CZAAR NIKOLAAS VAN RUSLAND. MARKTBERIGTEN. drukking vindenhij vergat zich zelf en geloofde werkelijk Wilhelm Teil of Éaoul te zijn; bij eene herhaling zingt hij zijnemuzijkpartij en is weer Duprez of Tamberlik, enz., die weet, dat hij haar voor het publiek zingt. Bovendien vragen wijweten diegenen, welke zoo ijverig dacapo roepen willen, hoe dikwijls een groot kunstenaar op een avond de gansche kracht zijner ziel inspant? Weten ze wel, hoe vaak hij na het einde der voorstelling geheel afgemat wegzinkt; vernietigd door de overprikkeling der zenuwen? Menigmaal spaart zich een kunstenaar gedurende eene geheele acte voor een enkel nommer of gedurende een geheel nommer voor eene enkele noot bewijs genoeg, dat hier eene hooge mate van inspanning plaats heeft, welke men van hem niet voor den tweeden keer vergen mag; want als de zanger moede is, zal hij bij de herhaling zeker slechter zingen; en is hij sterk van natuur of gevoelt hij zich opge wekt en gesterkt door het applaus, dan zal hij het nog beter willen doen dan de eerste maal en verder dan het doel schieten. In April 1863 zal te Maintz eene kolossale bloemententoon stelling plaats hebben. Niet alleen gansch Duitsckland, maar ook Belgie en Frankrijk, zelfs Algerie zal op breede schaal daaraan deelnemen. Bij die gelegenheid zal aldaar ook een bloemisten-congres worden gehouden. Dat Nederland aldaar eene zijner waardige plaats zal innemen, wordt niet gemeld. Men meldt uit Frankfort, dat in de rivier Vordinho, in Brazilië, voor korten tijd een diamant is gevonden, welke in grootte de ster van het Zuiden, in 1853 gevonden, viermaal overtreft. Deze nieuwe kolossale diamant heeft de benaming gekregen van Pedro II. De onlangs gestorven rentenier F. Ileusler, te Bazel, heeft bij testament aan openbare inrigtingen vermaakt de belangrijke som van 705,000 francs. Hiervan heeft o. a. de universiteit 100,000 frs. als pensioenfonds verkregen. Zijn voorbeeld vinde alom eene wel verdiende navolging, tot zegen der maatschappij. In Griekenland heeft zich eene maatschappij gevormd voor de doorgraving der landengte van Corintke. Het kanaal zal 34 ellen breed en 6 ellen diep zijn. Voor de scheepvaart in die wateren is die onderneming hoogst belangrijk te achten. Te Porchoio, in Rusland, is een persoon gearresteerd, die zich voor een Engelscliman uitgeeft en 75 stuks valsche crediet-bewijzen van tien roebels bij zich droeg. In zijn koffer vond men aan der gelijke biljetten voor eene waarde van 10,000 Z. R. en drie passen, benevens andere verdachte papieren en documenten. De gearresteerde noemt zich Green. Te Salowjew werden stempels en andere werktuigen tot vervaardiging van biljetten van 25 roebels en 1734 biljetten ten bedrage van 43,350 roebels gevonden. Drie vervalschers werden in hechtenis genomen. Het is bekend hoe voor een paar jaren de plannen werden gedwarsboomd van hen, die eene telegraphische verbinding tusschen de Oude en de Nieuwe Wereld wilden tot stand brengen. De trans-atlantische-telegraapli, dat wonderkind der 19de eeuw, bezweek aan eene slepende ziekte. De pogingen om haar daaruit op te beuren mislukten ten eenenmale. Thans wordt aan eene andere zijde dei- wereld dat plan van verbinding harer beide groote deelen weder voorbereid. Men heeft daartoe gekozen de oostkust van KamscJiatka ter eener zijde en Russisch-Amerika aan den overkant der Stille Zee. Dit plan heeft veel voor zich, omdat ten deele de lijn loopt over de Koerille-, Beringli- en Alcoete-Eilanden, die men daar aantreft, waardoor de onderzeesche draad slechts eene lengte van hoogstens 200 mijlen verkrijgt. Met het daarstellen