ADVERTENTIE N. |H| De Makelaar S. TH. BEETS •yoisr üen oorlog, voor één Aiuerik. teut, en terwijl /ij vroeger een dollar wonnen door het voor 6 cents te verkoopen, verdienen zij nu vier dollars, door liet voor één cent te verkoopen. Toen het verkocht werd voor 6 cents het pond, konden alleen de rijken het koopen, maar, voor 1 cent, koopen het alle standen. Ouder degenen, die het allereerst voorgingen, om van deze voortbrengselen van het rijk van den wintervorst een handels-artikel te maken, is er geen geweest, die meer ijver ol' ondernemingsgeest, of meer kennis van zaken heelt getoond, dan Nathauiel J. Wijeth, van Tresh-jiond, Cumlridge. Van die „schoone" vijver, waar overvloed is van dit zuiver en doorschijnend element, is het grootste gedeelte ijs verkregen, dat niet alleen zijn verkoelenden invloed heeft medegedeeld aan de inwoners van Amerikaansche steden, maar sommigen van de verst afgelegen doelen der wereld met zijn welkornen over vloed heeft gezegend. Aan den oever van dat schoone meer zoude men zich haast in de dagen der grijze oudheid verplaatst kunnen wanen. Honderde menschen zijn bezig, om het kille kleed, dat het heldere water bedekt, te verscheuren en weg te dragen; met een weinig verbeelding ziet men in hen de priesters van de godin van dit meer, die haar uit haren kerker willen bevrijden, om weer de eer te ontvangen, die haar toekomt, in dien kristallen tempel, die daar fier en schitterend aan den oever oprijst. Maar bekoel, o verhitte verbeelding. Die tempel is het rentegevend ijs- pakhuis van mijnheer Wyeth. Verbeeld u een middengebouw, door een drie- dubbelen muur omgeven, 199 voet lang, 178 voet breed, 40 voet hoog, de oppervlakte van circa een derde bunder gronds beslaande en groot genoeg, om 39 millioen Ned. pond ijs te bevatten; de muren zijn van gebakken steen; zoo als wij zeiden zijn er drie muren, 3 a 4 voet van elkander en onderling ver bonden door dwarsmuurtjes, die echter zoo verdeeld zijn, dat geen hunner door de drie muren henenloopt, doch op het midden van een vak van de volgende muur zoo is er een opvolging van afzonderlijke cellende stilstaande lucht in de muurvakken moet dienen om de warmtestof blijvend af te scheiden van den ijsvoorraad in het hoofdgebouw. Daartoe ziju de open ruimten tusschen de muren wederom door horizontale vloeren in vakken verdeeld, waarbij hetzelfde beginsel is aangewend, om geen vloer in hetzelfde vlak als den naburigen cel aan te brengen deze horizontale afscheidingen zijn van planken, rustende op metselwerk. Aan het geheel zijn omstreeks 1,500,000 stuks baksteen en 800,000 voet plankeu en andere houtwerken besteed. Er zijn vijf deuren in het hoofdgebouw, elk toegang gevende tot eene afzonderlijke afdeeling. Vijf daken bedekken het geheel en rusten op de hoofd- en dwarsmuren van het gebouw. Er is één deur, om het ijs op de goederen—wagons van den spoorweg te laden; daartoe is een hijsch-werktuig ingerigt, hetwelk 3000 kilo kan dragen. Zoo is het ijs-pakhuis ingerigt: doelmatig, doch tevens met eenig schoon heidsgevoel. De gevel en muren zijn met zuilen en pilasters, enz. versierd, hetgeen de groote eentoonigheid eenigzins verbreekt en trouwens wel noodig is. Behalve het hier genoemd kolossaal pakhuis, zijn er verschillende ijs-pak huizen langs de oevers der Noord-Amerikaansche meren verspreid, groote houten gebouwen, die van 10 tot 20 millioen kilogrammen kunnen inhouden. In het geheel vordert de ijs-industrie nog al kapitaal, zoo voor werkloonen, als voor werktuigen en transport, doch er wordt zooveel werk van gemaakt, ■dat het ijs toch, tegen zeer geringen prijs, in de groote steden van Noord- Amerika te verkrijgen is, terwijl eene mislukking van den ijsoogst inderdaad als een soort van ramp, of althans groote kwelling, zou beschouwd worden. In Parijs wordt zeer