NIEUWEDIEPER COURANT. ZONDAG I F E 1* li U AII IJ. 1865A EN het EEH-EN-TWINTIGSTE V JAARGANG. BINNENLAND. M 10. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 Jannarij. lï HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hooi'dgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. i, franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdeLaan, II422,aan daiffe/der,iotl lure. De prijs van I tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukkeu franco aan den Uitgever. 67 leerl. 73 523 248 436 528 Op 15 Januarij jl. was de staat der openbare scholen in deze gemeente, met het oog op den ouderdom der leerlingen, als volgt Gemeente-school No. 1 (op het Koegras), van 6-9 jaar 34; van 9-12 jaar 27boven 12 jaar 6 totaal Gemeente-school No. 2 (te Huisduinen), van 6-9 jaar 26van 9-12 jaar 29 boven 12 jaar 18; Gemeente-school No. 3 (in de Schoolstraat), van 6-9 jaar 241; van9-12jaar205; boven 12 jaar 77 Gemeente-school No. 4 (aan de Hoofdgracht), van6-9jaarll8;van9-12jaarl01; boven 12jaar29; Gemeente-school No. 5 (aan de Weststraat), van 6-9 jaar 203; van 9-12 jaar 189;boven 12 jaar 44; Gemeente-school No. 6 (op de Vischmarkt), van 6-9 jaar 241; van 9-12 jaar 204; boven 12 jaar 83tl Te zamen 1875 leerl. De bijzondere scholen in deze gemeente telden op gezegden datum beneden 6 jaar 28; van 6-9 jaar 87; van 9-12 jaar 85; boven 12 jaar 83; te zamen 283 leerlingen. Yan de avondscholen werd door 190 leerlingen gebruik gemaakt. De reeks der historische voordragten werd door den weleerw. heer J. II. Sonstral eergisteren avond weder voortgezet met eene lezing over Hendrik van Zutphen, die in de zestiende eeuw leefde en werkte en zijne geloofsovertuiging gestand bleef, ook toen het gevaar des doods hem bedreigde. Het treffend verhaal zijner merk waardige lotgevallen, boeide in hooge mate de aandacht der hoor ders, die voorzeker, met dankbaarheid aan God voor den onwaar deerbaren schat, de vrijheid des gewetens, die wij thans genieten, gebeurtenissen vernamen, voorgevallen 'in den tijd, toen die vrij heid nog onder de vrome weuschen behoorde. Door het zingen van toepasselijke liederen, werd deze lezing afgewisseld. Wij vernemen, dat de volgende lezingen zullen handelen over de geschiedenis der kruistogten naar het Heilige Land en de eerstvol gende meer bepaaldelijk over Peter de Kluizenaar, die de geloovigen van zijne dagen opriep, om het Heilige graf des Verlossers aan de handen der ongeloovigen te ontrukken. De zachte weersgesteldheid heeft het vroeg uitloopen van bloemen, heesters en hoornen ook in onze gemeente, even als elders, bevorderd. Zij heeft haren invloed mede op de vogels uitgeoefend jl. Maandag heeft de leeuwerik zijn gezang reeds doen hooren. In den regel zingt die vogel het eerst op Vrouwendag. Ons vee is thans zeer gezocht in verschillende rijken van Europa, en de uitvoer van jong vee tot verbetering van het ras en van vet vee tot verbruik naar Engeland is zeer aanzienlijk. Nu ruim 100 jaar geleden, in 1753, voerde men te Amsterdam een tal van ladingen Deensche en Oost-Friesche ossen aan, die publiek werden verkocht aldaar, te Leiden, Oostzaan, Edam, Purmerend, Loenen, Abcoude, enz. Op de gezamenlijke verkoopingen werden meer dan 6000 ossen aangeboden. Het te graven kanaal door Holland op zijn Smalst, zal op enkele punten eene breedte hebben van 60 el, doch gemiddeld 80 el breed zijn, en op sommige plaatsen 100 el en breeder. De voor haven voor de sluizen bij de Zuiderzee zal eene veilige ruimte aanbieden tot berging van 300 schepen van dc grootte als tegen woordig daar varen. Het Groot Noordhollandsch kanaal heeft eene lengte van 78500 ellen, het nieuwe kanaal door Holland op zijn Smalst zal 23000 ellen lang worden. Gisteren morgen zijn alhier als gevonden strandgoederen naar den Helder vervoerd: eene boot van een Engelsch schip, benevens een gedeelte van een kiel. - Aan den Zanddijk is onlangs een doodkist, door het verstui ven van het zand, zigtbaar geworden, waarin zich het geraamte van een man bevond. Naar men verneemt, wordt de heer J. H. Stengel, kapite'n der Mariniers, door den kapitein T. G. Corbelijn