BUITENLAND. gevangene gebeurd rijn, doch toen heeft inen dieplaats der opsluiting zoo danig versterkt, dat ontvlugting, zoo men meende, onmogelijk was. Ieder, die in de gelegenheid is geweest om de gevangentorens, die over- j blijfselen van het aloude slot van Schagen te bezien, zal de barre I deuren met stevige sloten wel voor onverbrekelijk hebben gehouden. De ontvlugting is thans niet anders te begrijpen, dan bij de om standigheid, dat de cipier verzuimd had, dit huis van opsluiting achter den tot opsluiting bestemde te sluiten. Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar is verkozen de heer 11. Brouwer, van Knollendam. In het dorp Grootebroekbij Hoorn, had dezer dagen een vreesselijk ongeluk plaats. In het Protestautsche weeshuis aldaar, was men bezig met het gereedmaken van een vat met kokende pekel. Een der weeskinderen zich te veel over het vat heenbuigende, had het ongeluk daarin te vallen en werd deerlijk gebrand. Daar er spoedig geneeskundige hulp bij de hand was, mag men hopen dat het kind de vreesselijke brandwonden zal te boven komen. Men meldt uit Leiden, dat aldaar de mazelen zeer zijn heer- schende en, hoewel haar karakter goedaardig is, sterven er vele kinderen aan de gevolgen van mazelen. In de vorige maand zijn ongeveer 120 kinderen aan genoemde ziekte gestorven. Het getal mazelen-patiënten wordt op 3000 geschat. Dezer dagen werd te Dordrecht, in de nabijheid van het Bleekersdijkje, eene koperen munt van den Romeinschen keizer Galba (69 jaren na J. C.) gevonden. Het Weekblad voor Middelbaar en Lager Onderwijs vermeldt, dat aan drie onderwijzers in de gemeente Staphorst, wegens buiten gewone diensten aan het onderwijs bewezen, door den gemeenteraad gratificaten zijn verleend. Het blad deelt zulks mede als een gunstige uitzondering. De heer P. Regout, fabrikant te Maastricht, heeft het plan opgevat om in die stad, en wel in de St. Antonijstraat, een vijftigtal woningen te bouwen, waarin even zooveel arbeiders-huisgezinnen tegen geringen huurprijs goede en gezonde huisvesting zullen kunnen vinden. Hij heeft den gemeenteraad om vrijstelling gevraagd van plaatselijke belasting op de benoodigde bouwmaterialen. De bevolking van Griekenland schijnt moede te worden van het wachten naar het doen eener keuze van een nieuwen monarch door de beschermende mogendheden. De nationale vergadering bemoeit zich er thans mede en onderhandelt met den minister van binnen- landsehe zaken, omtrent de beslissing van dit zoo lang reeds han gende vraagstuk. Polen houdt nog steeds de aandacht op zich gevestigd. In de handelingen der diplomatie wordt de zaak van Polen uit verschil lende oogpunten beschouwd. De een ziet dat in betrekking tot de reactionaire houding van het Pruissisch gouvernement, de ander met het oog op de magt, die aan iedere nationaliteit wordt toegekend om zelf hare regering te kiezen, een derde ten opzigte van Ruslands magt en zijn streven tot uitbreiding van gebied, grootheid en invloed. Prins Napoleon, zoo verzekert men, zal als voorvechter voor Polen optreden bij gelegenheid van de zittingen van den Eranschen senaat. Overigens openbaart de publieke opinie in Engeland en Frankrijk zich algemeen ten 'gunste van het ongelukkige Polenoveral doet zich de wensch hooien, dat de regering hare sympathie, luide, krachtig en openbaar te kennen geve. De benoeming van den heer Lan- giewicz tot dictator wordt verschillend beoordeeld; sommigen ge- looven, dat deze benoeming strekken kan tot bevordering van een heid in het streven naar de verkrijging der nationaliteit. Een der Belgische bladen heeft onlangs de aandacht van het publiek getrokken omtrent de organisatie van landbouw-koloniën in West-Vlaander en. Ghistetles, Nieuw-Capelle en la Parme bezit ten gronden, die, in stukken gescheiden, kosteloos ter bewoning worden toegestaan aan hen, die hunne kinderen trouw ter school zenden, die niet bedelen en die zich verbinden om in den akkerbouw hun bestaan te zoeken. Deze organisatie, die nog geen 20 jaren in het leven is, heeft goede resultaten opgeleverd en uitmuntende vruch ten gedragen met betrekking tot de zedelijke beginselen en het karakter der arbeiders. Een der