BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 April. Bij de gewoue rondvraag, ot' de ledeu uog iets hebbeu voor te stellen of iu liet midden te brengen, vraagt de heer Strootman, of bij liet IJagel. Best. niet het voornemen bestaat, om, naar aanleiding van het Jaarverslag der Plaatsel. Schoolcommissie, voorstellen aan den ltaad te doen, o. a. naar aanleiding van de daarin gemaakte aanmerkingen, over de moeijelijkheid van het spreken in j dc school up do Vischmarkt en het. gebrek aan genoegzaam licht, dat zich, vooral iu den winter, daar zeer gevoelen doet. De Voorzitter antwoordt hierop, j dat het verslag eerst onlangs van de rondzeuding bij de ledeu is terug gekomen eu dus nog geen punt van behandeling iu de vergadering van B. eu W. heeft j kunnen uitmaken. De heer Strootman neemt met dit antwoord genoegen en vraagt verder, of liet rapport van den Controleur der Gemeente-Belastingen ook nog bij den Raad in behandeling zal komen. Spreker verkrijgt van den Voorzitter een toestemmerd antwoord. De heer Slebe vraagt, of het plan van de verbetering der riolen nog eeuigen tijd voor de leden van'den Raad tel' inzage zal liggen, omdat het niet mogelijk is, dit iu de bijzonderheden iu eenige oogenhlikken te overzien. De Voorzitter zegt, dat, om daarin te voorzien, de leden drie dagen vóór de vergadering worden aangeschreven, opdat ze gelegenheid zullen hebben, 0111 de noodige stukken in te zien. Ook de keer Papiucau spreekt over deze zaak. .Nadat de Voorzitter dc gelegenheid tot inzage der plannen had toegezegd, werd de vergadering gesloten. Blijkens eene advertentie, voorkomende in dit en ons vorig nommer, is op de bovenzaal van den heer d'Ancona alhier, eene fraaije collectie platen en muziek, benevens schrijfbehoeften, enz. ter bezigtiging gesteld. Vooral wat betreft de ruime sortering platen cn muziek, is de bezigtiging wel zeer aan te bevelen eu voor beoefe naars of liefhebbers is er ruime keuze. Den 25 dezer zal alhier, aan boord van het schip Anna, gezagvoerder P. E. Bok, embarkeren, een detachement suppletie troepen, sterk 125 onderofficieren eu manschappen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der O. I. Artillerie A. P. Weber, om met genoemden bodem naar Oost-Indie te vertrekken. Den 9 dezer overleed te F eenhui zen, ten huize zijner ouders, de adelborst der 2de klasse aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, A. 't Hooft. Eene langdurige uitterende ziekte maakte een einde aan zijn veelbelovend leven. -Den 20 April a. s. zal, in het lokaal Tivoli alhier, door den eerstaanwezeudeu ingenieur, onder nadere goedkeuring van den minister van Oorlog, in het opeubaar worden aanbesteed: Het verbeteren van twee Draaibruggen te Helder. Op Donderdag den 23 April a. s. zal, onder nadere goed keuring, aan bet Provinciaal Gouvernementshuis, te Haarlem, worden aanbesteed: Het herstellen van stormschade: 1. aan de Rijks-zee weringen op het eiland Urk; 2. aan de Rijks-zeeweringen op het eiland Wieringen3. aan de duinen en aan de Rijks-havenwerken en Zeeweringen op het eiland Vlieland, in twee perceelen. De Venetiaansche bibliothecaris, Giuseppe Valentinelli, bezocht in den jare 1S60 op zijne wetenschappelijke reis door Europa ook ons vaderland, ten einde onze voornaamste boekerijen, zoo bijzondere als openbare, in oogenschouw te nemen. Deze geleerde heeft later, bij de keizerlijke Academie van Wetenschappen te Weenen een breedvoerig verslag ingeleverd van al het merkwaardige, dat hij ge vonden had. Het gedeelte dat Nederland betreft werd afzonderlijk verkrijgbaar gesteld onder den titel: Belle biblioteche e delle societd scientijico-letterarie della Neerlandia." Het bevat in 255 bladzijden eene duidelijke beschrijving van al de boekerijen die door den ge leerden reiziger werden bezocht, met vermelding van vele geschied kundige bijzonderheden. Over het algemeen levert dit rapport, én om zijne volledigheid (in onze eigene letterkunde bezitten wij niets dergelijks), én uithoofde van de vele historische opgaven, die daarin voorkomen, een even