BUITENLAND. INGEZONDEN. MARKTBERIGTEN. Soerabaju, als bestemd voor een togt naar het oostelijk schiereiland van Bomeo, Oesang genaamd, heeft een kruistogt gedaan in Straat Madura. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee 1ste kl. A. ltietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Bomeo, was volgens de laatste berigten van 29 Oct. gestationeerd voor Bato-Dede. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, komt van Badang bij de vlag op om vervol gens den benoemden kommandant van het Oost-Indisch leger van Singapore af te halen. Zr. Ms. stoomschip 3dc kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebes, heeft de reis naar Tmtolie"volbragt met den gouverneur van Celebes én is sedert weder beschikbaar ter reede van Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee 1ste kl. C. F. Hackstroh, gestationeerd ter westkust van Bomeo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee 1ste kl. G. VV. F. Moeth, is den 9 Oct. ter reede van Batavia, via Soera- baija en Macassar naar Gorontalo vertrokken, om Zr. Ms. stoom schip Reteh in het station der wateren van Menado af te lossen. Ten opzigte van Italië merkt men thans met genoegen op, dat de regering, hoewel moede van het wachten naar de oplossing dei- hangende qutestie en daardoor het uitzigt missende, om iets tot bevrediging daarvan meer te kunnen verrigten, de handen aan het werk slaat, om dan toch voor 's lands inwendig welzijn de noodige maatregelen te nemen. Door den minister van Binnenlandsche Zaken aldaar zijn onderscheidene heilzame maatregelen genomen, die niet anders dan hoogst voordeelige gevolgen moet te weeg brengen. De hervorming van het algemeen bestuur van het departement, de organisatie der nationale garde, verordeningen op de openbare vei ligheid, tot bevordering van de rust in het zuiden des lands en tot beteugeling van de rooverijen aldaar, al die zaken zijn reeds in den korten tijd van zijn bestuur door den heer Peruzzi met ernst ter harte genomen en ten deele reeds ten uitvoer gebragt. Komt nu te eeniger tijd de lang gewenschte eenheid van Italië tot stand, dan kan men verwachten, dat de inwendige toestand genoegzame vastheid heeft verkregen om een belangrijke trap van welvaart te bereiken. De spanning tusschen Oostenrijk en Praissen schijnt veeleer toe te nemen dan te verminderen. Van de zijde van Pruissen wordt dan ook in den jongsten tijd veel aanleiding gegeven daartoe, ter wijl Oostenrijk voortgaat, door vrij liberale hervormingen, in het beheer des lands zijn nabuur aanstoot te geven. Uit Rusland kwam in de jongste dagen tot ons het berigt, dat de keizer besloten had de nog hangende vervolgingen betreffende verbeurdverklaringen in Polen te vernietigen ten aanzien van goe deren, die nog niet aan den staat zijn vervallen, terwijl die bezit tingen, waarvan de confiscatie is opgeheven, zullen worden terug gegeven aan zoodanige Polen, die sedert 1831 wegens staatkundige misdrijven veroordeeld, in hun land zijn teruggekeerd of aan hunne erfgenamen, indien deze vergunning tot terugkeer hebben verkregen en van die vergunning hebben gebruik gemaakt. - Uit eene statistieke opgave aangaande de moorden, die in de verschillende landen van Europa, plaats hebben, blijkt, dat er in Engeland op ieder millioen inwoners 4 moorden geschiedenin Belgie 17; in Sardinië 20; in Frankrijk 31; in Oostenrijk 36; in Beijeren 68; in Lombardijs 45; te Rome 100; op Sicilië 90; te Napels 200. In de Waadlandsche dalen is de moord eene bijna onbekende zaak. Het eerste dagblad, dat het licht zag, draagt de dagteekening Nuremberg 1457 het eerste engelsche dagblad verscheen in 1662 en liet eerste Fransche in 1631. Een zeer oud gedrukt blad werd in de Libri-collectie ten verkoop aangeboden, waarvan een duplicaat in het Britsche museum bestaat. Het is getiteldNette Zeitung aus Ilispanien und Italien en draagt de dagteekening van Februarij 1534. De catalogus gaf daarvan de