ADVERTENTIËN. Jekej'EH f 18,75; Amst. proel' f 20..Moutwijn f 13.25. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. regering beschouwt nog altoos liet oproerig Zuiden als een deel des lands en, in hare inwendige huishouding, heeft zij geene voorlichting of tusschenkomst van anderen noodig. Wanneer men zoo iets ver neemt, denkt men onwillekeurig aan iemand, die, ofschoon de fortuin hem den rug toekeerde, zich toch nog als een rijke be schouwt en zich verhoovaardigt op de vrije beschikking over al de bezittingen, die de zijne niet meer zijn. Evenwel dit verdient opmerking: de openbare meening in Amerika uit zich hoe langs hoe meer in vredelievenden geest; onderscheidene verschijnselen der jongste dagen kondigen het aanbreken van den dageraad voor den blijden dag des vredes aan en op den duur is de kracht der publieke opinie de geschiedenis heeft het geleerd -onver winbaar. In het zooveel besproken werk van den Engelschen schrijver Kingslake, getiteld„Invasion of the Crimea," leest men het vol gende: „Napoleon III werd keizer door eene schrijffout. Het feit droeg zich als volgt toe: Toen de president oordeelde, dat de tijd rijp was voor een overgang van het gemeenebest tot het keizerrijk, en alle voorbereidende maatregelen daartoe waren genomen, ried hem zijn minister van Binnenl. Zaken, dat het volk eene leus zou aannemen, die zijne begeerte zou uitdrukken om aan het hoofd van den staat iemand te zien, die zoo wat een tusschending tusschen president en keizer zou wezen. Zoo gezegd, zoo gedaanZijn Exe. vaardigde een bevel uit, dat geheel Frankrijk plotseling, en als uit éénen mond den kreet zou aanheffenFine Napoleon(leve Napo leonen hij schreef: Qve le mot d'ordre soit vïve Napoleon!(het wachtwoord zij, leve Napoleon!!!) Nu wilde het toeval dat de klerk, die deze orde moest overschrijven, die drie uitroepingsteekens achter Napoleon, voor romeinscbe cijfers aanzag, en weinig uren later gil den de 40,000 gemeenten in Frankrijk zoo hartstogtelijk mogelijk, leve Napoleon III! de uitdrukking eener volksovertuiging, ten ge volge waarvan de president zich wel genoodzaakt zag, zich de schrijf fout van den klerk te laten welgevallen. In sommige Grieksche kerken van Engeland worden gebeden ten hemel gezonden voor het spoedig herstel van prins Alfred.; dit was o. a. 11. Zondag het geval te Manchesier. Intusschen blijven de laatst van Malta ontvangen berigten, omtrent den toestand van Z. K. H., gunstig luiden. Gedurende de verloopene week hebben te Londen/ 1377 sterf gevallen en 1908 geboorten plaats gehad. De hertog van Sakseri-Coburg vertrekt den 8sten Maart naar Londen, ter bijwoning der echtvereening van den prins van Wallis. Op de oostenrijksche staats-spoorwegen worden de vrouwen der beambten, die daarvoor geschiktheid bezitten, zoowel voor de dienst in de opene lucht alsnu ook, met het beste gevolg, in de bureaux benuttigd. Om de doorgaans te lage bezoldiging van het mannelijk personeel te verbeteren, is dit een zeer aanbevelenswaardig voorbeeld. - In de Leopoldstadter-kavallcrie-kaserne te Weeven lieeft voor eenige dagen een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een korporaal werd door een ziek paard in de hand gebeten, waarbij het bijtende schuim van het dier onmiddellijk in de wonde drong en zoo snel werkte, dat de militair spoedig over het geheele ligchaam van kleur veranderde en overal blaauwachtig rood werd. Ondanks alle ge neeskundige hulp stierf hij binnen weinige urén, na een allersmar telijkst lijden, dat alle verschijnselen eener vergiftiging droeg. Uit Weenen wordt aan de Kciln. Zeit. gemeld „Een duel, dat