veel ijs verbruikt. lil Engeland is de consumtie ook toenemende, zoodra het maar laag in prijs kan geleverd worden. Yshandel is natuurlijk een zeer speculatieve handel, het blijft altijd min of meer een weelde-artikel en do prijs, op vreemde markten te bekomen, kan van geringe omstandigheden afhangen. De wenschelijkheid, om een ruimer ijsverbruik, ook in onze Nederlandsehe steden te bevorderen, is meermalen betoogd. Ruim ijsverbruik heeft in warme zomers velerlei voordeelen, zoowel lo. tot opkoeling van vertrekken, in ge stichten, hospitalen, enz.als 2o. tot bewaring van provisién van visch- en slagerswinkels, boter, enz.en eindelijk 3o. tot nuttiging en dadelijke opkoe ling van dranken. Tot heden is het bij ons te veel een weelde-artikel, slechts bij uitzondering vindt men het. In meest alle sociëteiten ontbreekt het nog, gaandeweg zal dat alles wel veranderen, de productie-kosten blijven hier de hoofdzaak daarom zijn de kwestién van ijs-inzameling, of ook, tegenwoordig, van ijs-fabrieatie, zeer de aandacht waardig." In het laatst der vorige maand heeft aan de oostkust van Noord-Amerika een geduchte sneeuwstorm geheerscht, die een menigte schepen deed stranden. Uit Canada wordt gemeld, dat zich daar op 16 Febr. het zeldzame schouwspel heeft vertoond, dat de Niagara een eindweegs boven den waterval met zulk zwaar ijs is bezet geworden, dat eenige waaghalzen, waaronder zelfs vrouwen, van den eenen oever naar den anderen, die breede rivier zijn overgewandeld. Sedert 1812 en 1845 kende men geen voorbeeld van het digtgaan der Niagara. ALLERLEI. Een dienstmeisje tweede meid die maar eenig gevoel van .eigenwaarde heeft, moet, volgens eene Parisienne van dat slag: 1. permissie hebben om te gaan winkelen, zonder dat mevrouw haar vergezelt; 2. zich niet verlagen, door te wasschen of den grond te boenen; 3. in hare aangelegenheden of in haar toilet geen advies dulden; 4. in de keuken die bezoeken ontvangen, welke haar aan genaam zijn; 5. eene crinoline, eene shawl en een hoed dragen; 6. tweemaal 's jaars 14 dagen „vrij af" hebben, om.... hare ouders te bezoeken; 7. elke dienst verlaten, waar men, na verloop van twee maanden, geene fooijen ontvangen heeft. In het begin dezer eeuw bekleedde zeker heer van der Ende in een der zuid-duitsche staten den gewigtigen post van minister van justitie. Die hooge staats-betrekking had hij echter geenszins aan zijn geleerdheid of verdiensten, maar aan de destijds niet ongewone listen en treken, in welke hij en zijne vrienden ook niet weinig te huis waren, te danken. Op zekeren tijd schreef een spotvogel op zijn deur. nhier heeft de geregtigheid een ende." De waarheid is een brood, dat harde tanden vereiscliteen bruid, die ter naauwernood een enkelen bruidegom vindt; een boek, dat naauwelijks iemand wil lezeneen lans, die diepe wonden slaat; een spijs, die niemand lekker smaakt. Hendrk I had tot grondstelling, dat een vorst altijd langzaam in het uitspreken van een vonnis maar steeds vaardig in het goed doen behoorde te zijn. Keizer Koenraad I plagt altoos te zeggen, dat de fortuin ons het meest bedriegt, als zij ons het meeste vleit. AKRONDISSEMENTS REGTBANK, Zitting van den 9 Maart 1863. 1. J. B., te Heer II ugo waard, ontlasten van water uit zijne afgedamde lan derijen in den Berkmeer onder Veenhuizcn, gemeente Heer Hugowaard, in den algemecucu waterboezem van dien polder, terwijl het water daarin meer dan een palm boven het zomerpeil toekende, f 25 boete en de kosten. 2. F. C. S., te Dimmen, laten loopeu van vcc op een anders ia den oogst staanden grond, f 3 boete en 3 dagen gevangenisstraf. 3 en 4. F. C. S. en F. C. S., beide te Limiuen, gelieel als boven. 