BUITENLAND. A D V E R T E N TI N. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. zoolang in deze zaak niet door het wettig gezas troepen naar Oost-Indië, is uitgesteld tot den 2 Mei e. k. Voor noemd detachement zal alsdan ingescheept worden aan boord van het schip Staatsraad van Ewijck, gezagvoerder de Winter. Men leest in de Tielsche Courant ;/ln de meeste dagbladen der vorige week werd een berigt opge nomen van den volgenden inhoud: „Onlangs heeft de burgemeester van 'Piel, in naam des konings, met keten en slot een particulier gebouw doen verzegelen, bestemd voor bijbellezing en evangelisatie. Naar aanleiding daarvan werd een request ingediend aan den minister van Justitie. Thans deelt men mede, dat door Z. Exc., na gedaan onderzoek, aan den burge meester is gelast, de geslotene zaal te ontsluiten." Als een vervolg op het bovenstaande, kunnen wij mededeelen, dat tot heden aan den gegeven last, tot ontsluiting van genoemd gebouw, door onzen burgemeester nog niet is voldaan en, naar wij vernemen, maakt ons gemeente-bestuur zwarigheid, om daaraan gevolg te geven, beslist zal zijn." De woordelijke inhoud van het keizerlijk manifest, uitgevaardigd door keizer Alexander van Rusland, ter gunste van de opstandelin gen in Poten, is thans openbaar geworden. Niettegenstaande den schijnbaar verzoenenden geest, dien dit staatsstuk ademt, gelooft men, dat het weinig anders is dan een middel om de interventie der Westersche mogendheden te voorkomen. De Russische regering zou op die wijze slechts hare vrees openbaren voor de tusschenkomst der mogendheden in deze netelige aangelegenheid. Alzoo is de toe gezegde amnestie weinig anders dan een bewijs van Ruslands zwak heid, en zij wordt op die wijze meer gewantrouwd dan op prijs gesteld, zoowel in Polen als daar buiten. Dat de bedoelde amnestie weinig in staat is om de gemoederen der Polen te bevredigen, dit werd aanvankelijk reeds bij de verschijning van het verzoenende staatsstuk voorspeld, en de uitkomst bevestigt die gedachte. Het revolutionair comité heeft het keizerlijk manifest met een tegen- manifest beantwoord. Het verklaart daarin, dat de natie thans wakker geworden en voor hare onafhankelijkheid gewapend, die wapenen niet neder zal leggen alvorens de zege is bevochten. Inmid dels breidt zich de opstand heinde en verre uit en welligt is de verzoenende geest, als getuige van zwakheid en vrees der Russische regering, een middel om de vrijheidzucht der Polen aan te vuren. Het oordeel der buitenlandsehe dagbladen over het keizerlijk ma nifest, is bepaald ongunstig. Het wordt gewraakt dat het gouver nement van St. Petersburg niet meer voldoende en afdoende toezeg gingen heeft gedaan en houdt het er voor dat de mogendheden hunne eischen nog wel iets hooger kunnen stellen. Dezer dagen werd door eene dame in Frankrijk de volgende uitnoodiging in een der dagbladen gedaan: Zij wenschte, dat het rookend publiek als een offer op het altaar der vrijheid zou storten den prijs van ééne sigaar, welke ieder in het vervolg per week minder dan gewoonlijk zou rooken. Als antwoord verscheen hierop in datzelfde blad eene uitnoodiging aan de dames om uit hare kri- nolines een ijzeren hoepel te nemen, die te doen bezorgen in een aangewezen magazijn, ten einde op die wijze de Polen van wapenen te voorzien. Er wordt niet gemeld welk resultaat aan deze voor stellen is te beurt gevallen. De Fransche kroonprius heeft dezer