BUITENLAND. „Het Handelsblad is voorzigtig'er dan ooit cn oordeelt over die handelwijze van Z. M. voor alsnog niet. Waarom niet, mijne lieeren! 't is toch eene openbare handeling.... Wij oordeelen immers over u, over Amsterdam eu gij oordeelt regts en links over alles, raak of mis. De schoen knelt u niet op 't punt van respect, maar op eene andere die u pijn doet, een piju als die ecu advokaat heeft, waar hij een slechte zaak verdedigen moet. Wie kan zich verwon deren, dat de koniug, die meer dan eenig vorst in de liefde deelt van al zijn welgezinde onderdanen; die daarop volle aanspraak heeft, zich niet in het midden van die onderdanen op eene uitspannings- reis met de roede der bestraffing en een gefronst gelaat wil vertoo- nen, en dat hebt gij toch verdiend, stoute kinderen! die te hoog hartig zijt om uw onregt te erkennen eu te hoofdig om het gedane goed te maken, gelijk een schooljongen, die zijue lei aan stukken smijt en halstarrig weigert om de scherven op te rapen. Amsterdam, wij wenschen u beterschap De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft in hare alge- meene vergadering, ten vorigen jare te Amsterdam gehouden, ernstig ter harte genomen het eer toenemend dan verminderend schoolver zuim, waardoor tal van kinderen allerwege in ons vaderland ver stoken blijven van de vruchten van het verbeterd schoolonderwijs. Te midden der beraadslagingen over dit gewigtig onderwerp bleek het, dat het veler wensch was om de schoolpligtigheid in de wet op het onderwijs opgenomen te zien, niettegenstaande de regten van onverstandige en nalatige ouders. Er zijn ernstige bezwaren tegen die bepaling en daarom ook is het goed, dat er inmiddels iets worde gedaan, om het bestaande kwaad langs anderen, meer gemak - kelijken weg, zooveel doenlijk uit te roeijen. Een middel daartoe heeft de heer Bezemer van Delfshaveu aan de hand gegeven, door de vervaardiging van tabellen, waarin de schoolverzuimen met de redenen daarvan kunnen worden aangeduid, op weinig omslagtige wijze. Die tabellen zijn algemeen verkrijgbaar gesteld cn men wenscht thans, dat de onverbiddelijke logica der cijfers ertoeinoge bijdragen, om het bestaande kwaad helder aan 't licht te brengen. De wel-eerw. heer J. van Doesburgh, predikant bij de Herv. Gemeente te Egmond binnen c. a., heeft het beroep naar de Zuid- Zijpe aangenomen. Den 9 dezer werd te 's Gravenhage het stoffelijk overschot van Z. Exc. den minister van Staat, oud-minister van Marine, mr. Johannes Servaas Lotsy, op Eik en Duinen ter laatste rustplaats gebragt. Drie koetsen met de bloedverwanten en de vrienden van den overledene volgden het lijk, dat door zestien boden in eostuum vergezeld werd. Op het kerkhof bevonden zich de minister van Marine, eenige andere autoriteiten, een 40tal ambtenaren van het Ministerie en talrijke vrienden, om de laatste eer aan den waardi- gen afgestorvene te bewijzen. Onder de nagelaten papieren van den overledene had men o. a. de schriftelijke wensch uitgedrukt gevonden, dat aan de groeve geene toespraken mogten gehouden worden. Aan dit verlangen werd dan ook voldaan door hen, die anders voorzeker gaarne eenige woor den aan de verdiensten van den ontslapene en zijn werkzaam leven zouden gewijd hebben. In die zelfde stad is jl. Donderdag, tengevolge van eene hevige ziekte van enkele dagen, in den ouderdom van 48 jaren, overleden, de heer W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, groot-offiicier der orde van de Eikenkroon, officier der orde van het Legioen van Eer, ridder der orde van St. Jan van Jeruzalem, kommandeur dei- orde van de Witte Valk van Saksen-Wei-mar en van St. Stanislaus van Rusland, lid der Provinciale Staten van Zuidholland, kamerheer des koniugs in buitengewone dienst, majoor-koinmandant der rus tende schutterij, lid van den ltaad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten en van verschillende andere ge westelijke en gemeentelijke inrigtingen, laatstelijk 's konings commis saris ter