NIEUWEDIEPER COURANT. JU». 15. D O i\ DEItDAG 12 FEBKUAltM. utv: V*\8ÓS«» hef BEKENDMAKING. EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. VRIJWILLIGERS voor de Nationale Militie. GEMEENTERAAD. HELDERSCNE Deze Courant wordt, uitgegeven op zondag en pondejidag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nouimcrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 unr, en bij drn Heer T. hlOOY, Dijkstraat tegenoverdel.aan, H 422,aan den Ilelder,tot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icdereii regel meer ƒ0.15. Zegel,-egt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER roepen bij deze op, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie voor deze Gemeente op te treden, om zich daartoe op een der werkdagen van deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. Aan iederen Vrijwilliger wordt door de Gemeente een handgeld toegekend van ZESTIG GULDEN. Om vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1.56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Ter bekoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand, aanmelden, tusschen des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrij williger toegelaten voor de Gemeente, iii welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verpligtingen tep aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeescbe bezittingen heeft gediend, wordt niet als Vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het ver laten van de dienst, behalve een bewijs van ontslag, van den bevel hebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar vol bragt is, als Vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. De Vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn, en er gelegenheid toe bestaat, ingelijfd hij liet corps hunner keuze. Helder, 3 Februarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ STAKMAN BOSSE, Burgemeester5 L. VERHEY, Secretaris. Den 13 dezer vertrekt de W EST-1XD1 SCH SI ynail. Zitting van Dingsdag den 10 Februarij 1863. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heeren Lastdrager en Haremaker. De notulen der vorige vergadering weiden gelezen en goedgekeurd. Het eerst kwam in behandeling di; benoeming van t\vee hulponderwijzers, •eene met de acte als hoofdonderwijzer ypor de school in de Weststraat en eene met de acte van hulponderwijzer, tot versterking van het personeel in de school op de Vischmarkt. Tot eerstgemeldc betrekking werd gekozen de heer II. P. Pastoor van Nibbixvoud, tot de laatste de heer. P. Valk van Hoogcarspel. Verder waren nog op de voordragt geplaatst de heeren: K. Jij Graaf en A. van Lienen van Buiksloot. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur werd besloten, dat, nadat de hoofd onderwijzer» .daarover zullen zijn gehoord er zal worden overgegaan tot wijzi ging der wijkverdeeling voor de gemeente-scholen, ten einde de bevolking dir school in de Schoolstraat gebragt worde op het vroeger bepaald getal. Voor de vervulling der vacante betrekking van plaatselijk heelmeester waren ingekomen twee verzoekschriften, als: van den heer H. Bitter, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast en van den heeiM.A.vanElburg, die zich onlangs als genees- en heelkundige in deze gemeente gevestigd heeft. De eerste wordt inzonderheid door het Dag, Best. aanbevolen en bij de stemming met alge- nreene stemmen tot die betrekking gekozen. Er wordt ter tafel gebragt een bestek voor den aanleg van nieuwe straatwe gen en het onderhouden der bestaande, gedurende den tijd van drie achtereen volgende jaren. Daarin is opgenomen het bestraten van de Vischmarkt, van de Achtergracht Zuidzijde, het maken van voetstraten nabij het bassin van den spoorweg, enz, Met eenparige stemmen werd dit voorstel goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat het Gemeentebestuur aanvankelijk nog niet van plan was geweest, om den weg naar het station van den Spoorweg bij de Postbrug thans reeds aan te leggendat evenwel de aannemer van het station den voorslag heeft gedaan, om gezamenlijk dien weg op te hoogendat hiertoe evenwel noodig is overleg met het Kerkbestuur der B. C. gemeente alhier, over de sloot, die langs dien weg gelegen en ter verbreeding noodig is en dat het Kerkbestuur voornoemd eene som van 150 vraagt voor den afstand van dat gedeelte van zijn eigendom- Nadat de Voorzitter, op eene vraag des hee ren Boomsma, had geantwoord, dat de te maken afsluiting van den tuin der pastorie ten koste van het gemeentebestuur komt, werd met eenparige stemmen besloten tot aankoop van dien grond op gemelde voorwaarde, Met algemeeue stemmen werd besloten tot voldoening uit den post van onvoorziene uitgaven eener som van 1084.60, wegens verschillende uitgaven, ten dienste der gemeente (hieronder behoorde o. a. eene som van 10 voor voorbereidende werkzaamheden, tot ontvangst van het Japansch gezantschap alhier. Eene mededegling van de Erven den Berger, dat zij, tegen de som van 8000, het terrein van den molen de Onderneming aan dc gemeente afstaan, te leveren met 1 Mei a. s„ wordt voor kennisgeving aangenomen. Er wordt, bepaald, dat de kosten van aankoop, enz. zullen worden gevonden uit het ver moedelijk batig slot van 1862, p. m. 17000 bedragende. Er worden gelezen twee verzoekschriften van bewoners van het Land achter de Nieuwe kerk alhier, om voorziening in de dringende behoefte aan straten en riolen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, aan eene Commissie, bestaande uit de Commissie voor de Onderhoudswerken en het Dagelijksch Bestuur, op te dragen, belanghebbenden en daaronder ook het Polderbestuur van den Helder en Huisduinen te hooren en in eene volgende vergadering daarvan verslag uit te brengen en daaromtrent, voorstellen te doen. De Voorzitter beaamt hetgeen in de verzoekschriften wordt uitgedrukt, dat, met het oog op de gezondheid der bewoDers van dat deel der gemeente, dringend wordt geeischt, dat in den bestaanden ongunstigeu toestand voorziening kome. Door den A;oorzitter wordt verder medegedeeld: lo. dat is ingekomen een verzoek van bewoners van den Dijkweg, om bestra ting. J>o heer Maalsteed vraagt, of de kosten hiervoor, zoo als in de vorige zitting door den heer van Kclckhoven is aangevoerd, uit de leening moeten worden gevonden. De Voorzitter antwoordt, dat tot heden nog slechts de 1ste serie der leening is uitgeschreven. Met algerueene stemmen wordt besloten, genoemd verzoek in handen te stellen van de commissie voor de Onderhoudswerken; 2o, dat door B- en AV., aan H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, is mededeeling gedaan van het ontstaan van het geschil met den directeur der Maatschappij tot bevordering van Landbpnxc en Landontginning in Nederland en dat daarop, bij missive van 15 Jan. jl., een antwoord van Gedep. Staten is ingekomen, waarbij zij te kennen geven, dat door hen geene beslissing in deze aangelegenheid kan genomen worden. De Secreta ris doet lezing van beide stukken. De Keer Strootman verklaart, den in houd dier missive niet te kunnen begrijpen, want dat Gedeputeerde Staten, volgens de concessie, ingeval tot eene intrekking door het Gemeentebe stuur werd besloten, hunne beslissing kan worden ingeroepen. De heer Reeringh zegt, even zoo weinig de bedoeling van Gedep. Staien te vatten, want dat het niet anders kan, of zij moeten in deze seheidsregters zijn. Op voorstel des. Voorzitters wordt besloten, gemelde stukken voor de leden ter visie neder te leggen en daaromtrent in de volgende vergadering nader te heslissen 3o. dat door het overlijden van den beer Spigt de betrekking van keurmeester van brood is opengevallen en dat het Dagel. Best. voorstelt, in plaats van den overledene, de plaatselijke ambtenaren M. Boll en J. Moorman me het keuren van levensmiddelen te belastendaar de eerste slagter en dn. tweede broodbakker is geweest, houden B. en \V. genoemde personen zeer gev

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1