BUITENLAND. IN GEZONDEN, AFLOOP DER VEILING, MARKTBERIGTEN. C A R G A L IJ S T. Voor Griekenland schijnt eeite schoone toekomst te'dagen. Door jEngeland ondersteund, laat liet zich aanzien, dat de financiële ge» steldheid in liet reine zal komen, te meer met het oog op de ver- eeniging met de Ionische Eilanden. Prins Wilhelm van llolstein heeft weldra het tijdstip der meerderjarigheid bereikt; in dién tusschcntijd zal welligt de huishouding des rijks op een goeden voet worden gebragt en, door bemiddeling van Engeland, het crediet worden hersteld. l)e Engelsche regering zal met de nationale ver gadering van Griekenland het inkomen des nieuwen konings regelen, zoodat er, als alles den geregeldeu weg gaat, niets meer kan te wenschen overblijven. Bovendien zal in het bezwaar, dat door den vader van den benoemden vorst werd geopperd, worden voorzien. Wel zal men van de Beijersehe dynastie niet kunnen vorderen, dat zij afstand doet van de regten op den üriekschen troon; maar dit zal worden vergoed door eeue verklaring der beschermende mogend heden, dat de staat van zaken, thans geheel anders dan in 1830 en 1832, de hulp en medewerking der Beijersche dynastie niet meer behoeft. 11e aangelegenheden van Griekenland zullen op eeue conferentie, te Londen, te houden, door-de drie beschermende mogendheden wor den geregeld. Het gerueht van oorlog werd in de laatste dagen weder gelogen straft. In ieder geval schijnt de gekoesterde vrees voor het uit barsten van een oorlog wel wat overdreven te zijn geweest. Een der Oosteunjksehe bladen werpt ter verduidelijking zijner zienswijze, die geene verbreking des vredes vermoedt, een blik op den toestand der volken in Euro/a en inzonderheid op Frankrijk. Voor keizer Napoleon zou het, volgens dien schrijver, zoo goed als onmogelijk zijn een oorlog met Uns/and te beginnen. Het zou, vooral met het oog op de antecedenten., een gewaagd stuk zijn voor den keizer, en terwijl er niets goeds voor Polen uit kon geboren worden, zou er een geweldigen strijd ontstaan, zoowel aan den Pijn als aan den Weichsel en de Oostzee, een strijd, die zeker niet behoort tot de geslepene staatkundige plannen van den Frattschen overheerscher. De Polen zelve geven den kamp nog geenszins op, ofschoon ook de staatkunde der mogendheden er weinig toe bijdraagt om aan de verdrukte natie hare vrijheid en onafhankelijkheid te hergeven. In de laatste dagen zijn zij zelfs aanvallender wijze te werk gegaan, terwijl zij herhaalde malen den lauwer der overwinning wegdroegen. J)e Russische legerhoofden hebben dan ook reeds versterking van troepen aangevraagd. De geschillen tusschen Engeland en Amerika worden, in plaats van uit den weg geruimd, integendeel van ernstiger aard. De En gelsche minister van buitenlandsche zaken heeft zelfs een dreigende nota naar het gouvernement te Washington gezonden, wegens het kapen van Engelsche schepen. Van den anderen kant heeft Engeland van het Washingtonsche kabinet een schrijven ontvangen, houdende betuiging van ontevredenheid over het bouwen van kaperschepen voor die van het Zuiden. Men voorziet echter, dat het in dezen wel bij bedreigingen zal blijven, omdat Noord-Amerika te veel in eigen boezem te doen heeft, om aan vijandelijkheden met Engeland te denken. Engeland is ook veel te bevreesd voor de dreigende verwikkelingen in Europa, om een strijd met Amerika aan te binden. Het aantal krankzinnigen neemt 111 Frankrijk op eene onrust barende wijze toe. Volgens officiële opgaven is bun cijfer, sedert eenige jaren, van 12,000 tot 60,000 geklommen. -Uit een dezer dagen in den Moniteur medegedeeld rapport van den minister van justitie blijkt, dat de veroordeelingen tot den dood itt Frankrijk van 58 in 1857, 08 in 1858, 36 in 1859, 39 in 1860 tot 26 in 1861 zijn gedaald. Sommige misdrijven zijn erg toegenomen, zoo