NIEUWEDIEPER COURANT M 105. DONDERDAG 2o DECEMBER. EN TWINTIGSTE a JAARGANG. B E R I G T. BINNENLAND. 18< hef HELDER en NIEUWEDIEP, 24 December. NELDERSCHE *r' Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post„1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertf.ntien worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MCOV, Dijkstraat tegenover diLaan, H 422 ,aan den Held er,ioi 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.CO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Even als in vorige jaren, zal ook het eerste Nommer van den volgenden jaargang dezer Courant, uitkomende den 1 Jannarij 1863, een HEILWENSCH bevatten aan Bloedverwanten, Vrienden en Begunstigers, onderteekend door eene alphabetliische lijst van Personen, die daartoe vooraf hunne namen en kwaliteiten zullen hebben opge geven bij den Uitgever dezer Courant (in den Boekwinkel aan de Hoofdgracht), of bij de Heeren L. VEEHEY, J. A. S. DE VEIJE VAN BUUREN en T. MOOY. Van eiken onderteekenaar wordt gevorderd de vooruit betaling van 50 Centsten voordeele der algemeene armen in deze Gemeente. Men wordt verzocht de namen op te geven vóór Maandag 29 December a. s. Mogt door eene talrijke deelneming veel worden bijgedragen tot verligting van den druk der armen in dit jaargetijde! Maandag jl. is van hier vertrokken Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. A. II. Hugenholtz, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indiè'. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen berigt van den kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, kommanderende Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, was dien bodem den 22 dezer in goeden staat zeilende bij de Hoofden. Aan boord was alles wel. Volgens ontvangen particuliere berigten heeft. Zr. Ms. schroef stoomschip Djambi, komm. kapt.-luit. ter zee P.A. van Rees, eeneu drie- daagschen storm doorgestaan en daarbij een anker en de hakspieren verloren, de rusten stuk geslagen en hier en daar lekkage bekomen. Tot het herstellen der schade zou het schip naar Plymouth of Portsmouth stevenen. Op den 22 dezer heeft het een engelsch wrak, dat sedert jl. Za- turdag masteloos ronddreef en waarop zich 8 menschen bevonden, op sleeptouw genomen. -Voor de op gisteren bij de directie der Marine alhier gehou- dene aanbesteding van het aanleggen van straat- en spoorwegen op het Maritime Etablissement Willemsoord, waren de volgende inschrijvingen ingekomen: D. Volker, te Dordrecht, 22,000; A. van de Wetering Az., te Woudrichem, 20,000; M. Geverding, .te Amsterdam, 20,000; A. Bas, te Nieuwediep, 19,800: P. Dekker, te Helder, f 19,500; M. Deutekom, te Amsterdam18,800; A. W. Schouten, te Nieu wediep,/ 17,000; B. Swets Az., te Petten, 17,000; J. St. Janzen, te Nieuwediep, 16,940; Gebr. Schneider, te Nieuwediep, 16,700; R. Vos, te Nieuwediep, 16,500; L. Bijl, te Helder, 16.000; J. B. Janzen Ez., te Nieuwediep, 15,300 J. C. Slebe, te Nieu wediep, 15,000; A. Leewens Zoon, te Nieuwediep, 15,000; W. van der Wooning, teNiemcediep,14,300; D. Tool, te Wognum, 14.249; P. Verhey, te Helder, 14,200; H. J. Leeuwens Zoon, te Niemcediep, 12,970; P. Spruit te Nieuwediep, 12,960 en S. Gooien, te Nieuwediep, 12,940. Het werk werd ingezet op 8000 en verhoogd telkens niet. 100 tot 12,900. Niet gemijnd zijnde, verbleef het aan den min sten inschrijver S. Gooien voor 12,940, aan wien het, naar men verneemt, is gegund. Dezer dagen is op onze kust een walrus gezien, waarop