EN KENNISGEVING. BINNENLAND. M 25. I) O I) E It I» A G I» M AAK T. 1885 EEN-EE-TWINTIGSTE JAAEGANG. Aangifte voor de Zeemilitie. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Maart. NELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondeudag, des morgeus ten aeht ure, door A. A. KAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post1.50. Enkele uoiumers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. A nvFRTF.NTTFN word (Ti aanpeiKmion tot Zntnrdag en Woen sdag middag 12 uur, en liij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deEaaii, 11 122 .aan denlte!der,{ «Allure. De prijs van tot 4 regels is 0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f'0.25. Buitengewoon groot e letters, naar inate der ruin t» die zij beslaan. Brieven en Stukken franm aan den t itgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de lotelingen van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voormiddags 9 tot 1 ure. De Zeemilitiens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede, van de dienst bij de Schutterijen vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings- vaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstan digheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent. Aan ben, die verlangen na volbragtenoefeningstijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hen,die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Yisscherij verleend. Aan lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buiten- tenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen derZeemilitie vergunning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbragt. Voor lotelingen die hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den hoven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders bij de Militie te land ingelijfd worden en gedurende hun diensttijd geene vergun ning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Helder, den 4 Maart 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Wie bij ervaring weet, welken indruk er teweeg gebragt wordt door een indrukwekkend gezang, zal beseffen, dat de uitvoering van het Pransche dubbel quartet-zangers gezelschap van Tonlouse voor de bezoekers zoowel op Zondag als Vrijdag avond 11. een hoogst aangename uitspanning is geweest. Het betooverende van den zang bragt een diepen, zeer diepen indruk op de vrij talrijke hoorders van jl. Zondag avond, die herhaaldelijk hunne goedkeu ring in een daverend applaudissement te kennen gaven. Gisteren avond had alhier plaats het laatste concert van het gezelschap Apollo, gedurende dit saizoen. Vrij talrijk bezocht, le verde ook dit concert eene aangename uitspanning. De landbouw is hier en elders in vollen gang en 60 jaren geleden was het ijs in Maart zoo dik en sterk, dat de vrachtwagens er over reden. Het Prov. hof van Noordholland (voorzitter Mr. G. Schimmel- penninck Jz.), heeft gisteren uitspraak gedaan in zake J. Thomassen, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waarbij het te voorzien i was, dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt en bij een uitvoerig arrest hem schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdaad en hem veroordeeld tot de straffe des doods, Uit te voeren binnen de gemeente Helder. De beschuldigde zal, naar j men verneemt, van dit arrest cassatie doen aanteekeuen. -Heden middag werd op bet terrein beoosten bet Algemeen Wees- huis alhier, in tegenwoordigheid van de Commissie van beheer over I de Kantonnale Gevangenis, Burgemeester en Wethouders, Leden van den Raad en den Gemeente-Bouwmeester, de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouweu gevangenis, tevens bestemd voor de zit tingen van bet Kantongeregt. De lieer Stakman Bosse hield daarbij eene gepaste toespraak, die door den heer Scholten beantwoord werd, De eerste steen werd gelegd door bet oudste dochtertje van den wei-edel gestr. heer Mr. D. P. H. Aberson, griffier bij bet Kanton geregt alhier. Van het terrein wapperde de Nederlandsche vlag, Ter vervanging van den offic. van gez. 2de kl. I. T. Praeger, is op Zr. Ms. drijvende batterij Nept mus geplaatst de off. van gez. 2de kl. J. C. van Dooremaal. -Z M. heeft benoemd tot leeraar in de Hoogere Wiskunde bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, met ingang van den 1 April a. s., de heer Dr. 1'. van Geer Jr., thans tweede onderwijzer aan het Stedelijk Gymnasium te Leiden. Z. M. heeft goedgevonden met ingang van den 1 April a. s. te bevorderen tot officieren van gez. 2de kl.. de. officieren van gez. 3de kl. bij de zeemagt. J. de Clerq Zubli, P. W. J. van den Broek, J. C. van Dooremaal en M. S. T. Holtzapffel. met bepaling dat zij zullen rang nemen, de beide eersten, in de hierboven opgegeven volgorde, tusschen de officieren van gez. 2de kl. L. P. Vlaanderen en W. Pannevis. de derde tusschen de officieren van gez. 2de kl. W. Pannevis en C. J. van Stockum, en de laatste onder den offie. van gez. 2de kl. A. M. Grondhout. -Bij besluit van Z. M. is bepaald, dat door de provincie Noordholland, in liet aandeel voor de Nationale Militie moeten wor den geleverd 1373 manschappen, die zullen worden ingedeeld, als-. 75 bij het reg. Grenadiers en Jagers, 168 bij het lste reg. Infanterie, 450 bij het 4de reg. Inf., 380 bij het 5de reg. Inf., 100 bij het 7de reg. Inf., 40 bij bet 3de reg. Dragonders, 54 bij het reg. Yeld- Artillerie, 90 bij het lste reg. Vesting-Artillerie, 6 bij bet corps Pontonniers en 10 bij het bat. Mineurs en Sappeurs. Naar men verneemt, heeft bet bestuur van den Hollandschen Spoorweg, voor den eventuelen aanleg van een Spoorweg van Alk maar langs Beverwijk naar Haarlem, grond aangevraagd tot uit breiding van bet station in laatstgenoemde stad. Op Donderdag 26 Maart 1863 zal, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Noordhollandte Haarlem, door den com missaris des konings, onder nadere goedkeuring, worden aanbesteed: Het maken van de Voorhaven en van het Verbindingskanaal voor de in aanbouw zijnde Schutsluis beoosten de Willemsluis, aan den ingang van het Groot Noordhollandsch kanaal, tegen over Amsterdam. De collecten voor noodlijdende kerken en personen bij de, Her vormde gemeenten in Nederland hebben in 1862 ruim 21,000 opgebragt. Dezer dagen geraakte een putbaas te Schagen in hechtenis. Na eenige oogenblikken wist hij echter zijn onherbergzame verblijf plaats te ontvlngten. Vroeger moet zoo iets nog eens met een andere

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1