BUITENLAND. t)e lieer Bieufait ziet in ile goedki-uving van dit ontwerp het eeuig middel, oiu de verplaatsing des handels en de ondergang van Amsterdam te voorkomen. De lieer Koenen deelt de geopperde bezwaren en stemt tegen de voordragt. De lieer Jiiger bespreekt het wenschelijke er van, dat de onderneming eene nationale zaak blijve. De heer Insinger beschouwt de zaak als eene levensqumste voor Amsterdam, hij zou voor de zaak stemmen, zelfs al waren alle bezwaren waar, want, hij mislukking, zal de toestand nog beter zijn, dan wanneer men niets doet. De heer Beuker gelooft de ware belangen der stad te behartigen door ver werping der voordragt. De heer Pijnappel zou vóór stemmen, zelfs al wist liij, dat het geheele kapitaal verloren ging. Hij ontzegt Amsterdam liet bezit van moed, kracht en energie. Dc beraadslagingen werden hier geschorst, om iu de avondzitting te worden voortgezet. lil die zitting werd kennis gegeven van een aanbod der Crediet- en Dispositie-Bank, 0111 de leening voor hare rekeuiug te nemen, tegen SS pCt. De heer Oorver Hooft houdt liet er voor, dat de doorgraviog algemeen dooi de burgerij wordt gewenscht. De heer Asser zegt, dat do ingezetenen van hunne belangstelling hadden moeten doen blijken en acht het geene zaak voor den Raad. De heer Teding van Berkhout is tegen de voordragt, omdat daardoor de zaak der doorgraving, iu plaats van eene nationale, eene gemeente-zaak worden zou. De heer Cool wijst er op, dat Antwerpen zieh verheugen zal, als het plan niet doorgaat. Hij wedcrlegt de bezwaren tegen deze voordragt en tegen dc uitvoering van het plan. De heer van Heukelom dringt aan op de aanneming der voordragt, omdat men nu ook geene verbetering van het Noordhollandsch kanaal te wachten heeft. De Voorzitter geeft, in volle overtuiging, zijne stem aan de voordragt. Dc heer Komma wil de reeds liooge lasten der gemeente niet vergrooten, de financiële lasten van het bestuur niet vermeerderen. De heer Feith raadt in geinoede de aanueming van het ontwerp aan. Een amendement van den heer Pijnappel, 0111 de som van 1G milliocn terug te brengen op 11 en een half millioen, wordt verworpen met 30 tegen 4 stemmen. Art. 1 der verordening wordt daarop verworpen met 21 tegen 13 stemmen. Deze afloop is 0. i. het beste cn overtuigendste bewijs van de deugdelijkheid der argumenten, dezerzijds vaak tegen het plan der doorgraving aangevoerd. De Voorzienigheid heeft een nieuw offer gevraagd aan de geestelijkheid van Amsterdam. De eerw. heer Joseph Maria Yiotta is de derde der priesters, die binnen weinige weken onder de slagen van den typhus, aan het ziekbed der armen opgedaan, gevallen zijn, Den 3 dezer is het stoffelijk overblijfsel van dezen waardigen die naar ter laatste rustplaats gebragt, begeleid door vele vrienden, die hem naar verdiensten lief hadden. Hij was zeer bemind om de goedheid van zijn hart, zijn vurigen ijver voor de godsdienst, zijn liefde voor de armen en zijne opregte priesterdeugd. Hij was een voorbeeld voor allen. Terwijl den 4 dezer de te Haarlem in garnizoen liggende Infanterie in de duinen naar de schijf schoot, kwam een kogel met zoodanige kracht op de ijzeren banden of hoepels, die om de schijf bevestigd zijn, teregt, dat hij aan stukken sprong en een dezer stukken langs het oog iti het hoofd van een militair drong, die zich, als gewoonlijk, in eene nabijzijnde kuil bevond, zoodat de zwaar gewonde onmiddelijk naar het Militair Hospitaal aldaar is overgebragt. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft Mr. van Baerle, advocaat te Breda, ter zake van beleediging met woorden van een magistraatspersoon van het regterlijk bewind, ter openbare teregtzitting van een kantongeregtonder verzachtende omstan digheden gepleegd, tot eene maand cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Mr. van Baerle was vroeger reeds veroordeeld geweest. In den namiddag van 4 dezer zijn te Botterdam met het schip Ternate, kapt. Cars, eenige Japannezen gearriveerd, die, onder geleide van prof. Hofman, per rijtuigen van den Katendrechtsehen veerdam naar het station van den Hollandschen IJzeren Spoorweg zijn