vervangen. Onze lezers weten, dat onder de kandidaten, dezer dagen voor den nog steeds vacanten Griekschen troon voorop gesteld, behoort prins Eduard van Saxen- Weimar. Zij weten echter welligt niet, dat deze de zoon is van den onlangs hier te lande overleden hertog Eernhard van Saxen-Weimar en volle neef van den groot-hertog van Sax en-WeimarHij is gehuwd met eene Engelsche dame, die den titel voert van gravin van Dornbourg. - Te Amsterdam is op stapel gezet een zee-stoom-raderjagt, (machine 300 paardenkracht), met bestemming om alhier dienst te doen, ter vervanging van de Cycloop, die voor de dienst niet meer geschikt is. Als kommandant van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, welk schip denkelijk in de maand Mei te Hellewetsluis in dienst zal worden gesteld, noemt men den kapt.-luit. ter zee J. J. Wichers, en als eerste officier den luit. ter zee 1ste kl. N. M. J. Ivroef. Op den 10 Febr. a. s. zal, voor het Provinciaal Geregtshof in Noordholland, teregt staan: Jacobus Thomassen, wonende in deze gemeente, oud 49 jaren, van beroep visscher, en wel ter zake van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was, dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt. Teil laste van den beschuldigde blijkt, dat in den nacht van 12 op 13 April 1862, alhier, te twee nre, C. Keesoom, van beroep landman, is gewekt gewor den door zijne buren, met het geroep, dat er brand in zijne woning wasdat bij, opgestaan zijnde, zich met zijn bij hem inwonenden stiefzoon heeft begeven door eene binnendeur in de schuur en aldaar brand heeft ontdekt in eene hoop hooi, liggende in den westhoek van die schuur, naast de deur, leidende naar het erf en wélke brand van buiten naar binnen drong; dat, toen hij zich door de schuurdeur op het erf begaf, hij ontdekte, dat de hoofdzetel van den brand om den buitenkant van zijne schuur en woning was, dat daarop die brand, met behulp van zijnen stiefzoon en de buren is gebluseht geworden, dat dadelijk bij het blusschen van den brand is gevonden den bodem van eene verbrande mand, waarop werk, geteerde repen zeildoek lagen, welke voorwerpen branden en welke den brand aan het beschot hadden medegedeelddat door een der huren zijn gevondeu overblijfselen van eene oude pilowbroek en oliedoek, lig gende op een hoop brandstoffen van bovengenoemde soort en eenig mot bij het varkenshok, welke hadden gebrand, doch niet genoegzaam, om den brand aan dat varkenshok mede te deelendat op het bleekveld tegen de schuur een hoop mot en presselling lag, die had gebrand en dat in de reten van het achtersehot van den stal repen presselling waren gestoken geworden, kennelijk om den brand te bevorderen; dat alle deze brandstoffen sterk naar terpentijn riektendat, tijdens den brand een sterke N.N.W. wind woei, die zeer bevorderlijk zoude zijn geweest, om den brand aan de omringende woningen mede te deelen, indien zij niet tijdig ontdekt en gebluseht ware geworden; dat al de bovengenoemde brand stoffen, daar ter plaatse, des avonds na S ure moeten zijn gebragt dat de beklaagde, volgeus zijne opgave, zich te ongeveer half elf ure in zijne woning, gelegen in de nabijheid der woning van Keesoom, te bed zoude hebben begeven en niot dan na den brand zoude zijn opgestaan-, dat dit echter door verschillende getuigen wordt tegengesproken, daar er eenigen zijn, die hem ten elf ure, anderen, die hem ten half twaalf ure en weder andeven, die hem te 1 ure des nachts op de straat hebben gezien, dat de beschuldigde niet is gezien bij den brand, om te helpen blusschen, maar door verschillende getuigen is waargenomen, staande geheel gekleed in en nabij zijne, woning; dat bij in zijne bij zijne woning gelegen vischdroogerij steeds mot, waarin presselling was, in zijn bezit haddat bij een na den brand ingesteld onder zoek is gebleken, dat het kippenhok van den beklaagde met presselling is bedekt geweest en dat die er kort. te voren was afgescheurddat hij gewoon was broeken te dragen van Engelsch leder, gelijk aan het stuk, bij den braud, in de nabijheid van het varkenshok van Kcesoom, gevondeu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1