Londensclie Tentoonstelling, enz. enz. De residentie verliest in den overledene veel. Baron van Brienen was der kunst een krachtige steun, den armen een edel weldoener elke nuttige onderneming, elk jeugdig plan, dat zijue sympathie won, kon, waar 't verwezenlijkt moest worden, rekenen op zijn goud en zijn invloed. Zijn leven ging niet nutteloos voorbij en de plaats, die hij in het bestuur van zoo menige vereeniging ledig laat, zal moeijelijk waardiger worden ingenomen, dan ze door hem werd bekleed. Z. M. de koning, II. M. de koningin, alsook de overige leden der vorstelijke familie hebben bij mevr. Douairière van- Brienen eene condoléantie-visite afgelegd. Aldaar is mede overleden de heer mr. M, Wiardi Beekman, lid van den Baad van State, vroeger minister van Hervormde en andere Eerediensten. Zijn stoffelijk overschot zal Maandag a. s. naar de begraafplaats Eik en Duinen worden overgebragt. Aan Z. M. deu Koning zijn den 8 dezer door den tuinier C. Vreedenburgh, te Monster, aangeboden de eerste nieuwe aardap pelen, op den kouden grond geteeld. Boezemt het lot van den misdadiger, die op de bank dei- beschuldigden gezeten is, den toeschouwer steeds medelijden in, hartverscheurend wordt het schouwspel, wanneer men op die bank ziet zitten eene nog jonge vrouw, die, hoezeer dan ook volgens de wet strafbaar, echter volgens den indruk van het gevoel allezins onschuldig en beklagenswaardig mag genoemd worden. Zulk een schouwspel deed zich gister ter zitting van het Prov. Geregtshofin Zuid-holland voorer stond teregt eene vrouw, die ook volgens hare eigene bekentenis zich schuldig heeft gemaakt aan het ontvreemden van een zak met appelen. Maar, wat gaf haar daartoe'aanleiding? Zij i3 gehuwd, is moeder van vijf kindertjes. Haar man, die door haar toedoen eene betrekking bekomen heeft, waardoor hij in staat kon zijn, in de behoeften van zich en de zijne,n te voorzien, ver brast echter alles aan den drank, verteert alles alleen buitenshuis en laat zijne wettige vrouw met zijne vijf onschuldige kinderen zonder brood. Is het dan wonder, wanneer alle de vijf kinderen om het hardst den geheeleu dag schreeuwen en gillen, dat zij honger hebben en dat zij niet in staat is, om hun iets, al ware het slechts een sneê roggebrood, toe te voegen, dat die moeder, al peinzende om voedsel te verschaffen, eindelijk haar oog vestigt op het huis haars buurmans, in den gang waarvan zij verscheidene zakken ziet staan, eu denkende dat die gevuld zijn met aardappelen, waarmede zij den honger van zichzelven cn de haren zoude kunnen bevredigen, hei melijk en in de duisternis zich daarheen begeeft en een dier zakken ten harent medesleept? En toch moest zij schuldig verklaard worden aan diefstal bij nacht in een bewoond huismaar het Hof heeft in ruime mate verzachtende omstandigheden toegepast, immers zij werd slechts tot zes weken cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Den 5 dezer overleed te Gorinchem de oud-notaris en oud- wethouder C. G. Boonzajer, in 75jarigen ouderdom. Hij was een door en door kundig man, vooral op het gebied der oudheidkunde. Tot zijne nalatenschap behoort o. a. een fraai museum van antiquiteiten. In den avond van den 6 dezer geraakte te 's llertogenbosch een vrijend paar, door het omslaan eener boot, in het water. De jongman klampte zich aan een ijzeren hek vast; het meisje werd echter door den stroom medegesleept en, na ongeveer een kwartier in het water te hebben gelegen, met zeer veel moeite door eenige op het hulpgeschreeuw van haar minnaar toegeschoten mensehen, er uitgehaald. