EN BINNENLAND. M M. UW* X Gemeente HELDER. Z O 1\ 1» A 4. 7 .1 LI 1.1. \l EEN-EN-TWINTIGSTE f JAARGANG. STAAT van den Maandelijltsclien Loop der Bevolking* in 1863. AANMERKINGEN HELDER en NIEUWEDIEP, G Junij. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten aclit ure, door A. A. BAKKElt Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denlletder,Xot\lure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Bileven en Stukken franco aan den Uitgever. Jzi pa P 8 GEBORENEN. (De levenloos aangegevenen niet mede begrepen.) Wettig. Onecht. Wettig Onecht. LEVENLOOS AANGEGEVENEN. Wettig. Onecht. Wettig en Onecht. STERFTE. (Hieronder begrepen die van per sonen, die hunne woonplaats niet hebben in de Gemeente. Onge huwd en. Ge huwden. Totaal Vebandebingen van WOONPLAATS. ff O ff HUWELIJKE N tusschen Januarij... Februarij Maart April Mei 36 18 38 26 22 26 28 28 21 29 27 29 30 22 39 26 109 39 44 Totaal... 140 129 145 137 14 10 Totaal der beide geslachten 269 13 282 24 16 13 68 38 34 35 I 29 106 69 11 107 S4 16 191 257 293,175,210 70 550 385 77 Z. Exc. de minister van Marine, benevens de Dok-Commissie, hebben Donderdag jl. het nieuwe dok alhier geïnspecteerd. Donderdag namiddag is alhier aangebragt eene reddingboot van de Noord- en Zuidhollandsehe reddingmaatschappij, bestemd voor Eijerland op Texel. Naar wij vernemen is nog weder een persoon gearresteerd, beschuldigd van diefstal van koper op 's Rijks werf. Heden morgen had alhier het volgend voorval plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Een vlet, bemand met drie sloeperlieden, het binnenkomend fregat Nederland adsistentie willende verleenen, sloeg in de haven, op de hoogte van het Wachtschip om. Spoedig zaten twee der personen weder boven op de omgekantelde sloep; een echter, het zwemmen niet goed meester zijnde, bleef er onder en zou gewis verdronken zijn, zoo niet de praalschipper T. Sunderdorp met zijn zoon onmiddellijk in een bootje daarheen geroeid waren, om hulp te verleenen. Zij hadden het genoegen, alle drie personen behouden aan wal te brengen. Bij Zr. Ms. besluit van den 8 Mei 1863, No. 91, is, voor de kostelooze koepokinenting van minvermogenden in de provincie Noordhólland, o. a. de zilveren medaille toegekend aan den heer H. Koning Pz., te Texel. Met den 1 Julij a. s. wordt Zr. Ms. raderstoomschip 1ste kl. Ardjoeno, liggende te Hellevoetsluis, in dienst gesteld, met bestem ming naar Oost-Indie. Het état-major van dien bodem bestaat uit de volgende officieren: Kapt.-luit. ter zee E. M. C. Baak, kommandant; luit. ter zee 1ste kl. K. F. R. Andrau, eerste officier; luits. ter zee 2de kl. J. H. Haakman, P. M. Coehius en R. Wijmans; off. van gez. 2dekl. H. L. Koning; off. van adm. 2de kl. E. Wolfson; scheepsklerk J. W. Terlaak. Een bij bet Departement van Koloniën ontvangen regerings- telegram, gedagteekend Buitenzorg 29 April, luidt: „Het berigf, dat de koning de concessie Poolman heeft goedgekeurd, is met algemeene vreugde ontvangen. Den 20 Mei vertrek ik, om een gedeelte van Java te bezoeken." Na vrij langdurige en gewigtige beraadslagingen beeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal in bare zitting van jl. Douderdag de begrooting voor het Departement van Koloniën aangenomen met 43 tegen 25 stemmen. Het koloniaal batig slot en de vrije invoer van grondstoffen voor de nijverheid in Nederl. Indie, werden daarop goedgekeurd met algemeene stemmen. Dc Gemeenteraad van Amsterdam heeft, in zijne zitting van jl. Woens dag, |e heslissen gehad over de concept-verordening tot het aangaan cener geïdleening, groot 16,000,000, ten dienste van de doorgraving van Holland op zijn Smalst. Onderscheidene sprekers voerden het woord, tot verdediging of bestrijding der voordragt. De zaak der doorgraving heeft men eene levens- qmestie voor Amsterdam genoemd, niet onbelangrijk mag het dus worden ge acht, nevens het geringe bedrag der inschrijving voor de leening der Kanaal- Maatschappij, te vernemen, hoe de leden van den Amsterdamschcu Gemeenteraad oordeelen over de uitvoering van liet grootselic plan. De heer Lnden gelooft, dat het vereiselite kapitaal evenwel zal gevonden worden, maar wil niet medewerken om zulk een zwaren last op de schouderen van Amsterdam te leggen. Dc heer Molster stelt voor de beraadslagingen uit te stellen tot na de constituering der Kanaal-Maatschappij. Dit voorstel wordt, na eenige dis cussie, verworpen. Dc heer Cats Busscmaker acht het onvoorzigtig, zulke zware lasten op de nakomelingschap te leggen. De heer van Bosse acht dc technische zekerheid verre van voldoende te zijn en stemt tegen. De heer Rijnders heeft te veel bezwaren tegen het plan. De heer Mendes gelooft, dat de onderneming wel tot stand zal komen, maar acht de gemeente onbevoegd, om aan industriëele ondernemingen deel te nemen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1