ADVERTENTIE N. MARKTB ERIGTEN. AFLOOP DER VEILIÏKG POLICIE, der afgevaardigden. Het is voor allen, die vrijheid en vooruitgang- beoogen, weinig bemoedigend. .De koning verzekert, dat de rege ringsdaden, door het Huis afgekeurd als ongrondwettig, met zijn volkomen goedvinden zijn geschied. De koning houdt vol, dat hij aan de grondwettigheid dier daden, niettegenstaande de houding der vertegenwoordiging, niet heeft getwijfeld. Vereffening van het ge schil en aftreding van het kabinet, zoozeer gewenscht door velen, hierop blijft weinig uitzigt meer over, terwijl het volk met een vol slagen absolutisme wordt bedreigd. Het nieuws uit Frankrijk bepaalt zich hootdzakelijk tot de dis- cussiën over het adres van antwoord op de troonrede. De hande lingen der regering ten opzigte van Italië, en van Mexico worden door de regering ernstig gegispt. De resultaten van de expeditie naar Mexico worden als zeer noodlottig voorspeld. De offieiëele Colurger Zeitung deelt omtrent de gevoerde onder handelingen ten aanzien van de kandidatuur voor den Griekschen troon mede, dat de hertog van Golha voor zijne toetreding vier voorwaarden had gesteld, bestaande in: 1. eeue loyale verklaring van de Beijersche dynastie; 2. de goedkeuring van het besluit dooi de stenden van Gotha; 3. materiëeie versterking van Griekenland; 4. behoud door den hertog van zijne positie in Duitschland, daar hij slechts ad interim de Grieksche aangelegenheden wilde besturen, totdat zijn neef die kon overnemen. De onderhandelingen zijn af gebroken op grond der verklaring van den hertog zeiven, dat daar van geene resultaten te wachten waren. Door de buitengewone zachte temperatuur staan de kastanje- hoornen in den omtrek van Doornik reeds in liet bladde viooltjes bloeijen er en vele rozenboomen dragen reeds rozen. De Parijsche bakkers, ten getale van 4100, hebben besloten, om wekelijks een brood van 1 kilogram aan de behoeftige arbeiders te schenken. Door het aanstaande gecostumeerde bal van de keizerin der Franschen, wordt voor den keizer eeue verrassing bereid, namelijk eene Quadrille des Abeilles, Men zal onderscheidene bijenkorven in de zaal brengen; uit elk dier korven zal een drietal als bijen gecostumeerde jonge dames te voorschijn treden, die den keizer zullen omringen. Te Parijs overleed onlangs zekere dame, directrice van een cabinet de lecture en die zich groote vermaardheid had verworven. Sedert 1815 was zij de bibliographische vraagbaak voor-een aantal jonge geleerden, die later groote mannen zijn geworden, als van Casimir Perrier, Constant, Heine, Börne, Guizot,Thiers en vele anderen. -Om eenig denkbeeld te geven van de belangrijkheid der industrie van de photographie, moge de opgave dienen, dat door den photograaf E'ngland, gedurende den loop der tentoonstelling te Londen, in het gebouw zelf zijn verbruikt geworden7 0 riem pa pier, 900 kan eiwit, 68,160 wigtjes salpeterzuur zilver, 1280 wigtjes chloorgoud en 1245 Ned. pond onderzwaveligzure soda. In den Courrier du Bas-RMn leest men „Onze naburen uit de Paltz geven een voorbeeld, dat men in Frankrijk behoorde na te volgen. Men heeft namelijk in Twee- brnggen eene bijzondere school voor dochters van kooplieden opge rigt, waar men het boekhouden, de correspondentie, het koopmans- rekenen, enz. onderwijzen zal. Men leest in de Volksvlijt, tijdschrift voor nijverheid, land bouw, handel en scheepvaart, het volgende: „Te Güstow in Mecklenburg is eene vereeniging tot stand geko men van veertig landlieden, die zich, gedurende den oogst, dagelijks telegrammen doen toezenden over den toestand van den barometer te Bordeaux, Nantes, Falmouth en Keulen. De redacteur van een landbouwtijdschrift is de tussehenpersoon, die de berigten ontvangt en verzendt, van 15 Junij tot 15 Julij bij den hooioogst, en van 25 Julij tot 1 September, bij den graanoogst. De