nagedachtenis van den jeugdigen ontslapene en rigtte zich vervol gens met eene kernachtige rede tot de adelborsten, 0111 hen op het navolgenswaardig voorbeeld des overledenen te wijzen. Eindelijk werd door een oom van den overledene, namens den vader, dank gezegd voor de betoonde eerbewijzen, dank ook aan den hoog-edel gestr. heer H. Slot, dir. off. van gez. 1ste kl. voor zijne betoonde goede zorgen, aan de leeraars en aan de adelborsten, inzonderheid aan hem, die namens zijne makkers had gesproken. Getroffen door deze indrukwekkende plegtigheid en door de ge sproken woorden, verlieten voorzeker allen den Godsakker. De heer P. Uurbanus heeft op gisteren avond in de Nieuwstad eene volksvoorlezing gehouden over de spreekwijze: „Een goed begin belooft een goed einde," met voorbeelden uit het leven toegelicht en in breede trekken op de opvoeding van het kind toegepast. Gedurende de maand December jl. zijn van hier naar Engeland vervoerd: 104 Kundereu, 1 Kalf en 1756 Schapen. Gedurende het jaar 1863 zijn van hier naar Engeland uitge voerd: 966 Eunderen, 138 Kalveren en Hokkelingen en 33181 Schapen, benevens 393396 lil Kaas. De gezagvoerder der Texelsche stoomboot heeft gisteren drij vende gezien eenig wrakhout, benevens eene lange roef, misschien afkomstig van een tjalkschip, dat waarschijnlijk gisteren tegen den Haaks is verbrijzeld. De jeneverrampen van Nederland, gedurende het jaar 1863, geven 111 gevallen van gevangenneming en veroordeeling, 18 van moord en manslag, 69 van verwonding en mishandeling, 70 zelf moorden. Z. M. heeft den luit. ter zee 3de kl., J. J. de Hart, met den eersten dezer bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. Voor eenige dagen werd door een paar arme jongelieden te Zaandam een jonge walvisch op het drooge gevonden. Zij hebben zijn staart gebonden aan een paal, die echter door de kracht van het beest uit den grond werd getrokken. Door het digthouden der neusgaten wisten zii den dood van het dier te verhaasten. Nu haastten zij zich om hun vangst, zoo eenig in deze streken, bekend te maken, en beoefenaars der natuurlijke historie en andere belang stellenden en nieuwsgierigen in de gelegenheid te stellen om het vreemde dier te zien en te bewonderen. Een niet onbelangrijke som werd op die wijze door hen ingezameld. Eindelijk hebben zij hun zeedier verkocht aan eenige visscherlieden, die het hebben vervoerd naar Amsterdam, waar het alweder door velen is in oogenschouw genomen. Men leest in het JVeekbl. v. Haarlemmermeer: „De afdeeling 's Gravenhage der Uollandsche Maatschappij van Landbowo heeft tot den aankoop besloten van het werktuig tot het melken van koeijen, dat op de groote Londensche tentoonstelling zoozeer de aandacht heeft getrokken. In het Journal d'Agriculture pratique, van A. Barral, vindt men daarvan eene afbeelding. Het ziet er eenvoudiger uit dan men verwachten zou. Het bestaat uit een kleinen trommel, op een melkemmer vastgemaakt. Op deze trommel zijn vier kokers van caoutchouc, in welke de vier spenen der koe worden gestoken en door deze naanw omsloten. De wan den van den trommel zijn eveneens van caoutchouc; door twee hefboomen met handvatten rekt men deze wanden uit, waardoor in den trommel een luchtledig ontstaat en de melk uit den uijer in den trommel wordt geperst; door de nederwaartsche beweging van den hefboom wordt de melk in den emmer gedreven, door eene zuigklep heen, die zich daarbij opent en welke zich van zelfverder sluit, zoodra men de wanden van den trommel op nieuw uitrekt. De trommel is door een binnenwand in tweeën geseheiden, zoodat men telkens bij beurten twee spenen uitrekt, even als dit bij het gewone melken geschied. Men zegt, dat het melken met dit werk tuig zachter en regelmatiger geschiedt dan met de hand en men er beter mede schoon kan uitmelken. De prijs wordt opgegeven 35 a 30 te zijn. Het is eene Amerikaansche uitvinding van Kershaw en Kolvin te Philadelphiamen vervaardigt ze echter ook reeds in Engeland, te Smethwiclc bij Birmingham en te Londen worden zij verkocht bij M. C. H. Denison, 99, Chaepside." Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat P. J.Dechamps, geboren in 1763, en dus thans 99 jaar oud, en die bij IVaterloo een schampschot aan het voorhoofd bekomen heeft, Zaturdag den 30 Dec. jl., in den zwaren storm, die toen woedde, den weg van Nijmegen tot Arnhem te voet heeft afgelegd en zich van daar per spoortrein naar Amsterdam begeven heeft, waar hij in welstand aangekomen is en zich op dit oogenblik nog bevindt. Deze bijna lOOjarige man heeft zich in het genot eener volkomene gezondheid te verheugen. Hij heeft reeds een zoon van ruim 60 jaar, en zat op zijn 67ste jaar nog aan de wieg van zijn jongste kind. De op 31 Dec. te Harlingen aangekomen postschuit van Ter schelling berigt, dat zij op hare reis veel hout heeft drijvende ge vonden, waaronder een zwaard, naar het scheen van een klein visschers-schipdat de loodsschuit van den Helder eene boot met veel hout heeft gevonden, en dat er eergisteren een lijk op Terschel ling is aangespoeld, alles zeer waarschijnlijk gevolgen van den jongsten storm. Men schrijft uit Vlissingen, 31 Dec. Wij meenen met eenige zekerheid te kunnen mededeelen, dat Zr. Ms. stoomschip Zeeland, tegen het einde van Januarij de reis naar Toulon zal aanvaarden, om aldaar te worden gedokt. Daarna zal deze bodem alle groote havens in de Middellandsche Zee aandoen, om vervolgens naar IVest- Indië te stevenen ten einde op het oogenblik van de emancipatie der slaven aldaar tegenwoordig te zijn. Men leest in de TJtrechtsche Courant: „Uit Suriname meldt men van den 5 Dec. 11., dat er niets naders betend is van de weggcloopen negers; zij zullen wel niet van zeiven terugkomen en de lust zal der overheid wel vergaan zijn, ze te laten halen; trouwens wordt dit in het belang der zaak, nu de alschailing der slavernij zoo zeer nadert, niet I wenschelijk meer geacht, omdat middelen van geweld, thans nog gebezigd, den goeden dunk der slaven over en hun wantrouwen in de emancipatie zeker zouden verminderen. Zr. Ms. schroefstooiuschip Zoutman gaat waarschijnlijk den 7 December naar Curafao. Daar eenige eigenaars van slaven ougerust zijn voor een opstand hunner negers op deu Nieuwjaarsdag, hebbeu zij, bij adres, aan den gouverneur gevraagd, dat het stoomschip op de reede mogt blijvenzonder bepaalden nood kan de gouverneur het vertrek van het schip echter niet tegenhouden, en er is geen nood. Het geweten spreekt slechts bij eenige lieden." Uit Curafao meldt men van deu lü December: „In de laatste dagen heeft het aanhoudend en zwaar geregend, zoodat er toch vooruitzigt bestaat op een goeden oogst, ofschoon de regen voor het saizoen laat ingevallen is. Sedert het begin van de maand November zijn geeuc gevallen van pokken in liet stads-district bijgekomen en in de buiten-districten slechts 2 ii 3 ver spreide gevallen. De Ntdcrl. schoenerbrik Cohtmbuskapt. AVolIcing, is den 23 Nov. 11. alhier aangekomen en Zr. Ms. stoomschip I esuvius den 2 dezer van de eilanden St. Martin en Si. Eustatius alhier teruggekeerd." „Nog wordt gemeld, dat bij zekeren landbouwer van de kolonisatie aan de Saramacca, v. d. Klit't, geweren en kruid zijn gevonden. Uit Demerary zijn per laatste mail aangekomen 2 task-gangmanagers (ploeg bazen), die zich onledig zullen houden met het opnemen in loco van het tarief van werkloouen en taken, ten einde, wanneer zij daarin voordeel mogteu vinden, hunne ploegen herwaarts over te brengen en op de plautaad en werkzaam te zijn. Deze ploegbazen kunnen over p. in. 256 arbeiders beschikken, liet is te wensehen, dat door belanghebbenden aan deze ondernemers toegang tol eenige plantaadjeu geschonken worde en bun ouderzoek voor deze kolome goede vruchten dragen inogc." Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 Nov. 1863 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandseh eskader in Oost-lndië. Zr. Ms. fregat Palembang, kapt. ter zee J. D. Wolterbeek, dienst doend wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, dienst doend wachtschip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms korvet Pal/as, kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, wordt aan het Marine-etablissement te Onrust voor de terugreis gereed gemaakt. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pglades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, gaat voort met de opname van Straat Banka. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. G. H. Clifford Kocq van Breugel, behoort tot de zeemagt bij de expe ditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Band- jtrmasin ter bescherming dier hoofdplaats. Zr. Ms. roei-kanonueerboot No. 14, luit. ter zee 3de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P J. Mossel, ondergaat eenige herstellingen aan het Marine-etablissement te Soerabaija. Zr. Ms. scbroefstoomsehip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der "Velden Erdbrink, is den 5 Nov. jl. van de reede van Batavia naar Muntak vertrokken om Zr. M. schroefstoomschip Sa marang iry het station ter Oostkust van Sumatra af te lossen, en den 8 Nov. jl. aldaar aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, is den 13 Nov. jl. van de reede van Batavia vertrokken om Zr. Ms. stoomschip Bromo in het station ter Westkust van Sumatra af te lossen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, behoort tot de zeemagt in de wateren van Menado, zal naar Soerabaija opkomen, na afgelost te zijn door Zr. Ms. stoomschip Montrado-, wordt dagelijks verwacht. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl Bali, luit. ter zee 1ste kl. A. L. Palm, is te Soerabaija voor de tehuisreis gereed gemaakt, zou eerstdaags bij de vlag opkomen om te repatriëren. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, gestationeerd in de japansche wateren, was volgens de laatste berigten ter reede van Jokohama, zou eene zending opvolgen naar de Lioe-Kioe-Eilanden. Zr. Ms. sohroefstoomschip 3de kl. Soembing, luit. ter zee 1ste kl. C. N. Slegt, wordt op Onrust voor de tehuisreis gereed gemaakt, is timmerklaar en zal eerlang van de reede van Batavia naar Ner derland terugkeeren. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. PI. E. Bunnik, behoort tot het station in de wateren van Celebes, volgens de laatste van Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afcieeling van Borneo, volgens de berigten van 3 Nov. jl. gestatio neerd aan de Buiten-Kween. Zr. Ms. scbroefstoomsehip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van Riouio en Linga, en bekruist die wateren in verband met den poli- tieken toestand van Siak en aangrenzende rijkjes. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, gestationeerd in de Moluksche wateren, volgens de laatste berigten ter reede van Amboina. Tsc. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. J. A. van der Muelen, is, na ondergaan van timmeringen bij het Mari ne-etablissement te Soeraibay-1, beschikbaar voor de dienst. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. F. I. Abresch, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celebes, is van een kruistogt om de Noord ter reede van Macassar teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, in het station ter oostkust van Sumatra afgelost door Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, en den 11 Nov. jl, ter reede van Batavia aangekomen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, bewaakt de Barito-rnouding. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, tijdelijk onder bevel van den luit. ter zee 3e kl. W. Steffens, ligt beschikbaar ter reede van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2