met gespannen aandacht naar hem, om al zijne be wegingen en plannen te bespieden en te vernemen, wat hij wel van hen mogt denken, of ten hunnen aanzien welligt zou kunnen voor hebben. Dat verrassing-stelsel had keizer Nikolaas zich op 't laatst zoo zeer tot eene gewoonte gemaakt, dat hij "t zelfs op zijne buitenlandschc reizen plagt aan te wenden, waar men hem dikwijls even spoedig zag verschijnen als verdwijnen. Eensklaps kon hij 't zoo maar in zijn hoofd krijgen en stak alsdan met een klein vaartuig naar Zweden over, om den hoog bejaarden koning van dat naburig land, die eer van liet invallen van den hemel ge droomd had, dan dat hij een bezoek van den keizer van Rusland wachtte, te gaan omhelzen. Binnen tweemaal 21 uren was hij in dc residentie teruggekeerd. Even onverwachts als in Stokholm, verscheen hij tc Me enen. waar hij in weinige uren uit Bohcmen hecnsnelde, ion einde eenige vorstelijke personen tc bezoeken. Eens zat ik tc Berlijn, in een gewoon, druk bezocht koffijhuis onder de Linden, te midden van mijne vrienden, de Mest-Europeschc dagbladen te lezen. Daar las ik van Guizot en Tliievs cu dacht in 't minst noch in de verste verte aan den magtigen bchcerscher van het Noorden. Ik keek eens even van mijn bind op cu ziet, welk een indrukwekkend persouaadje ging mij daar bijna rakelings voorbij 't Was de keizer van Rusland, de magtige Czaar, die tc voet uit zijn hotel kwam, om een Pruissischen prins te bezoeken, vervolgens per spoor naar zijn zwager, den koning, te rijden en na daar eenige oogenblikken vertoefd te hebben, weer op de vleugelen des winds naar Engeland te ijlen, waar men in dc meest gespannen verwachting verkeerde, of hij al dan niet zou komen. Niemand, die t daaromtrent met zichzelveu eens was, en de koningin zelve, gelijk mede prins Alberfc, verkeerden in dc pijnlijkste onzekerheid. Eu toen hij nu werkelijk aangekomen was, was hij aldra weer even spoedig verdwenen, zoodat John Buil ter uaauw ernood tijd ge noeg had, om zich te bedenken, hoe hij den groot.cn potentaat zou ontvangen. Hoogstdezelve was bereids Holland en Duitschland doorgevlogen cn alweer in zijne noordelijke residentie aangekomen, terwijl eenige trage duitsche dagbladen nog bezig waren tc twisten langs welken weg h ij naar zijn rijk zou tcrugkeercu. Eensdeels mogen nu, zoo als ik hierboven reedsjgezegd heb, die. bliksemsnelle verrassings-togtcn niet veel meer dan eene „gewoonte" zijn, die de keizer in zijn eigen land bad aangenomen en voorts op het buitenland mede toepas! anderdeels speelden daar toch ook sluwe berekent ug en ffine ivli.ivk Inmne

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3