BUITENLAND. Men houdt zich thans onledig met het van modder zuiveren van de banketten en van den vloer, ten einde ook de waargenomen scheuren verder te kunnen opmeten. In de zitting van jl. Zaturdag zijn de beraadslagingen over de interpellatie van den heer Groen van Prinsterer ten einde geloo- pen. Nevens den heer Groen had ook de heer van Bosse eene motie van orde voorgesteld. Wilde de heer Groen de regering te kennen geven, dat de gevorderde onzijdigheid te weinig was betrachtde heer van Bosse stelde zich ten doel, om te verklaren, dat door Nederland geen deel zou worden genomen aan eenige tusschenkomst in de Poolsche aangelegenheden. Na langdurige debatten is de motie van den heer Groen ver worpen met 40 tegen 25 stemmenterwijl die van den heer van Bosse met 54 tegen 11 stemmen verworpen werd. Bij den raad der gemeente Amsterdam is thans aanhangig een ontwerp-verordening op de petroleum. Daarbij worden aangewezen de plaatsen, waar groote hoeveelheden kunnen worden opgeslagen verder wordt er in bepaald, dat de bergplaatsen tot bewaring dier olie genoegzamen waarborg moeten opleveren ter behoeding voor brandgevaar, en dat in die bergplaatsen geen vuur aangebragt, geen onbesloten licht gebrand, geen tabak of sigaren gerookt mogen worden. In plaatsen tot berging van petroleum zal dit vocht altijd minstens twee el verwijderd moeten blijven van stookplaatsen en kagchelpypen. Door den heer J. Dirks, ingenieur van den Waterstaat, is opgemaakt en bij den gemeenteraad van Amsterdam ingezonden een nota, betreffende de kosten en den duur der werken voor de door graving van Holland op zijn Smalst. De kosten der landhoofden worden door dien deskundige 2,700,000 hooger geraamd, dan tot heden toe was opgeheven. De duur van den aanleg der werken, beheerscht door de weersgesteldheid in de werksaizoenen en de mogelijkheid der levering van goede en minst kostbare materialen, zou volgens den heer Dirks zijn 7 a 8 jaar, zoodat het eerste schip in 1870, misschien in 1869 door het nieuwe kanaal voor Amster dam kan worden gebragt. Ter bereiking van het doel zouden dan de leveringen van metsel- en dijksteelten in dit jaar reeds moeten plaats hebben. In het Handels- en Effectenblad van Dingsdag 26 Mei, No. 143, komt een ingezonden artikel voor, geteekend J. B. A., waarin ge sproken wordt over de wegneming der geopperde bezwaren, ten aanzien van het plaatsen van een monument ter herinnering aan November 1S13. De schrijver toont aan de moeijelijkheid om allen te bevredigen, en terwijl velen, werd het monument te Amsterdam of te 's Hage geplaatst, hunne offers zouden moeten geven, hoewel ze zelden of nooit het herinneringsteeken konden zien. stelt hij voor in iedere gemeente iets van dien aard op te rigten. Het spreekt van zelve, dat, daar iedere gemeente dan alleen voor zich zelve te zorgen had, grootere plaatsen alzoo ook grootere gedenkstukken zouden ver krijgen. In kleine gemeenten kon men met een eenvoudigen ge denksteen in den gevel van het raadhuis volstaan. Het komt ons voor dat deze opmerking, nevens de verschillende voorstellen, die er van tijd tot tijd worden gedaan, wel overweging verdient. Den 25 dezer zijn aan het station van den Hollandschcn IJzeren Spoorweg te 's Hage ruim 5000 personen aangekomen en ongeveer even zooveel vertrokken. In weerwil van dat groot getal reizigers, zijn allen in de beste orde en zonder eenige noemens waardige afwijking van den geregelden loop der treinen, naar hunne bestemming vervoerd. Ter voorkoming van gedrang waren zeer doeltreffende maatregelen genomen. Men begroot het getal vreemdelingen, die gedurende de beide Pinksterdagen Sc/ieveningen hebben bezocht, op omstreeks 20,000. Beeds vroeger is uit Roermond melding gemaakt van den beruchten roover Jacob Laubaeh, die, hoewel slechts 28 jaren oud zijnde, reeds gedurende 10 jaren in verschillende gevangenissen heeft gezeten en den 22sten Februarij 11. uit de gevangenis te Busseldorp ontslagen werd. Sedert