VERBETERING. Verder verplaatst ons de geschiedenis van den dag weder in Tenessee, waar een bloedige veldslag tussclien de strijdende partijen aldaar heeft plaats gehad. De slag duurde verscheidene dagen en kostte aan tallooze menschen het leven. Liefde tot den naasten, dat groote gebod, dringt tot de belangstellende vraag: wanneer zal dat bloedvergieten eens ophouden onder de zonen van hetzelfde vaderland, onder de kinderen van denzelfden Ilemelselien Vader En met het oog op de groote daden van mannen als Franklin en als Washington, waarop de geschiedenis van het gemeenschappelijk vaderland mag bogen, vraagt men zich thans afzouden zij, indien zij zulk een bloedbad eens aanschouwden, over hunne nazaten niet moeten blozen? Een jong kantoorbediende in eene der kleine Belgische steden, niet ruim met tijdelijke middelen gezegend en tamelijk opgewonden van aard, werd dol verliefd op de schatrijke nicht van zijn patroon. Die liefde moest zich lucht geven en, op het altijd geduldige papier, werden aan het adres van het dametje, de meest hartstogte- lijke volzinnen ter neder geschreven. De brief bleef echter zonder antwoord en eerst eenige weken later kwam de arme jongen toevalligerwijze op de hoogte van den indruk, dien de declaratie op zijne aangebedene gemaakt had. „De malle jongen heeft een slag van den molen beet," had ze gezegd, ,,'k mag lijen, dat hij betert, maar ik heb geen lust, om hem te genezen." 't Was een genadeslag voor den dwaas, en zich op zijn zolderkamertje met zijne eenige vriendin, de kat van de portierster, opsluitende, nam hij, na nogmaals aan het papier het verhaal zijner ellende te hebben toevertrouwd, zijn toevlugt tot doove kooien, altijd een goedkoop middel, om uit de wereld te geraken. Iiij lag zich op zijn bed neder en wachtte kalm den dood af, die een einde aan het leven zou maken, dat hem walgde. Die walging bleek de kat echter niet te deelen. Toen de kamer vol damp was en deze zijn invloed op haar zenuwgestel begon te doen gelden, werd het dier onrus tig, weinig minuten later woedend en eindelijk zoo dol, dat zij, na eenige malen in vliegende vlugt het kamertje te zijn doorge vlogen, door een ruit sprong en, op die wijze, zichzelve en.... haar vriend redde. Het rinkinken van het verbrijzelde glas, de kat, die, als gewoonlijk, op haar pooten teregt gekomen, als een razende door den tuin rende, dit alles trok de aandacht der overige bewoners van het huis en deze, zich naar het kamertje van den klerk begevende, konden nog tijdig genoeg hem nabijkomen, om hem aan den dood te ontrukken. Er wordt niet bijgevoegd, of het dametje door] die wanhopige poging verteederd werd. Te Lixhe viel voor eenige dagen een 8jarig jongetje al spe lende in het water. Ha veel moeite en inspanning werd hij einde lijk gered, nadat hij ruim 500 el ver door den stroom was mede- gesleept. Het zonderlingste bij deze zaak is, dat dit ongeval voor het knaapje een gelukkig gevolg heeft gehad. Te voren stotterde hij namelijk zoo erg, dat hij zelfs de dorpschool niet kon bezoeken; sedert het onverwachte koude bad is hij echter van deze kwaal schier geheel bevrijd. De restaurateurs te Parijs klagen algemeen over eene nieuwe bedriegelijke industrie, die meermalen wordt aangewend, Goed gekleede heeren komen bij hen dineren, laten zich van het beste opdisschen en wanneer hun de rekening wordt overhandigd, geven zij tot antwoord: „Ik heb geen geld, laat een politieagent komen, wanneer gij er lust in gevoelt." (In de vorige week zijn veertien zoodanige gratis-gastronomen door de politie -gearresteerd). Men leest in den Moniieur: ,,De eene uitvinding brengt de andere voort. De photographie, uit de scheikunde geboren, die de werking van het licht op de zilverzouten deed kennen, en de phy- sische ontdekking der optische eigenschappen vau de cJtambre obscure, zijn thans de voornaamste elementen geworden eener nieuwe uitvinding, niet minder merkwaardig dan die van Daguerre, name lijk de photosculpture door