buitenland! 7 Gedurende het afgeloopen jaar zijn alhier uit de verschillende buitenlandsche havens ingeklaard de volgende schepen, als van bunderland, met Steenkolen, 75 Neiccastle, Idem, 88 Seaham, Idem, 19 Hartlepool, Idem, 2 i, Grimsbeg, Idem, i Neiccastle, Stukgoederen, 1 Drammen, Hout, u Sundsicall, Idem, v Nerva, Idem, DrobakIdem, Holmstrand, Idem, Idem, ii Idem, Idem, Osterisoer, i, Danzig, II Ri'ja, Frederikstad, Idem, Aargaarstrand, Idem, ii Bilbao. i; Idem, Christiania, Idem, Strumstadt, Idem, Frederikshall, Idem, Stolpemunde, Idem, llugemcolde, Idem, ii ii Bremen, Namsos, Stettin, ii Galatz, Danzig, ii n ii n n Londen, n Yarmoutk, Cardiff, i, Odessa, Idem, n Idem, Idem, ii rogge, Tarwe, i, Rogge en Tarwe, n Tarwe en Kaapzaad, i, Ballast, n Idem, ,i Spoorijzer, Rogge, 12 5 3 1 1 1 5 1 14 1 1 5 1 2 5 3 2 1 1 1 1 1 1 6 4 1 Totaal 273 De hoeveelheid Steenkolen, van Engeland aangevoerd, bedraagt over 1862 plus minus 777,524 mud. Binnen eenige dagen verwacht men de openbaarmaking van het voorloopig verslag der Eerste Kamer van de Staten-Generaal betrekkelijk het wetsontwerp tot verbetering der amsterdamsche en rotterdamsche waterwegen naar zee, hetwelk door de commissie van rapporteurs opgemaakt en aan de regering is ingezonden. De me morie van toelichting zal ook welligt spoedig het licht zien. Sedert de invoering van de nieuwe wet op het lager onder wijs, hebben 31 schoolopzieners, op hun verzoek, eervol ontslag ontvangen, terwijl 4 zijn overleden. Yan de inspecteurs zijn eervol ontslagen 1, overleden 2. Volgens eene opgaaf van het departement van Financiën, zijn hier te lande in het jaar 1862 met de post verzonden de volgende getallen portbetalende brieven13,142,094 ongefrankeerde en 2,972.479 gefrankeerde, te zamen 16,114,573 binnenlandsche 3,084,085 ongefrankeerde en 1,230,660 gefrankeerde, te zamen 4,314,745 buitenlandsche; totaal 20,429,318 brieven. In 1861 was dit totaal 19,708,261, in 1860 19,057,326. Men leest in het Nieuw Dagblad van 's GravenJiage: „Wij vernemen, dat, behalve de promotie, die dezer dagen bij het wapen der Artillerie van ons leger heeft plaats gehad, eerstdaags ook bij de andere wapens talrijke bevorderingen zullen hekend worden." Men leest in de AmstCourant: Het werd ons uit goede bron bekend, dat de firma Koning Co., zeegrashandelaren te Texel, zeer veel heeft gedaan en nog doet om het zeegras of zeewier zoowel binnen-als buitenslands te plaatsen, welke uitbreiding een groot voordeel voor de arme visschers en andere arbeiders ten gevolge heeft. Het is ons daarom een waar genoegen te melden, dat door de italiaansche regering bij die firma bestelling is gedaan van eene partij zeegras, ter dienste van hare marine en wel tot het maken van cilinder-en kransproppen voor het geschut; ook andere regeringen van Europa onderzoeken het voorstel van genoemde firma. Wij wenschen, dat deze proefnemingen en onderzoekingen goede gevolgen mogen hebben, zoowel in het belang der genoemde firma, als in dat van vele huisgezinnen. Men schrijft uit Vlissingen, dd. 14 Januarij „Er schijnt werkelijk ernstig sprake te zijn van het bouwen van een nieuw droog dok ter dezer plaatse. Men verneemt van goed onderrigte zijde, dat hier eerstdaags eene commissie van wege het Departement van Marine zal arriveren, om, te dien einde, met den minister eene inspectie in loco te houden." De kwaadwilligheid heeft de policie te Emmikhoven weder stof tot een streng onderzoek gegeven. Dezer dagen ontwaarde de watermolenaar van den polder of het waterschap „den Hil" aldaar, dat de zeilen en repen van zijn molen waren aan stukken gesneden en alzoo aan den polder eene schade van plus minus 100 was toe- gebragt, met de niet zeer aangename boodschap op de deur ge schreven „De molenaar van kant, of de molen in brand." Jl. Maandag was voor de Zwolsche regtbank gedagvaard een 16 jarige knaap uit VollenJioren, beschuldigd van diefstal, en wel, omdat hij aan een achtjarig kind, dat naar school ging, een bo terham had afgenomen. De beschuldigde is niet ter tcregtzittinf verschenen. Het O. M. requireerde zijne schuldigverklaring en ver oordeeling tot eene gevangenzetting voor den tijd van 14 dagen en in de kosten. De vorige week vermiste eene bejaarde vrouw te Sneek haar gouden hoofdijzer; daar zij al dadelijk vermoedde, dat het haar ontstolen was, gaf zij van het voorgevallene onmiddellijk kennis aan de policie, welke het al zeer spoedig gelukte de daderes op hej, spoor te komen. Tot meerdere droefheid van de bestolene is ge bleken, dat de arrestanten haar dochter cn schoonzoon zijn. De predikant bij de Hervormden te Dragten ontving, nadat hij voor een beroep naar St. Jacoba-parochie bedankt had, van de ingezetenen zijner gemeente, kostbare geschenken. Een zeer bijzonder voorval kan het echter geacht worden, dat ook een israëlitisch slagter zijne vreugde over dat besluit bewees, door den leeraar een Ned. pond rundvleesch te vereeren, waarbij een geleidende brief gevoegd was, die in hoofdzaak de betuiging zijner blijdschap be helsde, over het blijven van ZEw. in deze gemeente. Waarlijk, wel een bewijs van algemeene symphatie voor den man, die ook als mensch