gebragt, om vervolgens naar Leiden te vertrekken. LI. Maandag is, in het gebouw der Koninklijke Militaire Academie te Breda, aangevangen het afnemen der examens van adspiranten, die verlangen, om met 1 Sept. a. s. als kadet op die academie geplaatst te worden. Het getal der adspiranten bedraagt 215, terwijl het getal der te plaatsen jongelieden 70 bedraagt. De aanvragen zijnVoor hier te lande: Infanterie 25, Kavallerie 15, Artillerie 40, Genie 39. Voor Oost-Indie: Infanterie 21, Kavallerie 1, Artillerie 33, Genie 39. Voor JVest-Indie: Artillerie 2. In het geheel 215 adspiranten. Een buiten de Dampoort, te Middelburg, woonachtige jongen, bood op een der dagen van de vorige week volgens gewoonte aan de huizen der ingezetenen goudvisschen te koop aan. Bij een der ingezetenen aanbellende schijnt hij van de afwezigheid der dienstbode gebruik te hebben gemaakt om uit een kamer een dames-werkdoosje weg te nemen. Van de vermissing bij de policie aangifte gedaan zijnde, werd de jongen ondervraagd en weder op vrije voeten gesteld. Eergister heeft hij getracht zich onder de gemeente Koudekerke door ophanging van het leven te berooven; de voorbijgangers hebben hem evenwel ontdekt en, na eenige inspanning, is het gelukt hem uit zijn bewusteloozen toestand bij te brengen. Hij is voorloopig naar het gasthuis overgebragt en is thans buiten gevaar. Men gelooft, dat vrees voor verdere vervolging hem tot deze daad gebragt heeft. Dezer dagen hadden zich in eene der straten te Boesborgh een troepje buren en voorbijgangers verzameld rondom eene van het land in eenig groen toevallig meêgebragte slang coluber silvestris). Daar het dier vrij groot was (ruim drie voet lang), bleef echter een ieder op een eerbiedigen afstand, terwijl een man doende was zich met eene haardtang van het dier meester te maken, hetgeen na veel moeite ook gelukte, waarna men het dier in een bak met water deed en goed dekte met een plank. Een heer, daar voorbijkomende, verzocht het dier te mogen zien, en toen hij het gezien had nam hij het er uit; eerst siste het wat, maar de warme handen voelende, die hem beter bevielen dan het kille vjpter in den pot, vlijde het zieh weldra ineen en liet alleen den kop naar boven uitsteken. De heer verzocht het dier te mogen behouden, tegen betaling van eene fooi, hetwelk werd toegestaan, terwijl de toeschouwers niet weinig verbaasd stonden over den bedaarden slangenbezweerder. Naar men verneemt, zal te Lochem dezer dagen voor het kanton geregt aanhangig worden gemaakt eene procedure wegens vijf niet betaalde fiches, elk ad een halve stuiver, op den 24 Mei jl. verloren bij het carambole-spel. Vervolg van het Binnenland op blads. 3). De uitslag der verkiezingen in geheel Frankrijk is thans bekend. De groote meerderheid der leden van het Wetgevend Ligchaam is regeringsgezind en toch heeft de regering eene belangrijke nederlaag geleden. In de vorige zitting had zij te strijden tegen slechts 5 leden der oppositie-partij, thans zijn er 16 leden, tot die partij behoorende. De redevoeringen van de leden der oppositie werden steeds door een groot deel des volks met onverdeelde belangstelling vernomen en thans zal die belangstelling, door de nieuwe versterking in aantal, zeker niet verminderen. Omtrent Polen valt thans te berigten, dat door de Westersche mogendheden het plan is gevormd, om het voorstel van een wapen stilstand, aan Rusland te doen, in een voor die achtbare mogendheid gepaster vorm in te kleeden. Er zou dan worden aanbevolen, dat Rusland een manifest zou doen verschijnen, houdende de belofte, om de tegenwoordige positie te blijven behouden, zonder aanval lender wijze tegen de insurgenten te werk te gaan. Van de andeie zijde zouden de Polen diezelfde verklaring afleggen. Teregt maakt men hieromtrent de opmerking, dat zulks niet anders is dan eene vermomde wapenstilstand. Evenwel zal Rusland waarschijnlijk wel genoodzaakt zijn hierin te treden, om er toe bij te dragen dat een congres der mogendheden niet worde verschoven. In Pruissen is eene nieuwe, der behoudende regering waardige, verordening in het licht verschenen. Op de wijze