dagen het eerste onderwijs in den catechismus ontvangen van den abt Dauphin en eene eerste dansles van mlle. Pepita van de groote opera. Dezer dagen hield een prachtig rijtuig voor een huis in de rue de la Chaussée d'Antin te Parijs stil. Een heer in het zwart bestuurde de paarden. „Is de heer X te huis?" vroeg deze. „Ga maar zelf kijken," antwoordde de conciërge barsch. Daarop bragt de heer zijne paarden in galop en riep den corcierge toe: «Zeg aan uwen heer, dat de keizer hier is geweest om hem te spreken." Men begrijpt de verbazing van den conciërge. De installatie van mgr. Darboy, aartsbisschop van Parijs, zal den 22 dezer plaats hebben. Eene spoorwegbrug van nieuwe en vreemde constructie zal over de Seine, tusschen Anteuil en Issy worden gelegd. Zij zal namelijk uit twee verdiepingen bestaan, waarvan de bovenste voor den spoorweg en de benedenste links roor voetgangers en regts voor rijtuigen. Van F oir Ariegewordt gemeld, dat eene vrouw, die sedert eenigen tijd aan vlagen van krankzinnigheid leed, haar zoon van acht jaar, die haar hielp waschgoed op te hangen om te droogen, heeft verwurgd. Toen zij deze daad had gepleegd, kwam zij die met zelfvoldoening aan haar man verhalen. De ongelukkige krank zinnige is naar een krankzinnigenhuis overgebragt. Er heerscht te Londen een hevige typhus en de Lancet zegt daaromtrent, dat in 18G1 aan die ziekte 1392 en in 1862 3535 personen zijn overleden. Deze ziekte wordt voornamelijk aan op hooping der bevolking, aan ellende en gebrek aan lucht toegeschreven. Sedert eenigen tijd houdt men zich in Hannover druk bezig met het onderzoeken van kleurstoffen en worden daarin zeer dik wijls gevaarlijke vergiften aangetroffen. Dat de hoog-groene kleuren arsenicum bevatten, is bekend; thans is door scheikundige onder zoekingen gebleken, dat ook het zoogenaamd Magenta-rood, dat voor de dames-modes veel gebezigd wordt, 22-| pCt. arsenicum bevat. Eene dame, die op een zijden hoofdkussen sliep, dat met deze stof gekleurd was, gevoelde zich eiken ochtend bij haar ont waken zeer ongesteld en werd door hevige brakingen geplaagd eerst toen het hoofdkussen verwijderd was, hielden deze ziekte verschijnselen op. De eigenaar van eenen uitgestrekten pleiziertuin in den Prater te Weenen, heeft op Paaschmaandag een originelen inval gehad. Eene geïmproviseerde renbaan liep langs de zitplaatsen der gasten; daar binnen reed op een goed gedresseerde poney een kellner, die de bestellingen der bezoekers vlug naar het buffet overbragt en gedeeltelijk ook zelf bezorgde. Van eene goed onderrigtte zijde wordt verzekerd, dat hertog Ernst van Cuburg, toen hem de Gricksche troon was aangeboden o. a, de volgende voorwaarde stelde: Een door de groote mogend heden gewaarborgd jaarlijksch inkomen, ten bedrage van 80,000 900,000 Nederl. courant). Het totale bedrag der inkomsten van het koningrijk Griekenland is ruim 9 millioen gulden, dat der schulden meer dan 50 millioen. De civiele lijst van koning Otto beliep slechts 300,000. van 1017 Apbil 1863.. ONDERTROUWDJ. J. Renkcn, banketbakker, oud 32 jaren, wonende thans te Gorinchem, vroeger alhier en G. A. Venster, oud 33 jaren. W. Wil- lems Brockliuijzen, schoenmaker, oud 41 jaren en C. Kerineliug. oud 32 jaren. J. Sarbach. matroos bij de Marine, oud 24 jaren en A. Mes, oud 22 jaren, wonende te Haarlem. GEHUWD: L. A. Jansen en C. Kaptein. E. Tukke en E. W. Avontuur. N. J. Winter en A. Dam. G. Post en