INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, voor het onderwijs der jeugd, strekt hierin weder tot een treffend toonbeeld van de wisseling van het lot der menschen. Eene oude bedelaarster, die te Parys als zeer behoeftig bekend stond, is waanzinnig geworden en werd naar het krankzinnigenhuis overgebragt. Toen de bevoegde inagt daarna .in liet armzalig kamertje, dat zij bewoonde, een onderzoek instelde, vond men, in de lade van een oud meubelstuk, eene som van 98,000 francs aan spoorweg-actiën, effecten, vervallen coupons en inschrijvingen bij onderscheidene spaarbanken. Een jeugdige Engelsche kapitein, die zich sedert eenige dagen te Parijs ophield, heeft zich doodgeschoten. Bij zijn lijk vond men een brief aan Madeleine Brohan, actrice aan het Tliéatre Fraiiqais, en een testament, waarbij hij haar tot universele erfgename maakte. Madeleine Brohan heeft die nalatenschap geweigerd en de Eugelsch- man schijnt dit te hebben voorzien, want er was in het testament eene bepaling, dat, indien zij weigerde, zijn vermogen aan het Ürpkelinat dn prince impérial zou vervallen. In de vorige week is de keizerlijke buskruid-fabriek van den heer de Buis, nabij Parijs, in de lucht gesprongen. Er waren 600 vaten buskruid aanwezig. Dagelijks waren er 1000 arbeiders werk zaam. Zes personen zijn bij deze ramp omgekomen en een aanzienlijk getal zwaar gekwetst. Tot op 30 mijlen al'stands waren de venster ruiten in den omtrek verbrijzeld. De huizen schudden en scheurden en de dreun was zoo geweldig, dat de meeste personen hunne woningen verlieten, in de meening, dat eene aardbeving hun dorp teisterde. In het vrije Engeland vindt men, zooals bekend is, instellin gen en gebruiken, die men alleen bij de meest slaafschgezinde natiën zou meenen te kunnen aantreffen. Daartoe behoort het gebruik dei- roede en van den stok. l)e eerste wordt nog steeds op de scholen, en wel op de aanzienlijkste, zooals te Eton, in booge eere gehouden en menige rug van een pairs zoon bloedt er onder. Evenzoo regeert bij het .leger nog de stok. Volgens eene officiële opgave werden, gedurende het jaar 1861, bij het Vereenigd Koningrijk 8204 stok slagen aan 108 soldaten uitgedeeld. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1475 sterf gevallen en 1972 geboorten plaats gehad. -Een Engelsch schilder, de heer Frith, heeft aan den heer Graves, uitgever te Londenzijne schilderij TheRailteay Station (het spoorwegstation) verkocht voor 20,000 guinjes. Dit is misschien de hoogste prijs, die ooit voor een schilderij van een levenden meester is betaald. De koning van Eannover laat aan prof. Prestel en den heer Barkhausen eene reis naar Nederland en Engeland doen, om de inrigting van het stelsel der storm- en barometer-signalen, in het belang der scheepvaart, te leeren kennen, ten einde dit ook langs de kusten van Eannover toe te passen. Dr. lluge, te Berlijn, die in een met talent geschreven werk de instelling der vondelingshuizen bestrijdt, zegt, om met cijfers de bewering te weerleggen, dat die .inrigtingen de misdaad van kinder moord zouden voorkomen, o. a. het volgende: „Aan ieder kind, dat aan zoodanig huis wordt overgeleverd, is de zedelijke moord door de moeder voltrokken. Die huizen zijn het geschiktste middel tot bevordering van ligtzinnigheid en ontucht en zelfs bij wettig gehuwden wordt de ouderlijke liefde daardoor in gevaar gebragt. Te Mainz werden-van 1799 tot 1811 slechts 30 kinderen verstooten. In laatstgenoemd jaar vestigde Napoleon aldaar een vondelingshuis, aan hetwelk, binnen 14 maanden tijds, 516 kinderen afgeleverd werden. En toen nu de Hessische regering later dat gesticht weder ophief, vernam men in de 9 volgende jaren slechts van 7 gevallen van verstooting. Bedenkt men, dat te St. Petersburg de helft van al de geboren wordende kinderen in het vondelingshuis wórdt afge leverd en dat zulks te Parijs, Lissabon, Madrid, Home en Moskou met het vierde daarvan geschiedt, dan zal men zich een denkbeeld kunnen vormen van de vcrontzedelijking, die zoodanige huizen te weeg brengen. Eene te Madrid geopende inschrijving, tot oprigting van een standbeeld, ter eere van de nagedachtenis van Christophorus Colnmbus, heeft 50,000^ realen