BUITENLAND. INGEZONDEN. geholpen op hun' vaak zoo moeijelijken ca zwaren weg. Zoo iets was nog de moeite waard en 't zon bijval vinden ook, meer zeker dan 'n beeld met 'n scheeven arm, 'n prozaïsch kolommetje, of 'n piramide met onnatuurlijke krullen. „En was dan hier te lande niet meer te vegen, de schoonmaak sters konden werk vinden in Polen, in Pruissen, in Italië, in Oostenrijk, in Hessen, in Frankrijk, in Mexico, ja overal, 'k Wed dat 'n werkster, die de Mexicaansche zaak weg wist te boenen, gedecoreerd werd door Napoleon met een lintje van 't Legioen van Eer. Wat zou men in Italië niet geven voor 't wegvegen van den geest van vooruitgang, of de Rus voor 't overwitten van den geest des opstands „Lincoln gaf bepaald 'n zoen aan 'n werkster, die de Zuidelijken uitstofte, en de Engelschen, wie weet hoeveel percent voor 't opveilen van de doorgraving van de landengte van Suez. „Schoonmaken, hu! Ik zou veel dingen voor 't schoonmaken niet willen hebben, zoo'n grens heb ik er aan." Den 12 dezer kwamen van de paardenmarkt te 's Gravenhage twee kennisgangers over den Vijverberg in een toestand, die hen noodzaakte om al wandelende verschillende oefeningen der lioogere gymnastiek uit te voeren, ten einde het evenwigt te bewaren. Een van beiden echter, die zich jnist op den waterkant bevond, mislukte dit, en hij geraakte met pak en zak in den Vijver. Zijn kameraadi dit ziende, neemt een ferm besluit en valt hals over kop hem achterna. Gelukkig kwamen eenige personen met ladders, haken, touwen en stokken, die beide vrienden, na ruim -j uur gewerkt te hebben, op den vasten wal kregen. Den 15 dezer werd te 's Gravenhage aan een agent van policie door eene vrouw op de straat gezegd, dat een circa 16jarig jonge ling, door middel van een stokje, met een haak of spijker er aan, uit de brievenbus op de Heerengracht brieven ontvreemd had. De agent begaf zich omniddelijk naar de aangewezen woning van den jongen, in het Langroen aldaar, en vond hem de gestolene brieven lezende, terwijl hij de adressen had weggeworpen. De agent nam hem mede naar het bureau van policie, alwaar de knaap, die dan ook dienzelfden dag naar het huis van arrest is overgebragt, zijne misdaad bekende. Men vooronderstelt, dat meer deugnieten van dien leeftijd in deze zaak betrokken zijn en hetzelfde misdrijf reeds meermalen door hen gepleegd is. Naar men verneemt, moet dezer dagen een militair, staande op schildwacht in het Heulstraatje, te 's Gravenhage, des nachts door een hoop kermisgangers zijn mishandeld en rnedegesleept. De policie doet onderzoek, ten einde de daders te ontdekken. Aan de Synodale commissie der Nederlaudsche Hervormde kerk is door eenige leden dier kerk te Leiden een verzoekschrift gerigt, strekkende, om aan te dringen op de uitvoering van art. 23 van het Kerkelijk Reglement, waarbij het regt van verkiezing der predikanten en kerkeraadsleden aan de lidmaten der gemeente wordt toegekend. Jl. Dingsdag had in de fabriek van de heeren Gebr. Eigeman en Co., te Leiden, een hoogst treurig voorval plaats. Een 17jarig jongeling, N. Piket genaamd, had het ongeluk in aanraking te komen met de in werking zijnde machine. De ongelukkige werd daarmede rondgesleurd en was, toen men hem te hulp kon komen, reeds dood. Men kan zich ligtelijk voorstellen den toestand van den vader des jongelings, in wiens tegenwoordigheid dit voorval plaats had. Voor eenige dagen heeft de beroemde Engelsche predikant, de wel-eerw. heer C. H. Spurgeon, een bezoek gebragt hier te lande en o. a. te Amsterdam, in onderscheidene bedehuizen, predikbeurten vervuld. De Heraut, die eenige gedeelten dier schoone redenen ver taald mededeelt, zegt omtrent de groote begaafdheden van dezen redenaar het volgende: „Spurgeon is een man uit het volk en voor het