BUITENLAND. Op de kust van Terschelling zijn gestrand 3 vaartuigen; vaneen dezer schepen zijn de kapitein en 3 matrozen omgekomen. Op de kust van Vlieland zijn 8 schepen gestrand; hieronder was eene vischschuit, waarvan de bemanning is verdronken; terwijl op een schip twee lijken werden gevonden. Op de Texelsche kust hebben negen vaartuigen schipbreuk geleden. Van vijf schepen heeft zich de bemanning zelve kunnen redden. De equipage van een schip, uit 16 man bestaande, werd door de red dingboot aan wal gebragt. Omtrent de bemanning van een ander vaartuig had men niets vernomen. Verder was er een schip, waar van alleen de belgische loods behouden aan land wist te komen, en eindelijk een, dat, in de haven van 't Oude Schild binnengebragt, slechts 2 der 8 opvarenden aan boord had, de overigen hadden hun dood in de golven gevonden. Op de kust van den Helder werd door negen schepen schipbreuk geleden. Van een onbekende kof of schoener kwamen alle opva renden om 't leven, terwijl van een vlaardinger-visclihoeker vier lijken werden opgevischt. Onder Callantsoog strandden twee schepen, onder Petten een. Het eene te Callantsoog kwam masteloos, zonder lading en zonder bemanning aandrijven. In het geheel werden op de Noordhollandsche kust 38 lijken van uit zee aangespoelde of opgevischte drenkelingen voor Rijks rekening begraven, waarvan op Terschelling 3, te Texel 7, te Zijpe 1, te Petten 1 en te Helder 8. Als zuivere opbrengst van verkochte ongereclameerde strandvon derij-goederen is in gemeld jaar door de provincie Noordholland in 's Rijks kas gestort 528.65, waarvan 42.70 door den burgemeester van Terschelling, - 29.174 Texel, - 22.13£ Callantsoog, en - 293.18 den Helder. Gisteren zijn door de Regering aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal verzonden 1. een wetsontwerp, tot verhooging van het Vide Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1863 met een mil- lioen vijf honderd drie en twintig duizend gulden, strekkende tot aanschaffing van materialen, benoodigd voor schepen en vaartuigen binnen 's lands, aanschaffing en herstelling van scheeps- en andere stoomwerktuigen en aanschaffing van pantserplatenmet het daar- stellen van inrigtingen tot het gereedmaken dier platen, enz. enz.; 2. een wetsontwerp, tot aanvulling der wet van den 20 Aug. 1859, betreffende het verleenen van pensioen en onderstand aan schippers, loodsen, loodskweekelingen en hulploodsen bij de loodsdienst voor zeeschepen, mitsgaders aan hunne kinderen en weduwen. De telegraaflijnen zullen welligt weldra zich over zeer ver wijderde punten der aarde uitstrekken. De concessie van Vérard de Saint-Anne bepaalt zich lo. tot eene lijn van Mossoel of Mosul, in Klein-Azië, door Perzie en Beloedsjistan naar Iiyderabad2o. van Calcutta door het Birmanische rijk en een deel van Siam, om te eindigen te Bangkok en Singapoer. Deze lijn zal 600 millioen bewoners van het Oosten met 300 millioen van het Westen ver binden en de meest industriële streken doorloopen. Er wordt op goede gronden gerekend op 80 dépêches per dag, tegen 50 francs gemiddeld per dépêche, die tusschen Europa en Indie, Birman, Siam, Cochin-China, China, Japan, de Philippijnen, de Soenda- Eilanden, Australië, enz. zullen gewisseld worden. Dit zou dan eene ontvangst van 1,460,000 francs en nog 76,450 francs voor de overbrenging der locale dépêches opleveren. De kosten van het leggen der lijnen zijn berekend op 5 millioen francs; men behoeft verder voor geene beschadiging der lijnen door de meer onbe schaafde volken te vreezen, want, sedert deze het nut dezer onder nemingen hebben begrepen, vereeren zij die inrigtingen als eene heilige zaak. Zij staan daarin dus hooger dan de Europeanen. De Larener-hoogte Sociëteit zal den 25 Julij van dit jaar weder wedrennen en harddraverijen doen houden, n. 1. eene heeren harddraverij, 3 heeren-wedrennen, een officiers-wedren, eene hard draverij voor inlandsche paarden en een