NIEUWEDIEPER COURANT. Z O ft D A 15 I E 11 SI IJ Afil IJ EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. M 14. 1865 HELDERSCHE h/ Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en uondekuac, es morgens ten acht ure, door A. A. BAK KElt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post„1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektkatif.n worden aangenomen tot Znturdua en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deT.aan, H 422,aan den Helder,ioi\\ ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukkeu franco aan den T'ilgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. ï.nndmail via SOUTHAMPTOS HELDEEen NIEUWEDIEP, 14 Febrnarij. Gisteren en heden heeft in een der localen van het Algemeen Weeshuis alhier de jaarlijksche loting voor de Nationale Militie (de eerste onder de nieuwe Militiewet), plaats gehad. Door 155 lotelingen uit deze gemeente werd daaraan deelgenomen. Van Texel waren er 73 en Van Vlieland 3 lotelingen. Naar wij vernemen, zijn voor de ligting der Nationale Militie van het jaar 1864, waarvan de inschrijving volgens de thans vige rende wet in den loop der maand Januarij plaats hebben moest, in deze gemeente ingeschreven 160 lotelingen. Gedurende de maand Januarij jl. zijn van hier naar Engeland vervoerd: 155 Runderen4 Ilokkelingen, 5 Kalveren, en 678 Schapen. Wij vernemen, dat dezer dagen een persoon, werkzaam bij de creosotoor-fabriek voor den Staats-spoorweg, op het Brakkeveld alhier, in verzekerde bewaring is genomen, wegens het ontvreemden van een bankbillet van 25, zijn meester toebeboorende. Men vond het ontvreemdde billet in de voering van zijn pet. Hij is gisteren gevankelijk naar Alkmaar gevoerd, om voor de arrondisse- ments-regtbank aldaar teregt te staan, wegens diefstal in loon trekkende dienst. Gaarne maken wij belangstellenden opmerkzaam op de groote vergadering, die door de zangvereeniging Cecilia op morgen (Zondag 15 Feliruarij), in het lokaal Tivoli alhier zal worden gegeven. Jl. Donderdag avond hield de wel-eerw. heer J. H. Sonstral, in het kerkgebouw der Hersteld Evang. Luthersche gemeente alhier, weder eene historische voordragt. Waren de vorige lezingen meer bepaald gewijd aan de geschiedenis der Christelijke kerk in het Westen en van de tijden der Hervorming, thans werden de hoorders in de verbeelding verplaatst naar het Oosten, waar de kruisbanier tegen de halve maan van Mecca te strijden had. Spreker schetste de geschiedenis van Jeruzalem na de verwoesting van stad en tem- psl, hoe de toestand, was onder de afwisselende beheerschershoe J in den loop der eeuwen het Heilige Land het voorwerp van heilige vereeniging was en door tal van pelgrims werd bezocht en hoe die pelgrims vaak, door de dweepzucht en de woestheid der Saracenen werden mishandeld en verdrukt, terwijl den spot werd gedreven met hetgeen den Christenen heilig was en dierbaar. Eindelijk wierp spreker een blik op de geschiedenis van het ontstaan der kruistogten naar Palestinaom dat land aan de overheersching der Barbaren te ontrukken. Met de vermelding van de pogingen van paus Urbanus II en Peter van Amiens (de kluizenaar) om het Westen ten strijde op te roepen, waartoe de kerkvergaderingen van Piacenza en van Clermont eu een togt van Peter door Frankrijk en Italiëwaarbij hij de kruisvaart predikte, moesten dienen, werd de lezing voor ditmaal geëindigd, om die op Woensdag 18 dezer voort te zetten met de bijzonderheden van den eersten kruistogt en de geschiedenis van zijn grooten en beroemden aanvoerder Godfried van Bouillon. Met den 1 Maart a. s. worden op Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Stavoren, kommandant luit. ter zee 1ste