van de draden voor de lijnen in Aziatisc/i-Rusland gelooft men nog in het jaar 1S64 gereed te komen. Van groot gewigt voor deze onderneming is de in het vorige jaar plaats gehad hebbende voltooijing van de telegraaphlijn, die het westen met het oosten van Noord-Amerika en alzoo de kusten der Stille met de Atlantische Zee verbindt. Met inspanning van alle krachten heeft men, niettegenstaande de belemmeringen van den oorlog en de hinderpalen aan den onbeganen, vaak met 10 voet sneeuw bedekten grond, daaraan gearbeid. Maar die arbeid is thans reeds hoogst belangrijk in de gevolgen. Dagelijks worden er meer dan 60 dépêches verzonden langs dezen draad, die niet minder dan 5000 engelsche mijlen lang is, d. i. 70 lengtegraden of een verschil in tijd van 4|- uur. Zenden de beambten te Kaap Race, het meest oostelijke punt, tegen zonsondergang eene depêche, dan komt zij te San- Francisco bij klaarlichten dag aan. Een van New-York, zonder ophouden, langs de geheele lijn afgezonden dépêche, komt naar den tijd in het Oosten berekend, 3 uren 15 minuten vroeger te San-Francisco aan, dan zij is afgezonden. Ter bevordering der spoedige gemeenschap, is het te wenschen, dat het plan van den onderzeeschen telegraaph door de Stille Zee met goed gevolg mag worden bekroond. Door de russische rege ring wordt een en ander ijverig ondersteund. Vervolg en slot van No. 98). De russische ambtenaren leggen zich doorgaans slechts op een bestuur in 't klein toe en hebben geen talent om te generaliseren, of de beginselen en den geest van dezen of genen maatregel te vatten en voor deszelfs uitvoering te waken. Die nationale eigenschap van zijuc russische raadgevers vermeerderde het werk van keizer Nikolaas niet weinig, zoodat hij zich soms niet wist te redden met al de nietsbeduidende kleinigheden en gevallen, die zijne ministers hem ter beslissing voorlegden. Een russisch heer, die keizer Alexander zeer goed kent, zeide mij ten dien aanzien, dat die keizer altoos hoogst ontevreden en knorrig van eene conferentie met zijne ministers te huis kwam, omdat zij hem een talloos tal kleinigheden en zulk eene menigte bijzonderheden en bijzondere gevallen voorgelegd hadden, dat hij de hoofdzaak zelve somwijlen niet had kunnen begrijpen. De poolsche ministers waren er daarentegen met hun werk vrij wat beter achter. Zij hadden ziju gevoelen cu denkbeeld veel gemakkelijker gevat en hadden zich over 't algemeen oneindig meer politiek j beschaafd getoond, of den keizer althans niet met zulke kleinigheden geplaagdj weshalve Alexander altijd ook vrolijk en weltevreden van eene conferentie met de Polen terugkeerde. Buiten eu behalve dit alles, had keizer Nikolaas zijn huis nog vol kinderen, zoons, dochters en schoonzoons, broeders, aangehuwde zusters en nichten. Daar hij nu, in veel hooger zin dan een eenvoudig burger, hoofd des gezius was, gaven hem ook zijne huiselijk^ zaken, die hij, even als de staatszaken, in al hare bijzondere onderdeden, zelve leidde en bestierde, oueiudig veel meer to doen. lil ziju huis plagt hij alles te doen, wat gewone huisvaders te doen hebben. Zijne kinderen strafte hij in eigen persoon en stond zelfs, even als eene bezorgde moeder, 's naehts uit ziju bed op, ten eiude hun slaap te be spieden en bezocht zelve zijuc zoons 's avonds laat, om te zien, of zij ter bestemder ure te bed gegaan waren en hunne gouverneurs, overeenkomstig zijnen last, bij hen sliepen. Wanneer men nu bij die ontzaggelijke hoeveelheid van bezigheden, die op 's keizers schouders rustten, nog van nieuwe uitvindingen iit M. Petersburg hoort, wier uitvinders de hoop koesterden, dat