M.m. ht BINNENLAND. D O I» i: K D A I» .1 IJ V IJ 1BU5. EN EEN-EN-TWINTIGSTE t JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Junij. NELOIRSCNE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdeLaan, H 422,aan denHelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iedereu regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De 45ste verjaardag van H. M. Sophia Frederika Mathilda, prinses van Wurtemberg, koningin der Nederlanden, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De groote jaarlijksche inspectie van het Kon. Inst. voor de Marine alhier, onder presidium van den vice-adm. G. Vogelpoot, heeft Maandag en Dingsdag jl. plaats gehad. Na een te houden theoretisch en practisch examen, welk eerste morgen een aanvang neemt en welk laatste na afloop van den jaarlijkschen proeftogt der adelborsten met Zr. Ms. instructie vaartuig Uraniakomm. luit. ter zee 1ste kl. D. J. Brouwer, gehouden zal worden, zullen bij genoegzame bekwaamheden, bevorderingen plaats hebben van adelborsten 2de tot de 1ste klasse. Naar wij vernemen, zal de vergadering van leden en begun stigers der Evangelische Maatschappij niet Dingsdag 2-3 dezer, maar op Dingsdag 30 dezer plaats hebben. Z. M. heeft den lsten luit. bij het korps Mariniers E. Buitenhuis, op verzoek, eervol uit de dienst ontslagen. Naar wij vernemen, wordt Z. M. stoomschip Ardjoeno met spoed gereed gemaakt, om naar Oost-Indie te vertrekken. Voor- loopig zullen in dit jaar geene schepen naar Oost-Indie meer worden uitgerust. Alleen Zr. Ms. stoomschip Zoutman, dat in Sept. a. s. van West-In die in het vaderland terugkeert, zal waarschijnlijk nog in het laatst van dit jaar naar Oost-Indie worden gezonden. Uit Suriname schrijft men aan het Utr. Dagblad, dd. 19 Mei: Den 13deu is alhier aangekomen Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Stavoren; alles was er wel aan boord. In de volgende week zal de Cornelis Dirks de reis naar Curaqao vervolgende luit. ter zee 2de kl. E. B. Bonn, van de Stavoren, is overgeplaatst op de Cornelis Dirks, terwijl in zijne plaats op de Stavoren komt de adelborst lste kl. F. J, Beekman. Men verneemt, dat Zr. Ms. stoomschip Djambi, kommandant kapt.-luit. ter zee P. A. van Kees, na eene bijzonder voorspoedige reis van 7 2| dag, den 6 April 11. te King George Sound Australië is binnengeloopen. Ten dienste van de scheepvaart op de Zuiderzee wordt berigt, dat men dezer dagen een aanvang heeft gemaakt met de vernieuwing ▼an de groote en kleine kapen op het eiland Wieringen en dat men dus indachtig moet zijn, dat deze zeemerken tijdelijk zullen worden gemist. Door de Tweede Kamer der Slaten-Generaal zijn in de jongste dagen beraadslagingen gevoerd over de wetsontwerpen: 1. tot regeling van de exploitatie der Staats-Spoorwegen en 2. tot bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie van exploitatie der Staats-Spoorwegen. Door de heeren van Loghem, van Bosse en Gevers Deijnoot waren amendementen voorgesteld, waarvan eenige werden aangenomen. Het eerste ontwerp werd in de zitting van jl. Maandag aangenomen met 51 tegen 12 stemmen. Gisteren zijn de beraadslagingen gevoerd over het tweede ontwerp, het welk is aangenomen met 45 tegen 18 stemmen. In den loop der zitting heeft de minister verklaard, dat in het jaar 1869 alle Staats-Spoorwegen gereed kunnen zijn. H. M. de koningin der Nederlanden heeft Z. M. den keizer van Frankrijk met de inneming van Puebla geluk doen wenschen. Gedurende het jaar 1862 zijn uit Nederland als landverhuizers over zee vertrokken 819 personen. Uit de Acte van beschuldiging tegen 1. Henry Wilson (eigenlijk genaamd Heinrich Wolsken), 2. Jurgen Carp, 3. Naune Jclis, 4. Dirk Frans Keijzer, 5. Renger Hendriks Goeree, 6. Frans Meijer en 7. Johauncs Welker, allen matro zen, welker zaak op den 23 Junij a. voor het Prov. Geregtshof van Noordholland zal worden behandeld en waarin de heeren Mrs. D. A. Koenen, N. J. den Tex, R. B. Benjamins, C. J. Schokker, B. D. Ie Jolle en J. Q. van Regteren Altcna als verdedigers zullen optreden, ontlecnen wij het volgende: „Op den 17 Sept. 18C2, omstreeks 9 nur 's avonds, bevonden zich in de tapperij van C. F. Kelpin, te Helder, ongeveer z.es Marine-matrozen. De eerste beschuldigde voegde zich bij hen en onthaalde hen op genever en wijn. De 2de besch. voegde zich ook bij hen en allen verlieten te zamen de herberg. Zekere Adriana Kok verklaart, dat tegen dien tijd in haar danshuis zijn gekomen vijf Marine-matrozen en de lste besch.; aangaande de 2de besch. durft zij dit niet met zekerheid verklaren. Nadat de lste besch. zijne makkers had onthaald, verlieten allen gezamenllijk het buis. Giietje Willemsen verklaart, dat 4 a 5 Oorlogs-matrozen, met