BUITENLAND. geldig voor deu lieer Donker, notaris, werden gerekend. Maar thans ontstaat de vraag: wie is nu C. Donker, de notaris of de boer? De kieswet voorziet in dit geval niet, maar velen gelooven, dat door Gedeputeerde Staten de uitslag der stemming voor nietig zal worden verklaard. Voor eenige dagen is de persoon van P., oud 35 jaren, op de Gevulde gracht te Gravenhage, op het onverwachts op straat bevallen. Spoedig ondervond zij de algemeene deelneming in haar lot en werd zij vervolgens bij iemand ingebragt, alwaar alle noodige hulp werd verleend aan haar en haren zuigeling. Te Coevordm doet zich een vreemd verschijnsel voor. Er wordt namelijk bijzonder geklaagd, dat het gaslicht aldaar te veel licht geeft, aangezien het zóó hel en zóó schitterend is, dat zelfs de beste en sterkste oogen er niet tegen bestand zijn. De reden hiervan is, elat twee ondernemers van gas-fabrikatie tegen elkander wedijveren, wie van beiden het helderste licht geeft. Uit Ztcolle, dd. 18 Dee., meldt men het volgende: De vrouw van den teekenmeester 1'. aldaar was lijdende aan typhus; binnen korten tijd werd ook de heer P. door deze ziekte aangetast. De dienstmeid en eene werkvrouw, vreezende dat ook zij door de ziekte besmet zouden worden, verlieten het huis en de meid was dom genoeg, om niemand te zeggen, dat zij de beide hulpelooze zieken aan hun lot had overgelaten. Een huurman, de molenaar X, den volgenden dag bemerkende, dat er niemand in of uit het huis ging, trad daarop de woning binnen en vond de beide lijders kermende van den dorst en geheel van alle hulp verstoken; er werden terstond de noodige maatregelen genomen. Do vrouw van den heer P. is later overleden. De typhus maakt aldaar vele slagtoffere. Men leest in het N. Dagblad van 's Gravenhage, dd. 20 Dec.. de volgende nadere bijzonderheden, aangaande de onlangs voorge vallen gebeurtenissen in de kolonie Suriname: „In de kolonie Suriname bevindt zich een groot aantal weggeloopcu slaven, de meestert reeds een groot aantal jaren geleden, sommigen zelfs vóór 40 jaren. Zij zeiven, alsook hunne kinderen en kindskinderen, die in de bosschcn geboren zijn, hebben aldaar suikerplantages en rijstvelden en leven in kampen onder den naam van boschnegers, vrij en onafhankelijk, even als dieper land waarts in de oorspronkelijke inwoners of Indianen. In den laatstcn tijdhebben zij de in hunne nabijheid gelegen plantages, vooral de plantage Rac-a-Rac, aan de rivier de Beneden-Coinmcwyne, gedurig verontrust en allerlei overlast aangedaan. Een gevolg daarvan is o. a. geweest, dat van deze plantage vele slaven wegliepen en zich hij de hoschnegers aansloten. Nu had men, in vroeger tijd, een cordonpad door die negerkaiüpen, met een twintigtal piketten, zoodat men toezigt over hen kon honden, llie piketten zijn echter later ingetrokken. In verhand met de stroeptogten der boschnegers, wilde men een nieuwen communicatie-weg door liet bosch (een Surinaamscli woud is, door den weelde- rigen plantengroei onder de keerkringen, waar de hoornen door en in elkander grocijcn en elke ruimte door reusachtige slingerplanten of lianen is ingenomen, bijna ondoordringbaar) aanleggen. Dit zou geschieden, onder bedekking cener patrouille van S0 man, onder kommando van den kapitein der artillerie Steenberge, die daartoe naar de plan tage Rac-a—Rac oprukte, met order tevens, om de emancipatie der slaven af tc kondigen en do negers uit te uoodigen, naar de plantages terug te keeren, om vervolgens, met volle vergiffenis, hunne vrijverklaring deelachtig te worden. Terwijl men nu, in de eerste plaats, met liet maken van den weg vreedzaam bezig was, werd eene voornitgezonden patrouille overvallen en verloor zij, door geweerschoten, een 4tal manschappen, terwijl nog eenigen, waaronder de luit. der infanterie Andriesen en de sergeant Tem lissen, gekwetst werden. De schrik, daardoor onder de soldaten (die verklaarden, niet naar de West te zijn gegaan om te strijden, daar zij anders de Oost zouden hebben verkozenwel een be wijs van de vredelievende gezindheid der espeditie) te weeg gebragt, was zoo groot, dat zij in wanorde aftrokken, eenigen met achterlating hunner wapens, ammunitie en vivres. De kommandant was daardoor genoodzaakt naar Rac-u-Rac terug te trekken. Op zijne aanvraag om versterking, werden hem dadelijk, met] liet oorlogsstoom- schip de Amstel30 jagers van liet garnizoen te Paramaribo cu de landings divisie van het aldaar ter reede liggende oorlogs-schroefstoomsehip Zoutman, bestaande