E. Pietersen. BEVALLENE. Boouacker, geb. Roodt, (Z.). C van Wolferen, geb. Prins, (Z.). M. J. Col-per, geb. Breebaart, (D.). N. Kater, geb. Snip, (Z.). M. van Vaalcn, (Z.). E. A. van den Muijsenbcrg, geb. van der Heijden, (Z.)M. Lakke, geb. O verdijk, (D.). C. van Ligteringen, geb. Adama, (Z.). G. M. C. Steeman, geb. Straatman, (D.). A. Maas, (D.). W. J. M. Krijnen, geb. geb. Brorcn, (D.). W. H. M. M. van Strijen, geb. Versigny, (Z.). T. Klein geb. van der Vliet, (D.). A. Spruit, geb. Krijnen, (D.). W. M. L. Winter, geb. Schilling, (D.). B. Jurrien, geb. Couwenhoven, (D.). E. Zoetelief, geb. Duinkcr, (D.) OVERLEDEN: C. van der Moot, (78 jaren). j. E. Jauzcn, (20 maanden). W'. Leijdiug, geb. Taling, (25 jaren). 11. Geerling, (64 jaren). P. Scheffer, (32 jaren). D. Lammers, (20 maanden). A. van Damme, (26 jaren). van 1017 Apbil 1863. ONDERTROUWDJohannes Gerhardus Moojen, Gemeente-Bode, oud 32 jaren en Antje Keijzcr, oud 23 jaren. Dirk Ilenkes, zeeman, oud 29 jaren en Comelia Brouwer, oud 26 jaren. GEHUWD: Teuuis de Boer en Cornelisje Schagen, Tijs Bakker en Hiltje Zoetelief. GEBORENTrijntje, docliter van Arie Boerborst en Geertje Bcumkcns. Jacob, zoon van Tijs van der Sterre en Nceltjc Dijker. Jeannette Emelie, dochter van Simon Pieler Kuiper en Gerbrig Dijkscn. Maria Comelia, dochter van Luit van der Wijk en Pietje de Boer. Trijntje, dochter van Picter Ver duin en Kaatje de Groot. Jan, zoon van Jan Schaap en Dieuwertje Pilou. Albert, zoon van Jan Veeger en Keetje Smit. Antje, dochter van Pieter Zijin en Pietje Boogaard. OVERLEDEN: Hendrik Helm, weduwnaar van Jacoba Baas, 55 jaren. Martje Boom, weduwe van Jan Witte, 61 jaren. Trijntje Tevvens, gehuwd met Frans Pitman, 71 jaren. Anna Maria Bakker, dochter van Jan Cornelis Bakker en Anna Maria Laugeveld, 18 jaren. Van MIDDELBURG: 20 April 's middags 12 ure 30 min. 21, 23, 24, 25 en 26 April 's rnorg. 6 ure. Van ROTTERDAM 20 April 's morg. 9 ure 30 miD. 21, 22, 24, 25 en 26 April 's morg. 10 ure 15 min. Aangekomen van 1518 April ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: SUNDERLAND. Hippogriff, J.Cooper. 315 tous Steenkolen Wurfbain&C., teAmst. DANZIG. Alexaudrine, C. K. Vagt. Lading Hout. Hubert Janz C., te Harlingen. DANZIG. Franziska, F. Ehlers. Lading Hout. Ilubert Janz C., te Harlingen. FREDERIKSTADT. Frithjof, H.A.Helgesen.LadingHout.Emdhoven&Zn.,teZ\volle. EREDERIKSTADT. ATora Sophia, A.V.Walloe. LadingHout. Blikman&C., teAmst. OHRISTIANIA. Argo, N.Nielsen. Hout.Wed.Stadlander&Middelhoven,teZaandam. CHR1STIANIA. Fegner, L. O. Dahl. Lading Hout. C. H. ter Horst, te Sneek. Ondertrouwd J. J. EENKEN, van Gorinchem, en G. A. V E N S T E E. Nieuwediep, 16 April 1863. Ondertrouwd: WILLEM WILLEMS BROEKHUIJZEN en CHRISTINA KERMELING. Nieuwediep, 16 April 1863. Bevallen van een Zoon, W. H. M. M. VAN STRIJEN—VERSIGNIJ. Nieuwediep, 15 April 1863. Voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, gedurende mijne ziekte en bij den dood van mijn eenigst Kindje ondervonden, betuig ik bij dezen, ook namens mijne Echtgenoote, mijnen hartelijken danh. H. JANZEN Ez. Allen die iets te vorderen hebben van, 'of verschuldigd zijn aan de Ileeren A. VISSER Pz. en Comp., Aannemers lijr te Nieuwediep, worden verzocht daarvan ten spoe digste, doch uiterlijk op 25 April 1SG3, ®I»GAVJ3 of SïETAÏilW© te doen ten hunnen kantore aldaar WeststraatL N°. 55.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2