geraamde kosten voor dit eerste jaar beliepen negen gulden voor eiken aandeelhou der; en de landlieden hebben zeer juist begrepen, dat zij, door eenige uren te voren het invallen eener weêrverandering te kennen, hoogstwaarschijnlijk deze geringe uitgaaf met woeker vergoed zou den zien, door de mogelijkheid om, op het juiste oogenblik, den oogst op het veld te behandelen of dien binnen te halen. Bij een ieder die oogst, zullen zich toch jaarlijks gevallen voordoen, waarbij hij sehade-lijdt,- hetzij door waarde-vennindering van het geoogste, hetzij door vergeefschen arbeid en die hij had kunnen voorkomen, door eenigen tijd van te voren met aanstaande weel-veranderingen hekend te zijn geweest. Niets zoude ten onzent gemakkelijker zijn, dan het voorbeeld dier wakkere Mecklenburgers te volgen. Bij ons Meteorologisch Instituut kent men, even als te Groningen, aan het Nieuivediep, te Scheveningen, te Hellevoetsluis en te Brouwershaven, dagelijks, dooi den telegraaf, den barometerstand in het zuiden van Frankrijk, van Engeland en te Maastricht, en kan alzoo juist die berigten geven, die onze oogstende boeren zoozeer behoeven. Het zal niet meer kosten dan eenig overleg met het Meteorologisch Instituut en de dienst der telegrafen, om zulk eene vereeniging, of beter gezegd, eene menigte zulke, over het geheele land verspreide, vereenigingen ;tot stand te brengen. Dat èn Instituut èn Telegraafdienst volgaarne mede zullen wer ken, daarvan moet een ieder overtuigd zijn, die den geest kent, waarmede die inrigtingen bezield zijn. De Agronomische Zeitung bevat het volgende berigt over een reusachtig groote fokkerij van hoenders, die door zekeren heer Zschoek, te Sprendhmgen, zoude zijn opgerigt. Genoemde heer heeft eene boerenplaats aangekocht en die geheel voor de teelt van gevogelte ingerigt. Op eeue door staketsels omgeven ruimte, die eenige bunders groot schijnt te zijn, ziet men drie a vier duizend hoenders, hanen en hennen van allerhande soort en kleur, rondwandelen, terwijl een vijvertje bevolkt is met een verbazend groot aantal eenden. Aanvankelijk had de eigenaar zich vooral op het leveren van eijeren in den groothandel willen toeleggen, maar welhaast bleek het, dat de kippen, in zulk een groot gezelschap, die kunst verleerèn, omdat zij daarvoor bovenal rust en gelegenheid tot kalm en bedaard J overleg behoeven. Thans is men daarom tot het besluit gekomen, om alleen vet gevogelte te leveren, en dat dit op eene groote schaal geschiedt, blijkt uit de leverancie van achttien duizend stuks gemeste jonge hoenders, die de eigenaar dezen zomer aannam, om, in drie maanden tijds, aan eene badplaats in de nabijheid, te leveren. Terwijl de hoenders ook de noodige kalmte missen om de eijeren, die zij dan toch altijd in groote hoeveelheid, in der haast, blijven liggen, uit te broeijen, geschiedt zulks door kunst. Hoewel men daarmede nu nog niet volkomen tevreden is, zoo schijnt men evenwel overtuigd, dat, na oefening en ondervinding verkregen te hebben, het kunstig broeden gelukken zal. Het voedsel der hoenders bestaat voor de helft uit gerst en gekookte aardappelenvoor de wederhelft uit paardenvleesch en wormen. Ten einde zich dit vleesch in voldoende hoeveelheid te bezorgen, heeft de heer Zschoek eene paardenslagterij opgerigt, waarin gemid deld dagelijks een paard wordt geslagt. Wanneer de zaak niet stuit op de onmogelijkheid, om, in onze luchtstreek, zoo gemakkelijk eijeren door kunst uit te broeden, als zulks in Egypte en China geschiedt, dan schijnt de zaak met aan merkelijk voordeel, ook zelfs in het groot, gedreven te kunnen worden. Eenige jaren geleden, voor dat de burgeroorlog in Noord- Amerika was uitgebroken, was de financiële gesteldheid der Unie zoo gunstig, de overvloed van bronnen voor de schatkist zoo groot, dat men het financieel beheer als een