BUITENLAND. INGEZONDEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. cu uclit mariniers, zij ziju bij liet regement grenadiers eu jagers in subsistentie opgenomen en zullen uit. Aug.. a. s. naar hunne corpsen terugkeeren. Een gewezen bode tusschen Middelburg en Vlissingen, J. Kloprogge geheeten, die sedert meer dan een jaar spoorloos ver dwenen was met eeue belangrijke som gelds, hem in zijne betrekking als bode toevertrouwd, is dezer dagen te Middelburg per stoomboot van Rotterdam aangekomen en onmiddelijk naar het huis van bur gerlijke eu militaire verzekering overgebragt. Aan een particulier schrijven uit West-Indië, gedagteekend 3 April 11., ontleenen wij het volgende: „Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman ligt nog voortdurend ter reede van Paramaribo. De bemanning van dezen bodem heeft veel van koortsen te lijden; 55 man worden in het hospitaal verpleegd, terwijl zich nog 17 zieken aan boord bevinden. Zr. Ms. korvet Pallas, kommandant kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, den 25 Jan. 11. van Batavia vertrokken, liet den 3den Maart, na eene zeer voorspoedige reis, het anker in de Tafelbaai {Kaap de Goede Hoop) vallen en heeft den 14den dier maand de reis naar Nederland voortgezet. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kommandant kapt.-luit. ter zee Jhr. F. de Casembroot, is den 30 Jan. 11. ter reede van Ambon ten anker gekomen en heeft den 4 Febr. de reis naar Japan vervolgd. In Amerika is de toestand nog steeds zorgwekkend. Immers zijn de jongste ondernemingen ter land en ter zee weinig in staat ge weest om tot bevordering van den vrede bij te dragen. Vooral het Noorden heeft in de laatste dagen een duister verschiet opge leverd. De bevolking wijt voor een groot deel den geleden tegen spoed en de ondervonden nederlagen aan den president en zijne regeringsdadende president van het Zuiden maakt van die gele genheid intusschen gebruik, om van zijne staten een allergunstigst tafereel te vermelden en zich uiterst bemind te maken, 't Is niet te voorzien wat de gevolgen zullen zijn, als die van het Noorden, aangevuurd door den voortdurenden tegenspoed, nog nieuwe pogin gen aanwenden om den krijg voort te zetten. Wie weet hoeveel schatten en menschenlevens op die wijze nog weder verwoest zullen worden. Frankrijk heeft het voorbeeld van Engeland gevolgd en zich bij de regering van Washington ernstig beklaagd over het nemen van koopvaardijschepen door Noord-Amerikaansche kapers. Het is te verwachten, dat de betrokken regering voorzien zal in hetgeen waarover wordt geklaagd, omdat de tegenwoordige toestand geene vijandschap met buitenlaudsche mogendheden gedoogt. De zaak van Rusland tegenover de mogendheden van Europa is nog niet volkomen geregeld, ten gevolge van het gemis aan onder werping bij de Polen. Wel schijnt de houding die de regering van St. Petersburg aanneemt op de nota's van Frankrijk, Oostenrijk en Engeland, zeer vriendschappelijk te zijn, ofschoon de inhoud nog niet regt bekend is. Ingeval Rusland zich vergenoegt met schoonklin kende beloften, die niet kunnen worden voldaan, zoolang de Poolsche natie zich niet volkomen onderworpen betoont, blijft het de vraag, hoe de houding van Frankrijk en Engeland zal zijn. Wat Oostenrijk betreft, is het wel zeer twijfelachtig of de goede verstandhouding tusschen beide rijken wel zal blijven bewaard, dewijl Rusland het meest op deze mogendheid gebelgd is. Immers heeft Oostenrijk vroeger evenzeer gedeeld in de Poolsche erfenis en voor eenige jaren in binnenlandsche beroerten de krachtige ondersteuning van Rusland ondervonden. Het hof van assises van West-Vlaander en heeft dezer dagen regtspraak gedaan in de zaak van tien personen, beschuldigd van moord en diefstal. Zes der beschuldigden, waaronder eene vrouw, zijn ter dood, twee vrouwen zijn ieder tot vijfjaren gevangenisstraf, en