den heer Willème. Door het gecombineerd gebruik van een aantal photographis'che proeven op hetzelfde oogen- blik gemaakt, en van den pantographe (den teekenaars een welbe kend instrument, dat volmaakt getrouw, hetzij grooter of kleiner, naar verkiezing, de lijnen overbrengt, die men het werktuig laat volgen) is de heer Willème er in geslaagd, op zuiver mechanische wijze, en in korten tijd, beeldhouwwerken voort te brengen. Men pozeert slechts weinige oogenblikken, als voor eene gewone photo graphie en, in plaats van een afbeeldsel op glas of papier, verkrijgt men zijne buste of statuette, volmaakt gelijkend, en naar verkiezing van grootte. Verleden jaar heeft de uitvinder zijne theorie met groote duidelijkheid ontwikkeld; weinige personen slechts sloegen er geloof aan nu is zij een feit. De praktijk bewijst thans, dat zijne denkbeelden juist waren. Hij heeft thans op den boulevard de 1'Etoile een atelier geopend, eene groote beglaasde rotonde, in het midden waarvan men zich nu slechts enkele oogenblikken heeft te plaatsen, om in de begeerde houding, hetzij zelve gekozen, hetzij zoo als de bekwame kunstenaar die regelt, te worden afgebeeld, derwijze, dat men binnen drie dagen zijne beeldtenis in relief kan bekomen, bewerkt, alsof zij door de handen van een bekwaam beeldhouwer vervaardigd was." Men leest in de Evening Star: „De Engelsche geneesheer W. Mac Carthy te Londen heeft dezer dagen eene vrouw van 69 (zegge negen en zestig) jaren verlost, die een fiksehen jongen heeft ter wereld gebragt. De vader van den jonggeborene is 74 jaren oud. De moeder en het kindje zijn welvarende. Dit merk waardig verschijnsel trekt in liooge mate de aandacht der medici te dier stede en het moge aan kinderlooze echtparen tot eene les verstreken, dat zij niet te vroeg aan de vruchtbaarheid van hun echt moeten wanhopen." Donderdag jl. gaf een akrobaat, Abboth genaamd, te> Londen, eene voorstelling in de open lucht. Een koord werd over Northfieets- park gespannen, waarover de dochter de eerste maal zeer vlug heenliep. Daarop ondernam zij den terugtogt geblinddoekt en met een zak over het hoofd. Toen zij ongeveer het midden van het koord had bereikt, bleef zij staan en wachtte haren vader af. Deze kwam van de andere zijde aangeloopen en naauwelijks stond hij bij haar stil, of eensklaps zag men ze beiden wankelen en daarna vallen, met het noodlottig gevolg dat de vader op de plaats dood bleef en dc dochter zware kneuzingen bekwam. Gedurende dc verloopene week hebben te Londen 1335 sterf gevallen en 1954 geboorten plaats gehad. Plymouth heeft voor eenige dagen geweldig door het woeden der vlammen geleden. De schouwburg aldaar geraakte in brand, de vlammen sloegen over naar het Eoyal hotel, en legde ook dit voor een groot deel in de asch. Een der zalen van het bötel bevatte aan ameublement eene waarde van 12,000 gulden. De beide gebouwen waren in den jare 1813 daargesteld en hadden 720,000 gulden gekost. De Daily-Neics maakt onder het opschrift „Wellingtonia" een aantal gezegden van den overleden hertog bekend, waaronder het volgende„De laaghartigste daad waaraan een mensch zich kan schuldig maken is het schrijven van een anonymen brief." In Engeland gebruikt men thans vrij algemeen gegoten spijkers, die veel minder door den invloed van den dampkring oxyderen, dan de ijzeren en zelfs de koperen spijkers. Men bezigt ze inzonderheid, om de pannen op de daken van fabrieken of openbare plaatsen mede vast te maken, die aan de uitwaseming van dampen zijn blootgesteld, waardoor de gewoonlijk gebruikte metalen bedorven worden. Om ze te vervaardigen, giet men het kokend metaal in vormen, die in het zand vervaardigd zijn, stelt het gedurende driemaal vier entwintig uren aan de roode hitte van een soort van met een mengsel van ijzer-oxyde en zaagsel gevulde distilleer-kolven bloot, en laat het vervolgens langzaam verkoelen. Aan de Allg. Zeitung wordt aangaande de jongste maanden van den levensloop van koningin Maria