ongelukkiger wijs doodelijk is afgeloopen-, houdt hier thans alle kringen bezig. Zondag 11. heeft namelijk de secre taris van het Spaansche gezantschap, don Emilio de Muruaga y Vildasola, den secretaris der Nederlandsche legatie, den 27jarigen graaf van Rechteren van Rosande, den toekomstigen erfgenaam van eene der rijkste familiën in Nederland gedood. De gedoode was de eenige zoon zijner ouders. De heer Muruaga moet reeds de Oos tenrijksche staten verlaten hebben. De onschuldige aanleiding tot dit duel moet eene dame,' éene bekende schoonheid, de gade -van een rijk man te Weenengeweest zijn. In haar huis verkeerden de beide diplomaten en bragten de vrouw des buizes hunne ridder lijke hulde. De Spanjaard ontvlamde in jaloezij tegen den Neder lander en schoot dezen nu dood, na alle regelen der ....eer!" In de noordelijke provinciën van Rusland, met name in de gouvernementen Archangel en- Wologda, heerscht thans een verschrik kelijke hongersnood. De inwoners voeden zich sedert eenigen tijd met bijna niets anders dan met schors van den abeelboom, met zemelen vermengd. Tom Thumb, zoo verhalen de New-Yorker bladen, de dwerg van 31 duim boog en 25 jaar oud, is geliuwd met mej. Lavinia Warren, oud 21 jaar en 32 duim hoog. Barnum bad deze dame voor zijn museum geëngageerd en deed alles wat hij kon om te beletten, dat de jeugdige dwergen elkander zagen. Hij kon echter niet beletten, dat de generaal Thumb even als iedereen 25 eenten entree betaalde en op die wijze in liet museum binnentrad. Hij kwam, hij zag en werd overwonnen. Dadelijk begaf hij zich naar Barnum en deelde hem openhartig mede, wat deze reeds had voor zien. Barnum gaf den beroemden generaal een ontwijkend antwoord en nam toen nog meer maatregelen om een zamentreffen der beide personen te beletten. Mej. Lavinia had echter den generaal opge merkt en Arnor had ook voor haar een niet hare grootte evenredig pijltje vervaardigd en haar hartje daarmede gewond. Wat de vrouw wil, wil God, en al is die vrouw ook nog zoo klein, mannenlist moet voor haar wil bukken. Zij wist generaal Thumb toegang in hare kamer te verschaffen; het jawoord werd gegeven en Barnum moest onderdoen. Bij het huwelijk was commodore Nutt, die iets kleiner is dan generaal Thumb, diens bruigomsjonker, terwijl Mej. Nutt, zijne 29 duim groot.e zuster, de bruidsjuffer van mejufvrouw Lavinia was. De huwelijksplegtigbeid werd door duizenden bijge woond. De weg, dien de twee rijtuigjes moesten passeren, was door eene onafzienbare menigte bezet. Aan de vensters was sreene plaats te verkrijgen. De plegtigheid zou te 12 ure plaats hebben, doch de kerk was reeds een paar uur vroeger stampvol. Eindelijk kwam het bruidspaar aan. Bruid en bruidegom namen inet hunne twee dwergachtige vrienden plaats op eene verhoogde plaats voor het altaar. Toen de bruid antwoordde, was zij zeer aangedaan; de generaal behield echter al zijne mannelijke kracht. Uit Amerika wordt gemeld, dat. de Zuidelijke Statenj gebrek hebben aan levensmiddelen'. Te Richnwnd Viryiuiekost het pond boler 1| dollar, het meel 22 dollars per vat, zout 80 dollars per zak. Dit maakt, dat alles schreeuwend duur is: wollen goederen kosten 28 dollars per yard, schoenen kosten 60 dollars het paar. In geheel Mobile, Savannah en Avgusta is geen wollen deken meer te verkrijgen, daar alles voor het leger is aangekocht. De dag bladen kosten 21 dollar per maand en zijn meestal op graauw vloeipapier gedrukt. M ARKTBERIGTEN. DORDRECHT, 20 lHbruarij. Mooije Tarwe bij matigen aanvoer redelijk wel, afw. en mind. langzaam opgeruimd, puike f 9,60 a 9,80, midd. eu mind. f 8,60 a 9,30, zomer