5. a. J. de V., te Heilo en b. W. B., te Egmoud binnen, overtreding als boven, a. f 3 boete en de kosten, l. vrijgesproken. tl. M. F., te Alkmaar, werpen van vuilnis in eene stadsgiaeht, f 1 boeteen de kosten, niet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 7. L. V., te Alkmaar, als boven, op de wandelplaats. 8. M. B., te Alkmaar, als boven, in eene stadsgracht, 2 boete, met sub sidiaire gevangenisstraf van 2 dagen, 9. M. H., te Alkmaar, als boven, op straal, 1 boete, met subsidiaire ge vangenisstraf van 1 dag, AFLOOP DER VEILING, gehouden op Maandag 16 Maart 1863, in het lokaal Tivoli. 1. Drie HUIZEN en ERVEN, nabij het geprojecteerde Stations-Gebouw der Staats-Spoorweg, achter de R. C. Kerk, 2645. Opgehouden. 2. Een HUIS en ERF, Middenstraat, Sectie A, No. 1966, ƒ454. J. Winter. 3. Twee ERVENzijnde een gedeelte der vroegere Moestuin, Sectie A, No. 1600, 455. Opgehouden. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 16 Maart. Aangevoerd: 36 Kalveren, 1'36 a 86. 24 Varkens, 40 a 44 c. per N. p. PURMERENDE, 17 Maart. Aangevoerd 5 Paarden. 67 Runderen, 78 vette Kalveren 65 a 95 c. per N. p., 136 nucht. dito f 2 a 9, 25 vette Varkens 42 a 46 c. per N. p., 49 mag. dito f12 a 18, 161 Biggen f 4,50 a 7, 775 Schapen en Lammeren; allen handel vlug. Boter f 0,95 a 1,05 per N. p. Kaas. Aangcv. 22 stap. Kleine en 1 stap. Middelb. Kleine Hooikaas f 28 per 50 N. p. Kip-Eijeren f 2,25, Fend-Eijeren f 2,40 per 100 stuks. ROTTERDAM, 16 Maart. Witte Tarwe 20 c. lager, beste f9,40 a 9,60, mind. f 8 a 9, gem. f 7 a 7,60. Inl. Rogge 10 c. lager f6 a 6,50. Inl. Garst 10 c. lager, winter en zomer 13,75 a 5,30. Inl. Haver onv., lange f 2,50 a 3,25, korte f 3,40 a 3,80. Inl. Paardenboonen 20 c. lager f5,50 a 6,30. Noordbr. Boekweit onv. f185 a 195. Blaauwe Erw ten 25 c. lag., kleine f 6 a 6,75, groote en Schokk. f7.50 a 11. Bruine Booneu 50 c. lager f5,75 a 7,25, witte 25 c. lager f6,75 a 7,75. Kanariezaad als voren f8 a 9,50. Koolzaad zonder handel, Overm. 85 p. vl. Meekrap fiaanw niet beperkten omzet. SCHIEDAM, 17 Maart, Jenever f 18,50; Amst. proef f 19.75. Moutwijn f 13. LONDEN, 16 Maart. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 3875 Runderen, 18140 Schapen. 61 Kalveren en 370 Varkens. De prijs der Rundereu was 5 sb. 4 d., van Schapen 6 sh. 2 d., van Kalveren 6 sh. 2 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 0 d., Schapen 6 sh. 0 d., Kalveren 6 sh. 6 d. ca Varkens 4 sh. 8 d. CARGALIJST. Aangekomen van 14—18 Maart ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: SLNDERLAND.MartinLuther,R.V\ilson,113ch.Stecuk. Tiedem.&Mijnssen,tcAmst. SUNDERLAND. Circassian, J.Sanderson. HOch.Steenk. B.Hagedoorn&Zn.,teAmst. DROBAK. HenryParr, C. Lehmann. LadingHout. llubertJaus&C., teHarlingen. Heden overleed alhier «DIBK SCHOENMAKER." Hij bereikte den ouderdom van ruim 28 jaren en was mij gedurende zes jaren, een getrouw en oppassend Bediende. Zijne nagedachtenis blijft bij mij en de mijnen in vereerend aandenken. Nieuwediep, 16 Maart 1863. B. R, DE BREÜ K. Gevoelig voor de hartelijke bewijzen van deelneming, betoond gedurende de ziekte en bij bet overlijden zijner Echtgenoot, betuigt de ondergeteekende daarvoor, bij deze, zijnen welineeiienden dank. Nieuwediep, 16 Maart 1863. W. C. O L I V IE R. J^Lfe-.zal, op Vla and as 30 -Haart a. e., (na den verkoop der overige Onroerende Goederen) in bet Lokaal TIVOLI, te Helder, ten overstaan van den Notaris B. "WERENDLIJN SMIT, in het openbaar verkoopen Eene wel ter nering staande BROODBAKKEItIJ met SCHUUR en ERF, alles staande en gelegen aan de Loodsgracht, I, N°. 399, zeer geschikt tot uit oefening van andere affaires. Eigenaar en bewoner de Heer «T. A. Bremer. De helft der koopsom kan op dit perceel 'gevestigd blijven; rente 5°f en aflossing na 3 jaren. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van den Notaris SMTT voornoemd. Dijkstraat, te Helder.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3