BUITENLAND. Eene bijzondere plegtigheid had dezer dagen plaats aan het Deen - •sche hof. Eene deputatie uit Griekenland werd tot den koning- van Denemarken toegelaten, die, bij monde van den lieer Kanaris, wees op het r verbond, dat door de verkiezing van een Deenschen prins op den Griekschen troon, tusschen beide rijken was ontstaan. De koning zeide, dat zijne voorwaarde voor de aanvaarding der kroon door prins Wilhelm, de vereeniging van Griekenland met de Ionische Eilanden, nu zoo goed als zeker was. Hij vermaande den jongen vorst, die zich op eene der treden van den koninklijken troon had geplaatst, om steeds zijn geluk te stellen in de liefde zijns volks. Daarna had de deputatie audiëntie bij den jeugdigen koning, in het paleis van diens vader, prins Christiaan. De jeugdige koning, die als zoodanig George I zal hceten, verzekerde alles te zullen in het werk stellen om de liefde des volks te winnen. Thans komt aan de orde het zoeken van een regent om het land te be sturen, tot dat de jeugdige vorst zelf de teugels van het bewind aanvaardt. De regering van Engeland is door die van Denemarken uitgenoodigd een regent te zoeken, hetgeen nog al eenige moeite zal kosten. Inmiddels wordt bijna algemeen de keuze van een ko ning goed opgenomen. Dit reeds geldt als verdienste, dat er van prins Wilhelm niets dat verkeerd is valt te zeggen. Hij is noch Duitscher, noch katholijk; beide die hoedanigheden, hoe onschuldig overigens, zouden hem veel minder bij de Grieken doen achten. Nu prins Alfred van Engeland door de bestaande tractaten van den troon werd uitgeslotenen prins Wilhelm aan het Engelsche vorstenhuis is verwant, wordt zijne verkiezing ook door de bladen daar te lande toegejuicht. De berigten uit Pr nissen zijn in de laatste dagen niet gunstiger dan vroeger. Voortdurend wordt de uiting der publieke opinie aldaar belemmerd door de beperkende maatregelen tegenover de drukpers. Intusschen doet de kroonprins eene reis door een deel des lauds. Overal treft hij, tengevolge der heerschende staatkunde, eene vrij treurige gedrukte stemming aan. Bij zijn terugkeer te Berlijn zou zijne ervaring niet ongeschikt zijn, om de regering, indien deze luisterende ooren er voor had, te bewegen, haar tegen woordig standpunt te verlaten. Men is echter bevreesd, dat eerst ernstige gebeurtenissen moeten voorafgaan, eer koning en ministers kunnen besluiten, om aan 's volks billijke wenschen gehoor te verleenen. Er zijn te Parijs saluutschoten gelost wegens de inneming van Puelila. De dépêches melden, dat generaal Forey dadelijk na de capitulatie eene divisie heeft gezonden, ten einde eenige punten op den weg naar Mexico te bezetten. De dagbladen melden, dat de krijgsgevangenen naar Martinique en Guadeloupe zullen worden gezonden. - De Moniteur deelt mede, dat de keizer de gelukwensclien heeft ontvangen van den keizer van Oostenrijk en den koning van Fruissen, wegens de inneming van Fuebla. De rapporten over die inneming zullen eerst tegen het begin van Julij aankomen. Den 18 Mei was er eene Eransche divisie tegen Mexico opgerukt. Den 9 dezer is een zwaar onweder boven Parijs losgebarsten. Daar het St. Médard was, kan men, volgens de bekende voorspel ling, aldaar op 40 dagen regen rekenen. - Crockett, de dierentemmer van den cirque te Parijs, heeft veel liefde voor zijn vak. Hij heeft verlof gevraagd en gekregen, om kennis te maken met den ijsbeer in den Jardin des Plantes. Hij heeft zich in den kuil van dat dier begeven en is er ongeveer 20 minuten gebleven. De beer gedroeg zich zeer beleefd, behalve een oogenblik, toen hij met woesten blik Crockett naderde. Deze keek den beer met scherpen blik aan en dreigde hem met een dun stokje. Daarna heeft de dierentemmer den kuil der andere beeren bezocht en ten slotte eene in den Jardin des Plantes geborene leeuwin, voor welke alle bewakers der menagerie bevreesd zijn. Sedert eenige dagen neemt men te Fincennes