van Frankrijk, zal daar de schorsing der dagbladen, na twee waarschuwingen van de zijde der regering, worden ingevoerd. Of het mogelijk zal zijn de uiting der publieke opinie op die wijze aan banden te leggen, is nog eene ernstige vraag, die wel had mogen worden overwogen door de ministers, die gezamentlijk dat koninklijk besluit hebben onderteekend. lteeds hebben eenige redactiën van dagbladen daartegen geprotesteerd. In het departement der Meurthe Frankrijkheeft dezer dagen een hevig onweder gewoed, van hagelslag vergezeld, waardoor in minder dan 30 minuten de veelbelovende oogst van 34 gemeenten geheel is vernield. Den volgenden dag vond men nog 40 duim liooge lagen hagelsteenen, waaronder sommigen zoo groot als een duivenei. Veel wild en gevogelte is in het veld gedood. De schade wordt op 2 millioen francs begroot. Er zijn inschrijvingen geopend, om de noodlijdenden te hulp te komen. De ministers van Land bouw en Binnenl. Zaken hebben reeds subsidiën, ten bedrage van 11,000 frs. verleend. Het oordeel, dat het Journal des Bébats uitspreekt over den uitslag der verkiezingen iu Frankrijk, kan worden zaamgevat in de volgende zinsnede, waarmede dat blad zijn artikel besluit: „Het is billijk er eene les in te zien; maar het zou eene zwakheid wezen er een gevaar in te willen vinden." Er worden weder proeven genomen met de electrisehe ver lichting van Parijs. Op den Are de 1'Étoile zijn toestellen ge plaatst, die voor hen, die zich in de rigting daarheen begeven, een hinderlijk oogenverblindend liclit verspreiden. - De Temps zegtDe Parijsche verkiezingen kunnen slechts met de verkiezing van een president in 1848 worden vergeleken, die men ook, doch te onregte, aan den invloed der oude partijen wilde toeschrijven. Men heeft dikwijls gezegd, dat de verkiezing van 1848 orde beteekende. Wanneer wij ons niet bedriegen, dan beduidt de verkiezing van 1863: Vrijheid}." Mr. Cochrane, lid van het Engelsch parlement, heeft, bij de behandeling van de Turksche financiële qusestie in het Lagerhuis, eene nota overgelegd, waaruit blijkt, welk bedrag door den Sultan maandelijks, ten behoeve van zijn serail, wordt uitgegeven 1. Kosten van voeding voor het personeel 288,000 2. Kosten van kleeding en toiletbehoeften voor 36 dames der eerste klasse840,000 3. Uitgaven voor 1780 vrouwelijke dienstboden. 216,000 4. Bezoldiging van 2000 wachters en portiers 180,000 5. Voor de dragers der palankijns, wanneer de 36 dames uitgaan84,000 6. Aan de op pensioen gestelde dames. 960,000 Totaal-generaal van kosten v. d. harem p.maand 2,56 8,000 Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1296 sterf gevallen en 1997 geboorten plaats gehad. De geestelijkheid te Londen, die niet geneigd is der mode een offer te brengen, is tegen de crinolines te velde getrokken, door den [prijs der plaatsen in de kerk voor dames, die crinolines dra gen, van 4/10 tot op 6/15 te verhoogen. -- Men verneemt uit Londen, dat het geschil tusschen Adeline Patti en hare bloedverwanten en voogden, namelijk haar vader Sal- votore Patti en haar zwager Maurice Strackosch, in der minne zal worden geschikt, en dat de bekoorlijke en beroemde zangeres met den rijken Belgischen baron de Ville, die zieh thans aldaar bevindt, in den echt zal treden. Uit haar naam is eene verklaring in de dagbladen opgenomen, waarin zij zegt, met haar vader en zwager op den meest vriendschappelijken voet te staan en dat er volstrekt geene reden bestaat, eene aanklagt tegen hen in te dienen. -Verschillende geneesheeren te Berlijn hebben, met het oog op het steeds toenemend aantal gevallen van apoplexie, de oorzaak daarvan trachten op te sporen. Zij hebben bij het onderzoek ge constateerd, dat deze plotselinge sterfgevallen zich vooral hebben voorgedaan, sedert het gebruik van Beijersch bier te Berlijn meer algemeen is geworden. Het schijnt dat personen, die de gewoonte hebben om groote hoeveelheden Beijersch bier te gebruiken, vooral aan apoplexie blootstaan. Gemiddeld heeft men van de 9 op 10 gevallen van dezen aard, volgens deze geneesheeren, den nadeeligen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2