EN BINNENKANT). M 42 ZOiVDAG 24 M E I EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HER IJ K. der MATEN en GEWIGTEN. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Mei. „DE ONDERNEMEN G." HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens teu acht ure, door A. A. BAK KER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkutf.xtiën «orden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en tij den Heer T. 5100Y, Wijkstraat tegenover deLaan, IJ 422 ,aan dn>Uelder,\ot J lure. De prijs van 1 tot 4 regels is /O.fiO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.85. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Tot den Herijk der Maten en Gewigten, bestaande in alle Lengte- Maten, Ellen, Gevouwen Ellen, Kettingen, enz., ijzeren en koperen Gewigten (de Medicinale tot de J grein, de Goud- en Zilver- Gewigten tot de korrel ingesloten), Brandhoutsmaten of Wissen, Inhoudsmaten voor Granen, enz., met derzelver Strijkels, alsmede de Tonnematen, en de zoo van hout als blik, koper of tin vervaardigde Vochtmaten, zal voor de gemeente Ildcler, voor het loopende dienst jaar, zitting worden gehouden in de Werkinrigting, aan de Zuidzijde van het Heldersch Kanaal, als Op Maandag en Dingsdag den 1 en 2 Junij e. k., voor wijk A tot en met wijk H aan het Westpleinmet inbegrip van Huisduinen. Op Woensdag den 3 Junij e. k., voor wijk I, van het Westplein tot het Molenterrein, voor- cn achterom, ter wederzijden van het Heldersch Kanaal, en den Polder, Wijk P. Op Donderdag en Vrijdag den 4 en 5 Junij e. k. voor wijk L, bewesten de berastering van 's Pvijks Werf, bewesten het Kanaal, en voor wijk M, bezuiden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom. Op Zaturdag den 6 Junij e. k. voor wijk K, benoorden de berastering van 's Rijks Werf, voor- en achterom, en voor wijk O of de Nieuwstad, en Op Maandag en Dingsdag den 8 en 9 Junij e. k. voor wijk N, langs de Koopvaarders-Binnenhaven, voor- en achterom. Op eiken dag van des voormiddags 9 tot 12 ure en 's namiddags van 3 tot 6 ure. Voor dit jaar is als merk voor den IJk en Herijk bestemd de letter t Gotische vorm). En worden bij deze alle winkeliers, neringdoende lieden en andere belanghebbenden, overeenkomstig de bestaande voorschriften herin nerd, dat al de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten, jaar lijks behooren herijkt te worden, en dat na gehoudene zitting tot den Herijk, een onderzoek in de winkels en werkplaatsen zal worden gedaan, ingevolge 's Konin gs besluit van 3 0 Maart 18 2 7 StaatsblNo13) De belanghebbenden worden uitgenoodigd om de Olie-, Kalk- en Deermaten, behoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder, den 23 Mei 1863. He Burgemeester der Gemeente STAKMAN BOSSE. Zeer talrijk bezet was de zaal van Tivoli op jl. Woensdag avond, toen de heer W. Kuijk met zijne zangschool Euphoniaeene open bare uitvoering gaf. Een groot aantal ouders van leerlingen en andere belangstellenden in het zangonderwijs waren er tegenwoordig, om van de vorderingen der leerlingen, na een nog kortstondig be staan der school, reeds eenige proeven te zien. Die proeven waren uitstekend; zij getuigden zoowel van den ijver en de bekwaamheid des onderwijzers, als van de leerzaamheid en de liefde voor de schoone zangkunst, die er bij de leerlingen bestaan. Een tiental fraaije zangstukjes werden, begeleid door strijkmuziek van de heeren Polak, allerliefst voorgedragen. De laagste klasse wedijverde waarlijk met de hoogste, om het talrijk publiek het meeste genoegen te verschaffen. Er zouden voorzeker hier en daar aan- en opmerkingen te maken zijn, maar men houde hierbij ook wel in het oog, dat ieder men- schelijk werk gebreken heeft en dat deze inrigting, die reeds zoo schoone blijken van hare goede werking heeft gegeven, nog slechts zoo korten tijd bestaat. Wij wenschen, en zeker velen met ons, dat deze zangschool lang durig moge blijven bestaan, ten dienste van de vorming en bescha ving der jeugd ter dezer plaatse, en dat ouders en leerlingen bestendig hunne geldelijke opoffering en hun vlijt ten beste mogen hebben voor eene zaak, zoo goed en schoon, als de beoefening der edele zangkunst. Gisteren wilde een sjouwerman alhier, vader van een talrijk gezin, door verdrinken een einde aan zijn leven maken. De sterke drank schijnt hier ook weer in het spel te zijn geweest, er waren echter eenige menschen in de nabijheid, die den man van de volvoering van dat heilloos plan trachtten terug te houden. Ofschoon hij, in weerwil daarvan, andermaal eene poging waagde, om zich het leven te benemen, is men er toch in geslaagd, om hem af te houden van zulk een wanhopig besluit. - De houtzaagmolen „De Onderneming," is thans geheel afge broken en liet terrein komt ter beschikking van het gemeente bestuur, dat het heeft aangekocht. Bij het afbreken van den molen is door de werklieden, die daar mede bezig waren, eene beschrijving gevonden van de oprigting van den molen alhier, met eenige bijzonderheden, opgaven betref fende de familie des vorigen eigenaars. Deze beschrijving op per kament is echter op enkele plaatsen onleesbaar, tengevolge dat het zeker niet vrij van vochtigheid is gebleven. Omtrent de geschiedenis van den molen lezen wij daarin letterlijk het volgende: „(De vorige Eigenaar) heeft zich aangekocht een Houtzaagmolen, staande te Schagen, in publieke verkooping verkocht te Oud-Carspel, voor eene somme van ongeveer 2000welke Houtzaagmolen, gestaan hebbende even buiten het Loet te Schagen, is genaamd geweest Be Dankbaarheid, aldaar afgebroken en herbouwd in deze gemeente en is door L. den Berger genaamd geworden Heeft tot deszelfs timmerbaas daartoe gebruikt IV illem van Horen, oud 61 jaren, wonende te Schagerbrug, en is de fundering gelegen door den metselaarsbaas Klaas Krul, oud 25 jaren, wonende te Helder. De meestersknecht tot het uitoefenen van het bedrijf nu reeds 15 jaar aan deze molen te Schagen werkzaam geweest, is Jan Koster, oud 41 jaren." Het stuk heeft tot dagteekening 29 Mei 1800 twee en dertig. Thans zal genoemde molen wordeu herbouwd in de gemeente Barsingerhorn. Naar men verneemt, zal de landmeter van het kadaster, be last met de velddienst, den 26 dezer, in deze gemeente aanvangen met de opneming der meetkundige veranderingen in de gebouwde en ongebouwde vaste eigendommen. Zijn wij wel ingelicht, dan kunnen de ingezetenen dezer gemeente, welke die heer particulier over het opmeten van perceelen wenschen te spreken, daartoe op a. s. Dingsdag en eenige volgende dagen gelegenheid vinden. -Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, kommandant kapt. ter zee G. Fabius, is den 18 dezer van Totdon vertrokken, koers zettende naar Port Mahon. Gemelde bodem wordt in het begin van Augustus alhier binnen verwacht. Wij vernemen, dat de wel-eerw. lieer II. op't Holt, predikant bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde Gemeente alhier, eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1