de keizer hun eens een bezoek zou komeu brengen, om kennis van hunne kunstvoortbrengselen te komen nemen, eu nog bovendien verneemt, dat de keizer ten laatste het besluit nam, om zelfs ook nog de passen van zijne onderdanen naar buitenslands zelve af te geven en af te teekenenof dat men bedenkt, dat hij 't niet zelden pligt rekende, sommigen van zijne ouderdauen met beleefdheids-bezoeken te vereeren, dat hij dikwijls bij oude ziekelijke dames aanreed, om naar hunnen welstand te ver nemen, dat hij tegen Paschen zelfs de schildwachts, die aan ziju paleis op post stonden, naar hun welstand vroeg en een paar dozijn van hen, volgens een overoud gebruik, kuste; als men zich, eindelijk, herinnert, hoeveel pligten hem, nevens de regering en leiding van zijn staat, het bloote hofceremonieel opleide, hoeveel gezanten van Europesche en Aziatische vorsten hij op den duur te ontvangen had en zeer dikwijls van de in ziju land aanwezige „gedis- tingueerde vreemdelingen" bijzondere notitie plagt te nemen, of beu nu en dan zelve op het eigenaardige van ziju volk en rijk opmerkzaam maakte, ja dat hij onder anderen, uit verafgelegen oorden zijns rijks naar hem toegereisde boeren, in de vertrekken van zijn paleis rondleidde; als men in aanmerking neemt, dat hij van alle mogelijke gebeurtenissen in ver afgelegen landen of wereld- deelen kennis plagt te nemen, dat hij, met een opincrkzamen blik, de politiek van alle koningen en vorsten van Europa, Azié eu Afrika bespiedde en ettelijke ambtenaren in zijne onmiddelijke nabijheid had, die hem, nopens de voorvallen van den dag, uit de dagbladen hunne narigten moesten doen toekomen, ja dat hij zelfs, in eigen persoon, van sommige dagblad-artikelen speciale kennis namals men, eindelijk, niet vergeet, dat hij niet alleen zelve soms schitterende feesten ten liove aanleidde, waar hij het levendigste deel aan nam en waarbij aan hem, als gastheer, altoos de belangrijkste en zwaarste rol ten deel viel, dat hij alsdan zelve onvermoeid meê danste, dat hij, als 't maskerades waren, zelve mede een domino aandeed, dat hij ook ineuig- werf dc dans- en vrolijke partijen van zijne rijksgrooten en zijn volk bezocht en, meer dan ecnig ander Europecsch vorst, de uituoodiging tot bals bij zijne rijke onderdanen aannam; dat hij niet verzuimde, zich bij de „Gulaniëu" (w andelridten), die omstreeks Paschen en bij andere gelegenheden in de russische steden plaats grepen, in 't openbaar te vertoonen en zich midden onder het volk te mengen; dat hij niet naliet, bij alle groote volksfeesten en openbare gele genheden, uit alle standen en rangen des volks, dezen en genen uit te kippen en een vriendelijk woord toe te spreken: als men dat alles overziet, dan krijgt men inderdaad het beeld van eene reusachtige werkzaamheid, die naau- welijks ergens elders haar wederga zal weten te vinden en vraagt zichzelf met verbazing af, hoe 't mogelijk zij geweest, dat iemand dertig jaar lang zulk een leven, dat voor de phvsieke en morele krachten even sloopend mogt heeten, heeft kunnen leiden. Als keizer Nikolaas van zijne waardigheid als autokraat afstand had kunnen en willen doen, zon hij een veel minder zorgyol, genotvoller eu gemakkelijker leven, dan nu, op die duizelende hoogte, hebben kunnen smaken, waar hij, om zich op zijne verhevene plaats te handhaven, verpligt was, zich in eene zee van rusteloozen arbeid, onrust en zorgen te storten. Hij speelde de rol van een schipper, die altoos wakende moest zijn eu het roer geen oogenblik uit zijne handen durfde te geven; die alle zeilen en touwen steeds gereed en gespannen moest houden, omdat één