den lsten eu den 2den besch., in haar danshuis zijn gekomen. De 1ste besch. onthaalde weder en allen verlieten het huis, terwijl een der Marine-matrozen den arm dreigend ophief. Zekere Rilling heeft dien avond over liet kanaal gezet drie koc-pvaardij- en, naar hij meent, vijf Marine-matrozen, die zich, aan wal gekomen, in derigting van laatstgenoemd danshuis verwijderdenonder hen was Wilson. Bij de terug vaart waren allen in het oog loopeud stil en een der Marine-matrozen had een stuk van eene lat in de hand. Rilling vermoedde, dat er iets bijzonders was gebeurd of zou gebeuren. Te ongeveer half tien ure zijn de twee eerste beschmet vijf Marine-ma trozen en den timmerman Peter Jansen, gekomen in het danshuis De Pijl. Wilson heeft dadelijk gevraagd, of Tjalie (zijnde Charles Brown) ook daar was. Wilson onthaalde weder en ging dansen, terwijl Carp niet de Mariue-inatrozen een druk gesprek voerde. Toen Charles Brown was binnengekomen, liet Wilson zijne danseres plotseling staan, wenkte zijne makkers cn verliet, ijlings gevolgd door Carp en de vijf Marine-matrozen, liet huis. Abraham Gotschalk heeft te 10 uur gezien, dat twee koopvaardij- cn, naar hij meent, vijf marine-matrozen, een matroos vervolgden; de vervolgde was zeer ontdaan en bebloed en vlugtte in het huis ens slagers, doch werd door dezen teruggedreven eu door de matrozen verder vervolgd. Eenige huizen verder werd hij door zijne vervolgers omringd en vooral dooi de oorlogsmatrozen geslagen, zoodat hij op den grond viel, waarop men hem in het Engelsch toeriep „Zie zoo, daar lig je nu op straat, beter dan aan boord van een schip." Al de vervolgers liepen toen haastig weg. Eene andere getuige zegt, dat een paar der vervolgers zeiden: „Nu zal hij wel dood zijn." Toen een paar personen den vervolgde oprigtten, slaakte hij een zucht en was dood. Do veislageue was genoemde Charles Brown, ook genaamd Johan Frederik Andersen en Hendrik Eckbloni, geboren te Noorwegen e u matroos op tl e Ui pp og ryp h e Uit het ingesteld onderzoek blijkt, „dat een vrij hevig werktuigelijk geweld, aangebragt tegen de wervelkolom, eene uitstorting van bloed in de ruggemergs- liolte eu eene zeer belangrijke schudding van het ruggemerg, blijkbaar uit de kleine extravasatcn tnsschen de ruggemergsvezelen, heeft veroorzaakt, waardoor vermoedelijk plotselinge stilstand van alle centra is ontstaan en daardoor ge- heele verlamming van de lougeu eu het hart is teweeg gebragt, waarvan stik- kingsdood het gevolg was. Deze belecdiging is perse doodelijk cn heeft den daarop gevolgden dood des overledenen oumiddelijk en noodzakelijk tenge volge gehad." De beschuldigden zijn weder naar eene herberg gegaan en twee getuigen hebben daar den Gden besch. Meijer liooren zeggen„Ik heb hem ferm getrapt en gestompt." Een ander getuige zegt, dat die personen waren de besch. Goeree, Welker, Meijer, Keyzer en Jelis, benevens twee vreemde matrozen. Goeree verhaalt, dat zij een kerel hadden geslagen en door de vreemde matrozen den geheelen avond waren onthaald. Allen, behalve Carp eu Jansen, vertrokken weder naar het danshuis De Pijl, waar Wilsou op de vraag: „waar is Tjalie?" heeft geant woord: „hij is naar huis." Een der Marine-matrozen heeft inen in den loop van het gesprek hooren zeggen: „wat zou het zijn? wij hebben permissie, iemand dood te slaan." Wilson heeft aan de houderes van het danshuis ge vraagd, niet te zeggen, dat hij er geweest was; hij was zeer gejaagd cn aan gedaan eu verliet, zonder iets te gebruiken, met zijne makkers het huis. Wilson eu Carp, vergezeld van den timmerman Jansen, zijn het lijk, in d« woning waar het was ingebragt, komen zien, bij welke gelegenheid cevstge noemde tegen zijne mcdgezellen glimlachte. De besch. erkennen op al de genoemde plaatsen met elkander te zijn geweest. Wilson en Carp erkennen met den verslagene op de Hippogryphe te hebben gevaren en dat deze zich bij allen zeer gehaat had gemaakt. Wilson ontkent den verslagene te hebben geslagen, hij heeft hem wel ver volgd; bij bekent in het dausbuis te hebben geantwoord, dat Brown naar huis was. Carp erkent, dat hij aan Wilson zijn plan heeft te kennen gegeven, om Brown een pak slaag te geven en Wilson bevestigt dit. Toen Carp Brown het danshuis zag verlaten, is hij hem met dit doel gevolgd en een der Marine matrozen had hetzelfde doel. Carp erkent Brown een licvigen slag op nek en achterhoofd te hebben toegebragt, zoodat hij zelf is gestruikeld. De Marine matrozen hebben medegcslagen. Na dc vlugt in de slagtcrij heeft Carp, volgens zijn zeggen, niet verder geslagen. De overige besch. verklaren, dat Wilson en Carp hun hebben gezegd, dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1