belangrijke als onderhoudende lectuur. De Nederlandsche Industrieel zegt omtrent de nog niet vol- geteekende inschrijving voor de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij het volgende „In de tinantiële kringen blijft de mislukte kanaalleening het, feit van den dag. Talrijke pogingen zijn reeds in het werk gesteld om de ontbrekende som bijeen te brengen, doch het wordt steeds dui delijker dat men genoodzaakt zal zijn bij de buitenlandsche bankiers aan te kloppen. Deze uitkomst doet ons innig leed, zij verwondert ons tevens. Er kan toch geen sprake zijn van te weinig belang stelling, noch van te weinig beschikbaar kapitaal, er moet eene ndere overwegende reden bestaan, waardoor de groote kapitalisten worden teruggehouden, en, mag men geloof slaan aan mededeelingen door „bevoegde personen" gedaan, dan vreezen wij nog meer voor een welslagen in het buitenland. Daar zal men zeker nog minder dan hier bereid zijn aanzienlijke dons gratuits te geven." Het parochiaal kerkbestuur van den PI. Dominicus te Alkmaar heeft de inschrijving geopend voor eene geldleening, groot/60,000, rentende 4 pCt., tot opbouw cener kerk en pastorie; de aandeelen zijn van 500, voor zooveel noodig te splitsen in onderaandeelen; de aflossing bij uitloting van minstens twee aandeelen per jaar, te beginnen in 1867, Men leest in het Nieuw Dagblad van 's Gravenhage: „Men verneemt, dat de gemeenteraad van Amsterdam, ondersteund door eenige kapitalisten, zich de zaak van de doorgraving zal aan trekken, ten einde te verhoeden, dat de hoofdstad langer verstoken blijve van het bezoek van Z. M. den koning. Ofschoon wij dit be langrijke berigt van eene alleziris geloofwaardige zijde ontvangen, rueenen wij het toch onder reserve te moeten mededeelen." Maandag morgen, ten zeven uur, werd te 's Gravenhage het toffelijk overschot van wijlen den heer baron van Brienen van de Groote Lindt naar Wassenaar overgebragt, om aldaar in het familiegraf te worden bijgezet. Achter de lijkkoets reden vijf volg koetsen, waarin de naaste bloedverwanten van den overledene gezeten waren. Een der rijtuigen was dat van den pausselijken nuntius, monseigneur Yeecbiotti. Nevens de lijkkoets gingen vier lakeijen, en naast elk portier der volgkoetsen een lakei. Zestien arbeiders van den overledene fungeerden als dragers. Duizenden mensehen uit alle standen bevonden zich voor het sterfhuis, waarvan velen een eind wegs en anderen tot Wassenaar den stoet hebben begeleid. Te Wassenaar hebben de godsdienstige plegtigheden plaats gehad. Naar men verneemt zal iu de volgende week in de Hofkerk te 's Gravenhage eene plegtige uitvaart voor den overledene gevierd worden. Bij die gelegenheid zal, onder directie van den heer Ver huist, een Requiem van diens compositie, begeleid van koperen instrumenten, worden uitgevoerd. - Dienzelfdeu morgen, ten acht ure, werd te 's Gravenhage de heer Mr. Meindert Wiardi Beekman, laatstelijk lid van den Raad van State cn vroeger minister van Ilerv.Eeredieust, enz. op plegtige wijze begraven. De lijkkoets werd gevolgd door drie rijtuigen, waarin gezeten waren de bloedverwanten en vrienden van den overledene, mitsgaders eene deputatie uit den Raad van State. Aan de begraafplaats Eik en Duinen gekomen, werd de stoet door al de overige leden van den Raad van State, verschillende oud-ministers en andere hooge ambtenaren opgewacht. Tot de groeve genaderd, hield de wel-eerw. heer van den Broek, predikant aldaar, eene zeer indrukwekkende lijkrede. liet was sprekers voornemen niet, en hij achtte zich daar ook niet toe bevoegd, om over de verdiensten van den ontslapene als regtsgeleerde en staatsman uit te weiden, maar hij wees er op, hoe de overledene bekend stond als een ijverig behartiger der belangen van vaderland en koning, die, tot in zijne laatste dagen werkzaam gebleven, slechts kort voor zijn dood, te midden van een belangrijk werk, de pen nederlegde, omdat hij zijn einde voelde naderen. Spreker herinnerde voorts, hoe de overledene op deze zelfde plaats, slechts negen weken geleden, bittere