als-, diefstal S pCt., opligting 13 pCt., aan tasting der zeden 15 pCt., bedelarij 7 pCt., landlooperij 15 pCt., beleedigen 19 pCt., eenvoudige bankbreuk 30 pCt. Excentriek was de kleeding der Parijsche dames, zelfs van die van den aanzienlijksten stand, toen zij zich dezer dagen naar de wedrennen begaven. De weelde der toiletten was zoo buitengemeen, de kleederen dier dames zoo vreemdsoortig, dat zelfs de keizer er onaangenaam door gestemd werd. Zoo droeg prinses Metternich een kleed met zilveren loovertjes bedekt, die in de zon flikkerden, ter wijl haar kapsel en parasol daarmede als bezaaid waren. Eene Russische dame, prinses Korsakoff, vertoonde zich in een noten- kleurig kleed, overal bezet met leder en versierd met gepolijst stalen nageltjes. Eene andere dame had een gazen kleed aangetrokken, inzonderheid op de corsage zoo doorzigtig, dat het volk zich op haar rijtuig wierp en zij een goed heenkomen moest zoeken. Aan de Sorbonne heeft dezer dagen een jong meisje, mejufvr. Emma Chenu, een voortreffelijk examen voor den graad van doctor in de letteren afgelegd. De heer Mi Ine Edwards heeft der jeugdige geleerde zijne hoogachting betuigd en haar met de zoo welgeslaagde proeve geluk gewenscht. Voor twee jaren kwam te Lyon een der gelijk geval voor. De uitgaven voor de ontvangst te Londen van prinses Alexandra hebben 20,000 bedragen, waarbij nog moet worden gevoegd 10,000 voor het geschenk. Uit Crefeld wordt gemeld, dat de aldaar den 17 dezer over leden zijnde zijde-fabriekant, de heer Cornelius de Greeff, de vol gende aanzienlijke legaten heeft gemaaktaan het stedelijk gasthuis 120,000 thaler; voor de oprigting van een huis, ter verpleging van mannen boven de 65 jaren, 50,000 th.voor eene dergelijke instel ling voor vrouwen 50,000 th., aan het katholieke en protestantsche weeshuis ieder 50,000 th.; voor eene inrigting voor krankzinnigen 50,000 th.ter verdeeling aan behoeftigen, op den verjaardag zijner geboorte, de renten van 50,000 th voor een lijkenhuis 8000 th.; tot verfraaijing der begraafplaats 4000 th.; voor de oprigting eener vleeschhal 20,000 th.; voor eene korenbeurs 6000 th.; voor de gemeente Linn 8000 th.; te zameu 466,000 thaler. Op dé grenzen van liïlezié, twee uren van lloschiav, ligt een dorp, dat uit alleen staande huizen bestaat en eeue uiterst arme bevolking heeft; dat dorp 'neet Byslrïlz. Natuurlijk is er een school, van welke echter het volgende beeld wordt gegeven In 't armzalige schoolvertrek bevindt zich als 't eenige school- meubel een kagchelbank, waarop de kinderen, welke onder een ge lukkig gesternte zijn geboren, mogen zitten, de overigen moeten op den grond plaats nemen. In 't laatst verleden schooljaar werden de kleinen door hun onderwijzer, die zich rector laat noemen, ook in 't schrijven onderwezen, hetgeen in dit jaar geheel onmogelijk is, daar er geen tafel of bank voorhanden is waar men de schrijf boeken op leggen kan. En toch is Bystritz rijk aan bosch en heeft dus geen gebrek aan bout voor een schoolbank. In den tijd van het slagten der varkens kan er geen school ge houden worden, want dan wordt het schoolvertrek voor het worst- rnaken in beslag genomen. Dat de wieg met het schreijende kindje, enz., enz., ook gedurende het onderwijs haar plaats in 't school vertrek heeft, is na het bovengenoemde niet te verwonderen. In het kleine Bystritz zijn lammeren, varkens en dergelijke dieren dagelijksche gasten bij het onderwijs. Dit heeft plaats in den jare 1863, in het midden van het beschaafd Europa! In Zweden bestaat het plan om voor de drie Xoordsche rijken een gemeenschappelijk stelsel van munten, maten en gewigten te doen invoeren, hetgeen voor handel en nijverheid zeker een zeer gunstige bepaling zou mogen heeten. In Zwitserland houdt men zich bezig met het oprigten eener vereeniging „de Zwitsersehe