NIEUWEDIEPER COURANT EN BINNENLAND. M I» Oi\U E It l> A (i 4 .1 u 1.1 HELOERSCHE IU05 htt EEN-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wor<lt uitgegeven op zondag en donderdag, dee morgens ten aeht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommcrs„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertentie.s' worden aangenomen tot Zaturdag ru Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deT.aan, II 422,aan denHetder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar male der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente HELDER brengen in herinneringdat de vorderingen ten laste der gemeente, over 1862, welke niet vóór of uiterlijk op den laatsten Junij dezes jaars ingeleverd zijn, overeenkomstig de wet worden gehouden voor verjaard en vernietigd. Helderden 3 Junij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Den 6 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 8 dezer via MABSEILLE. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Junij. In ons vorig nommer vermeldden wij reeds de gevangenneming van een drietal personen, beschuldigd van diefstal van koper op 's Rijks werf alhier. Thans zouden wij kunnen mededeelen, dat het aantal gevangenen ter dier zake nog met cén was vermeerderd, ware het niet. dat een dier personen jl, Maandag morgen in zijn verblijf op het wachtschip door ophanging een einde aan zijn leven had gemaakt. Mogt dit jammerlijk voorval, zoowel als de gevangenneming der anderen er toe leiden, dat ieder, voor wien dit noodig is, daaraan een waarschuwend voorbeeld nam. Mogt men het bedenken, dat door zulke laakbare handelingen niet slechts de persoon zelve, maar ook hunne huisgezinnen met schade en schande worden overladen Naar men verneemt, heeft de wel-eerw. heer H. op 't Holt, predikant bij de Christel. Afgesch. Geref. Gemeente alhier, voor het op z. eerw. uitgebragt beroep naar Haarlem bedankt. De persoon van Jan Dronkers, volgens een vroeger berigt sedert verscheidene dagen vermist, is, wegens bedelarij, te Alkmaar in het Huis van Bewaring opgenomen. Op het examen van stuurlieden, Zaturdag 11. te Amsterdam gehouden, zijn met goed gevolg geëxamineerd W. Hofsté en T. Bakker, de eerste als opper-, de laatste als derde stuurman. Beiden zijn leerlingen van de school voor de Zeevaartkunde van den heer A. J. Leijer alhier. De Hooge Raad der Nederlanden heeft den 2 dezer vernietigd een arrest van het hof van Noordholland, waarbij J. Thomassen is schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting en veroordeeld tot de doodstraf. De zaak is thans op nieuw venvezen naar het hof van Utrecht. Den 25 dezer zal, door de commissie voor de Staatsspoor wegen, in een der lokalen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, worden aanbesteed: Het maken van de aardebaan, de kunstwerken, de levering van ballast, het leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg tusschen Niedorper- Verlaat en Alkmaar. Z. M. heeft den benoemden schout-bij-nacht A. A. de Vries, met den laatsten dezer, onder dankbetuiging voor de door hem daarin bewezen diensten, eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der Marine te Ilellevoetsluis en van liet bevel over het wachtschip aldaar, en beide deze betrekkingen met 1 Julij a. s. opgedragen aan dén kapt. ter zee P. A. Matthijsen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Aart van Nes, in aanbouw op 's Rijks werf te Vlissingen, is in den namiddag van 2 dezer, met goed gevolg, te water gelaten. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kommandant kapt.-luit. ter zee 1ste kl. jhr. F. de Casembroot, is den 15 Maart 11. van Batavia ter reede van Nagasaki geankerd. De algemeene beraadslagingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot definitieve vaststelling van Hoofdstuk IXderStaats- begrooting voor 1863 Departement van Koloniën), zijn in de zitting van jl. Zaturdag voortgezet en ten einde gebragt. Het ministerie vond o. a. in de heeren van Heukelom, Dullert en van der Linden warme verdedigers, die de verbindtenis, gesloten tusschen de behou dende en de anti-revolutionaire partij in het licht stelden. Onder scheidene leden van beide laatstgenoemde rigtingen bestreden de koloniale 1'igting van dit kabinet, vertegenwoordigd door den minister van Koloniën. De volgende zittingen der Kamer waren gewijd aan de behandeling der verschillende onderdeelen dezer begrooting. Tot leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente te Terschelling is beroepen de wel-eerw. zeer gel. heer G. E. Frerichs, thans Doops gezind predikant aan den Hoorn op Texel. Heden (Woensdag) zal de raad der gemeente Amsterdam, te beslissen hebben over een voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het sluiten van eene negociatie, groot zestien millioen, ten laste der stad Amsterdam, de hoofdstrekking hebbende, om voor een bedrag van tien millioen, van wege de hoofdstad, deel te nemen in de Kanaal-Maatschappij voor de doorgraving van Holland op zijn Smalst. Dit voorstel is bij de meerderheid der financiële commissie niet gunstig ontvangenmaar daarentegen heeft te Amsterdam, een adres gecirculeerd, dat, met handteekeningen voorzien, den Raad zou worden aangeboden. Aan het verslag van den toestand der gemeente 's Grarenhage over het jaar 1862, ontleenen wij de volgende wetenswaardigheden De bevolking bedroeg op 31 December van dat jaar 86,620 zielen, waarvan te Scheveningen 7811. Het aantal bewoonde of bewoonbare perceelen is in dat jaar ge klommen tot 12,723. De Scheveningsche visschersvloot telde 133 schuiten, waarvan 129 de haringvangst hebben uitgeoefend en 20 booten of beugen. Hare bemanning monsterde 1064 koppen. Er werden 23,824,005 stuks haringen aangebragt, benevens 227 tonnen pekelharing, bestemd voor den handel en 258 tonnen voor eigen gebruik. De besomming beliep 336,616.26, tegen 843,341.07 in het vorige jaar. De visscherij met schrobnetten bragt 337,225 op. Het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in diezelfde stad, bevat de volgende belangrijke opmerkingen „Wil men de welvaart der residentie behoorlijk verzekeren, dan wordt de aansluiting van 's Gravenhage en Scheveningen aan het groote spoorwegnet langs de lijn op Gouda vereischt; elk ander middel komt thans te laat. Nogtans schijnt het besef hiervan tot de Regering niet te kunnen doordringen en deze bij voortduring het oor te leenen aan de voorstellingen der maatschappijen, die zich het monopolie van het vervoer op 's Gravenhage langs den voor de ingezetenen kostbaarsten weg trachten te verzekeren. Met den spoorweg in verband staat het verlangen naar eene haven te Scheveningen, dat niet verflaauwt, maar integendeel door

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1