BUITENLAND. «taande liet voornemen, om, na een oponthoud van ongeveer vier dagen aldaar, de reize verder langs de AVestkust van Afrika en vervolgeus naar de West-Indien voort te zetten. De zeildag van Zr. Ms. stoomfregat Zeeland, liggende te Vlissingen, is bepaald op 25 dezer. Wij vernemen, dat voortaan de bestekkeu der werken, die zullen worden aanbesteed, ten behoeve van den aanleg der Staats spoorwegen, algemeen verkrijgbaar zullen worden gesteld. Uit de circulaire van den minister van Justitie van 31 Dec. 1862, aan alle ambtenaren van Justitie en Policie gerigt, blijkt o. a. uit de daarbij gevoegde statistieke tabellen, dat de aanhou dingen wegens dronkenschap hier te lande, steeds in niet geringe mate toenemen. Zij bedroegen in 1861 bijna het drievoud van het cijfer van 1855. Het totaal toch was: in 1855 250S, in 1856 4259, in 1S57 4S61, in 1858 5892, in 1859 5852, in 1S60 6920 en in 1861 - 7359 personen. Yooral in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, zijn deze aanhoudingen zeer vermeerderd. In de provincie Gelderland hebben die aanhoudingen bedragen: in 1860 279 en in 1861 430. In de provincie Zuidholland: in 1860 2917 en in 1861 26SS. In de provincie Noordholland: in 1S50 21S7 en in 1861 2661. In de provincie Utrecht: in 1860 420 en in 1861 3S9. Het antwoord der regering op het verslag der Eerste Kamer, betreffende het wetsontwerp tot verbetering der amsterdamsche en rotterdamsche waterwegen, is thans openbaar geworden. De rege ring heeft, terwijl de meerderheid van de leden der Kamer gunstig is gestemd, de bezwaren der minderheid wederlegd. Bij de jongste verloting van de Vereeniging tot bevordering der beeldende kunsten, in de kunstzaal der MaatschappijAr li et Amicitia, te Amsterdam, ten overstaan der notarissen Bruno Tide- man en C. Metzelaar gehouden, zijn 29 schilderijen, 16 teekeningen en 24 bronzen gedenkpenningen (toegewijd aan de verdiensten van Pieneman, dc vader en de zoon), aan even zooveel aandeelhouders toegewezen. Als kapitale prijzen zijn gevallen: te Amsterdam 11 schilderijen, 7 teekeningen, 10 medailles en 1 fraai voorwerp in gebakken aarde; te 's Hage 3 schild., 1 teek.; te Batavia 2 schild., 1 teek.; te Stolcholm 1 schild.; te Arnhem 1 teek., 1 med.; te Assen 1 schild. te Zaltbomruel 1 schild.; te Woerden 1 teek.; te Brussel 2 med.; te Utrecht 1 med.; te Harlingen 1 teek.; te Amersfoort 1 med.; te Oosterbeek 2 schild.; te Leeuwarden 1 med.; te Krommenie 1 teek.; te Hilversum 1 teek.; te 's Hertogenbosch 1 schild.; te Groningen 1 schild.; te Breda 1 med.; te Eindhoven 1 med.; te Almelo 2 med. Aan de vorstelijke familie zijn 3 medailles, 2 schilderijen en 2 teekeningen toegekomen. Overigens zal in den loop der maand Maart aan de overige leden worden toegezonden, als premie, de staalgravure, voorstellende het hondenrequest, naar de schilderij van de Gems. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat het marine-hospitaal, dat voor 40 zieken ingerigt is, thans geheel voltooid is en weldra dooi de nog overgebleven ooglijders, ten getale van nog slechts 21, zal worden betrokken. Te Staphorst heerscht thans eene vreemde ziekte onder de paarden. Zij begint met eene verlamming in het achterkruis, waarbij deze dieren nedervallen om niet weder op te staan. Onder geweldig slaan met de pooten sterven sommigen binnen een paar uren, ande ren binnen een paar dagen. Tot nog toe mogt het den veeartsen niet gelukken een der aangetaste paarden te behouden. Men verneemt, dat twee der voornaamste verveeners uit Drenthe, de heeren Spiers cn Kniphorst, zich onlangs tot Z. Exc. den minister van Financiën hebben begeven, om eenige zekerheid te verkrijgen nopens het tijdstip der afschaffing van den accijns op de brandstoffen, en dat deze heeren de verzekering hebben ontvan gen, dat zulks niet voor 1864 het geval zal zijn. Dat in Frankrijk de drukpersvrijheid nog niet bestaat, daarvan leveren de jongste dagen weder