dien tijd heeft hij weer zes criminele diefstallen gepleegd, waarna hij te Venlo werd aange houden, doch uit het huis van bewaring te Echt, met braak ont- vlugtte. Thans in Pruissen op nieuw aangehouden, en den 21sten dezer, na door den regter van instructie te zijn gehoord, weder naar de gevangenis overgebragt zijnde, heeft hij weder eene poging tot ontvlugting beproefddoch de schildwacht der gevangenis dit merkende, heeft het geweer op hem aangelegd en hem een kogel door het lijf geschoten, aan de gevolgen waarvan hij daags daarna is overleden. Uit statistieke opgaven, betreffende de thans in exploitatie gebragte spoorwegen, blijkt, dat zij in de onderstaande landen eene lengte hebben van 64,536 kilometers en wel in Portugal 203 kils., in Nederland 353, in Zwitserland 1138, in Belgie 1968, in Italië 260S, in Spanje 2939, in Rusland 3586, in Frankrijk 11,274, in Buitschland, met inbegrip der niet tot Buitschland behoorende deelen onder het gebied der Duitsche vorsten, 18,289, in Groot-Brittannie en Ierland 22,118. Yan deze spoorwegen zijn 16,321 kils. in Engeland3180 in Schotland en 2617 in Ierland. In Belgie be- hooren 749 kils. tot den Staats-Spoorweg, in Italië 645 en in Rusland 65. Pruissen speelt nog steeds een hoofdrol in de staatkundige ge schiedenis van den dag. Met 239 tegen 61 stemmen heeft het Huis der Afgevaardigden aangenomen een concept-adres aan Z. M. den koning, waarin in krachtige taal wordt opgekomen tegen de valsche voorstellingen, door het ministerie tegen dat Huis geopperd en waarin onbewimpeld het gevaar wordt aangewezen, gelegen in een voortduur van de tegenwoordige heillooze gesteldheid. De dis- cussiën, die voor de afdoening van het adres in het Huis plaats hadden, waren zeer interessant. Door onderscheidene leden werden opmerkingen gemaakt, die, wilde de regering werkelijk ten nutte des vaderlands werkzaam zijn, in hooge mate hare aandacht verdienen zou. Niet onbelangrijk is het aandeel dat de regering van Oostenrijk neemt in den raad der mogendheden betreffende 1'olen. Oostenrijk wil zich thans schikken naar ieders inzigten, mits er waarborg worde gegeven voor het behoud van Venetië en Gallicië. En terwijl een oorlog in ieder geval schijnt vermeden te moeten worden, laat het zich aanzien, dat Oostenrijk de gevraagde zekerheid wel ver krijgen zal. Intusschen wordt het groot en overwegend belang der Poolsche aangelegenheden in het geheel niet uit het oog verloren. Dagelijks zijn de staatslieden der groote mogendheden ijverig in de weer, om met elkander middelen te beramen, ten einde die aangelegenheid in het belang van de rust en de vrede in ons werelddeel op te lossen. Naar men verzekert, is er reeds door de gouvernementen van Oos tenrijk, Engeland en Frankrijk geantwoord op de jongste Russische nota, en ofschoon de inhoud dier nieuwe staatsstukken nog niet bekend is, verwacht men, dat de Fransche regering daaromtrent mededeeling zal doen, nog voor de ophanden zijnde verkiezingen. Hieruit kan dan worden opgemaakt of en in hoeverre de regering- door de kiezers behoort te worden ondersteund in hare buitenland- sche staatkunde. De staatkunde der Pruissische regering en hare houding tegenover de vertegenwoordigers, vinden ook in het buitenland hooggaande afkeuring. De Times betuigt zijne hulde aan het Huis der Afge vaardigden, dat zoo duidelijk toont zijne roeping wel te begrijpen. Ook dit blad vreest voor treurige gevolgen, bij volharding des konings. Dezer dagen zijn op de rivier de Seine Frankrijkbelangrijke proeven genomen met een nieuw uitgevonden toestel, locomètre ge naamd. Dit werktuig, bestemd om de loglijn te vervangen, die tot hiertoe in gebruik is, om de snelheid der vaart van een schip te bepalen, bestaat uit een metalen siphon of kromme buis, waarvan de beide uiteinden gemeenschap hebben met het water. Binnen in de buis, en wel op het hoogste punt, is eene kleine schroef aangebragt, die, zoodra het schip in beweging komt, door het water