een man tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld, terwijl de tiende beschuldigde is vrijgesproken, ais hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. Hoe wonderlijk de werking van den bliksem zijn kan, bleek o. a. verleden week te Berlaerin de provincie Antwerpen. Terwijl een zwaar onweder omstreeks 4 ure des namiddags boven die gemeente woedde, sloeg de bliksem door den schoorsteen in eene woning, rukte liet schoorsteenkleed af, opende de deur van een kastje, zonder de vrouw, welke aan den haard zat, of een in de wieg liggend kind te kwetsen. Daarop nam hij zijne rigting door de voordeur en sloeg in het daarbij staande geitenhok een der drie geiten doodtwee ellen van daar sloeg hij cenen boom in stukken, kwetste aan het hoofd en aan de knie een schaapherder, die er onder stond te schuilen, doorboorde diens kiel met een me nigte gaatjes en doodde daarna van zijne kudde nog drie schapen. r- In Frankrijk zijn drie maatschappijen opgerigt om de katoen teelt in Algerie op grooten schaal te vestigen. In het College de France en de Keizerlijke bibliotheek ie. Parijs kan men op gezette dagen en uren mannen vinden, die zestig mi nuten lang voor ledige banken spreken; het zijn de professoren in het Tartaarsch en Bengaalsch. Dezer dagen was het uur verstreken, doch de professor had nog iets te zeggen en daar hij het geduld van zijn eenigen toehoorder niet wilde misbruiken, zeide hij„Mijn heer, ik mag geen misbruik maken van uwe aandacht en uw geduld; ik verzoek u mij nog slechts eenige minuten uwe aandacht te J schenken." O, mijnheer," was het antwoord, „haast u volstrekt niet; ik heb allen tijd. Het is mij volkomen hetzelfde waar ik zit, hier of ergens anders 1" „Gij schijnt dus ledigen tijd in overvloed tr hebben, mijnheer?" vraagde de professor, en het antwoord was: „Dat nu juist niet, maar ik ben bij het uur gehuurd." Dc ver wonderde professor bekeek zijn toehoorder eens goed en zag, dat het de huurkoetsier was, die hem naar het gebouw had gereden. - Eerstdaags zal te Parijs een groote historische schets over Alexander de Groote het licht ziende schrijver is de heer Ampère, lid der Fransche akademie, die reeds een gelijksoortig werk over Cezar heeft vervaardigd, opgenomen in de Revue des deux Mondes, en die thans „liet leven van den Heiligen Paulus" onder handen heeft. Gedurende de verloopene week hebben te Ponden 1408 sterf gevallen en 1963 geboorten plaats gehad. Dezer dagen zijn te Londen proeven genomen met straat locomotieven. De snelheid was 20 Eng. mijlen per uur en de machine kon met het grootste gemak gewend en de werking daar van nagegaan worden. De langste tunnel in Builschland is onlangs voltooid. Hij doorboort den Rehberg, een tak van het Teutogebergte, die de waterscheiding vormt tusschen den Rijn en den Weserhij heeft eene lengte van 1720 el. In Bohemen is een ledikant vervaardigd, dat eene schoone melodie laat hooren, als men er zich op neervleit, waardoor men zacht in slaap kan geraken. Door op een wijzer het uur aan te teekenen, kan men den volgenden morgen zich laten wekken door een marsch met trommen en bekkens. Eene dépêche, van het Zwitsersche gezantschap uit Japan, te Bern ontvangen, bevestigt, dat al de leden van het Japansche gezantschap, hetwelk verleden jaar de hoven van Engeland, Frank' rijk, Pruissen, Rusland en de Nederlanden bezocht, na hun terug keer in hun vaderland van hunne ambten en waardigheden zijn ontzet. Het Zwitsersche gezantschap stelt thans voor het welslagen zijner zending hare hoop alleen in eene interventie der mogendheden tot handhaving van het reeds door hen gesloten handelsverdrag. Sedert vier maanden bestaat alhier eene Zangschool, onder den naam van nEuphontadie al aanstonds een vrij groot aantal leerlingen heeft tot zich getrokken en om het schoone doel, dat met de oprigting werd beoogd, aan spraak maakt op eene voortdurende waardering en ondersteuning. Teregt zijn de meesten der ht dendaagsche opvoeders en onderwijzers van gevoelen, dat de zangkunst een deel van het onderwijs voor het opkomend ge slacht behoort uit te maken, omdat dit onderrigt de ontwikkeling van een menschelijk vermogen, van eene natuurgave ten doel heeft en van den welda- digsten invloed op de geheele menschelijke beschaving is. De waarde van het gezang, wie zou het betwijfelen! 