uit 20 mariniers en 10 matrozen, allen flinke kerels onder bevel van den luit. ter zee 2de kl. jhr. Meijer, den adelborst 1ste kl. de Smit van den Broecke, den sergeant, den korporaal der mariniers en een kwartiermeester, toegezonden. Dingsdag den 4 Nov. jl., 's morgens half vijf ure, ging de Amstel reeds naar Rac-a-Rac onder stoom. Aldaar aangekomen, moest er echter 3 dagen gewacht worden met het inschepen der manschappen van de 1ste expeditie, die, door den onverwachten aanval en den terugtogt, ten eenenmale vermoeid en ontmoedigd waren. Eindelijk werden onze troepen geland, en rukten zij op. Op hunnen togt hadden zij met vele hindernissen te worstelen en werden rijstvelden, kampen, enz. der aanvallers vernield. Zondags daaraanvolgende trokken zij eindelijk door een zwamp (moeras) heen, tot aan deu huik in den modder, en werden zij aan den overkant, door een onzigtbaren vijand, met een levendig vuur begroet, dat echter geenc uitwerking had. Op liet beantwoorden daarvan van onze zijde, hoorde men echter geschreeuw en zag men naderhand sporen vair bloed. Do zwamp doorgetrokken zijnde, was men in het gvoote kamp der boschnegers liet was geheel verlaten men vond er niets dan eenige potten met rijst en ccuc kip. Van hier trokken de troepen verder, alias voor zich uit verwoestende, of door de negers verwoest wordende, die daardoor liet optrekken wilden belemmeren. Tegen den avond werd besloten, naar het groote kamp terug te trekken en aldaar te hivouaeceren. De voorhoede bestond bij den terugtogt uit zeelieden, voornamelijk van de Zoutman. Eensklaps vallen er van ter zijde uit de boomen en het digte struikgewas een aantal geweerschoten. Een vijand was er niet te ontdekken. De luit. ter zee jhr. Meijer bekwam twee schoten door beide armendc adelborst de Smit van den Broecke zes schoten, waarvan een in de horst, in de hand, in liet been, in de lies, aan den buik en door zijne patroontasch, dat niet doorging. De kwartiermeester Hes kreeg een schot in het hart en was dadelijk dood; terwijl de sergeant der mariniers een schot langs den buik kreeg en een ander schot, dat echter, door deu inhoud zijner broekzak gestuit, niet diep in het been doordrong. Overigens werden een sergeant en twee jagers ligt gewond. Vervolgens trokken do troepen, die van de Marine nu ouder kommando van den luit. ter zee Guijot, in de beste orde en zonder verontrust te worden, het kamp binnen en van daar, eerst op be komen bevel, naar Paramaribo terug, met achterlating van twee patrouilles jagers op dc plantaadje Rac-a-Rac. Twee dagen later is dc adelborst de S. v. d. B. aan zijne wonden overleden en den volgenden dag met alle mogelijke militaire eer ter aarde besteld. Algemeen was do deelneming in hot lot van dien jongen zeeman. Men hoeft het voornemen, op het graf een gedenkt,eeken tc plaatsen. Ofschoon nu, door het niet stand houden der hoschnegers, wier boos geweten hun dit waarschijnlijk niet vergunde, het vreedzame doel der expeditie is ver ijdeld, hebben de troepen, door de onversaagde zeelieden gesteund en voorgegaan, nogthans getoond, geene hindernissen van klimaat of terrein, zoo als die alleen I in Suriname worden aangetroffen, noch den tegenstand van een verraderlijken, onzigtbaren vijand te» schromen en kan de expeditie, wat het militair karakter betreft, als geslaagd worden beschouwd." Uit Curacao meldt men, dd. 22 Nov., aan de TJtr. Cour., dat Zr. Ms. stoomschip Fesnvius den 17den naar St. Eustatius en St. Martin was vertrokken om de gewone subsidie over te brengen. Den 20sten is de Neder), schoener Macht elda Barbara en den 21sten de Nedcrl. brik Raphaéï naar Amsterdam vertrokken. Beiden hebben hebben manschappen aan boord, wier tijd van dienst geëxpireerd is en die nu repatriëren. Zr. Ms. schoener Attalante is den 5den Nov. van Maraca'ibo teruggekeerd, alwaar zij op verzoek van den Nederl. vice-consul aldaar geruimen tijd is blijven liggen, ter bescherming der Nederl. onderdanen, wanneer er iets meer inogt voorvallen dan over en weer schelden der partijen. De Attalante is van Maraca'ibo weggegaan, toen er een Eugelsch stoomschip daar was aangekomen. Wanneer men in de verbeelding de rij der staten doorwandelt, valt spoedig in het oog de hooge belangrijkheid der aangelegen heden in het Zuiden van ons werelddeel. AYie meenen mogt, dat Italië alleen belangstelling openbaart in bet lot van het. land, vindt in Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, ja geheel Europa door eene be langstelling in