tranen stortte bij het geopende graf van zijn geliefden zoon. Vervolgens rigtte de redenaar zich tot de tegenwoordig zijnde zonen van den ontslapene en wees hun op den geliefden vader, die hun tot een heilzaam en navolgenswaardig voorbeeld op huil levenspad strekken kon. Er heerscht in de Meijerij van 's Hertogenbosch eene ziekte onder de kippen; zij draaijen in het rond en vallen dan in eens dood. Sommige leggen eerst nog een windei en als zij dan van het nest komen, draaijen zij en sterven. Er zijn landbouwers, die op deze wijze 2 a 3 kippen per dag verliezen. In de geschiedenis van den dag bekleedt de Poolsche omwenteling altijd nog de eerste en voornaamste plaats. Groote gebeurtenissen op het oorlogsveld hebben er volstrekt niet plaats, hierdoor dus wordt de belangstelling niet levendig gehoudende kleine, min belangrijke schermutselingen houden wel den opstand levendig, maar hebben geene afdoende resultaten. Een andere zaak, en de eenige waarom men der Poolsche aangelegenheid zooveel aandacht wijdt, is de houding der mogend heden, Frankrijk, Engeland en Oostenrijk. Wij hebben reeds vroeger gezegd, dat deze meer en meer toenadering tot elkanders inzigten betoonden en gezamentlijk welligt bij de keizer van Rusland op eene zoo vurig gewenschte bevrediging zouden aandringen. Het schijnt echter, dat er weinig of niets van die eendragtige poging tot op lossing der Poolsche quaestie zal komen en dat men zich slechts bepalen zal bij raadgevingen, ieder op zich zelve, aan de regering te St. Petersburg te doen. De opmerking werd dezer dagen gemaakt, dat Rusland er moeijelijk toe kan overgaan, om aan de Poolsche onderdanen grootere vrijheden en regten te verleenen, clan aan de overige ingezetenen des rijks, terwijl, blijkens den lagen trap der beschaving, waarop de bewoners van onderscheidene gewesten nog steeds staan, die maatregel toch niet van algemeene strekking over het geheele rijk kan zijn. Men houdt het er dan ook voor, dat de keizer het verstandigste zou handelen, door Polen tot een afzonderlijken staat te verklaren. Hierdoor zou niet slechts een bron van voortdurenden onlust worden gestopt, maar ook aan de overige onderdanen de aanleiding tot het doen gelden van hunne regten worden ontnomen. De geschiedenis van Griekenland kunnen wij gevoegelijk zamen- vatten in deze korte schets: Er heersehen gedurig onlusten, er is gebrek aan klinkende specie en tegenover de keuze van prins Wil helm van Holstein door de nationale vergadering, blijft de bevol king koel. In Pruissen openbaart zich de publieke opinie zeer sterk tegen de besluiten van den koning van Denemarken, die, terwijl hij aan het hertogdom Holstein eene soort van zelfstandigheid heeft toege kend, Sleeswijk naauwer aan Denemarken verbindt en daardoor niet overeenkomstig handelt met de vroeger gesloten tractaten. De rege ring van Pruissen zal zich, omtrent hare houding in deze aangele genheid, bij de eerstvolgende zitting van het Huis der Afgevaardigden te verdedigen hebben. Nadere berigten omtrent de Poolsche aangelegenheden verzekeren, dat de keizer eene amnestie voor de Polen heeft uitgevaardigd, die ook voor de westelijke provinciën van Rusland zal geldig zijn. De voorwaarde is, dat de opstandelingen vóór 13 Mei a. s. de wapens moeten nederleggen. Eenige andere voorwaarden, die de keizer aan de uitvaardiging der amnestie heeft toegevoegd, zijn echter bezwa rend, omdat de uitleg altijd zeer rekbaar kan zijn. De vraag, of de Polen thans zich zullen onderwerpen, kan men het best door twijfel of schouderophalen beantwoorden. De Polen toch vragen geen gratie, maar eischen regten, en bovendien is de houding der mogendheden zoodanig, dat de Polen daarin wel een reden te meer zullen zien tot aanhoudende volharding. De dienstmeid van een cbemist te Parijs had zonder voor kennis van hare meesteres haar vrijer bij zich in de keuken ont vangen. Onverwachts hoort zij hare jufvrouw aankomen en weet niets beters te doen dan haar minnaar, een twee en twintigjarig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2