en burger aller achting heeft weten te verwerven. Aan een particulieren brief uit Paramaribo, dd. 19 Dec. jl., is het volgende ontleend: „Op den Ssten dezer heeft op de plantaadje Schoonoord eene droevige gebeurtenis plaats gegrepen. De slavenmagt van dat effect was zoo verwoed tegen den directeur, dat de hulp der militaire magt moest ingeroepen worden. De opgewondenheid dier slaven was buitensporig en van dien aard, dat de kommandant van het detachement, dat ter bescherming van den directeur en tot herstel der orde derwaarts was gegaan, op de slaven heeft laten vuren Daardoor werd 1 meid gedood en 5 slaven gewond. De bedroevende indruk van dit voorval zal ik wel niet behoeven te schetsen. Zr. Ms. stoomschip Zoutman, welks vertrek op 4 dezer, door den gouverneur, op aandrang van den kolonialen raad is gestuit, lag, tijdens het voorval op Schoonoord, op de reede. Thans ligt het bij het fort Amsterdam, om schijf te schieten. Nog altijd is men bevreesd voor ongeregeldheden op Nieuwjaars dag. Men dringt er zelfs bij den gouverneur op aan, om dan op onderscheidene punten militaire detachementen te plaatsen. Zou echter eene zachtzinnige behandeling der slaven en, vooral nu, het achterwege laten van alle kwelling, niet een beter middel zijn om de rust te bewaren?" De troonrede des keizers van Frankrijk, waarmede jl. Maandag de zittingen van het Wetgevend Ligohaam werden geopend, heeft in de jongste dagen een overwegenden invloed gehad op de gesprekken van den dag en op de artikelen der verschillende bladen. „Teleur stelling" is het woord, dat tot opschrift kon dienen boven al die artikelen en is te gelijk het woord, waarmede die gesprekken werden aangevangen en besloten. Men herinnert zich den tijd, waarin het rijksbewind in Frankrijk, door 's volks verlangen, aan koning Lodewijk Philips, den burgerkoning, was opgedragen. De redevoe ringen, door dien vorst gehouden, waren altijd belangrijk door het geen daarin met stilzwijgen werd voorbijgegaan. De roem, door genoemden koning ingeoogst, wegens zijne veelzijdige groote talenten als diplomaat, wordt echter op zijde gestreefd, of misschien over troffen, door den keizer, die in geslepenheid zijn wederga bijna niet heeft. Men meende uit zijn mond te vernemen, ophelderingen om trent de staatkundige gedragslijn in Italië te volgen, of omtrent de oorzaak en de werking der Mexicaansche expeditie; men ziet zich echter ten eenenmale teleurgesteld. Anderen verwachtten, dat de keizer, ter voldoening aan zijne leuze„het keizerrijk is de vrede," mededeelingen zou hebben gedaan, die betrekking hadden tot de bevor dering van rust en vrede en tot de vermindering des legers moesten leiden; teleurstelling is het antwoord op de vragen die daar omtrent hoopvol werden gedaan. Nog anderen hadden hun uitzigt op die rede gevestigd, om daarin te vinden aankondiging van te verwachten nieuwe expéditiën en krijgszuchtige operatiën, omtrent de buitenlandsche staatkundeteleurstelling is het deel ook van deze laatsten. En heeft Napoleon III vroeger menigmalen de we reld verrast, door zich boven alle diplomatische gebruiken te ver heffen en opentlijk, zelfs naar veler oordeel ontijdig, over de neteligste qusestien uit te laten; thans schijnt eene tegenovergestelde handel wijze aan de orde van den dag. De tijd zal dus moeten leeren, welke de bedoelingen en voornemens zijn, die door de magtigen der- aarde worden beraamd. Overigens wendt zich de blik van den besehouwer der wereld gebeurtenissen naar Pruissen heenwaar eene verandering van heerschende staatkunde op handen schijnt. Een adres van aanzien lijke ingezetenen in de Kijn-provincién aan den koning, van tegen gestelden inhoud als de adressen, die in grooten getale werden aangeboden, maar dat den vorst heeft ingelicht omtrent den waren toestand des lands, schijnt van overwegenden invloed te zijn ge weest, om eene verandering, in liberalen geest te weeg te doen brengen. De rede, door den president-minister, tot opening van den land dag gehouden, munt evenwel uit door onbeduidendheid; de rede van den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden door gepaste waardigheid. Te Antwerpen openbaart zich, bij iedere voorkomende gelegenheid, een ernstig verzet tegen de regering. Bij de stemming voor den senaat is er een kandidaat verkozen van wien het bekend was, dat hij zich de keuze niet zou laten welgevallen. Het diende alleen om een keuze in den zin der regering te verhoeden. Zoolang de rege ring blijft volharden in hare houding tegenover de belangen van handel en nijverheid in de [eerste koopstad des lands, en er is geen verbetering te wachten in het volhardend verzet der bevolking, die iedere gelegenheid aangrijpt om haren tegenzin tegen de regering te openbaren. In Amerika is op te merken de belangrijke proclamatie van pre sident Lincoln, waarmede hij heeft gemeend het nieuwe jaar te moeten aanvangen, Hij verklaart daarbij de slaven in de opgestane staten vrij en, zoo als bekend is, was niets meer dan zulk een maatregel noodig, om de verbittering tegen het Noorden in de Zuidelijke staten ten top te doen stijgen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2