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en na veel inspanning is men er in geslaagd, het meisje in het leven terug te brengen. Den 13 dezer zal voor de Arrondissements-Beglbank te 'Breda weder teregt staan mr. C. van Baerle, nu beklaagd van beleediging van den onvanger der Begistratie, de heer C. Pels Bijken, in de uitoefening van diens functiën en ten diens burcle. -Den 6 dezer had op het Koninklijk Invalidenhuis Bronbeek, nabij Velp, eene indrukwekkende plegtigheid plaats. De in dat gesticht gebouwde kerk toch werd door den aldaar als leeraar be noemden predikant, de wel-eerw. heer B. G. Clement, ingewijd, met eene treffende rede, naar aanleiding van 1 Kon. VIII 29. Nopens de arrestatie van den rijks-ontvanger te Glanerbrug, vernemen wij het volgendeGenoemde ontvanger associeerde zich in het vorige jaar met den heer d. V., te Gorincliem, tot oprigting eener ijzergieterij, waartoe voor voorbereidende werkzaamheden eene som van 4000 noodig was. De heer d. Y. stortte die som en wel in handen van den ontvanger. Yan de werkzaamheden schijnt echter niet veel te zijn gekomen en de 4000 zijn, naar men wil, door den ontvanger ten eige bate gebruikt. Na de paaschvacantie, die ook door de diplomatie werd gevierd, wordt de aandacht meer en meer levendig ten aanzien van de raad selen der politieke qusestie van Polen. De keizer van Rusland schijnt de Poolsche omwenteling van den aanvang af en nog steeds te hebben beschouwd als eene binnen- landsche aangelegenheid, die dan ook, gelijk iedere andere zaak van louter inwendig belang, behoort te worden afgedaan. Iedere inmenging van de staatkunde der mogendheden wordt op die wijze den toegang afgesneden. En als men daarbij bedenkt, hoe autocra tisch nog altijd het bestuur is des Bussischen rijks, hoe afgesloten nog altijd de toegang is, tot het uitoefenen van eenigen invloed op den gang der regering, dan verwondert het niemand voorzeker, dat het gouvernemeut van St. Petersburg zijn eigen weg in dezen be wandelt, alleen gesteund door eene veroordeelde conventie met Pruissen. De regeringen van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk zijn echter van een ander gevoelen, en, terwij! zij de gedragslijn van Rusland afkeuren, beschouwen zij het gebeurde in Polen, als een zaak, ook van internationaal belang. Bij die regeringen bestaat de overtuiging, dat de omwenteling in Polen eene hevige europesche beweging tot resultaat kan hebben en dat de tegenwoordige toestand, bij langeren duur, nadeelig moet terugwerken op orde, rust en vrede in meer of min verwijderde gewesten. Deze overtuiging wint steeds veld, langzamerhand schijnt de verdeeldheid over punten'van ondergeschikt belang bij genoemde mogendheden te wijken, zoodat men tegemoet ziet hunne zamenwerking tot eene beleefde uitnoodiging aan het. Bussische hof, om de aandacht te vestigen op het verband tusschen de rust in Polen en in geheel Europa, opdat de keizer aan de bil lijke wenschen der bevolking gehoor verleene en hun toesta eene onafhankelijke regering en eene eigene wetgeving. Intusschen verliest de opstand geen terrein, hij ontwikkelt zich steeds meer en meer. In onderscheidene streken staan boeren, bur gers en adellijken in massa op, om zich aan te sluiten bij hen, die de onafhankelijkheid van het gemeenschappelijk vaderland verdedi gen. Evenwel schijnt het zeker, dat sedert de nederlaag van Lan- giewicz de noodige eenheid wordt gemist, tot groote schade voor de nationale zaak. De sultan van Turkije kwam in de jongste dagen te Alexandrië in Egypte aan, om aldaar een tegenbezoek te brengen aan den nieuwen vice-koning. Deze reis verwekt groote beweging in de staatkundige wereld. Yooreerst toch is de vrees niet ongegrond, dat dit uitstapje den berooiden toestand der schatkist in ernstige ongelegenheid zal brengen eu ten anderen meent men in dat beleefdheidsbezoek te zien door schemeren het doel om gezag uit te oefenen in Egjpte. Vooral de Engelsche gezant heeft pogingen aangewend om den sultan van het plan der reis af te trekken, maar zijne pogingen hebben niet gebaat. Het bestuur van het departement van oorlog in Turkije is thans, na gedurig in andere handen te zijn overgegaan, opgedragen aan Oraer-pacha, de opperbevelhebber van de vereenigde strijdmagt des rijks. De man, die in vroeger dagen zich toewijdde aan de zorg

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2