f 8 a f 8,80. Rogge met weinig vraag 10 a 20 c. lager, f 6,20 a 6,60. Zware Garst tot vor. prijzen, ligte zonder koopers, winter f 4 a 5,30, zomer f 4,00 a 5. Spelt, Haver, Booueu eu Erwten weinig verandering. Spelt f 2,80 a 3,10. Voer-Havcr f 2,60 a 3,10, dikke^f 3 a 3,70. Noordbr. .Boekweit, f 190, P.iar- denboouen f C a0,50,Duivenb. f 7 a 7,50, witte ëii bruine dito .f GJ50 a 9,50. Blaauwe -.Erwten, f 0,50 a 7, witte f 7,40. Zeeuw-, en Ovrrm. Koolzaad f 17,20. a 18. Kaiiariez."'f 7' n' 9,50, Lijnzaad f 398 a 4187 Henuepz. f 250. SCHIEDAM, 27 Fcbruarij. t.OX i)E\, 20 Februarij. Heden waren ter Vf.k—markt aangevoerd98 Runderen, 940 Schapen. 154 Kalveren en 148 arkensz De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 0 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 8 d. en van Varkens 4 sh. S d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 6 sh. 0 d.. Kalveren 5 sh. 4 d. en varkens 4 sh. S d. van 2027 FmniUAitij 1503. ON DERTROUWDH. Pander Maat, cargadoor, oud 32 jaren en J. G. Smit, otul 25 jaren. A. .Tongejan, zeeman, oud bijna 47 jaren en A. Bijl, oud 22 jaren. J. Bouwman, matroos bij de Marine; oud 23 jaren; wonende thans alhier, onlangs te Zoet er wonde en L. J. Hoctlage, oud 28 jaren. J. Dunweg, matroos bij de Marine, óud 27 jaren eu Jacobs, oud 24 jaren. J. de Groot, matroos bij de Marine, oud 28 jaren en J. van Berloo, oud 19 jaren. P. Onel, matroos bij de Marine, oud 31 jaren en D. j. VcUhuijs, oud 21. jaren. GEHUWD: J. T. Huijssen en J. Buunk. H. J. Tortiki eu .T. W. Schip per. J. D. Schreké en'C; Depeiidener. BEVALLEN: A. .M. D. Sturk, geb. Schuifelt, (D.). Gr,J»iveld, geb. Prins, (D.). H. Gijsbrrts, geb.(Kamer, (D.i. A. Naastepad. geb. Hoek. (Z.i. M. J. van Zoolingen, fZ.). Ai Spil, geb. Prins, (D.j. T. Ekliart, geb. Pronk. (D.). A. van der Haagen, geb. hoornen, (Z.). K. Wessel, geb. van der Schaaf, (D,). L. Beek, geb. Rijnveld, (D.). A. Burger, geb. Quast, (D.). C. Boom, geb. Vermeulen, (Z.). N. C. Sinjewcl, 'geb. Stcilberg, (Z.). OVERLEDEN: A. Bras, (34 jaren). G. Snijder, (5 jaren). K. Kramer, (38 jaren). F. Kaagman, (54 jaren). 'II. Rieken, (7 jaren). .T. C. E. Lcc- wens, (2 jaren), N. Keijzer, geb. Kaagman, (46 jaren). Levenloos aangegeven 2. van 2027 Febrvaeij 1863. ONDERTROUWD: A. Eelman, boer, oud 3S jaren en G. Bakker, oud 23 jaren. GEHUWDGeene. BEVALLENA. M. van der Wal, geb. Burchliart, (D.). A. Wegman, geb. Martinisse, (Z.). T. de Waard, geb. van der Schans, (Z.l. X. Mandtje, geb. Ellen, (Z.). N. Zoetelief, geb. van Keeren, (Z.). M. de Blok, geb. van Hou ten, (Z.). J. Dogger, geb. Timmer, '(D.J. OVERLEDEN: M. Burger, (3 jaren). J. Visbeen, (IS jaren). II. Mandtje, (39 jaren). S. P. Koning,' (7 maanden). H. Mandtje, (10 uren). A. S. Keij- ser, (18 jaren). Aan MIDDELBURG1 Maart 's morg. 8 ure 30 min. 2 Maart 's morg, 9 ure 30 min. 3 Maart 's morg. 10 ure. 5 Maart 's morg. 11 ure. 7 Maart 's middags 12 ure. 8 Maart 's morg. C ure. Yau ROTTERDAM 2 Maart 's morg. 6 ure. 3 en -1 Maart 's morg. 7 ure. 6 Maart 's morg. 8 ure 30 min. 8 Maart 's morg. 9 ure 30 min. Aangekomen van 23—28 ïebruarij ter losplaats HELDER om aldaar tc lossen de volgende schepen, gekomen van: SUNDERLATvD. Harrisons, M.S.Storey. 140ch.Stcenk. B.Hagedoorn&Zn.,teAmst. H A RT LEP Op L. Corsair, )V.Chapman.;J38pJi.St^eiik. .B.Hngedoorn&Zn., tcAmst.- Ondertrouwd H. PANDER MAAT. Cargadoor V ENf f f d J. G. S MJLT. Nieuwcdicp20 Februarij 1863. Heden beviel van eene Dochter, MACHTILDA BAEBARA LELS, Weduwe van den Heer SIMON LASTDRAGER. Nieuwediep, den 27 Februarij 1863. Algemeene Kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3