van Napels het volgende uit Napels geschreven„Na de overgave van Gaè'ta kwam konin gin Maria naar Rome. In plaats van daar rust te vinden, werd zij er het middenpunt van politieke intrigues. Zij was de stand aard, waarom die intrigues zich schaarden, zij was van dat oogen- blik af de ziel der beweging, en daar op de banier der legitimiteit den naam Maria Sophia prijkte, stroomden de leiders der partij tot haar, om met haar te beraadslagen en plannen te beramen. Met één woord, zij was koning Wie zal er zich over verwonderen, dat haar geest onder zulk eene overspanning lijden moest? En dit was dan ook het geval. Reeds in den loop vau den vorigen win ter werd koningin Maria ziekelijk; een hardnekkige hoest leverde het bewijs, dat hare borst was aangedaan, terwijl eene diepe melan cholie zich van haar meester maakte. De geneesheeren raadden haar het gebruik der baden aan, en in Julij begaf zij zich naar Mun- chen. Zij kwam daar aan grooter en scliooner dan zij was heen gegaan, maar de frischheid harer wangen had voor de bleekheid der zorgen plaats gemaakt. De baden te Soden bragten wel eene ver betering in haar borstlijden te weeg, maar haar zielstoestand ver- slimmerde eer dan hij verbeterde. Toen voerde zij haar sedert lang gekoesterd plan uit, om rust te zoeken binnen de vreedzame muren van St. Ursula. Dat besluit werd door koning Maximiliaan van Beijeren goedgekeurd. Drie maanden heeft de koningin daar ver toefd en de uitslag is gunstig geweest. Zij is besloten naar Rome terug te keeren en hare politieke loopbaan voort te zetten. Op dringend verlangen begeeft zij zich echter niet onmiddellijk uit de stille rust des kloosters terug in de woeling van een levendig hof, maar zal eerst nog eenige weken in den familiekring vertoeven. De hertogin San Cesario en prins Sant' Antimo, die dezen winter mede te Augsburg verblijf hebben gehouden, zullen zich met de koningin naar Munchen begeven." Onder het opschrift: „een onverstaanbaar telegram," wordt door den Neic-York Tribune medegedeeld, dat onlangs eene telc- graphische dépêche naar het bondsleger werd gezonden, houdende aanwijzing vau den persoon, aan wien het bevel over eene brigade moest worden opgedragende telegrafist aau het station, waar de dépêche aankwam, gaf als zoodanigjop: „Amjyrdkowasejcw Deabxpcop." Omtrent den toestand van het volksonderwijs in Neic-York verneemt men thans uit goede bronnen de volgende belangrijke opgaven Het geheele getal inrigtingen voor onderwijs bedraagt 239, waar onder 3 normaalscholen, 43 avondscholen, S7 lagere scholen voor jongens en meisjes en 4 scholen voor kleurlingenwant het gevoel voor afschaffing der slavernij gaat niet zoover bij den Noord-Ame rikaan, dat hij den neger toestaat in iets, wat het ook zij, gelijk te staan met den blanke. Het aantal kinderen dat van dit onder wijs gebruik maakt is 170,000, op eene bevolking van 880,000 zielen. Wel is waar rekent men tegenwoordig de bevolking van Neic-York boven 1 millioen, maar dan is daaronder begrepen Brooklijn met 270,000 inwoners, dat zijn eigen scholen heeft en ook eene afzonderlijke gemeente uitmaakt. Het gemiddeld getal leerlingen, die dagelijks op de school aanwezig zijn, stijgt echter zelden boven de 160,000; hetgeen minder verwondering zal baren, wanneer men denkt aan den leeftijd der leerlingen van de lagere scholen en aan den dikwijls meer dan bekrompen toestand der ouders; maar men moet ook alles zeggen.- dit onderwijs, waarvan men zoo getrouw gebruik maakt wat de eerste beginselen van ken nis betreft, wordt nagenoeg eene doode letter, wanneer het booger stijgt en meerdere wetenschappen omvat. Schaars is er het gebruik dat daar dan ook van de hoogere inrigtingen van onderwijs wordt gemaakt. In de advertentie van het overlijden van den zoon van J. LEIJER en C. D. MULDER, geplaatst in ons vorig Nommer, is een abuis ingeslopen. De overledene heette niet PIETER HENDRIK, maar PHILIP HENDRIK.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3