binnenland. buitenland! HELDER en NIEUWEDIEP, 11 Februarij. schikt, om, de een voor vleescli en viseh, de andere voor brood, als keur meesters te fungeren. De heer Fapineau vraagt, of de gewezen slagter ook verstand heeft van viseh. De Voorzitter zegt: in deze gemeente heeft daar ieder verstand van en bovendien is ook de viscliafslager keurmeester van viseh. De voordragt wordt aangenomen. 4-0. dat de in de vorige zitting benoemde Commissarissen voor het Ziekenhuis, de heeren 11. Boomsma, H. Slot en P. 0. de Winter, zich hunne benoeming hebben laten welgevallen en hunne betrekking reeds hebben, aanvaard 5o. dat jaarverslagen zijn ingekomen van de plaatselijke-Tockenscliool en van de plaatselijke Belastingen. Op voorstel des heeren Strootman zullen beide stukken bij de leden worden rondgezonden. Door den heer Graat wordt gevraagd naar bet voornemen van liet Dagel. Best., nopens het verzoek van den beer A. J. Leijer alhier, ten aanzien van zijne Zeevaartkundige School. Nadat door den Voorzitter was verzekerd, dat iu de volgende vergadering een voorstel daaromtrent zal worden gedaan, werd de vergadering gesloten. Als een aangenaam blijk van liefdadigheid vermelden wij, dat de buitengewone collecte, dezer dagen door bestuurderen der Hervormde Diaconie in deze gemeente gehouden, behalven 10 molton dekens, de belangrijke som van 578.7D heeft opgebragt. Omtrent den tegenwoordigen toestand en de inrigting van het onderwijs op de Plaatselijke Teekenschool alhier, zijn wij in staat gesteld de volgende bijzonderheden mede te deelen Het onderwijs is verdeeld in drie afdeelingen. De eerste afdee- ling omvat het voorbereidend algemeen teekenonderwijs, te volgen voor iedereu leerling, die de school bezoekt en vroeger niet heeft geteekend. In deze afdeeling wordt behandeld voor de leerlingen der derde klasse: het teekenen van regtiijuige figuren; voor die der tweede klasse: het teekeuen van kromlijnige en zamengestelde figu ren, en voor die der eerste klassehet teekenen volgens de methode van Dupuis. Het aantal leerlingen dezer afdeeling was in het vorige jaar 12. De tweede afdeeling bevat het teekenonderwijs met het oog op het beroep, en is weder in vier klassen verdeeld. Vierde klasse: Het teekenen met passer en liniaal, meetkun dige constructiën, ligchameu, schalen en het ontwikkelen der ligchamen. Derde Het teekeuen van hout- en metselverbanden, funderingen, deuren, ramen, trappen en kappen. Tweede Lijsten en de kolom-order. Eerste Wasschen en schaduwen in de bouwkunde, als mede de versieringen. Het teekenen van ma- chinen en naar de natuur. In deze afdeeling wordt het teekenen van ornamenten naar de natuur voortgezet. Van het onderwijs in deze afdeeling der school werd in 1862 door 11 leerlingen gebruik gemaakt. De derde afdeeling omvat het teekenonderwijs in betrekking tot de schoone kunsten. Zij wordt ook in vier klassen verdeeld. Vierde klasse: Het teekenen van oogeu, neuzen, monden, enz. Derde handen, voeten, koppen, enz. in omtrek, en de beginselen van het schaduwen. Tweede Voortzetting van het voorgaande, afgewisseld door het teekenen van dieren en landschappen Eerste Het teekeuen van pleister-fragmenten, stil leven. Het wasschen en werken in kleuren, de werk- dadige doorzigtkunde en het teekenen naar de natuur. Van het onderwijs in deze afdeeling werd in het afgeloopen jaar gebruik gemaakt door 19 leerlingen; zoodat het gezamenlijk aantal leerlingen der school 42 bedroeg. In het jaar 1861 was dat getal 40. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier zijn geplaatst de scheepsklerken J. L. Kroeze, J. Vasseur en G. P. N. IIijk. Wij vernemen, dat de duinen langs de Noordzee, van hier tot Scheveninyen, door de laatst gewoed hebbende stormen gemiddeld 16 el zijn afgenomen. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen aan het Schouw een treurig ongeval plaats gehad. Vier passagiers lieten zich met een [bootje van boord eener op vertrek liggende stoomboot brengen, toen, tengevolge der deining van het water, het ranke vaartuig omsloeg en de daarin zijnde personen in ernstig gevaar verkeerden om hun leven te verliezen. Het gelukte wel is waar om drie hunner, met den vletterman, te redden, maar de een, de heer M. L. Leuw, vond alzoo op jammerlijke wijze den dood in de golven. Betreurenswaardig is het verlies van den man, die door braaf gedrag uitmuntte, in zijn beroep door ijverige en naauwge- zette pligtsbetrachting zich onderscheidde en eerlang in het huwelijk dacht te treden, met haar die thans met zijne betrekkingen dit ongeval betreurt. Ook de betrekkingen van den omgekomene, alhier woonachtig, treuren over het verlies van een broeder, die hen lief en dierbaar was. Wij vernemen, dat Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Stavoren, liggende te Hellevoetsluis, met den 1 Maart a. s. zal worden in dienst gesteld, met bestemming naar Suriname, en dat het bevel over genoemden bodem zal worden opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. J. K. van de Kruysse Pilaar. Van regeringswege zijn rondgedeeld de ontwerpen van wet, aan de Tweede Kamer aangeboden: 1. tot regeling van exploitatie der Staats-spoorwegen, en 2. tot bekrachtiging van sommige arti kelen eener concessie van exploitatie van Staats-spoorwegen. Het hoofdbeginsel van het eerste ontwerp is: De exploitatie wordt, naar de bepalingen van deze wet, aan bijzondere ondernemers bij concessie gegund. Zoo de exploitatie op geene aannemelijke voor waarden is te gunnen, geschiedt zij van staatswege. De Ilooge Raad der Nederlanden heeft zich vereenigd met de conclusie van den heer adv.-gen. Karseboom, en alzoo wegens gebrek in den vorm vernietigd een arrest van het Prov. Geregtshof in Noordbrabant, in liooger beroep gewezen, waarbij mr. K. A. W. Ph. van Baerle, advocaat te Breda, is schuldig verklaard aan het belee- digen met woorden van een magistraatspersoon van het regtsbewind, (in casu den heer griffier bij het kantongeregt te Ginneken en Bavel), en zulks in eene openbare civiele te regtzitting, veroordeeld tot drie dagen cellulaire gevangenisstraf. De Ilooge Raad heeft alsnu deze zaak op nieuw verwezen naar het Hof in Zuidholland. Bij besluit van 9 Eebr. jl., No. 47, heeft Z. M. benoemd tot burgerlijke leden van den militieraad in het 3de district van Noordholland (waartoe ook deze gemeente behoort) tot voorzitter jhr. P. Opperdoes Alewijn, lid der Provinciale Staten; tot plaats vervanger jhr. mr. D. van Akerlaken, lid der Prov. Statentot lid: L. Stokbroo van Hoog- en Aartswoud, lid van den Gemeente raad van Hoorntot plaatsvervanger: T. Kroon, lid van den Gemeenteraad van Hoorn. De' Rijksveldwacht vórmde in 1862 een corps van ruim 600 man. Gisteren stond teregt voor het Prov. hof van Noordholland, J. Thomassen, beschuldigd van brandstichting, van welke zaak de acte van beschuldiging door ons is medegedeeld. Op conclusie echter van het O. M. is, bij ontstentenis van eenige getuigen, door het hof de behandeling dier zaak uitgesteld tot 10 Maart e. k. Op Donderdag 26 Eebr. a. s. zal, onder nadere goedkeuring van den minister van Binnenl. Zaken, door de commissie voor de Staats-Spoorwegen, in een der lokalen van het Ministerie van Binnenl. Zaken, te 's Gravenhage, worden herbesteed: Het maken van den bovenbouw van twee regtlioekige Draaibruggen, met vast gedeelte van gesmeed ijzer, over het Groot Neordhollandsch Kanaal, in den spoorweg van Nieuwediep naar Alkmaar. Volgens berigt van Terschelling is op de zoogenaamde plaat „de deKikkert", bezuiden het eiland Ameland, onderste boven aan gedreven een visschersbom, waarvan de naam nog onbekend is. Eenige