voorbeeld noemen kon voor de volken van Europa. Slechts weinig tijds is er noodig geweest, om dien voorspoed een hoogst ongunstige wending te geven; even bevredigend de toestand vroeger was, even treurig is zij thans. Ontzaggelijke tekorten, door leeningen te dekken, vervangen de vroegere haten. Naar officiële opgaven vermoedt men, dat het totaal bedrag der schuld van de Ver eenig de Staten op 1 Julij 1864 zal zijn niet minder dan 1.744.GS5.586.80 dollars. Het is bekend, dat de staatsschuld van Engeland tot een zeer hoog cijfer is gestegenmaar thans is de berekening gemaakt, dat, bij een gemiddelden interest van 6 ten honderd, de anmuteiten der schuld van de Vereenigde Staten even groot zijn, als het drie vierde deel der geheele nationale schuld van Engeland. Trekt men daarbij de door het Zuiden aangegane verbindtenissen, dan overtreft het totaal der Amerikaansche schuld die van Engeland met 25 pCt. ALKMAAR, 9 Februarij. Ter Veemarkt zijn aangevoerd: 1 Koe f 110. 20 Kalveren f 25 a 76. 11 Schapen f 10 a IC. 35 Varkens 36 a 44 c. per Ned. p. PURMERENDE, 10 Februarij. Aangevoerd 62 Runderen, handel minder vlug. 6 Paarden. 52 vette Kal veren, handel vlug, 60 a 80 c. per Ned. p. 142 nucht. Kalveren f 2,50 a 14, handel stug. 26 vette Varkens 42 a 50 c, per Ned. p., handel vlug. 19 ma gere Varkens f 10 a 15, en 90 Biggen f 3,50 a 7, handel minder vlug. 562 Schapen en Lammeren, handel minder vlug. 20 Ganzen f 2. 17 Zwanen f 4,50. Boter f 1,07 en een halve e. a f 1,20 per Ned. p. Kaas. Aangevoerd 57 stapels Kleine en 4 stapels Middelbare, hoogste markt Kleine Graskaas f 30, dito Hooi f 2S,50. Middelbare f 32 per 50 N'ed. p. Kip-Eijeren f 2,70 per ROTTERDAM, 9 Februarij. De aanvoer van Granen was klein. Nieuwe witte Tarwe ruimde tot goed vorige prijzen vrij wel op, beste f9,60 a 9,80, mind. f 8 a 9, gem. f6a7,75. Rogge als voren f 6,20 a 6,80. Garst, Haver en Paardi-b. in een doen. Winter Garst f 4 a 5,75, Zomer f 4 a 5,50. Lange Haver f 2,50 a 3,25, Korte f 3,40 a 1' 8,75. Paardeb. f 5,80 a 6,80. Boekweit ouvejand., Noordb. f 175 a 185, BI. Erwten met meer vraag en 20 c. hooger, Kleine f 6,75 a 7,50, Groote f 8 a 11,75. Witte Boonen 20 c. lager, f 7 a 8,75, Bruine f 7 a 9. Kana riezaad prijsh., nievw f S,75 a 9,50, jarig f 6 a 9. Koolzaad zonder handel. Hennepzaad f 240. Meekrap met beperkte handel tot vorige prijzen. SCHIEDAM, 10 Februarij. Jenevek f 19,25; Amst. proef f 20.50. Moutwijn f 13.75. LONDEN, 9 Februarij. Heden waren ter vee-markt aangevoerd: 4020 Runderen, 15870 Schapen. 149 Kalveren en 416 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 6 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 4 d. en van Varkens 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 5 sh. 0 d., Schapen 6 sh. 0 d., Kalveren 5 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 4 d. gehouden op Maandag 9 Februarij 1863 in het lokaal Tivoli. No. 0. Een stuk Grond, bekend' oiVder clë'benaming van Ankerpark der Marinewerf alhier, groot 150 vierk. ellen, breed in het front 6 ellen, 510. G. Korf. 1. Een stuk Grond, als voren, 505. F van Es. „2. n - 505. K. Lastdragei „3. - 505. K. Lastdrager. De overige 15 perceelen zijn niet gegund. C A R G Tl IJ S T. Aangekomen van 711 Februarij ter losplaats IIEI.DER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Oriënt, J.A.Hall. 139 ch. Steenkolen. Van derLeeuwAZAC., tcRott. BUNDERLAND. Automaten, J.Young. 146cli.Stecnk. Tiedeman&Mijnssen.teAmst. Dezer dagen is op de openbare straat gevondenEene zwart zijden PAItAPLUIE. De regtmatige eigenaar kan dezelve op het Bureau van den ondergeteekende terug bekomen. Helder, 11 Februarij 1863. De Commissaris ran Po/icie te Helder, A. C. BOONZAJER. Bevallen van een dooden Zoon, W. C. SMIT- KICKEN. Helder, 9 Februarij 1863. Eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3