volk. Niet alzoo dat niet ook geleerden en beschaafden door zijne buitengewone welsprekendheid aangetrokken en met bewondering vervuld worden, nogtans is het de groote menigte der burgerklasse in Engeland, die zich onwederstaanbaar tot hem aangetrokken gevoelt. Maar Spurgeon spreekt slechts Engelsch en ons volk verstaat slechts Hollandsch; er bleef dus niets anders over, dan eene vertolking te beproeven. Indien elke spreker door eene vertolking verliest, dan voorzeker die man, wiens preêken men geillustreerde zou kunnen noemen. Niet alleen licht hij alles toe door een on- uitputtelijken rijkdom van beelden, aan het meest verhevene en het meest dagelijksche ontleend, maar ook zijne stem, zijne gebaren en zijn geheel voorkomen illustreren, om zoo te spreken, elk zijner ge zegden. Hij schildert dan met versche olieverw en een ieder, die tracht hem te vertolken, moet zeer tevreden zijn, zoo het hem ge lukt is, eene ruwe potloodschets te leveren." Den 12 dezer sloeg op de rivier de Waal, bij Tiel, het vaar tuigje om van schipper G. van Balgoijen, waarin zich, behalve deze schipper, ook zijn zoontje van ongeveer 13 jaren bevond. Yan Balgoijen wist zich te redden, doch de ongelukkige knaap werd later levenloos opgehaald. Te Midwolde brandde den 6 dezer eene "boerderij af van de wed. de Jager, die juist dien dag hertrouwdetoen zij terugkwam vond zij, in plaats van eene bruiloftskamer, eene ruïne. In de Poolsche qumslie is tot heden nog geene verandering ge komen, daar alles blijft zoo als het tot heden was- Rusland vereenigt zich met het verlangen, door de mogendheden geopenbaard, om de hangende, en voor de rust van Europa dreigende, zaak op eene conferentie af te doen. Het is niet vreemd, dat de Russische rege ring er op aandringt, om die conferentie bij voorkeur te St. Pe.ters- hnrg te honden. Moge het gebeuren,, dat die zamenkomst der diplomatieke verte genwoordigers een licht doe opgaan te midden der Poolsche duisternis! Mogen de raadgevingen, die daar der Russische rege ring worden gedaan, ter harte genomen en met goed gevolg bekroond worden Een der Engelsche dagbladen, de Advertiser, beschuldigt den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Russell, dat er niet krachtig en afdoend op eene scheiding van Polen is aan gedrongen. Het blad doet opmerken, dat halve maatregelen vol strekt niets baten en dat de Polen eenig en alleen geholpen worden door eene afscheiding van Rusland. De conferentiën over de Grieksche troon-qusestie zullen nu spoe dig ranvangen. Thans bestaat het uitzigt, dat de zaak voor goed haar beslag krijgen zal. Beijeren zal tot bijwoning der te houden conferentie worden uitgenoodigd, terwijl de Grieksehe troon voor vacant zal worden verklaard. In Mexico zijn de zaken in de jongste dagen lang niet vooruit gegaan. Er bestaat vrees voor een burgeroorlog en de Fransche expeditie neigt daardoor nog geenszins tot haar einde. Dat het uitzigt bestaat, dat Pruissen weldra ophouden zal eene constitutionele staat te zijn, dit vermeldden wij reeds in ons vorig nommer. Nadere berigten, daaromtrent medegedeeld, verlevendigen nog geenszins de hoop op eene beëindiging der hangende geschillen tusschen regering en vertegenwoordiging. Als het eerst erger moet worden om beterschap te zien, dan is men thans op weg van her stel; want, zoo als de zaken nu staan, is er geen opzigt op eene minnelijke schikking en op het tot stand komen van een noodza- lijk gemeen overleg. De Glele deelt mede, dat Engeland negen gepantserde schepen bezit en dat er nog twaalf in aanbouw zijn. Deze negen schepen zijn te zamen groot 88,697 tori; zij voeren 534 stukken geschut en de stoommachines zijn van 18,060 paardenkracht. Bovendien bezit de Engelsche marine zeven drijvende batterijen, met 106 stukken geschut. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1459 sterf gevallen en 2155 geboorten plaats gehad. Yoor de policie-regtbank van Marvlebone, te Londen, stond dezer dagen teregt de schout-bij-nacht William Sheppard, wegens weigering, om eene rijtuigvracht van 10 sh. te voldoen; de eisch regtmatig bevonden zijnde, werd hij tot betaling dier som en daar enboven tot 5 sh. kosten veroordeeld; de 15 sh. (nagenoeg 9) niet kunnende leveren, werd hij met den gevangeniswagen voor zeven dagen naar het verbeterhuis gebragt. Er is te Londen eene maatschappij van vrome lieden opgerigt, om de godslasteringen en het vloeken te doen straffen, volgens eene nog niet opgeheven wet van de regering van George II. Bij die wet wordt een werkman met 1 sh. en eeu gentleman met 2 sh. beboet. Een inwoner van Buck, zekere Scott, is, wegens twintig vloeken, tot 40 sh. veroordeeld. Hij is in hooger beroep gekomen, omdat hij twintigmaal denzelfden vloek heeft herhaald en dus slechts tot 2 sh. kon zijn veroordeeld. Ook beweert hij, dat men hem voor iederen vloek eene afzonderlijke procedure had moeten aandoen. Door de aardbeving op Rhodus zijn in 22 dorpen 2200 huizen vernield. Het lot van eenige gevangenen in Spanje, die, om des geloof» wille, vervolging moeten ondergaan, is thans beslist: zij zullen eenige jaren in den kerker moeten doorbrengen. In verschillende landen werden reeds pogingen beraamd, om af wending dier straffen te verkrijgen. Onderscheidene deputaiën maken zich gereed, of zijn op weg naar Spanje, om aan de koningin, in naam der menschheid, genade af te smeeken. De Engelsche en Pruissische regeringen hebben langs diplomatieken weg de aoodige stappen gedaan, met gelijk doelde Fransche gezant heeft, in naam zijner regering, krachtige vertoogen ingediend, ja, keizer Napoleon heeft zelf, naar men verzekert, zich tot de koningin van Spanje gewend, om op kwijtschelding van straf aan te dringen. De kerke- raad der Evangelische gemeente te Weenen heeft zich per adres tot de koningin gewend en daartoe vergunning verlangd van de Oosten- rijksche regering; terwijl uit Beijeren mede een verzoek om gratie voor de verdrukten is voortgekomen, dat door prins Adalbert werd ondersteund. Het is bekend, dat in Nederland ook stemmen zijn opgegaan, om de in vrijheid stelling der martelaren bij de koningin af te smeeken. - Te Philadelphia wordt veel gesproken van een twist tusschen een bankier en een hoofdofficier van het bondsleger. De officier daagde den bankier uit en kreeg het volgende schriftelijke antwoord„Ik kan uwe uitdaging niet aannemen, want hetzij gij mij, of ik u dood schiet, is het verlies altijd onherstelbaar. Ik stel u het volgende voor. Ga naar het nabij liggende bosehkies er een boom uit, die even dik is als ikplaats u op den bij duels gebruikelijken afstand en wanneer gij den boom treft, zal ik bekennen ongelijk gehad te hebben; zoo niet dan bekent gij uw ongelijk." HET BUIKSNIJDEN IN JAPAN. Menigeen vormt zich een verkeerd denkbeeld omtrent het buiksnijder» der Japanezen (Septkoe of Harikiri) en denkt, dat zulks een eenvoudige zelfmoord is. Dit is het geval niet. Zoodra een beambte, om zijne eer te redden, het noodzakelijk vindt zich den buik open te snijden, geeft hij hiervan kennis aan de mannelijke leden zijner familie, en deze komen op den bepaalden dag bijeen. Wanneer allen vergaderd zijn, komt de buiksnijder in feestgewaad binnen en zet zich neder, waarop hem door zijn naast bestaanden bloedverwant eene kleine sabel op een verlakt tafeltje wordt aange boden; de bloedverwant gaat vervolgens eerbiedig achter hem staan. De buiksnijder verklaart, waarom hij hiertoe overgaat, welke rede nen hem voor de eer van zijne familie daartoe hebben bewogen;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2