boeren-wedren. Aan uit Suriname van den 4 en 18 Jan. jl. ontvangen brieven, wordt het volgende ontleend Als een klein bewijs van den kwaadaardigen geest van sommige slaven-eigenaren diene het volgende: Eenigen hunner hebben ge weigerd de slaven, die hen in de stad bedienen, bij gelegenheid van het Nieuwejaar, volgens koloniaal gebruik, kleedingstukken uit te reiken, zeggende, dat het niet meer noodig is, om dat zij binnen weinige maanden vrij zullen worden en derhalve voor zichzelven moeten beginnen te zorgen. Yanwaar moeten deze slaven het be- noodigde geld, tot aankoop der kleedingstukken, bekomen? In het district Coronie heeft een plantaadje-eigenaar de onmen- schelijkheid gehad, eene slavin, die van een kind bevallen was, de noodige verzorging voor dat wichtje te weigeren, zeggende, dat de emancipatie-wet hem vergoeding terughoudt voor kinderen, die, na de afkondiging dier wet, geboren worden en hij derhalve geen belang er bij heeft, of het kind blijft leven, dan wel of het sterft. Een Rijks-telegram van Java, dd. 14 Januarij jl., luidt „Niets nieuws." Wie thans de geschiedenis van den dag gadeslaat wendt zich voorzeker 't eerst tot Polen, om van daar te vernemen, hoe de vrij heidsliefde en het verlangen naar de zoo lang ontbeerde onafhan kelijkheid des volks strijden tegen de troepen der regering. Gevechten hebben er plaats, aan gruwelijke tooneelen ontbreekt het er niet, doch de volharding der Polen dwingt ieders eerbied en bewondering af. Wel verzekert de russische regering, dat zij het pad der her vorming wil blijven betreden en de invoering der liberale instellin gen wil blijven bevorderen; maar de wijze waarop er wordt te werk gegaan om wraak te nemen op de overwounelingen, getuigt er niet voor, dat dit voornemen ernstig is gemeend. Brandstichting, plun dering en moord, zal al zeer weinig in staat zijn om de Polen gunstig te stemmen voor eene, in naam, hervorming gezinde regering. Het kan dan ook niet uitblijven, dat de sympathie der volken over 't algemeen meer en meer gunstig gestemd wordt voor de Poolsche natie, die zich in de tegenwoordige mocijelijke tijdsomstandigheden van eene goede zijde kennen doet. De overeenkomst van Pruissen om des noods hulp te verleenen, vindt dan ook allerwege hevige afkeuring. Oostenrijk blijft evenwel zijne onzijdige houding in acht nemen en wreekt zich daardoor op uitnemende wijze jegens Pruissen,, dat in den italiaanschen oorlog evenmin van sympathie voor Oosten rijk blijken gaf. Inzonderheid in Engeland vindt de Poolsche op stand voorstanders en bewonderaars. Maar zoowel omtrent deze, als ten aanzien van de andere moeije- lijke vraagstukken, geldt zeker wel de vraag: hoelang zal bet duren, eer de adem der levendmakende en zichzelven beheerschende vrij heid al wat duister en laag is vernietigen en de boeijen, 't zij geestelijke of stoffelijke, der arme menschheid aangedaan, verbreken zal? De tegenwoordige tijd antwoordt nog niet op die beslissende vraaghopen wij slechts, dat het vurig gewenschte spoedig ver- schijue, terwijl wij in onzen kring medewerken aan het groote werk. De jongste berigten uit Mexico luiden alweder voor de Eransehen in het geheel niet gunstig. In plaats van lauweren te plukken, schijnen zij daar meer nederlagen te lijden en, in ieder geval, geeft de expeditie der Eransehen niet, wat zij zoozeer beloofde: voordeelen. De industrie-school te Gend heeft, bij besluit van den koning van Belgie, eene subsidie van 20,090 francs gekregen. Yictor Hugo heeft van Ilauteville House eene proclamatie aan het Russische leger gerigt, die te Warschau overal is aange plakt. Zij luidt aldus: „Aan het Russische leger! Russische soldaten, wordt weder menschen. Die roem wordt u heden aange boden, maakt er dus gebruik van. Luistert, terwijl het nog tijd is. Indien gij dien woesten oorlog doorzet; indien gij, officieren, die edele harten hebt, maar die door eene enkele luim naar Siberie kunt worden verbannen; indien