driemaal per week proeven met een kanon van geheel nieuwe constructie. In de vorige week wandelden twee dames op de Place Verte te Valenciennes. Om beter met elkander te kunnen spreken, wilden zij op eene bank gaan zitten, toen de schildwacht, die op eenigen afstand voor het kruidmagazijn stond, haar toeriep, dat het ver boden was op die plaats te gaan zitten. Verbaasd over zoodanig verbod en evenwel met den wil bezield om het te overtreden, ging eene der dames zitten, terwijl de andere zich naar den schildwacht begaf om hem te vragen, wat toch de oorzaak van dat verbod was, daar zij gisteren en eergisteren toch ook zonder verhindering op die bank had gezeten. „Zeer wel mogelijk, mevrouw," zeide de zoon van Mars zeer bedaard, „maar ik geloof dat het heden ver boden is omdat de bank dezen morgen geschilderd is." De inter- pcllerende dame kon zeer goed lagchen, de andere, die het gebod overtreden had keek minder vriendelijk, daar haar japon geheel be vlekt was, en zij slechts met moeite kon opstaan omdat de japon aan de bank was vastgekleefd. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1214 sterf gevallen en 1848 geboorten plaats gehad. In den namiddag van den 10 dezer ontstond er te Londen brand in het Parlements-gebouw en wel, gelijk bij onderzoek bleek, tengevolge eener scheur in een der geleidingsbuizen van het ver warmingstoestel. Gelukkig was men het vuur, door de gepaste orde bij de blussching, spoedig genoeg meester, om eene groote schade te voorkomen. Voor een der geregtshoven te Londen had dezer dagen het volgende zonderlinge voorval plaats. Eene jonge vrouw trad voor en legde de navolgende verklaring af: „Ik heet Margaret Guelph; mijn geboortenaam is Slack. Door kardinaal Wiseman ben ik in den echt verbonden met den prins van Wallis, die, onmiddellijk nadat de band was gelegd, mij noodzaakte, in een klooster te gaan. Ik moet een waarborg hebben voor vader Rae, die in het bezit is van de huwelijksacte en den'ring. Vijf weken was ik in een werkhuis opgesloten, maar ik meen, als echtgenoot van den kroon prins, aanspraak te kunnen maken op eene betere huisvesting. Herhaaldelijk heb ik bij mijn echtgenoot en mijne schoonmoeder daarop aangedrongen, maar steeds te vergeefs." Dezer dagen kreeg een der waggons van den sneltrein tus schen York en Londen, op ongeveer 7 mijlen afslands van Dojicaster, een schok, waardoor een portier opensprong. Een meisje van 5 jaren, dat tegen dit portier geleund stond, stortte van 6 voet op den weg neder. Men bedenke zich de wanhoop der moeder! In hare vertwijfeling, niet bedenkende, dat zij hulp noch redding kon aanbrengen, wilde ook zij zich uit den wagen werpen en niet dan met groote moeite gelukte het haren reisgenooten, haar van dezen wanhopigen en vruchteloozen sprong terug te houden. Te Doncaster hield de trein stil en de stations-clief, het gebeurde vernemende, seinde onmiddellijk naar de nabijgelegen stations, dat men geen treinen zou laten vertrekken, vóór dat het kind of wel het lijkje gevonden was. Een locomotief werd alsrm afgezonden, om te zoeken. IVie schetst de verbazing van de personen, met die treurige taak belast, toen zij, ter plaatse van het ongeluk gekomen, in plaats van een vreeselijk kadaver te ontdekken, waarop zij zich natuurlijk voorbereid hielden, het meisje gerust en wel in het gras zagen zitten, zonder het minste of geringste letsel van den val bekomen te hebben, hoewel de trein met eene snelheid van 50 mijlen per uur liep, toen zij er uitstortte. Uit Londen meldt men, dat het huwelijk tusschen prinses Ilelena van Engeland en den nieuwen koning van Griekenland eene bepaalde zaak is. Sedert eenigen tijd ziet men op den spoortrein tusschen Keulen en Hannover schier dagelijks een reiziger, die gestadig de reis heen en weer doet en een prachtig album bij zich heeft. Deze reiziger is een huwelijks-makelaar, en zijn album bevat eene menigte photographische portretten van