NIEUWEDIEPER COURANT. EN BINNENLAND. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. M 3! II O I> E It II A li 23 .1 I V 1.1. 11105 hf HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Junij. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondejidag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zich bij allo Boekhandelaars en Post directeuren. Advkiut.ntien worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422,aan denHelder,tot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icdcreH regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Met genoegen kunnen wij berigten, dat de werkzaamheden voor den spoorweg alhier zoo ver gevorderd zijn, dat men reeds sints eenigé dagen bezig is met het onder de kap brengen van het stations-gebouw; de onderbouw van de groote draaischijf is bijna voltooid; ook aan de overige gebouwen wordt met kracht voortge- werkt. Wij vernemen, dat de werkzaamheden tot ophoogen van de aarden haan in het Koegras eerstdaags een aanvang zullen nemen, terwijl de ophooging van de baan, van af de brug over het Noord- hollandsch kanaal tot Niedoiper-Verlaat, voor het grootste gedeelte is verrigt; zoo ook zijn eenige der kunstwerken in den spoorweg aldaar voltooid. Voor de bruggen over het kanaal is men bezig met het maken der landhoofden en met de brug bij het Koegras is men aan het zinken van den cylinder. Donderdag a. s. wordt het gedeelte van Niedorper- Verlaat tot Alkmaar aanbesteed; het laat zich derhalve aanzien, dat, zonder buitengewoon oponthoud, de spoorweg van hier tot Alkmaar be trekkelijk spoedig voor de dienst gereed kan zijn. De rekening van de Hervormde Gemeente alhier over het jaar 1863, die jl. Maandag en Dingsdag in de consistoriekamers der Wester- en der Nieuwe Kerk ter inzage heeft gelegen, sluit met de volgende recapitulatiën Westerkerk. Ontvangsten2192.02f. Uitgaven2186.82|. Batig saldo 5.20. Nieuwe Kerk. Ontvangsten 2859.76f. Uitgaven2793.43f. Batig saldo 66.33. Algemeene kas. Ontvangsten 2425.37. Uitgaven1792.25. Batig saldo 633.12. Gisteren voormiddag werd het stoffelijk overschot van den heer E. J. Verweijde, op de algemeene begraafplaats alhier, plegtig ter aarde besteld. De leden der onderscheidene corporatiën, waar van de overledene het lidmaatschap bekleedde, volgden het lijk, zoomede de weeskinderen. Aan het graf werd door den wel-ed. gestr. heer J. L. Crap Hellingman en den wel-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. achtereenvolgens, in gepaste bewoordingen, hulde gebragt aan de verdiensten des ontslapenen. De oudste broeder van den over ledene bedankte daarna voor de laatste eerbewijzen. Naar wij van goederhand vernemen, zullen, gedurende den zomer, twee malen per week, des Dingsdags en Donderdags, 's avonds van 8 tot 9 ure, op de campagne van het Wachtschip alhier, mu ziekstukken worden uitgevoerd door het Muziekkorps van het Kon. Instituut voor de Marine, onder directie van den kapelmeester L. W. Weckesser. Wij vertrouwen, door de mededeeling hiervan genoegen te doen aan velen, die gaarne van deze gelegenheid zullen gebruik maken, om, wandelende langs den Havendijk, van de schoone muziek te profiteren, die wij gewoon zijn van dit korps te hooren. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant luit. ter zee 1ste kl. Lambert, zal morgen van hier naar Hellevoetsluis vertrek ken, om manschappen over te brengen, ter aanvulling van de équipage van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno. Z. M. heeft benoemd tot hoofdingeland bij het dijkbestuur van den Wieringerwaard den heer A. Kaan Ifz. Op Donderdag den 9 Julij a. s. zal, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te Haarlem, de herbesteding plaats hebben van het leveren en inhangen van twee paar ijzeren en drie paar houteu deuren voor de schutsluis beoosten de W illem- sluis, aan den ingang van het Noordhollandsch kanaal, tegenover Amsterdam, in twee perceelen; welke aanbesteding, tengevolge van de hooge aannemingssommen, is afgekeurd. Gisteren stonden teregt voor het Provinciaal Geregtshof van Noordholland (voorzitter mr. G. Scliimmelpenninck Jz.), de 7 ma trozen, beschuldigd van moord, op een hunner makkers gepleegd. In deze zaak waren 18 getuigen gedagvaard. Het O. M. werd waargenomen door mr. P. S. Noyon. Een groot aantal toehoorders vulde de zaal. Heden zal het getuigenverhoor en de behandeling der zaak worden voortgezet. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in hare jongste zittingen beraadslaagd over den aanleg van een spoorweg op Java, van Samarang naar Djocjocarta. Eene motie van den heer Groen, om de discussie te verdagen, is verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Gedurende de 5 eerste maanden van dit jaar hebben 's Bijks middelen opgebragt 24,665,822. In voorloopige berigten uit Batavia, dd. 14 Mei, wordt ge meld, dat, volgens tijding uit Bandjermasin, de Nederlandsche troepen in dat oord eene overwinning hebben behaald. Onder de vele belangrijke bouwwerken, die de tegenwoordige tijd in ons vaderland oplevert, zal gewis de in aanbouw zijnde nieuwe schutsluis, aan den ingang van het Groot-Noord-IIollandsch kanaal tegenover Amsterdam, wel eene voorname plaats innemen. Iii ons land, overigens rijk in soortgelijke bouwwerken, zal wel nergens eene sluis gevonden worden, die als bovengenoemde met besloten schutkolken, op zulk eene groote schaal en met zulke stoute afmetingen, van 142 el lengte 18.20 el breedte en 7.30 el diepte onder het Amsterdamsch peil, is gebouwd. De werkzaamheden, die in dit gunstige saizoen daaraan worden verrigt, vorderen met rassche schreden; de uitgevoerde metselwerken van dit jaar, die den bezoeker een duidelijk denkbeeld geven van den grooten omvang van dit bouwwerk, bedragen thans ruim 5 duizend kub. ellen; de zware stukken hardsteen, die verwerkt wor den, zijn nog daarenboven veelvuldigde werkzaamheden aan de haven vóór en het verbindingskanaal achter de schutsluis zijn aan gevangen en worden, even als die der sluis, met 5 a 600 werk lieden krachtig voortgezet; de goede vorderingen dezer werkzaamheden en de aanbesteding van twee paar ijzeren en drie paar houten deuren, die eerlang zal plaats hebben, doen verwachten, dat deze sluis in de herfst van het volgende jaar voor de dienst gereed zal zijn en in eene wezenlijke behoefte van Amsterdam zal voorzien, zoo wegens het doen vervangen van de bestaande Willemsluis, die al meer en meer, en vooral bij hooge waterstanden, zich ongunstiger begint voor te doen, alsook dat zij, geheel voldoende aan de eischen van den handel en den geest van den tcgenwoovdigen tijd, voor het verkeer op het Noordhollandsch kanaal eene groote verbetering zal opleveren. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten, te benoemen eene commissie, belast met het onderzoek betrekkelijk de uitvoering der wet op het middelbaar ouderwijs. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren mr. 1'. A. de Lange, voorzittend curator van het gymnasium en de openbare jongensschool, mr. IV. van der Kaay, secretaris der plaatselijke schoolcommissie en J. G. A. Ver hoed', lid van het curatorium en van de plaatselijke schoolcommissie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1