kl. J. K. van de Kruijsse Pilaar, liggende te Hellevoetsluis, geplaatst: de luits. ter zee '2de kl. C. J. M. Swaan, E. B. Bonn en F. J. Stokhuijsen de offic. van gez. 3de kl. E. M. van Lier en de ofïïc. van adm. 3de kl. J. C. de Vriese. Er is een wetsontwerp in de Tweede Kamer ingediend, strek kende om uitvoering te geven aan de overeenkomst tusschen de Rhijn spoorweg- en Hollandsche spoorweg-maatschappijen, betrek kelijk de aansluiting te Botterdam, en waarbij aan den Hollandschen spoorweg verleend wordt 1,400,000 subsidie van Staatswege tot de spoorweg-versmalling. Er gebeuren in onzen tijd geen wonderenmaar om aan de bewoners van de Cocksdorp, op Texel, te voorspellen, dat zij, kort na de sluiting der wereldtentoonstelling te Londen, voorwerpen, die daar tentoongesteld waren ter bezigtigiug zouden erlangen; wie had het durven onderstaanEvenwel is zoo iets dezer dagen gebeurd. Het hannoversche schip Wilhelm, kapt. Ketxtich, voerde machineriën en ijzerwerk van de wereldtentoonstelling te Londen naar Bremerhaven, kwam te stranden in de nabijheid van de Cocks dorp, en ofschoon de voorwerpen, die het schip in lading had, voor nietkundigen weinig bezienswaardig opleveren, werd toch het nede rige dorp vereerd door de tegenwoordigheid van zulke wereldbe roemde schatten van nijverheid en kunst. I)e inwoners van het dorp, die anders van het schelpenvisschen moeten leven, hebben door deze stranding in grooten getale werk gevonden aan het lossen van het zware ijzerwerk, en de winter, die zij, door het stormachtige najaarsweder verhinderd hun gewoon bedrijf uit te oefeneu, met donkerheid te gemoet gingen, is daardoor niet weinig verhelderd, dat zij bij het lossen eene goede verdienste hebben gemaakt. Jl. Zondag is in de nabijheid der stad Enschede' een nest met jonge leeuwerikken gevonden. Bij den scriba van het classicaal bestuur van Alkmaar zijn ingekomen en aan den Quaestor-Generaal overgemaakt de buitenge wone collecten voor noodlijdende kerken eu personen: vaAlkmaar ƒ131.92, Schagen ƒ58.-Schoortc. a. 50.03f, den Kelder ƒ47.03, Heilo f 40.311," Akersloot 38.Bedijkte Schermer 38. Haringcarspel c. a. f 27.Burg ƒ24.21, Limmen 28.91, Koe dijk 23.-Ouddorp c. a. ƒ22.50, Noord- en Zuid-Zijpe f 22.41, Bergen 19.30, Waal en Koog f 17.67-J, Warnienhuizen ƒ16.30, Winkel 15.30, Barsingerliorn c. a. 14.704, Pijp f 13.17, Oud- karspel ƒ13.50, Nieuwe Niedorp 12.37i. Briehuizen c. a. f 11.50, Eijerland 11.30, St. Maarten c. a. ƒ10.70, Egrnond aan zee ƒ10.50, Oude Niedorp c. a. ƒ10.Groot-Schermer f 10.45, Oost en West-Graftdijk 9.25, Anna Patdown a-Polder 8.10, Westter schelling f 8.08, Eenigenburg f 8.-, Midsland f 7.75, Egmond a. d, hoef c. a. f 7.60, Hoorn op Terschelling f 7.33, Zuid-Scharwovde ƒ7.25, Schermerhorn f 7.16, Hippolitvshoef c. a. f 6,57, Broek op Langendijk f 5.70, Wieringerwaard f 4.90, Oosterend op Texel ƒ4.67, Oost-Vlieland ƒ4.50, Oosterland c. a. ƒ4.234, Huisduinen ƒ4.024, Noord-Scharicoude f 4.-den Hoorn op Texel f 4.St. Pancras f 3.35, Callantsoog f 3.15, Graft f 2.804, Petten ƒ2.50 en Kolliorn f 2.40, te zamen 860.43. Volgens later ingekomen berigt is de buitengewone collecte van Oude Schild op Texel begrepen in de gewone collecte van 1862, bedragende 5.70. Bij denzelfden scriba zijn, als bijdragen tot het fonds tot verbe tering der schraalste predikants-tractementen in 1862, ontvangen: uit den ring van Alkmaar f 27.uit den ring van Rijpf 26. uit den ring van Scharwoude f 76.uit den ring van Zijpe,f 34. uit den ring van Texel f 28.waaronder eene bijdrage van Burg over twee jaren van ƒ10.te zamen ƒ20.en uit den ring van Terschelling ƒ18.te zamen ƒ209,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1