NIEUWEDIEPER COURANT. M 9. EN BINNENLAND DONDERDAG 29 JA NE AR IJ. 1863! EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BELASTING OP DE HONDEN. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, de,s morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel. Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal.ƒ1.30. j, franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422, aan dev,Helder,\otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan des Uitgever. De BURGEMEESTER der Gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in het begin der volgende maand Februari), de beschrijving zal worden ge daan van de in de gemeente aanwezige Honden, voor de belasting van bet loopende jaar, waarbij ieder verpligt is, aan den daarmede belasten persoon de noodige opgaven en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige die overgeslagen mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand, ten kantore van den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aan gifte te doen. De belasting bedraagt, voor een lasloopenden hond 3 en voor een die voortdurend vast ligt f 1. Losloopende honden moeten een balsband dragen, voor zien van den naam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting, wordt proces-verbaal opgemaakt en voor de Arrondissements- Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, den 22 Januarij 1863, DE BURGEMEESTER VOORNOEMD, STAKMAN BOSSE. Hen 89 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. Hen 31 dezer vertreRt de O. I. Landmail via SOUTH AMPTON. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Januarij. Boor de aannemers der dokwerken alhier zijn in 1863 de vol gende dagloonen gebezigd: Onderbazen 605 Aardewerkers, stortbazen, baggerlieden steenzetters, bazaltwerkers en rijswerkers 34794 Sjouwerlieden 6189 Jongens 3349 Timmerlieden1033 Metselaars718 Opperlieden,kalkkruijers en steenkruijers 1996 Steenhouwers783 Heibazen 17 Heijers310 Machinisten335 Stokers1375 Smeden 465 Te zamen 40858 dagloonen. Stelt men het dagloon door elkander op 1.40, dan volgt, dat er in 1863 aan dagloon is betaald f 58000, zijnde iets meer dan de helft van hetgeen in 1861 werd betaald 115000 Elke poging, die er wordt aangewend om voor de verschik lende klassen der maatschappij gelegenheid daar te stellen tot nut tige uitspanning, heeft ten volle aanspraak op ieders toejuiching. Met die gedachte traden we jl. Zondag avond de vergaderzaal van het gezelschap Ernst en Scherts binnen, om getuige te zijn van eene uitvoering, die, te oordeelen naar het programma, allezins genoege- lijk beloofde te zijn. Die verwachting werd dan ook niet beschaamd, toen we het dramatisch gedicht van Arnold, getiteld.- „De blinde," hoogst verdienstelijk zagen opvoeren. De gewigtige hoofdrol werd uitmuntend voorgedragen, terwijl ook de andere rollen aan goede handen waren toevertrouwd. De overige stukken droegen insgelijks er toe bij, om de feestvreugde onder de aanwezigen te verhoogen. De „raad aan vrouwenwas bij de tegenwoordigheid van vele dames daar wel aan het adres; de voordragt van „het vogelnestje" bleek een middel te zijn om een aankomend lid te doen kennen, van wie voor het vervolg goede verwachting is te koesteren; „Antwoord weder" schonk door gepasten ernst eene sehoope afwisseling; „De drie wenschen" waren door inhoud en voordragt uitmuntend in staat om de aandacht der vergadering te boeijen, terwijl eindelijk de op voering van „Het duel," bij den vrolijken toon die daarin heerschte, eene goede introductie mogt heeten voor het genoegelijk zameuzijn, dat na den afloop der werkzaamheden den aanwezigen was bereid. Men bleef nog eenigen tijd zoo bijeen, en zeker keerde ieder van daar naar huis, met de gedachtemogen aan dit nuttige gezelschap een langdurig bestaan en een gewensehten bloei ten deel vallen De rederijkerskamer Olympia, onder de zinspreuk: Niet vol maakt, gaf jl. Dingsdag avond in het lokaal Tivoli alhier hare tweede buitengewone vergadering in dit saizoen. Aangenaam was het bij die gelegenheid, in de tegenwoordigheid van een groot aantal leden met hunne dames, een overtuigend bewijs te zien van de ge negenheid, die ook na een veeljarig bestaan nog zoo algemeen aan Olympia wordt betoond. De voordragt van een drietal fraaije stuk ken, schonk gedurende dezen avond een onverdeeld genoegen aan de talrijke aanwezigen. De leden, die met de onderscheidene rollen waren belast, kweten zich op verdienstelijke wijze van hunne vaak moeijelijke taak. Met een bal, waaraan door velen werd deelgenomen, werd deze vergadering besloten, die voorzeker nog lang een goeden indruk achterlaten en den wensch naar meerdere zulke genotrijke avonden versterken zal. Jl. Zondag is bij paal 7 een zwaard van een schip aange dreven, waarschijnlijk van een tjalk. Maandag jl. kwam alhier uit zee aan de Pernisser vischschuit Vrouw Neeltje, stuurman P. 't Hart, waarvoor men reeds ernstig beducht was. Bedoeld vaartuig, voor veertien dagen naar zee ge gaan, was, na een paar dagen in zee geweest te zijn, door den storm overvallen en benoorden Texel gevlugt, daar hadden de visschers negen dagen met hemelhooge zeeën te kampen en hadden ieder oogenblik den dood voor oogen, zoodat zij hunne behouden binnen komst alhier als eene schier wonderdadige redding moeten aanmerken. Naar wij vernemen, zal in het lokaal voor de volksvoorlezin gen, in de Nieuwstad, op a. s. Vrijdag den 30 dezer, de spreek beurt vervuld worden door den heer L. V. Ledeboer Az. Aanvang 's avonds ten 7 ure. Naar men verneemt, zal in deze gemeente eene broodfabriek opgerigt worden. Mij vernemen, dat Zr. Ms. schroefstoomschepen Bali en Soembing, respectivelijk op 30 Nov. en 7 Pee. 1S63 de reis naar Nederland hebben aanvaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1