opgebragt. De Covrrier des Etats-Unis, wiens sympathie voor het Zuiden zeer groot is, hangt het volgende tafereel op van den materiëlen toestand der Zuidelijke Staten„Eene dépêche van Washington verzekert, dat admiraal Farragut de passage van den Mississipi, bij Port Hudson, heeft verbroken. De bondsvloot zou dus bezig zijn met die plaats van achteren te bombarderen, terwijl het leger van generaal Banks haar van den anderen kant zou aantasten. Het is ook waarschijnlijk, dat eene der eerste zorgen van admiraal Farra gut is geweest, om de lloode rivier, die met den Mississippi zamen- vloeit, te blokkeren, ten einde te beletten, dat er levensmiddelen naar Vicksburg en Port Eudson worden gevoerd. Is dit zoo, dan zou de ergste vijand der Zuidelijke garnizoenen de hongersnood zijn. Gebrek aan alles wat noodzakelijk is, dit is thans het grootste ge vaar der separatisten. Granen, meel en vleesch zijn tot fabelachtige prijzen gestegen; kleederen kunnen naauwelijks door gegoede huis gezinnen worden aangeschaft. Daar de separatisten geene hulpmid delen dan van zichzelven kunnen ontvangen en niet op den onzekeren toevoer van het buitenland kunnen rekenen, moeten zij geduld hebben tot aan den aanstaanden oogst in het voorjaar, dat is tot minstens de maand Mei, als wanneer Georgië, Alabama en de Carolinen hun levensmiddelen kunnen verschaften. Het vee sterft in de weidon uit gebrek aan voedsel en de kavallerie kan de paar den niet meer onderhouden. Niettegenstaande dien toestand, niet tegenstaande de kreten van honger, morren de bevolkingen niet; zij schikken zich in haar lot en zijn meer dan ooit bereid, eiken aanval af te slaan. De soldaten lijden het minst, want voor 'hen heeft men alles afgestaan. Een groot ongemak voor het Zuiden is de slechte, toestand der spoorwegen. In Firginie b. v. zijn de spoorwegen in zulk een toe stand, dat de snelheid ol' liever traagheid der treinen van tien mijlen per uur is, en dan zijn nog de treinen slechts voor de helfi van vroeger belast. De houten balken, waarop de rails liggen, zijn verrot en op verscheidene plaatsen kan men die niet vervangen, daar de maatschappijen, die door den oorlog geruïneerd zijn, geen geld hebben om balken te koopen. Op andere plaatsen zijn de rails gebroken en er is geen ijzer om nieuwe te vervaardigen. Men heeft gebruik moeten maken van houten rails, die door één enkelen rid vernield worden. De locomotieven en wagens zijn over het algemeen in den slechtsten toestand; verschillende locomotieven zitten zoo slecht in elkander, dat het een blijk van den groottsen moed is, wanneer een machinist zich waagt om ze te gebruiken. Zelfs de teiegraaphdraden worden met moeite onderhouden, de eerste de beste boom wordt als paal gebruikt, doch er ontbreekt ijzer om de draden te vernieuwen. De Confederacy van Atlanta meldt, dat de Zuidelijke regeriug regtstreeks eene lijn tusschen Mobile en Savannali wilde aanleggen, doch er was niet eens ijzer genoeg om één draad te vervaardigenmen had zes maanden noodig om dit bijeen te verzamelen. Daarna was er gebrek aan glas en porselein om dc draden te isoleren. De gouverneur is er in geslaagd dit bijeen te krijgen door ecu beroep op de burgers te doen. Al het ijzer van het Zuiden wordt voor kanonnen gebruikt. De klokken, de balustrades der huizen, alles is aan de regering tot liet gieten van kanonnen gegeven. In een in Canada verschijnend blad leest men, dat door eene vereeniging van officieren een bal is gegeven in het zoogenaamde Sneeuw-Paleis; het was een schitterend feest, dat tot den morgen stond voortduurde. Dit palcis is iu gotischen stijl geheel uit ijs opgetrokken. Tot zelfs de pilaren, die het plafond dragen, zijn uit ijsblokken gevormd. Behalve de groote danszaal bestaat het gebouw nog uit vier salons, waarvan eene tot restauratie is ingerigt; alles is uit ijs gebouwd. Aan den Heer N. N., aan den Burg op Texel. Mijn Heer Uw protest tegen het stukje geteekend Boer Geert" is grappig. Zoudt ge serieus meenen, dat de inzender van 't bewuste stukje en de uilgcver der Ileldersche en Nieuwe dieper Courant door 't inzenden en 't opnemen er van, eene voorstelling willen geven van de correspondentie ten uweut? Als u dit ernst