enkele minuut verzuim den storm kon doen losbreken. Eensdeels ligt de overspannen werkzaamheid van den Czaar in den aard van zijne autokratische magt, waar zij van zelve uit voortkwam; anderdeels, werd hij er door het groote voorbeeld der Czaren toe aangespoord. Peter de Groote toch, om wien zich alles in Rusland heen bewoog en wiens grootsche voet stappen zelfs Nikolaas, Alexander eu Paul, zonder zulks te weten of te gevoelen, mede nog bleven drukken, had niet anders gehandeld. Even als Fredcrik de Groote het ideaal van alle Pruissisclie regenten niogt heeten, was Peter de Groote dit van al de Russische keizers en hebben de meeste van zijne opvolgers er naar gestreefd, niet hem vergeleken te kunnen worden. Catharina stelde zich altoos naast Peter en beschouwde zichzelve als voltooijende, wat hij begonnen was. Ook hield Nikolaas zich, mijns inziens, voor eene nieuwe oplaag van Peter dc Groote van de 19de eeuw. Vandaar, dat hij zoo gaarne Petcr's lof hoorde uitbazuinen, vooral als er van toespelingen of vergelijkingen op eu met hem zelf sprake was. In 't binnenste gedeelte van Rusland trof ik een Russische geschiedschrijver aan, die zich met eene geschiedenis van Peter de Groote onledig hield, Of hij die uitgegeven heeft, is mij onbekend, maar ik geloof, dat dit geschrift meer eene lofrede op den toenmaals levenden en regerendeu, dan den reeds lang overleden Keizer, beoogde. ALKMAAR, 8 December. Ter Veemarkt zijn lieden aangevoerd: 50 Kalveren f20 a S0, 83 Schapen f14 a 16, 60 Varkens 40 a 48 c. per N. p. PURMERENDE, 9 December. Aangevoerd230 Ruudceen, handel flaauw. 13 Paarden. 5S vette Kalveren, handel minder vlug, 5 c. lager, 55 a 75 e. per N. p. 41 nuchtere Kalveren, handel minder vlug, f 7 a 16 per stuk. 97 vette Varkens, 8S a 47 e. per N. p., handel traag. 9 magere Varkens, f 10 a 15 en 108 Biggen, i 3 a G per stuk, handel traag. 1109 Schapen cn Lammeren, handel flaauw. 619 Ganzen, f 1,80 a f 1,90. 238 Zwanen f 4 a 4,25. Boter, 90 c. a f 1,12 cn een half per N. p. Kaas, 56 stapels Kleine en 1 stapel Middelbare, hoogste markt Kleine f 2S,50, Middelbare f 33 per 50 N. p. ROTTERDAM, S December. De aanvoer van Granen was vrij groot en tot verlaagde prijzen zeer langzaam tc plaatsen. N. witte Ztv. Tarwe 25 c. lager, beste f9,75 a 10, miud. f8 a 9, beste jar. f 9,75 a 10.50, miud. 8 a 9,50. N. Zw. Rogge prijsli. f 6,50 a 7, 150 h. p. Koningsb. f 228, 150 h. p. Dautzig f 227, 2100 p. Galatz f 190. N. Zw. Garst zeer slap, vooral in do mindere soorten, eu 20 a 30 c. lager, winter f3,90 a 5, zomer f3,90 a 4,90, beste zware soorten f5 a 5,75, 142 p. jarige Deens. flS8. N. Zw. Haver als voren, lange f2,60 a 3,25, korte f 3,40 a 3,86. N. Paardenboonen 10 c. lager f 6,40 a 7. N. Noordbr. Boekweit f3 lager f175 a f 1S1. N. Zw. blaauwe Erwten 25 c. lager, kleine f 6 a 7, groote eu Schokk. f 7,75 a 11. N. Zw. witte en bruine Boonen onv., w itte f S a 9,75, bruine f 7 a 9. Kanariezaad 25 c. lager, nieuwe f9,75 a 10,25, jarig f6 a 9,50. Koolzaad, Zw. in zakkcu 79 p. vl. Meekrap redelijk aangeboden, met goeden omzet tot vorige prijzen. Vlas met goede handel tot vorige prijzen opgeruimd. SCHIEDAM, 9 December. Jenever f 19,25; Amst. proef f 20.50. Moutwijn f 13.75. LONDEN, 8 December. lieden waren ter VEE-markt aangevoerd: 4S00 Runderen, 19190 Schapen, 159 Kalveren en 370 Varkens. Dc prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 4 sh. 8 d. en van Varkens 4 sh. 2 d Dc prijzen der laatste markt waren. Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren I sh. 6 d en Varkens 4 sh. 2 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3