NIEUWEDIEPER COURANT. M 90. ZONDAG 50 N O V E M B E It. I5U>2 EN TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 November. HELDERSCHi i l.t Deze Courant worjt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentién worden aangenomen lot Zaturdng m Woensdag middag 12 uur, en Lij den lieer T. A100Y, op de Laan aan dan Helder, tot elf ure. Dc prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte,' die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Lil gever. Den 30 dezer vertrekt de O. I. Landmail vin SOIJTHAMPTOaf. Ter aanvulling van ons berigt, geplaatst in ons vorig nom- mer, bevattende een kort verslag van liet daines-concert, jl. Dingsdag in het lokaal Tivoli gebonden, diene het volgende: De heer J. B. H. Bremer handhaafde als pianist zijn reeds ge- vestigden roem. Immers reeds van elders vernamen wij, dat die heer ten volle aanspraak heeft op den lof, hem ook hier in zoo ruime mate geschonken. Omtrent een piano-concert, door den heer Bremer elders gegeven, lezen wij „De heer Bremer is als executant en als componist een achtens waardig talent. Wat de uitvoering van zijn compositie-stuk betreft, deze is boven alle berisping verheven. Duidelijkheid, gevoel, elas- tieke aanslag, kracht „uud Ausdauer" zijn eigenschappen, die hij in volle mate bezit, en wanneer wij alle de difïiculteiten, die het werk bevat, analyseren, dan moeten wij de uitmuntende uitvoering er van bewonderen." Het bleek dan ook op dit concert, dat de heer Bremer een kunstenaar is, waar Nederland trotsch op mag zijn; zijn spel was prachtig. Zelden ziet men eene zoo goede techniek met zulk eene zielvolle voordragt verbondenzijne hoorders wisten hem dan ook naar waarde te schatten. Mevrouw Bremer, hoewel geene zangeres bii uitnemendheid, zal, waar zij met haar echtgenoot optreedt, onge twijfeld genoegen doen. - Sedert den jare 1853 bestaat in deze gemeente de zangvereeniging Nut en Genoegen. Ook in hare buitengewone vergaderingen hand haaft zij steeds de eer van haar naam. Jl. Woensdag avond gaf zij in het lokaal Tivoli alhier weder eene groote vergadering, die door een zeer aanzienlijk getal genoodigden werd bijgewoond. De uitvoe ring der koren en solo's deed genoegzaam blijken, dat de leden zich met ijver op de beoefening der zangkunst toeleggen. De stilte, die gedurende de uitvoering, niettegenstaande het talrijk publiek, in de zaal heerschte, was voorzeker een bewijs van den gunstigen indruk, dien de zang op de hoorders maakte, terwijl het bal, waarmede deze feestavond besloten werd, een ruimen bijval vond. De zaal was voor deze gelegenheid regt smaakvol versierd, waartoe de goede zorgen van den heer Kaleshoek het hunne hadden bijgedragen. De zang werd geaccompagneerd door de muziekale uitvoeringen der heeren Polak, die van het ontstaan der vereenigiDg af met den meesten ijver voor hare belangen werkzaam zijn. Moge de wensoh, die op dezen avond dikwijls werd geuit, dat de zangvereeniging Nut en Genoegen in het volgend jaar haar tien jarig bestaan vieren en ook nog lang daarna besta en bloeije, de verlangde vervulling hebben! Jl. Donderdag avond had in het lokaal Tivoli de aangekon digde voorstelling plaats van het tooneelgezelschap der heeren Sterk, van Ollefen en Haspels. De uitvoering droeg ook thans in hooge mate de goedkeuring weg van het zeer talrijk aanwezig publiek. De onderscheidene leden van dit verdienstelijk gezelschap vervulden hunne rollen op eene allezins uitmuntende wijze.Deze eerste voorstelling in dit saizoen is dan ook voorzeker als eene herhaalde aanbeveling te beschouwen van hetgeen volgen zal. Moge ook in het vervolg, even als nu, eene ruime