zeelieden zullen trachten het vaartuig op te rigten en aan wal te brengen. Men vermoedt, dat het de in den jongsten storm verongelukte Seheveningsche pink de Vier Gezusters zijn zal. Op den laatsten dag van de vorige maand had in de Rijp eene merkwaardige feestviering plaats. Er werd namelijk een gouden huwelijksfeest gevierd, waarbij de bruidegom, Jan Brasser, voormalig houtzagersknecht bij den heer de Wit, den leeftijd van 94 en de bruid, zijne tweede vrouw, ruim 80 jaren telde. De man was met zijne eerste vrouw 14 jaren gehuwd en daarna 6 jaren weduwnaar- geweest. Ofschoon in behoeftige omstandigheden levende, was hij thans door zijn voorraaligen patroon en andere menscklievende ingezetenen dier plaats in staat gesteld, om volop en rijkelijk feest te vieren, waarbij hij door de leden der sociëteit en andere aan zienlijken plegtig gecomplimenteerd werd. Het mag opmerkelijk genoemd worden, dat deze grijze nog regt als een kaars langs den. weg gaat, al zijne zintuigen tot zijn dienst heeft en eerst kort: geleden begonnen is een bril te gebruiken. Naar wij vernemen is de geldleening, tot droogmaking der Munnikmeer, groot 122 bunders, gelegen nabij Monnikendam, vol-- geteekend en zal nu de concessie aan de Maatschappij door de- gemeente-besturen van Broek in Waterland en Monnikendam over gedaan worden. In den nacht van 4 op 5 dezer sloeg de bliksem in de kerk der Doopsgezinde gemeente te lip, welke nevens de pastorie en de kostbare boekenschat en al de handschriften van den geackten leeraar geheel de vrucht van jaren lange studie en arbeideene prooi der vlammen werden. Kerk, woning en inboedel waren slechts luttel verzekerdmaar wat de eigenaar dezer zeldzame boekerij, wat de Nederlandscke taal-, geschied- en letterkunde door dezen ramp verliezen, moet in den volsten zin, helaas! onherstelbaar keeten. Geen wonder, dat de verslagenheid algemeen en de deelneming in dit onheil zeer groot is. Te Hellevoetsluis is de constabels-maat C. H., van 's Rijks vaartuig Bato, den Ssten dezer over boord geslagen en jammerlijk verdronken. Zr. Ms. stoomfregat Zeeland is jl. Donderdag, een vol uur voor hoog water, te Vlissingen in de haven gebragt. Het fregat is onmiddelijk naar Terneuzen gestevend, om kruid en victualie aan boord te nemen. Een jongen van 12 jaar te Kapelle, eiland Zuid-Beveland, biedt het opmerkelijk verschijnsel aan, dat zich op bepaalden tijd kleine wormen uit zijn oor ontlasten, en lijdt gedurende dien tijd onuitstaanbare hoofdpijn. Hij meent de wormen door het hoofd te voelen kruipen. Noch kina, noch arsenicum hebben tot nu toe eenige uitwerking op den jongen lijder uitgeoefend. Uit verschil lende waarnemingen maken de geneesheeren op, dat het wormennest te diep in het hoofd ligt, om eene operatie te kunnen bewerkstel ligen. Kundigen herinneren zich niet, ooit van zulk een geval ge hoord of gelezen te hebben. De worm heeft de meeste overeenkomst met den Trichocephalus dispar. Polen staat nog steeds bovenaan, waar men opsomt de voor naamste gebeurtenissen van den dag. Groote en gewigtige daden zijn er echter nog niet geschied, want hetgeen er dagelijks voorvalt bestaat nog slechts in schermutselingen, afwisselende overwinningen en nederlagen, nu eens door de troepen, dan weder door de insur- genten behaald of geleden. Ieder schrijft zich zoo al de overwinning toe en daardoor zijn de berigten niet altoos te vertrouwen. De Russische regering heeft intusschen de ligtingsmaatregelen, die aanleiding tot den opstand gaven, ingetrokken, maar ieder die zoo iets ziet gebeuren, ziet er slechts in een dempen van den put, nu het kalf is verdronken. Ten opzigte van Pruissens staatkunde is het nieuws te ver melden, dat de koning geantwoord heeft op het adres van het Huis

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2