NIEUWEDIEPER COURANT M M um: '>e/ BINNENLAND. EN ZONDAG IA JUNIJ. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Den 16 dezer vertrekt de O. I. landmail via SOUTHAMFTOST. HELDEE en NIEUWEDIEP, 13 Junij. Gisteren morgen zijn nabij de Postbrug, in het Heldersch Kanaal, gevallen een jongen en een meisje, die op de loopplank van een sehuit waren gaan spelen. Zij hadden hun vader, die aldaar werk zaam was, koffij en brood gebragt en kwamen van die zending doornat weder te huis. De 43ste verjaardag van Z. K. II. Willem Fredrik Hendrik, prins der Nederlandenbroeder des konings, wordt heden in deze gemeente, op de gebruikelijke wijze gevierd. De luit. ter zee 2de kl. F. Spree is, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. P. M. Cochius, op Zr. Ms. wachtschip alhier geplaatst. De zaak der 7 matrozen, beschuldigd van moedwilligen man slag (moord), zal in den loop dezer maand, te beginnen met den 23sten, worden behandeld voor het Prov. Hof van Noordholland. Naar wij vernemen, zijn voor dit gewigtige strafproces 4 regts- dagen vastgesteld. Z. M. heeft den off. van adm. 1ste kl. H. O. Tuning pensi oen verleend en bevorderd tot deze betrekking de off. van adm. 2de kl. J. W. van der Wulp; en bevorderd tot adsist. adm. de scheepsklerken J. A. Huart, H. K. van den Bussche, J. P.Vasseur, C. A. Masman, J. J. van den Berg en J. W. Terlaak. Ter gelegenheid van de beraadslagingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de door ons gouvernement naar het hof van St. Petersburg gezonden nota ter zake van Polen, werd o. a. door den heer Groen van Prinsterer een zijner redevoeringen op de volgende wijze besloten. Ofschoon anders oordeelende dan die af gevaardigde over de houding van ons gouvernement, vonden wij in zijne rede zeer treffende opmerkingen: „Verbeeldt u dat de nota, over wier waardij we thans drie dagen hebben beraadslaagd, geheim ware gebleven; dat ze te St. Peters burg door eene allezins verklaarbare onachtzaamheid ware verloren geraakt; dat slechts de minuut in 's Rage ware bewaard; dat ein delijk, door verloop van tijd of anderzins, ook die minuut gedeel telijk ware vergaan; dat er niets leesbaars ware gebleven dan ,js GravenhageZijne Majesteit de koninghet kabinet van 's GravenhageKeizer AlexanderWij meenen onze zienswijze niet beter te kunnen blootleggen, dan door ons te vereenigen met de denkbeelden, die de staat van zaken in Polen bij Z. M. den keizer van Frankrijk doet ontstaan;" voorts alleen nog de twee eerste cijfers van het jaartal. Dit belangwekkend overblijfsel wordt het onderwerp van historische kritiek. Met ijver gaan de historiekenners aan het werk ter bepaling van het jaartal. Men vindt in het stuk zooveel was duidelijk aansluiting aan de Fransche politiek, en begin van coalitie tegen Rusland. Welnu, zegt men eenparig, hier kan geen twijfel bestaan; het stuk behoort tot de geschiedenis van het koningrijk Holland, toen Lodewijk Napoleon koning of stedehouder van Holland en de staat onder die firma vrij regelmatig aan de ideeën van Z. M. keizer Napoleon geassocieerd was. Maar ziet, een der geleerde navorschers, bij meer naauwkeurig onderzoek, ontdekt ook het derde cijfer: het vierde blijft twijfelachtig; maar hij beweert, dat het stuk van 1860, 1861 of 1862 moet zijn. Dat kan niet, is het antwoord: Öüjï'i'.'Sïfc het huis van Oranje voerde toen den koninklijken scepter en was, ofschoon voor alle mogendheden vriendschappelijk gezind, nooit aan den keizer der Franschen ondergeschikt. De onvermoeide man laat zich niet afwijzen en verdubbelt zijne moeite, om ook omtrent het