in werking gebragt wordt, dat gestadig aan de eene zijde der buis binnendringt, om er aan den anderen kant volgens de natuurwet uit te loopen. Met de schroef staat eene wijzerplaat in verband, die den afstand aangeeft dien het schip heeft afgelegd. Uit de proefnemingen is gebleken, dat deze eenvoudige toestel volkomen aan het .doel beantwoordt. De beroemde Adelina Patti heeft zich tot den Engelschen regter gewend, om van de voogdij van haren vader te worden ver lost, aangezien deze en haar zwager zich meester hebben gemaakt van al het geld, dat zij in den laatsten tijd heeft verdiend en dat meer dan 25,000 300,000) bedraagt; zij geven haar zelfs niet zóó veel, om een eenvoudig kleedje te koopen. Bovendien weigert de vader zijne toestemming tot haar huwelijk en sluit haar op, zoodat zij haar aanstaanden echtgenoot niet zien of schrijven kan. Men schrijft uit Munchen, dat den dag na de onthulling van het monument voor Schiller aldaar, ten huize van de S2jarige Sophie Schröder, de eenige nog levende actrice, die nog tijdens het leven van den grooten dichter aan de opvoering der door hem ge schrevene tooneelstukken medewerkte, eene zeer eigenaardige hulde aan diens nagedachtenis werd gebragt, die door de grijze kunste nares was ingerigt en door de eenig overgebleven dochter van den dichter, de barones von Gleichen-Russwurm, werd bijgewoond. Mw. Sophie Schröder had in haar salon het borstbeeld van den onsterfelijken dichter met een fraaijen laauwerkrans bekroond en door al de kransen omringd, die haar in hare langdurige kunste naars-loopbaan waren vereerd en op den oogenblik, dat de barones de zaal werd binnengeleid, begon de grijze actrice met hare nog altijd krachtvolle stem Schillers lied van de Klok voor te dragen. Alle aanwezigen gevoelden zich door dit kleine herinneringsfeest diep bewogen. De Eco del Comercio deelt van Puella mede, dat de beleger den meer dan 15,000 kanonschoten en 1 millioen geweerschoten hebben gelost en evenwel zijn er onder de Franschen slechts 41 dooden en 160 gekwetsten. Bij het veroveren van het fort San Xaverio zijn 12 Franschen gesneuveld en 20 gekwetst. Het verlies der Mexicanen in dat fort wordt op 1000 man geschat. Er zijn 1500 Mexicanen krijgsgevangen genomen en iederen dag komen er overloopers aan. Uit San Francisco schrijft men, dat op den 27 April 11. het kleine stooravaartuig, waarmede passagiers van San Pedro naar het ter reede liggende stoomschip Ada Hancock werden gebragt, aan stukken is gesprongen; van de 60 personen, die zich aan boord bevonden, werden 40 gedood en de overigen, uitgenomen 7, gekwetst. Te Waltham (jMassachusetts) is eene horologie-fabriek, waar jaarlijks 50,000 horologiën worden vervaardigd. Een pond koper draad, ter waarde van een guinje, levert voor 700 aan schroefjes op. Er zijn meer dan 500 man aan het werk. Uit Pernambuco {Brazilië) schrijft men van den 1 Mei: Nabij Fernandez de Noronha zijn 4 Amerikaansche schepen genomen dooi de Alabama. De schepelingen werden op het eiland ontscheept en de 4 schepen verbrand, ten minste in naam, maar niet naar het feit. Het scheepsvolk, 60 in getal, werd naar Pernambuco gestuurd. Dien morgen hoorde men van het nemen van 2 andere schepen door de Florida, een compagnon van de Alabama. De kommandant der Florida forceerde den kapitein eener Fransche bark, het volk der veroverde schepen naar Pernambuco over te brengen en heden is genoemd Fransch schip met die lieden hier aangekomen. De Amerikaansche schepen, die hier in de haven liggen, durven geen zee te kiezen. Dat de Florida den Franschen kapitein gedwongen heeft, om dat volk over te brengen, zal haar misschien kwaad te staan komenhet Fransche gouvernement zou dit alligt euvel kun nen opnemen. CORRESPONDENTIE. Aan den Inzender van het stuk geteekend A. 13. C. wordt berigt, dat het zonder naam kan geplaatst worden, doch dat de naam des Inzenders bij de Redactie moet bekend zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2