een nieuw en treffend bewijs. Ten aanzien van de door den keizer gesproken woorden, ter gelegenheid van de opening van het AVetgevend Ligchaam, is het aan de dag bladen slechts vergund te loven en te prijzen, of anders te zwijgen. Keizer Napoleon snijdt zich door zoodanige handelwijze ten eenen- male den weg af om den volkswil te vernemen, wat toch zeker niet onbelangrijk mag worden geacht voor ieder gouvernement. De stand der zaken verbetert zoo doende weinig, en het is nog te verwach ten, of het bijeenkomen der vertegenwoordiging van Italië wel daartoe zal bijdragen. Heete dagen staan er voor de deur voor het Pruissische kabinet, daar het Huis der Afgevaardigden weder vergaderd is en de rede, waarmede de president de eerste zitting opende, levert weinig uit- zigt op minnelijke schikking tusschen, de partijen, die elkander op staatkundig terrein ernstig bestrijden. De bladen van dezelfde be houdende kleur als de ministers, wraken die rede in heftige artikelen. Maar de omstandigheid, dat die voorzitter, wiens gevoelens niet onbekend zijn, door de overgroote meerderheid van het Huis is herkozen, doet vermoeden, dat zijne woorden een weerklank zijn van de gevoelens waarmede het grootste deel der vergadering bezield is. Oostenrijks houding tegenover Pndssen en Duitschland blijft waar dig, de regering aldaar toont op den ingeslagen constitutionelen weg te willen voortgaan en daardoor ieder voorwendsel tot woorden en werken van vijandschap te vermijden. Het gewigt van al het bovenstaande komt echter nog naauwelijks in aanmerking bij de sterksprekende feiten, die in den jongsten tijd uit Amerika werden vernomen, en die ons zelfs aan de ruwheid en onbeschaafdheid der middeleeuwen doen denken. De verbittering tusschen het Noorden en Zuiden, daar ten hoogsten top gestegen, openbaart zich in de onmenschelijke daad van .fefferson Davis, pre sident van de zuidelijke confederatie, om te besluiten, dat voortaan alle officieren, die onder generaal Butler van het Noorden dienen of gediend hebben, zonder eenigen vorm van proces zullen worden opgehangen, wanneer ze in de handen hunner vijanden komen te vallen. Buitendien zullen, volgens de proclamatie van den heer Davis, alle negers, die met de wapens in de hand worden gevangen genomen, aan de gewone vonnissing worden overgeleverd, d. i. le vend verbrand of dood gegeeseld worden. Tot opheldering van deze gruwzame bejegening, die door gemelden president wordt aangekondigd, kan dienen, dat door generaal Butler inzonderheid tegen het Zuiden, met alle hardnekkigheid hem eigen, is gestreden, en dat hij een vrijbuiter, die de vlag der Unie had afgerukt, had laten ter dood brengen. En wat betreft de voor genomen handelingen tegen de kleurlingen, moet men in het oog- houden, dat door den president van het Noorden aan dc slaven in de opgestane staten de vrijheid is aangekondigd, en dat hij de vrije kleurlingen bezigt tot completering van het personeel van leger en vloot. Die maatregelen hebben de verbittering van het Zuiden nog aanmerkelijk doen toenemen. Dezer dagen is uit de gevangenis te Gent een misdadiger ontslagen die 60 jaren lang daar opgesloten was. Te Parijs is een lcoffijhuis geopend, dat alleen dit merkwaar dige heeft, dat de kastelein 120,000 francs huur moet betalen. Sedert veertien dagen werd de aandacht der tolbeambten, aan eene der barrières van Parijs, opgewekt door eene jonge vrouw, die geregeld twee a driemalen daags in den daar langs rijdenden omnibus zat en ook even geregeld, op hetzelfde uur, aan haar zuigeling de borst gaf. Men begon lust te gevoelen, om dat lieve schootkindje eens meer van nabij te bekijken en verzocht de dame eens in het bureau te komen. Zij scheen maar noode aan dat verzoek gevolg te geven en haspelde vooral heel lang, toen men haar beleefdelijk vroeg, ;/het kindje eens te mogen kijken." Ze had er dan trouwens ook rede voor, want, toen de kleine ontpakt werd, bespeurde men, dat