de gebeurtenissen daar, eene waardering der feiten, een aandachtige beschouwing ook van dc schijnbaar onbeduidende voorvallen, die bij eenig nadenken doen besluiten, dat daarachter hoogst belangrijke aangelegenheden zich verschuilen. In Italië is de schatkist uitgeput. Een aanzienlijke schuld bestaat er reeds en de vele uitgaven voor bet onderhouden van een leger ter bestrijding van dc bandieten, die bestendig de rust des lands verstoren, dreigen die schuld nog aanmerkelijk te vermeerderen. Hierdoor dreigt de fransche alliantie te bezwijken, want het volk schrijft de schuld van dat alles toe aan keizer Napoleon, die den afwachtendcu staat van zaken zooveel mogelijk zoekt te bestendigen. Tengevolge van een en ander bestaat het uitzigt, dat de vriend schap met Engeland zal vermeerderen in dezelfde mate waarin die met Frankrijk vermindert. Griekenland heeft mede het oog gerigt te houden op de staat kunde van de kabinetten der gvoote mogendheden, die belang tegen over belang plaatsen en ieder op zijne wijze handelen om den staat van zaken aldaar te regelen. Hoe de afloop van de onderhandelin gen en van het drijven der partijen en van het voordragen der kandidaten en- van het influenceren op de stemming voor het ko ningschap ook zijn mogen, -- dit is zeker, dat de bescherming der beschermende mogendheden door de beschermde natie in de jongste dagen op gevoelige wijze is ondervonden. Thans weder wordt berigt, dat liet uitzigt bestaat, om de grick- sche qusestie op eene europesche conferentie te zien oplossen. Het voorstel daartoe moet van de engelsclie regering zijn uitgegaan. Yictor Hugo verhaalt in zijn werk les Miserables, dat vóór de revolutie in Champagne en Bourgondie, de stedelijke overheid gewoon was, wanneer namelijk een groot personaadje, een maar schalk van Frankrijk, een prins, een hertog of pair, door een stad in Champagne of Bourgondie trok, eene toespraak tot hem te houden en hem 4 zilveren bekers aan te bieden met verschillende soorten van wijn. Op den eersten beker leest men dit opschrift: apenwijn, op den tweedenleeuiceutcijn, op den derdenschapenicijn. op den vierden: varkens/rijnDeze 4 opschriften beteekenen de 4 trappen langs welke de dronkaard nedcrvalt, de 1ste trap van dronkenschap maakt vrolijk, de 2de vergrampt, de 3de verstomt, en eindelijk dc laatste verdierlijkt. De lieer Aristide Dumont, fransch ingenieur, ridder van het Legioen van Eer, heeft een voorstel in een fransch dagblad geplaatst ter zamenstelling van een algemeenen stads-telegraaf, waarvan elk huis zou moeten worden voorzien en op deze wijze in verbinding gebragt met alle andere woningen. Dc heer Dumont geeft in be doeld stuk eene beschrijving van ds eenvoudige wijze, waarop der gelijke onderneming zou tot stand te brengen zijn, terwijl de kosten slechts één gulden ongeveer per persoon zouden bedragen. „AYie zou niet gaarne voor twee franken jaarlijks." zegl genoemde inge nieur, „zich in de. gelegenheid willen gesteld zien op ieder uur van dag en nacht de vrije beschikking te hebben over een telegraaf, om aldus met zijne vrienden, zijne leveranciers, zijn geneesheer, enz., te kunnen spreken en zich een talloos aantal nnttelooze gan gen en boodschappen te besparen!" - Een dagblad van Ckambery deelt mede, dat. in de gemeente Ilaute-Cour, in het arrondissement Mov.tiers, een brand heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan 50 woningen een prooi der vlammen zijn geworden. Zeven-en-twintig familiën zijn daardoor van have en goed verstoken. Het verlies wordt geschat op 90,000 frs. - Gedurende de verloopene week hebben te. landen 1408 sterf gevallen en 1886 geboorten plaats gehad. De City Press, de bouwplannen en de ondernemingen in de hoofd stad van Engeland reeds uitgevoerd, of op touw gezet, besprekende, zegt o. a. Vijftig jaren na den grooten brand van 1666, die dertig duizend gebouwen in den asch legde, was Londen het oude Londen gebleven en gccne opvallende verandering of wijziging in het uiterlijk der stad merkbaar. Tusschen 1S60 en 1867 zullen slechts zeven jaren liggen en het Londen van het jaar, dat nog voor ons ligt, zal een geheel ander Londen wezen als dat waarmede dit decennium begon. In 1860 rolde eene onafzienbare reeks van omnibussen door de straten der metropooler werden bijna moer paarden daar dood gereden dan er menschen stiervenin 1867 is er misschien niet één paard meer. Die niet loopen wil cn een boodschap wil verrigten,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 3