Alpen-club", waarvan, blijkens het voorloopige programma, het doel is, door onderscheidene middelen, in het belang der natuurwetenschap, de beklimming ook der hoogste Alpen aan te moedigen en te vergemakkelijken. -Uit Warschau schrijft men dd. 23 dezer: „Van heden af genieten wij, krachtens verordening der hooge policie, de vrijheid om tot 9 ure 's avonds zonder en tot 11 ure met lantaarns ons op straat te mogen vertoonen. Het schouwspel dezer op straat wan delende lichten is zóó romantisch, dat de policie wel zoo goed zal willen zijn, om ons niet zoo spoedig weder van dit genoegen te berooven." In het jongste nommer van den Gcdvesion News leest men het volgende marktberigt uit Tei-as: „Voor gewone veldarbeiders (negers) werd 3000 tot 3500 dollars bedongen; voor neger-meisjes 20003000 en voor knapen van 12 tot 16 jaren 25003000 dollars; naarmate van den leeftijd en de ligchaamsgesteldheid werden hoogere prijzen besteed. Eene neger familie (eene vrouw, 45 jaren oud, met 7 kindereu, waarvan het jongste 3 jaar oud was) bragt de aanzienlijke som van 18,000 doll. op. De geheele partij, uit 138 negers bestaande, van verschillenden ouderdom, geslacht en constitutie, werd voor de ronde som van 280,000 dollars opgeruimd. Naar muilezels en ossen scheen ook veel vraag te zijn; de eersten werden voor 800 doll. het paar verkocht. De New-Torker Abendzeitung ineldt, dat de bekende kleerma ker Wilhelm Westling eeue naaimachine om knoopsgaten te maken heeft uitgevonden en zijn daarop verkregen octrooi aan den fabriekant Singer voor 30,000 dollars heeft verkocht. De vijftigste verjaardag van Nederlands herstelling nadert. In de meeste oorden van ons vaderland maakt men zich gereed, om dien licugelijken doe: feestelijk te gedenken. De ouden van dagen, ook hier in de gemeente, die den rampspoedigen tijd van Nederlands verdrukking beleefd hebben, zullen die feest viering zeker van harte toejuichen. Jiaar ook jongen n zullen er volgaarne aan deelnemen. Zou het evenwel niet vvenschelijk zijn, dat de geschiedenis van die dagen op de eene of andere wijze bij het publiek in levendige herin- nering werd gebragt? Daardoor zou, naar men vermeent, de beteekenis van dien feestdag meer algemeen bekend en de belangstelling zeker verhoogd worden. Vv. gehouden op Maandag 27 April 1863, in het lokaal Tivoli. 1. Huis en Erf, Langestraat, wijk C. No. 122. 2000. Opgehouden. 2. Vier Woningen, Helderschen polder, wijk P, No. 133136. ƒ2337. Opgeh. PIRMERE.NDE, 2S April. 131 Runderen, handel ilaauw. G Paarden. 139 vette Kalveren, haudel vlug, GO a 80 c. per N. p. 116 nuchtere dito, f 3 a 11 per stuk, handt 1 vlug. 26 vette Varkens, 34 a 46 c. per N. p., handel redelijk vlug. 57 magere dito, f 12 a 20 en 424 Biggen, 1' 4,50 a 7,50 per stuk, haudel matig vlug. 934 Schapen en Lammeren, handel ilaauw. Boter 85 a 95 c. per X. p. Kaas, 109 stapels Kleine en 1 stapel Middelbare, hoogste markt kleine Hooikaas f 27,50, Middelbare f 28,75 per 50 N. p. Kip-Eijeren f 2,20, Eend-Eijeren f 2,75 per 100 stuks. Kievits-Eijeren 5 c. per stuk. SCHIEDAM, 2S April, Jenever f 17,50; Amst. proef f IS.75. Moutwijn f 12. LONDEN, 27 April. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 3920 Runderen, 23G50 Schapen. 215 Kalvereu en 350 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 5 sh. 6 d. en van Varkeus 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren; Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 4 sh. 10 d., Kalveren 5 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 8 d. Aangekomen van 2529 April ter losplaats HELDER ora aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE. Meglec. J.Brown. lOSchaldr.Stcenkoleu. B.IIagedoorn&Zn.,teArost. SUNDERLAND. Jonnett, J.Rouch. 339tonsSteenkole-n. B.Hagedoorn&Zn-t-eAnist.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3