die lieveling uit 15 flacons brandewijn vervaardigd was. De tolbeambten belastten zich met de verdere opvoeding van de kleine en gaven de bedroefde moeder gratis logement in het hotel van Themis. In het kanton Saint-Paterne woont een man van buitenge wone grootte en zwaarte, Fargeot genaamd, die een kan wijn, waarvan de inhoud ruim 6 liters is, zonder die van den moncl te zetten, ledig drinkt. Eens deed hij een weddingschap, dat hij in 4 achtereenvolgende dagen, iederen dag 12 uren drinkende, een vat wijn van 228 kan zou leegdrinken. Toen de derde zitting was verloopen, kwam de persoon, die tegen hem had gewed, eens zien, hoe Fargeot het maakte en vond, dat het vat ledig en hij zeer gezond was. Deze drinker is 70 jaren oud en drinkt iederen dag ontzettend veel; van tijd tot tijd wordt hij door ligte aanvallen van beroerte aangemaand, verstandiger te zijn, doch blijft doof voor die stem. Volgens eene Farijscke correspondentie in de Köln. Zeitung heeft de fransche regering tegen het einde dezer maand 38 millioen frs., tegen dat der volgende 42 millioen en tegen het einde van Maart 47 millioen, dus in het geheel 127 millioen frs. te betalen aan wissels, op de schatkist door den opperbevelhebber der fransche expeditie in Mexico grootendeels voor aankoop van paarden, muil ezels, enz. in de Arereenigde Staten van Noord-Amerika afgegeven. A'olgens een staat, dezer dagen opgemaakt, van het aantal veroordeelden tot dwangarbeid in Frankrijk, deelt de Siècle mede, dat het totale beloopt 7690. Hiervan zijn 1965 veroordeeld levens lang, 3070 voor den tijd van 5 tot 10 jaren, 2259 voor dien van 11 tot 20, 282 van 21 tot 30, 41 van 31 tot 40, 23 van 41 tot 50, 9 van 51 en daarboven. 4750 zijn veroordeeld voor diefstal, 1027 wegens moord, 452 voor aanslag op de eerbaarheid, 233 voor brandstichting, 16S voor manslag, 162 voor slagen en kwetsuren van ernstigen aard, 150 voor valschheden, 140 voor valsch munten, 24 voor bedriegelijke bankbreuk, 26 voor vadermoord. De mannen van 20 tot 40 jaren maken de helft dezer gevangenisbevolking uit. Voorts telt men 123 jongelieden van 16 tot 20 jaren en 270 grijsaards van 60- of 70 jarigen leeftijd. Het platteland levert de 'helft van het aantal veroordeelden. 4595 zijn op het land en 2452 in de steden geboren, 645 van buitenlandsche afkomst 3992 kunnen lezen noch schrijven, 2990 niet dan gebrekkig, en slechts 91 hebben een meer uitgebreid lager onderwijs ontvangen, Dorschers, landbouwers, tuiniers maken het zesde gedeelte der veroordeelden uit, namelijk 1278. Daglooners en aardwerkers komen op den staat voor tot een cijfer van 1078, metselaars en stukadoors 467, wevers 345, dienstboden 244, kleedermakers 175, spijkermakers, smids en slotenmakers 185. Het departement der Seine levert het grootste contingent. Daarop volgen in de eerste plaats de depar tementen Cótes-du-Nord, Norden en Aisne. De departementen Basses-Alpes, Ariègeen I 'endée leverden het minste aantal veroordeelden. Ook de crinoline heeft hare statistiek. Die wijde hoepelrok maakt thans een onderdeel uit der Europesche nijverheid. De commissie der londensche tentoonstelling heeft dezer dagen omtrent dit artikel de volgende curieuse cijfers medegedeeld. In Frankrijk worden jaarlijks 2,400,000, in Engeland 1,200,000 en in het overig Europa 600,000, te zamen 5,200,000 kilogr. stalen veren verbruikt. Met katoen bekleed worden die dooreen tegen 2 fr. 50 c. het kilogr. verkocht, hetwelk over den geheelen verkoop 10,500,000 fr. aangeeft. Bekent men nu hierbij de prijs der eerste rokkenlaag, die over de veeren hangt, dan kan men gerust aannemen dat de mode der cri noline jaarlijks een kapitaal van 25 millioen fr. in circulatie brengt. In Engeland is eene maatschappij opgerigt, om, door middel van stoom, laarzen en schoenen te maken. De zolen worden aan het bovenleder bevestigd door middel van schrocfnngels en het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2