belangstelling in de reeks van wiuter- voorstellingen blijken Gisteren avond werd door den heer T. Mooij in het gebouw in de Nieuwstad eene lezing gehouden, over de armoede en de mid delen, in den loop der tijden, tot leniging daarvan aangewend. Bij de op gisteren alhier plaats gehad hebbende opening der stembriefjes, ingeleverd ter benoeming van 2 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, is gebleken, dat van de 211 kiezers 37 geldige billetten en 1 van onwaarde zijn ingekomen. Hiervan zijn uitgebragt op de heerenC. W. K. van Strijen 20, C. Giltjes 19, D. Bakker Bz. 12 en Mr. Ch. Bosch Beitz 11 stemmen: meer andere heeren hebben minder dan 10 stemmen op zich vereenigd. De heeren C. W. K. van Strijen en C. Giltjes zijn alzoo tot leden dier Kamer gekozen. H. M. de koningin-moeder heeft aan de dames-vereeniging Moederlijke Weldadigheid alhier gevestigd, eene gift van 200 geschonken. -Op Vrijdag den 12 Dec. a. s., des middags ten twaalf ure, zal in het lokaal van het departement van Marine, te 's Gravenhage, bij inschrijving, in massa worden aanbesteedhet vernieuwen van twee houten zeekappen op Wieringenalles met den aankleve van dien. Naar men verneemt, zal de luit. ter zee 1ste kl. II. Habets, adjudant van den directeur en kommandant der Marine te Helle- voetsluis, niet op non-activiteit worden gesteld, maar is hem een verlof van 3 maanden, tot herstel van gezondheid, toegestaan, ge durende welken tijd aan den luit. ter zee 1ste kl. Hanell von Crönenthal, de functiën van adjudant is opgedragen. Aan de directie der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Rotterdam is dezer dagen, door het departement van Marine, opge dragen: het vervaardigen, plaatsen en vastmaken, aan boord van Zr. Ms. schroeistoomschip 3de kl. Prinses Maria, van eene ijzeren fundering, van werktuigen en van de schroefas, en zulks voor eene som van 4050. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van Woensdag, de beraadslagingen over liet Yde hoofdstuk der Staatsbegrooting Departement van Binnenlandsche Zakenvoortgezet en ten einde gebragt. De discussiën waren hoofdzakelijk gewijd aan de belangen van kunsten, wetenschappen en nijverheid, met het oog op de ondersteuning, daaraan van Staatswege te verleenen. Ook werd gesproken over het herstel der schade van de dijkbreuken in Januarij 1861, in het polderdistrict de Boemelerwaard, waartoe een voorstel van twee leden der Kamer was uitgegaan. Dit voor stel werd echter verworpen. Eindelijk werd het gelieele hoofdstuk in stemming gebragt en met 50 tegen 14 stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling Hoofdstuk VI Departement van Marine). Onderscheidene leden wraakten de weinige vastheid en beginselen, die zij bij den minister meenden op te merken. Inzon derheid werd besproken, de noodzakelijkheid van een vast stelsel bij den aanbouw van oorlogsbodems, het pantseren der schepen, de toestand der dokwerken te Willemsoord en de wenschelijkheid der aanstelling van een grooter aantal adelborsten, in het belang der uitbreiding van het corps luitenants ter zee tweede klasse. Nadat alle uitgaven voor het pantseren, op voorstel van den heer Storm van 's Gravezande, daarvan waren afgenomen, werd dit Hoofdstuk, met 45 tegen 16 stemmen, aangenomen. De behandeling van het Vilde Hoofdstuk der Begrooting )Depar- tement van Financiën), gaf tot geene bijzonder belangrijke discus siën aanleiding. Algemeene beschouwing over dit Hoofdstuk werd er niet gehoudenbij de achtste afdeeling over de posterijen, be tuigde de minister, te zullen voortgaan met de verbetering van liet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1