is, moet ik uitroepeno slimme Texelaarwant dan stelt ge op rekening van 't algemeen, wat door een individu is verrigt; immers zijn er Texelaars, die werkelijk zoo schrijvendit zou ik u inderdaad kunnen bewijzen. Er behoort bepaald geest toe, om in 't stukje door u beschouwd „als eene persiflage van {beter door) een Nieuwediejier, die tintelt, enz." bespotting van den rustigen eerzamen burger te vinden. Zou bet doel van Boer Geert ook kunnen zijn, om bet eigenaardige van bet Texelsch dialect te doen uitkomen want zeker zijt ge niet zulk een vreemdeling op bet gebied van taalkennis, om te weten, dat de uitspraak van vele woorden op Texelmet het oog op de aflei ding, zeer te verdedigen is. Ge schijnt zeer verbolgen te zijn op den inzender, door zijn geschrijf laf en zouteloos (eene specie van pleonasme), zijn brein ziekelijk of verwaand (beter verward), en hem zelf een hoogvlugt te noemen; dat is niet mooi van u, Texelaar, schelden doet een fatsoenlijk menscli niet, en dan is 't nog al uit de hoogte, want weet ge wel, dat vele Nieuwediepers de denkbeelden van Boer Geert, afgescheiden van stijl en spelling, niet geheel onaardig gevonden hebben. Door uwe uitvallen tegen den schrijver en vooral tegen den uitgever, die in dit geval heel onschuldig is, maakt ge u zelf bespottelijk, 'fc Is nooit in zijn brein opgekomen, om de Texelaars als een troep Groenlanders voor te stellen, zoodat naar mijn gevoelen geene verdediging van zijne zijde te pas komt. Wij raden u ten slotte, om u over eene zoo onschuldige zaak verder niet driftig te maken (drift is nadeelig voor bet menschelijk gestel) en niet meer te keffen, want met Boer Geert is toch geen land te bezeilenik ken hem, want ik ben van hem Helder8 April 1863. Een Bloedverwant. van 310 April 1863. ONDERTROUWD: C. J. Duinker, zeeman, oud 23 jaren en M. G. Krn- ger, oud 25 jaren. J. Crince, matroos bij de Marine, oud 26 jareu en M. Kunst, oud 24 jaren. J. N. Paro, kleermaker bij de Marine, oud 30 jaren en M. Verboom, oud 32 jaren. A. lbou, zeeman, oud 24 jaren en F. Lmi, oud 27 jaren. J. Boon, timmerman, oud 26 jaren en M. Vroom, oud 25 jaren. Allen binnen deze gemeente woonachtig. GEHUWD: P. van Dalen en I. Boon. J. J. de Munck en J. Leen. W. Wigmore en S. bi. van Gend. .T. P. Leenaars en II. S. Otto. II. Bielsma en A. St^ggerda. BEVALLEN: C. Bongcnaar, gG). neerooms, (D.). J. Deutckora, geb. Go dijn, (Z.). XV. Leijding, geb. Taling, (D.). N. Hess, gcb. Sclimidt, (Z.). A. WilDms n, geb. Koopman, (Z.). M. J. de Roos, (Z.). T. B. Vos, geb. Zaat- man, (D.). C. Abbenes, gcb. Bels, (Z.). A. M. Winter, geb. Deeïder, (D.). A. List-11e, (D.). T. Hoogvorst, geb. Smit, (1 Z. en 1 D.). M. Leijer, geb. Uurbanus, (D.). M. Kuiper, geb. Ilieuwers, (Z.). OVERLEDEN: M. C. Torbc^k, geb. Bakker, (36 jareu). .T. Hardes, (7 jaren). G. Spoor, geb. Brandt, (34 jaren). J. dc Vries, geb. Kalis, (36 jaren), bi. van Breederode, geb. Droog, (42 jaren). J. Fiscber, (24 jaren). A. Karst, (20 jaren). J. dc Jong, (33 jaren). C. llolstiju, (12 weken). J. Kooij, (20 jaren). J. G. bi. Reis, (16 maanden). A. Schagen, (5 jaren). II. Kerkhoff, (4S jaren). L. Fuurer, (70 jaren). J. Ilceres, (50 jaren). B. Kunst, (10 maanden). B. van Haren, (3 weken). II. M. M. Bordens, (6 maanden). van 3—10 Apktl 1SC3. ONDERTROUWD: Tijs Bakker, weduwnaar van Jannetje Boogaard, vee houder, oud 46 jaren en Uiltje Zoetelief, oud 47 jaren. Teunis Platvoet, we duwnaar van Marijtje Geus, arbeider, oud 45 jaren en Ariaanfje Dogper, oud 29 jaren. GEHUWD Pieter de Breuk en Rennoutje Garrilsen. GEBORExV Trijntje, dochter van Willem Kunst en Antje Koorn. Grietje, dochter van Cornclis Verbaarschot en Manrtje Kooiman. Marrctje, dochter van Picter Keijser Jz. en Aagje Roeper. Tennis, zoon van Mcindert Zegel en Kaatje van der Wal. Cornclis, zoon van Pieter Daalder en Jantje Koogcr. OVERDEDEN: Duk Bakker, gehuwd met Ueiuontjc Koning, (ond 42 jaren!. Pieter Hin I,z., (2 jaren en 4 maanden). Pieternella Cathaiina Wilhelmina Oosthoud, gehuwd met Cornclis Tz. Koopman, (oud 61 jaren). Sacom Salm JSz., (oud 6 jaren). Pieter Kunst, weduwnaar van Jantje Vlaming, (oud S.'i jaren) Aangespoeld 1 lijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3