NIEUWEDIEPER COURANT. EN BINNENLAND. 1«05. EES-EN-TWIHTIGSTE JAARGANG. KIEZERSLIJSTEN. Jfè 6, i\ 1> A in 18 J A A i) A 11 IJ. HELDERSCHE I)eze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. p, franco per post*1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H422,aan denHelder,i otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.(50. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente HELDER, Gelet hebbende op het bepaalde hij art. 7 der wet van 3 Julij 1850 Staatsblad N°. 37), betrekkelijk het opmaken der lijsten, aanwijzende de personen die tot het kiezen van leden van de Tweede Maniervan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, Noodigt de inwoners der Gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den 15 Februari'j aanstaande te doen blijken. Helder, den 15 Januarij 1863. DE VOORZITTER VOORNOEMD, STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Januarij. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kommandant kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, is Donderdag morgen jl. onder het lossen der gebruikelijke salutschoten van hier naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indie. Eergisteren avond werden, in het kerkgebouw der Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente, door den wel-eerw. heer J. H. Sonstral, de historische voordragten, over de kerkelijke geschiedenis weder hervat. Een groot aantal belangstellende hoorders waren in het kerkgebouw verzameld, om als in de verbeelding getuige te zijn van het lijden van Maria Durand en hare lotgenooten, gedu rende den tijd van 39 jaren, in den onherbergzameu toren van Constanee. Op kernachtige wijze hield de eerw. spreker zijne hoor ders geboeid aan een tafereel, dat tegelijk afschuwwekkende voor beelden van zedelijke laagheid en treffende toonbeelden van ziele- grootheid te midden van een gruwzaam lijden te aanschouwen gaf. Aangenaam was het onder de toehoorders vele vrouwen op te mer ken, die alzoo eene waardige hulde bragten aan hare zusteren, wier geloofsmoed in de geschiedenis met gulden letteren is geboekt en die hare kunne in hooge mate tot eer verstrekken. Deze voordragt, met het zingen van toepasselijke liederen afgewisseld en besloten, deed voorzeker bij de aanwezigen het verlangen ontstaan of ver sterken, om meerdere zulke leerzame verhalen te hooren. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier, door het departement Helder der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, de derde buitengewone vergadering gehouden, gedurende dit jaargetijde. In de openingsrede gedacht de voorzitter er aan, dat de leden en vrienden der maatschappij ter dezer plaatse thans voor de eerste maal in dit jaar bijeen waren en drukte hij den wensch uit, dat deze jaarkring ook voor het departement en de leden rijk gezegend mogt zijn. De heer J. van der Haar trad daarna als redenaar op en wierp een blik op het maatschappelijk leven, zooals daar een steeds toe nemend streven naar vooruitgang merkbaar is. Spreker schetste vervolgens, hoezeer, tengevolge daarvan, hooge eischen werden ge daan aan het onderwijs, dat, naar veler meening, niet genoeg gelijken tred houdt met den vooruitgang, alom zigtbaar. Verschil lende oorzaken, en daaronder vooral de veelal gebrekkige huiselijke opvoeding der jeugd, werden door den spreker aangewezen als redenen, waarom het onderwijs in onze dagen nog niet die vruchten draagt, die men er van mogt wenschen en verwachten. In eene boeijende rede schetste de redenaar vervolgens een ideaal van huiselijke opvoeding van het kind tot 12 a léjarigen leeftijd en wees daarbij: 1. op de natuurlijke ontwikkeling van het kind; 2. op den invloed, die daarop door de huiselijke opvoeding kan worden teweeg gebragt, met het oog zoowel op de verstandelijke, als de zedelijk-godsdien- stige vorming. Ten slotte werd hulde gebragt aan het zoo belang rijk streven der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, in het belang van de opvoeding en liet onderwijs in ons vaderland en den wensch geuit, dat door haar voor het vervolg niet slechts de stoffelijke, maar ook en bovenal de zedelijke belangen der jeugd mogten worden beoogd. Deze rede werd met blijkbare belangstelling gehoord. Door den heer G. E. Bron werd vervolgens eene schoone bijdrage geleverd in de voordragt van het Yl^asche dichtstuk„Martlia, de Zinneloose," van Jan van Beers. Eindelijk las de heer D. Bakker Bz. een dichtstuk voor, getiteld: „BertJia's Droom," van van der Schraft. Met dankzegging aan de geëerde sprekers van dezen avond, werd door den Voorzitter deze vergadering, die door een groot getal leden met hunne dames werd bijgewoond, gesloten. Gisteren avond ontstond er weder brand in eenen schoorsteen van een huis aan de Weststraat alhier. Gelukkig werd zulks nog spoedig genoeg ontdekt, om door gepaste maatregelen verderen voortgang te stuiten. - Naar wij vernemen, bestaat het uitzigt, dat op den 23sten dezer, in het lokaal Tivoli alhier, eene uitvoering zal worden gege ven door het muziekgezelschap van het Fransche theater uit 's GravenJiage, onder directie van den heer Gérard. Met genoegen merkten wij op, dat de lijst van inteekening voor dat concert, het welk zoowel muziek als zang belooft, reeds spoedig door vele handteekeniugen, daarop geplaatst, welsprekend getuigde van den kunstzin onzer plaatsgeuooten. Inlichtingen daaromtrent hebben ons in staat gesteld, te weten te komen, dat gemeld gezelschap uitmuntende toonkunstenaars in zijn midden telt en dat het concert- allezins luisterrijk belooft te zijn. Indien het noodig ware, zouden wij meenen verpligt te zijn, een woord tot verdere aanbeveling te zeggen van dit onder ons nog niet algemeen bekend muziek gezelschap, dat allezins aanspraak heeft op belangstelling en onder steuning bij het kunstminnend publiek. Wij vernemen, dat door het gezelschap van Arabieren, die onder scheidene gemeenten van ons land bezochten en daar hunne grootsche en vlugge toeren hebben doen zien, ook pogingen zijn aangewend om alhier eene voorstelling te geven. Tengevolge van ontijdig heid heeft die voorstelling echter niet kunnen doorgaan. Het 300jarig bestaan van den Heidelbergschen Catechismus, wordt op a. s. Woensdag, bij de avond-godsdienstoefening in de Christel. Afgesoh. Geref. kerk alhier, opzettelijk herdacht. q Den 11 dezer is Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn van Wight en den 15 dezer Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi van Portsnmdh vertrokken, het eerste koers zettende naar Buenos Ayres het andere naar Montevideo, met eindbestemming naar Oost-Indie. Volgens een particulier berigt, bevindt zich Zr. Ms. schroef stoomschip Zoutman, kommandant kapt. luit ter zee J. Andreae, voor als nog te Paramaribo, en zal aldaar verblijven tot na den afloop der Nieuwjaarsfeesten van de negers.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1