talrijke gevolgen is o. a. de meerdere gehechtheid aan den huisselijken aard, welke anders door de emigratie dagelijks wordt tegengewerkt. Men schrijft uit Parijs: Een Fransch uitvinder, de heer Monquiel, heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om ons van de tirannie der gasmaatschappijen en het gevaar van gas te verlossen en daarvoor een licht te verschaffen, oneindig veel goedkooper en meer doeltreffend. Dit zal moeten geschieden door de dampkrings lucht door een vloeistof, photogene genaamd, te laten passeren; het schijnt, een naphta te zijn van een vlugtigen aard, en die met de gewone gasornamenten kan gebrand worden. De toestellen zijn zeer eenvoudig en het licht is zevenmaal sterker dan gaslicht, ter wijl het voornaamste voordeel nog in bijzondere goedkoopheid moet gelegen zijn. De voorstanders dezer uitvinding zeggen, dat bij het ontsnappen der photogene deze slechts op den grond of op de meu belen zoude vallen, en dan alleen brand zou kunnen verwekken, als ze in onmiddellijke aanraking met vuur kwam. Het gas, zoo als het nu gebruikt wordt, kan ook door photogene passeren, hetgeen eene besparing van 40 pCt. in het gebruik oplevert, benevens eene vijfmaal sterker» verlichtende kracht. Deze uitvinding vindt reeds, naar men verzekert, in Frankrijk veel ingang. De beroemde Trebelli is dezer dagen te Parijs met den tenor Bettini in het huwelijk getreden. Bij die gelegenheid is gebleken, dat zij geene Italiaansche is. Zij is eene Frantjaise, Gillebert ge naamd, die hare carrière in Frankrijk als pianiste aanving. Eerst toen zij als zangeres debuteerde, nam zij een nom de guerre aan en was sedert in de kunstwereld bekend als Trebelli, dat is Gille bert, van achteren naar voren gelezen, met weglating van de G. Het Engelsche gouvernement heeft door een zijner geneeskun dige ambtenaren, Dr. Grunhow, een onderzoek in 't werk doen stellen omtrent de in 't oog vallende groote sterfte onder de kin deren in de fabrieksteden. Op zijne vragen ontving Dr. Grunhow bij herhaling ten antwoord, dat 3/4 of 2/3 dezer kinderen als zui gelingen stierven, terwijl een lid van den stedelijken raad van Battingham hem verklaarde, dat hij jaarlijks vier honderd gallons (een gallon is gelijk aan 44 kan) laudanum verkocht, waarvan minstens de helft als slaapdrank voor lastige of zieke kinderen ge bruikt werd, dewijl de vrouwen, die op de fabriek werken, gewoon zijn, hare kinderen, aan de zorg van vreemden toe te vertrouwen, welke laatsten hun last op deze wijze trachten te verligten. Op de van ouds beroemde duivenmarkt te Osterfeld, nabij Marburg, die op 3 Febr. en 2 en 9 Maart jl. werd gehouden, vond men eiken marktdag ruim 4000 paar duiven te koop. Zekere G. te Weenen, had een hondje, dat hij, daar het ziek was, ter verzorging besteed had. Hij nam het terug voor het geheel genezen was en weldra vertoonden zich de teekeneu der ziekte weder; G. doodde het, maar bij ongeluk schrampte het hem toen even met den tand, en een paar dagen later was hij door de watervrees aan getast en zoo razend, dat tien mannen hem niet konden houden. Zijne vrouw, met wien hij eerst vier weken gehuwd was, heeft hij in de borst gebeten. Naar men uit Hamburg schrijft, heeft een schoenmaker uit Frankfort het volgende episteltje in de te Kopenhagen verschijnende F lijve Paste laten opnemen, aan het adres van den justitieraad Leisner, te Eckernfjörde, bekend door het laten geeselen van een kind aldaar. „Ellendige, nietswaardige schurk! Neem u wel in acht! Gij zult u verdiend loon voor uwe schandelijke mishandeling van een on schuldig Duitsoh kind niet ontgaan Wij, Duitsckers, zullen u, niets waardige Denen en ellendige dieven van ons vaderland, bewijzen, dat in onze borsten nog edele Duitsche harten slaan, wier eenig streven is, u, dieven, het ontroofde edele Sleeswijk-Holsteiu weder te ontrukken, en spoedig zal de tijd komen waarin gij zult zien, wat het zeggen wil voor het vaderland ten strijde te gaan. Een DtiTscHER." Uit Bohemen meldt men de volgende verschrikkelijke gebeurtenis: Een heer, die op zijne uitgestrekte landgoederen woonde, stond bekend als zeer vermogend te zijn. Ook was hij, en dat wel in den