trouwlustige jongelieden. Gedurende de reis verandert hij dikwijls van plaats, om gelegenheid te hebben, zijn album te openen en zijne strikken te spannen, en men verze kert, dat hij zoodoende reeds menigeen gevangen heeft. Voor eenige dagen bevond zich een Franschman op eene stoomboot nabij Bilerich. Eensklaps zeide hij tot de passagiers, dat hij eene grap wilde vertoonen, waarop hij zijn hoed op eene bank nederlegde en zich over boord wierp. Het was onmogelijk, hem te redden. In zijn hoed vond men zijne beurs, alsmede eene brief, waarin hij de reden tot zijn zelfmoord mededeelde. Hij had namelijk, aan de speelbank te Wiesbaden zijn geheel vermogen verloren, en de brief waarschuwde iedereen, zich tegen deze rampzalige speelholen in acht te nemen. Zijne beurs bevatte nog slechts ongeveer 36 kreutzer. In het zomer-theater van den heer Gehrman, te Bromberg, is dezer dagen een groot ongeluk voorgevallen. De actrice Verguth kwam met hare kleederen te digt bij het voetlicht, zoodat zij in een oogenblik in volle vlam stond en met schrikkelijke brandwonden bedekt naar huis moest worden vervoerd. Te Rotticeil Wurterabergheeft den 6 dezer de executie plaats gehad van vier arbeiders aan den Italiaanschen spoorweg, die we gens het vermoorden van een hunner makkers, tot de straffe des doods, door middel der guillotine, waren veroordeeld. De ongeluk- kigen stierven gelaten en berouwvol. De strafoefening duurde 50 minuten. Te Wurzlurg is in 81-jarigen ouderdom overleden de algemeen geachte luitenant-generaal Damboer, een der verdienstelijkste veteranen van het Beijersche leger. Hij was Nederlander van geboorte, be gon zijne militaire loopbaan, als soldaat en heeft zich door groote dapperheid en uitstekend militair talent tot den hoogen rang, dien hij thans bekleedde, verheven. Zijne borst prijkte met Oostenrijk- sche, Russische, Fransche, Beijersche en Keurhessische orden. Hij heeft de veldtogten in Spanje (18081812,) in Rusland (1813) en Frankrijk (IS 14) medegemaakt. Het wereldberoemde Heidelberger vatheeft dezer dagen te Munchen een waardigen concurrent gekregen. Daar wordt namelijk thans aan een vat gewerkt dat ongeveer 1200 eimer (1 eimer 68^ liter) zal kunnen bevatten. Alleen de ijzeren hoepels wegen 33 cen tenaars en het hout komt op ruim fl. 2200 te staan. Volgens den New-York Herald heeft een Pennsylvanisch meisje, dat, gedurende 10 maanden, als soldaat in het leger van het Westen heeft gediend, medegedeeld, dat zij verscheidene vrouwen onder de soldaten heeft aangetroffen, van welke een thans luitenant is; zij heeft, op verschillende tijdstippen, de ter aarde bestelling bijgewoond van drie vrouwen-soldaten. Het dagblad Hon deelt het volgende berigt mede omtrent een gruwelijken moord, voor eenigen tijd tusschen Gehbanya en Remet- banga, in het Bakonyer-woud, gepleegd. De heer Stephan Kulcsar, student aan het Papaer Collegium, keerde een paar dagen voor de Pinkster-vacantie huiswaarts. Hij kwam echter niet in de ouderlijke woning aan; niettegenstaande alle aangewende pogingen, om hem op te sporen, werd niets meer van hem vernomen. Dezer dagen werd het raadsel opgelost. Midden in het woud txof men zijn lijk aan. De moordenaars hadden het hoofd van den romp gescheiden en het op de borst gezet. Uit China wordt van de maand April 11. gemeld, dat de gezondheidstoestand te Kanton en Shanghae uitmuntend is. In de omstreken van Sliangliae deden de keizerlijke Chinesche troepen en een klein korps inboorlingen, onder Europesche officieren, verken ningen, doch een inval der Taipings was nergens te vreezen, zoo dat men eene expeditie tegen de oproerlingen in dit jaar voor onnoodig houdt. Voor een op den 9 Sept. des vorigen jaars op de manschappen van een schip der Fransche Marine gepleegden aanslag, was door de autoriteiten van Ningpo voldoening gegeven. De schuldigen hadden de verdiende straf ondergaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2