gij, soldaten, gisteren lijfeigenen, heden slaven, die door uwe meesters met geweld aan uwe bruiden, aan uwe familiën zijt ontrukt, die aan den knoet onderdanig zijt, die slecht gevoed, mishandeld en voor lange jaren en voor onbe- paalden tijd zijt veroordeeld tot eene militaire dienst, die in Rus land harder is dan het bagno eldersindien gij, die slagtoffers zijt, partij trekt tegen slagtoffers; indien gij, op den heiligen oogenblik, waarop het eerbiedwaardige Polen het hoofd verheft, indien gij, in het laatste uur, waarin u de keuze wordt gegeven tusschen St. Petersburg, waar de tiran woont en Warschau, waar de vrijheid is gevestigd, uw pligt miskent, uw eenigen pligt, de broederliefdeindien gij gemeene zaak maakt tegen de Polen, met den czar, die hun beul en de uwe is indien gij, zeiven onder drukt, geene andere les uit uwe onderdrukking hebt getrokken, dan om den onderdrukker te ondersteunen; indien gij van uw ongeluk uwe schande maakt; indien gij, die de wapenen in handen hebt, u ten dienste stelt van het despotismus, dat druk kende en toch zwakke monster, dat u allen, Russen zoowel als Polen, verplettert, hoe krachtig gij ook zijt; indien gij, in plaats van u om te keeren en den beul der natiën het hoofd te bieden, laaghartig met uw grootere sterkte en uwe betere wapenen, die tot het uiterste gebragte, heldhaftige bevolking belaagt, terwijl zij het eerste aller regten, het regt des vaderlands eischtindien gij in het midden der 19de eeuw den moord van Polen voltooit: indien gij dat doet, weet dan, mannen van het Russische leger, dat gij zijt gevallen beneden de waarde van die benden van de Zuidelijke Amerikaansche staten en dat gij de vervloeking van de beschaafde wereld op u zult laden. De misdaden der overmagt zijn en blijven misdaden. De algemeene afschuw is eene straf! Russische soldaten! eerbiedigt de Polen, bestrijdt ze niet. In Polen hebt gij niet den vijand, maar een voorbeeld voor u!" Den minister Rouland in Frankrijk is door de ambtenaren van zijn ministerie, uit dankbaarheid voor de verhooging hunner tractementen, een gouden medaille aangeboden. Het te Parijs door den heer Benoit, Fould gegeven bal heeft in pracht al de tot hiertoe gehouden feesten overschaduwd. De heerlijkste en schoonste camelias herschiepen de zaal in een welrie- kenden lusttuin, de prachtigste lustres rustten op even prachtige vazen, terwijl aan elke zijde der trappen 24 bedienden in blaauwe livrei, met gepoederd haar en korten broek van witte pelache, waren geplaatst. De corridors en zalen gelijkvloers prijkten met eene rijke en kostbare verzameling van moderne en antieke knnstwerken, waarvan de meesten door mevrouw Fould uit Italië waren medegebragt. Dezer dagen vertoonde zich bij een olifant, die 8000 pond woog en aan den eigenaar van een ambulant beestenspel toebe hoorde, op de reis tusschen Marbourg en Frankfort, teekenen van dolheid. Men moest tot het besluit komen, het kostbare dier af te maken. Zes-en-tachtig kogels waren er noodig, eer de kolossus zieltogende nederzeeg. De natuurkundige vcreeniging te Frankfort heeft eene op roeping aan geheel Duitscbland gerigt tot het bijdragen van gelden, om, naar aanleiding van een genomen besluit, een monument op te rigten ter eere van Sommering, den eersten uitvinder van den gal- vanischen telegraaf. Het model van dit monument is reeds vervaardigd. Te Amalf, eene Napclsche stad in de provincie Principalo Citra, heeft men het voornemen opgevat, om een monument op te rigten ter eere van Elavio Gioja, den uitvinder van het kompas, of ten minste den eersten Europeschen zeevaarder, die er gebruik van maakte. In den avond van 11 dezer is, tijdens een bal, dat ie Napels bij de hertogin van Genua plaats had, eene soort van bom tegen het paleis geworpen, ten gevolge waarvan eenige honderden venster ruiten zijn verbrijzeld, maar waarbij geene verdere ongelukken heb ben plaats gehad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2