goeden zin, zeer milddadig. Doch ofschoon hij zijne schatten ten nutte zijner verarmde natuurgenooten aanwendde, meende hij zulks met groote omzigtigheid te moeten doen en zonder daardoor de luiheid van hen die met werken hun brood konden verdienen, te bevorderen. Het spreekt van zelve, dat dit door menigeen, die liever gaven dan arbeid outving, met wrevel werd opgemerkt, te meer dewijl de heer, vaak in heftige bewoordingen, de zoodanigen tot den arbeid vermaande, die in luiheid al hun genoegen vouden. Dezer dagen vonden zijne bedienden hem des morgens dood op zijne legerstede, hij was met messteken, waarvan een zijn hart had ge troffen, afgemaakt. Bloedige plekken in den gang, die naar de slaapkamer leidde, deden de bedienden reeds met huivering het vertrek binnentreden. Daar zagen zij hun braven meester, den men- schenvriend, met bloed en wonden overdekt. Wie gruwt niet van zulk eene misdaad Terstond heeft de justitie een onderzoek naar de vermoedelijke daders ingesteld, terwijl een en ander, in huis goed is opgenomen. De moordenaar, die een belangrijke som gelds uit de lade eener schrijftafel en eenige kostbaarheden heeft medegenomen, moet door den tuin achter in het huis zijn gekomen en het ook weder op die wijze hebben verlaten; dit maakt men althans op uit de voetstappen, die men in den tuin heeft opgemerkt. Men vermoedt den dader te kennen, doch de persoon is niet aan zijn woning te vinden en heeft zich waarschijnlijk in het naburige bosch voor dc hand der geregtigheid verscholen. Wraak over eene ondergane beleediging en schandelijke hebzucht houdt men voor de drijfveêren tot deze menschonteerende daad. De New-Yorksche bladen deelen den dood mede van een 80jarigen millionair, zekere Nicholas Longworth. Hij trad zijn maatschappelijk leven in als schoenmaker en werd daarna advokaat. Eenmaal verdedigde hij voor de balie een paardendief en toen hij het geluk had, dezen man vrij te pleiten, werd hem als extra be looning een paar kleine koperen distilleerketels gegeven, die hij, tegen 33 acres moesland, verruilde. Dit lag de grondslag tot zijne fortuin. Hij was een uitstekend kruidkundige en wijdde veel van zijn tijd aan de cultuur van de druif en de aardbezie. Toen hij stierf bezat hij meer dan 20 millioen dollars. Aan het stuk, getiteld„de handel in ijs," voorkomende in het tijdschrift de Economist, ontleenen wij het volgende „Het verzamelen en verkoopen van ijs is in Amerika, tot een aanzienlijken handel geklommen, zoowel door huiselijk gebruik, als door het verzenden naar vreemde verbruikers. Het huiselijk verbruik van ijs, in de voornaamste steden van de Vereenigde Staten, wordt jaarlijks geschat te klimmen tot 745,000,000 N.pd. In de nabijheid van New-ïork wordt eene groote hoeveelheid ijs verkregen. Er zijn daar onderscheidene compagniën, die zorgen voor het bouwen, verza melen en verkoopen van ijs. De hoeveelheden, in de verzamelplaatsen gebor gen, was, gedurende den winter van 1857, iu het geheel 340,000,000 N. pond. De stad Boston is de voornaamste haven van uitvoer. De hoeveelheid, die ieder saizoen ingescheept wordt, is nu over de 200,000 ton twee derde daar van werd tot heden naar de Zuidelijke Staten verzonden en het grootste gedeelte van het overige naar Zuid-Amerika en de West-Indische havens. Deze handel is zeer voordeelig in alle opzigten en bevoordeelt ook de hout zagers en zaagmolens van Maine en Neu>-Brunswick. Er is zooveel zaagsel noodig, om het ijs voor de verscheping in te pakken, dat men het verkoopt voor drie dollars het last, en een of twee schoeners worden gedurig gebruikt, om het van de zaagmolen naar de St. John's rivier, te Boston, over te brengen. Er zijn nu zestien compagniën in Boston, die zich belasten met het insche pen van ijs naar Oost- en IBesl-Indië en andere Zuidelijke havens. De aan- vraag, om dit artikel te verzenden, is nu zoo groot, dat er aanzienlijke con tracten zijn gesloten iu Worcester-Countryom het per spoortrein naar Boston te vervoeren. Vroeger verkochten zij hun ijs in New-Orleans voor zes Amerik. centen het pond (circa 35 Ncd. cent het kilogram)maar zij verkochten het.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2