laatste cijfer tot zekerheid te geraken. Ten laatste gelukt het. Hij vermeldt nu, dat het jaartal is geconstateerd; het is 1863! Wat zal nu het antwoord zijn? Dit is al te dwaas; hebt ge dan niet berekend, dat 1863 juist 50 jaar later is dan 1813? Weet ge dan niet, dat in 1863 het jubileum van 1813 gevierd werd? Meent ge welligt, dat de nota geschreven werd, om op het nationaal ge- denkteeken te worden gelegd Het algemeen comité van de Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij is den 9 dezer te Amsterdam vergaderd geweest en heeft toen het volgende besluit genomen: Aangezien, na de verwerping van het voorstel van Burgemeester en Wethouders door den Baad dezer stad, het comité geen aanlei ding vindt om van hare zienswijze terug te komen, maar integendeel zich zedelijk verpligt acht aan de inschrijvers ten behoeve van de geprojecteerde maatschappij te kennen te geven, dat het comité niet zal medewerken tot de definitive constitutie der maatschappij, zoolang er geene zekerheid bestaat dat het volle kapitaal beschikbaar is, besluit Om voorloopig nog geconstitueerd te blijven, doch alleen met het doel om te bevorderen en te begunstigen elk plan tot doorgraving van Holland op zijn Smalst, hetwelk op solide grondslagen berust en voldoende waarborgen voor de verwezenlijking belooft. De heer Capadose is van zijne zending van Madrid te 's Gravenhage teruggekeerd. De familie Matamoros is nog in En geland gebleven, maar zal eerlang herwaarts komen. Men verneemt, dat den 9 dezer aan het kantongeregt te Utrecht door iemand is aangeboden, met plegtigen eed te bezweren, dat hij aan zijn verwer, die hem tot betaling dagvaardde, geen last had gegeven, om zijn voordeur te schilderen, ofschoon het onbetwistbaar was, dat zijn voordeur geschilderd was door dien verwer. Men verhaalt daarbij, dat de tegenpartij verklaarde, dat hij er niet op gesteld was, als iemand zoo dadelijk klaar was met het doen van een eed in zoo een zaak en dat hij daarom liever nog eerst wilde proberen, of hij ook de boodschap van dien gedag vaarde naar de wet kon bewijzen. De kantonregter heeft aan den huisschilder daartoe tijd gegeven tot a. s. Dingsdag morgen 10 ure. Het geval is zeker eenig in zijn soort en zal dit waarschijn lijk vooreerst nog wel blijven. Anders zou het wenschelijk worden, dat schilders- en andere werkbazen schriftelijke orders gingen vra gen, alvorens een huisdeur te schilderen of iets anders van dat soort van werk te doen. De notaris H., Maandag middag van eene in de gemeente Beteringen, nabij Breda, gehouden verpachting terugkeerende, had het ongeluk dat er een wiel van zijn rijtuig brak, ten gevolge waarvan de paarden op hol geraakten en hij, uit het rijtuig spriu- gende, zijn been brak. Den 8 dezer zijn uit Vlissingen eenige scheepstimmerlieden van 's Kijks Marinewerf aldaar vertrokken, die voor 5 jaren door gevolmagtigden van het Japansch gouvernement zijn geëngageerd. In der tijd is gemeld, dat eenige zeelieden uit Vtissingen, met name Hector Deïst, Guise, Warre en Bamby, het leven van den kapitein en den stuurman van het Pruissische schip Conrad hebben gered. Thans verneemt men, dat de koning van Pmissen den eerstgenoemde heeft benoemd tot ridder van de orde der Kroon en de anderen eene belooning van 100 pruissische thalers elk heeft doen toekomen. HELOERSCHE ts Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. >1 franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertf.ntien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan den Ilel der,tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1