men te vergeefsch jagt heeft gemaakt. Als een treffend bewijs, dat de Hollandsche zeelieden hunnen alouden roem op het woedend element nog weten te handhaven, merken wij op, dat, niettegenstaande den hevigeu storm en hoogen waterstand op den 19, 20 en 21 dezer en ofschoon vele buitenva- rende groote stoomschepen daardoor belet waren, hier binnen te loopen, de communicatie tusschen Texel en het Nieuwediep volstrekt niet is gestremd geweest, hetgeen ontegenzeggelijk van de geschikt heid van de tusschen die plaatsen varende stoomboot, zoowel als van de bekwaamheid en ijver van deszelfs gezagvoerder getuigt. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s. bevorderdtot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. W. P. Meijen, en tot off. van adm. 1ste kl. den off. van adm. 2de kl. R. A. W. Jacobze. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s. op zijn daartoe gedaan verzoek, goedgevonden den luit.-kol. bij het corps Mariniers L. J. A. baron Quarles de Quarles, ter zake van 50jarigen ouderdom op pensioen te stellen, ten bedrage van ƒ1488 per jaar; - bevorderd bij het corps Mariniers: tot majoor, bij keuze, den kapt. 1ste kl. P. Vreedenberg; tot kapt. 1ste kl. de kapt. 2de kl. R. J. Gaerthé; tot kapt. 2de kl. den lsten luit. C. J. Wilkens; en tot lsten luit. den 2den luit. A. II. W. de Gelder. Z. M. heeft benoemd tot 2de luitenants bij het 7de reg. Infanterie: de sergeant-majoor A. W. Constant, en de sergeants A. Stokhuijzen, B. J. J. Magnin, F. II. A. A. Wagner, J. F. Sachse, P. L. Halderiet, E. Muller en L. W. Muller. Het stormachtig weder en den hoogen waterstand van het laatst der vorige week, zijn oorzaak geweest van onderscheidene grootére en kleinere rampen, die op de kusten der zee of aan de oevers der rivieren zijn ondervonden. Aan onze kusten zijn, niet tegenstaande den hoogen vloed, geen ongevallen voorgekomen. In de nabijheid van de Texelsche stranden hebben drie vaartuigen schipbreuk geleden en zijn onderscheidene menschenlevens door het geweld der golven verslonden. Elders zijn dijken en dammen be schadigd; een gedeelte van het paalwerk bij Petten is weggeslagen; de Buiksloter Ham is doorgebrokente Zwolle, Amsterdam, Dor drecht, Rotterdam., Harlingen, Oosterhout, Delftshaven, Schiedam, Hoorn, Enkkuizen, Stavoren en in verscheidene andere plaatsen, heeft de hooge waterstand meerdere of mindere verwoestingen aangerigt. Gelukkig echter heeft het ruwe weder voor meerdere kalmte en bestendig weder plaats gemaakt. De laatste storm heeft, nog meer dan de vorige, schade gedaan aan de kust en dijken. De dijk voor het Oude Schild is overgeloopen, de bewoners aldaar hadden hun goed gepakt en bleven des nachts wakende. Het water zijperde door den dijk van den Prins Hendrik Polder en de Xoorder- dijk voor Oosterend is aan den binnenkant aanmerkelijk gescheurd, en heeft aan de buitenzijde een gat bekomen, dat door dc bewoners met hout, steenen, enz. is gevuld, zoodat aan den volgenden vloed weerstand is geboden. Het poldertje de Volharding, te Cocksdorp is doorgebroken en vol water geloopen. liet water stond aan de j kust op Texel jl. Vrijdag nacht 1.95 en den volgenden nacht 1.73 el boren zeepeil, dus 5 duim lager dan in 1S25 i Aan de Koog zijn de duinen 8 el in de breedte afgenomen, en langs de geheele westkust van Noordkolland, van Huisduinen tot Zandvoort, zijn zij door de golven min of meer afgeslagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1862 | | pagina 1