't Wiegelied der moeder verdrijft het leed des zuigelings en doet hem rustig insluimeren't gezang van oudere broeders eD zusters boeit de opmerkzaamheid van het jonge kind en doet het zelfs zijn geliefd speelgoed vergeten. Niet minder weldadig is de invloed van het gezang op volwassenen. Weldadig werkt het in de meest verschillende toestanden, to midden van droefheid, zoowel als in vreugde. De magtige éénklank van vele stemmen werkt inet onwederstaanbaar vermogen op het gevoel zelfs van den onbeschaafden meusch en de grootheid, goedheid en liefde des Scheppers, de roein des vaderlands, de schoonheid der natuur en zoovele andere hartverheffende onderwerpen, in krachtvolle accoorden bezongen, ze treffen den hoorder vaak iu het diepst van zijn gemoed. Eene inrigting ter dezer plaatse, ter bevordering van zulk een schoon en nuttig doel tot stand gebragt, verdient dan ook wel gekend en gewaardeerd te worden. Een middel daartoe, een middel tevens tot opwekking en verlevendi ging van den lust en ijver der leerlingen, zal worden beproefd door eène open bare uitvoering. Moge het daartoe niet ontbreken aan de noodige belangstelling bij allen, die iets kunnen bijdragen, om eene inrigting, die zooveel goeds stichten kan, te ondersteunen. D. VAN 24 Apkil1 MEI 18G3. ONDERTROUWD: C. RoetmaD, matroos bij de Marine, oud 27 jaren, weduwnaar van D. van der Rol en A. C. Dijker, oud 24 jaren. M. Kamp, tuinman, oud 27 jaren en M. Hartog, oud 28 jaren. J. van Doorn, schoen maker, oud 23 jaren en E. Kossen, oud 24 jaren. H. Meijer, smid, oud 23 jaren en M. Sinjewel, oud 21 jaren. C. W. Reith, vunrstoker bij de Marine, oud 25 jaren en C. E. Drost, oud 24 jaren. C. over de Linden, scheepsbouw meester, oud 51 jaren, weduwnaar van T. J. Visser en G. van der Burg, oud 29 jaren, weduwe van N. Nieuwenhout. Allen binnen deze gemeente woonachtig. GEHUWD: J. J. Renken en G. A. Venster. W. Willems Broekhuijsen en G'. Kermeling. J. Michielsens eD H. Wenzing. J. Sarbacb en A. Mes. BEVALLEN: S. Storm, geb. Basie, (Z.). A. Soeter, geb. Hin, (Z.). A. Kindt, geb. Leijen, (Z.). A. J. Snaphaan, geb. de Haas, (Z.). S. Bakker, geb. Bakker, (Z.). G. Drijver, geb. Kleijenburg, (D.). G. Bakker, geb. Noot, (Z.). G. Maarleveld, geb. Snel, (D.). G. Hoornsman, geb. Iloogvorst, (D.). P. Leijen, geb. de Graaf, (Z.). H. van den Berg, geb. lloogenwerf, (D.). J. Buis, geb. Snip, (B.). J. van Waarden, geb. Schager, (D.). OVERLEDEN: H. Blokziel, (8 maanden). M. Willems, geb. Ceikes, (55 jaren). M. Roelofs, (36 jaren). E. Spirieus, (23 jaren). A. M. Strikker, (74 jaren). J. Buisman, (42 jaren). Levenloos aangegeven 1. van 24 Apkil1 Mei 1863. ONDERTROUWDCornelis Dekker, zeeman, oud 25 jaren en Neéltje Kuiper, oud 25 jaren. GEHUWD: Johanncs Gerardus Moojen cn Antje Keijzer. Dirk Henkes en Cornelia Brouwer. Abraham van Leuten en Cornelia Krijnen. GEBOREN: Geene. OVERLEDENPieter Eelman, weduwnaar van Frouwtje List, 68 jaren. Ecrdinand Sijbrand Keijser Reijerzoon, 15 jaren. Van MIDDELBURG: 4 Mei 's middags 12 ure. 5 Mei 's namiddags 12 ure 30 min. 7, 8, 9 en 10 Mei 's morg. 6 ure. Van ROTTERDAM4 Mei 's morg. 8 ure 30 min. 5 Mei 's morg. 9 ure 30 min. 6, 8, 9 en 10 Mei 's morg, 10 ure 15 min. Aangekomen van 12 Alei ter losplaats HELDER om aldaar te lossen de volgende schepen, gekomen van: CHRTSTTANTA. C'hristine, P. Stranger. Lading Hout. Egidins, te Amst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2