volgende beschrvijving: Een buitenge woon zeldzaam blad, dat te Nuremberg schijnt gedrukt te zijn. Het bevat de eerste afkondiging van de ontdekking van Peru en is onbekend gebleven aan alle bibliopraphen, die wij hebben kunnen raadplegen. In dit gedrukte blad wordt gezegd, dat de gouverneur van Panumyra Panamain de Indien aan zijne majesteit (Karei Y) heeft geschreven, dat een schip van Peru was aangekomen met een brief van den regent Francise Piscara (Pizzaro), meldende, dat hij het land had in bezit genomen; dat hij met ongeveer 200 Spanjaarden infanterie en cavallerie, naar de bezittingen was gegaan van een groot seignor, Cassico genaamd (die den vrede weigerde) en hem had aangevallen, dat de Spanjaarden de overwinnaars waren en dat hij 5000 castillons (gouden stukken) en 20,000 jzilveren marken had genomen, en eindelijk, dat hij twee millioen in goud van den genoemden Cassico had verkregen. De oudste hertog in Engeland is de hertog van Cleveland (74 jaren) en de jongste de hertog van Norford (15 jde oudste markies de markies van Lansdowne (82 j.) en de jongste de markies van Ely (13 jde oudste graaf van Charlemont (87 j.) en de jongste de graaf van Charleville (10 jde oudste burggraaf de burggraaf Combermere (89 j.) en de jongste burggraaf Downe (18 j.) de oudste baron lord Sinclair (94 j.) en de jongste lord Itossmore (11 jhet oudste lid van den geheimen raad lord Lyndhurst (90 j.) en het jongste graaf Spencer (27 j.) het oudste lid van het lagerhuis, generaal sir Hugh Arbuthnott (83 j.) en het jongste de heer Beginal A. Vyver (23 j.); de oudste aartsbisschop de aartsbisschop van Dublin (75 j.) en de jongste aartsbisschop die van York (43 j.)dc oudste bisschop de bisschop van Exerter (85 j.) en de jongste de bisschop van Glocester en. Bristol (43 j.); de oudste baronet sir Tatton Sykes (90 j.V en de jongste sir George B. Slitwel (2j.); de oudste ridder, generaal sir dames L. Caldwel (92 j.) en de jongste sir Charles T. Briglit (30 j.) Het is voorzeker niet onbelangrijk te vernemen, hoe er zoo al in het buitenland over ons vaderland wordt gedacht en gespro ken. De volgende regelen, bevattende beschouwingen over ons zeewezen, verdienen daarom wel onder de aandacht te komen van ieder, die er prijs op stelt te weten, hoe, hetgeen onder ons bestaat, met andere dan met onze oogen wordt beschouwd „Sedert de afscheiding van België, welks vereeniging met Neder land aan geen van beide partijen tot heil heeft gestrekt, begon de regering niet alleen bedacht te zijn op middelen tot opbeuring van de scheepvaart, maar zij ging ook langzamerhand af van haar stelsel van bescherming. Door wederkeerige verdragen heeft men niet alleen de vreemde, maar ook de inlandsche scheepvaart van vele belemmeringen bevrijd; zoo zijn sedert 1857 met Engeland, Italië, Pruissen, de overige Noord-Duitsche Staten met Zweden en Noor wegen verdragen gesloten, waardoor de kustvaart is vrijgesteld en alleen het bezoek der aziatische bezittingen heeft men zich voorbe houden; andere verdragen met amerikaansche en aziatische staten stellen de wederzijdsche vlaggen gelijk; wijders zijn van verschil lende nuttelooze havengelden enkele natiën, b. v. Pruissen (1856) vrijgesteld, omdat men inzag, dat deze belasting geene schepen lokte, maar wel afschrikte. Gaat Nederland op deze vrijzinnige wijze eenigzins meer bepaald voort, heft het nog de scheepvaart- en handels-beperkingen ten aanzien zijner koloniën geheel op en komt er bovendien nog een weinig meer stoutheid en achting voor theoreti sche wetenschap bij de welgestelde klasse, dan moet de nederland- sche marine weder eene der eerste van de wereld worden. Hare nationale eigenschappen heeft zij steeds behouden; op de schepen heersclit nog dezelfde reinheid en orde; de matrozen zijn nog steeds even koelbloedig, bedaard en omzigtig als vroeger; de vaartuigen zijn meestal groot, zeer hecht gebouwd, maar niet bijzonder snel zeilend. De tucht is zeer streng en wordt naar de letter van de wet gehandhaafd. De moed der Nederlanders ter zee is bekend." Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1292 sterf gevallen en 1610 geboorten plaats gehad. Dezer dagen heeft in een kolenmijn te Priors's Lee in Shrops- hire, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Twaalf arbeiders (9 mannen en 3 jongens) hadden in de zoogenaamde kooi plaats genomen, om door den koker te worden neergelaten, toen de ijzeren pen, die de kooi aan den ketting bevestigde, in tweeën brak en de kooi, ter diepte van 800 voet, in de mijn nederstortte, waardoor alle zich daarin bevindende personen letterlijk werden verpletterd. De lijken waren zóó verminkt, dat zij niet konden herkend worden. Door die ramp zijn 8 vrouwen weduwen en 27 kinderen vaderloos geworden. Sedert een paar dagen wordt te Hamburg in den schouwburg der voorstad St. Paula, een drama opgevoerd, getiteld; Be zoon uit de volksklasse, of liet leven en de daden van Garibaldi. Onlangs kwam een heer een huis in de Ringstraat te Weenen bezigtigen, om er kamers te huren, de huisheer vergezelde hem van verdieping tot verdieping, totdat zij op de vijfde waren gekomen, alwaar twee kamers en een uitstekje, op de binnenplaats uitziende, te huur waren. „Wat moeten deze kamers kosten?" vroeg de heer, nadat zij van het trappenklouteren een weinig bekomen waren. „1500 gulden," antwoordde de huisheer met dat klassieke phlegma, dat alleen een huisheer hebben kan. „En waar is dan de stal?" vraagt de andere weder. „De stal," herhaalt de huisheer ver bluft; „wat moet men op eene vijfde verdieping met een stal uit voeren?" „Eenvoudig," was het antwoord, „er den ezel inslui ten, die voor deze kamers 1500 gulden betaalt." De pijpen-fabrijken te Rulda Thüringenvormen een belang rijken tak van industrie, wier producten naar alle deelen der wereld aftrek vinden. Eenige honderden arbeiders zijn daarbij alleen met het beslag der koppen bezig, ongerekend nog de verzilveraars, draaijers, verlakkers, porcelein-schilders, en de vormen der aarden- pijpekoppeu. In 1S59 werden 200 cent. messing voor 1,700,000 pijpenbeslagen verwerkt, waarvan 1,400,000 met machines, de ove rigen door middel van handenarbeid. Een oude hannoversche zilver - thaler is genoeg om 400 a 600 dozijnen beslagen te verzilveren. De jaarlijksche uitvoer dezer pijpen beloopt een millioen thaler aan waarde. De prijzen zijn zeer goedkoop, maar men begint over slecht afwerken te klagen, daar er onder een dozijn soms 10 gevonden worden, die geen lucht doorlaten. Behalve deze pijpenfabrijken, heeft Rulda (4000 zielen bevolking) ook nog een belangrijke productie van porte-monnaies. Het. is tc verwonderen, dat men iu deze gemeente geenc middelen zoekt., om het onaangename en lastige nieuwjaarwenschen aan de deuren tegen te gaan. In andere gemeenten wordt door de onderscheidene kerkgenootschappen, hij de laatste dienst in het oude jaar, eene bijzondere collecte cedaan, waarin dan ieder zooveel geeft, als hem het geven aan de deur op nieuwjaarsdag kost. Voor het geld van deze collecte wordt aan de behoeftigen op nieuwjaarsdag eene buitengewone uitdeeling van spijzen of kleedingstukken verschaft. Men vraagt, of dit hier ook niet zoude kunnen geschieden, zijnde men toch ten volle overtuigd, dat de armverzorgers van dc onderscheidene kerkgenootschappen zich volgaarne met de last, welke deze buitengewone, bedoeling moet veroorzaken, zullen willen belasten. X. SCHIEDAM, 2 Januarij. Jenevib f 18,75; Amst. proef f 20.Moutwijn f 13.25. LONDEN, 1 Januarij. Heden waren ter VuF.-markt aangevoerd: 1030 Runderen, 2370 Schapen. 24S Kalveren en 120 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen G sh. 0 d., van Kalveren 4 sh. G d. en van Varkens 4 sh. G d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sh. 0 d., Schapen 6 sh. 0 d., Kalveren 5 sh. 0 d, tn Varkens 4 sh. G d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3