NIEUWEDIEPER COURANT. Z O IV D A G 28 .1 1 IJ. 1803; EN EEN-EN-TWINTIGSTE t JAARGANG. BINNENLAND. h/ HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Junij. 2. HELDERSCHI Deze Courant wordt uitgegeven o[; zondag en donderdag, des morgens ten aclit uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars en Post directeuren. Advektentien worden aangenomen tot Zaterdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II4-22 ,aan denlletder,{ot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.GO. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Hen 88 dezer vertrekt de WEST-HfBISCHE mail. Den 89 dezer vertrekt de O. I. Landmail via S OUTHAWPTOIY. Te midden der berigten en aankondigingen van allerlei aard, is bet voor den conrantier eene aangename bezigheid, als ter afwisse ling, de nadering der kermis te berigten. En, terwijl de lezers, niet zonder reden verlangen, vooraf reeds eenigzins te worden op de hoogte gebragt, omtrent de te verwachten vermakelijkheden, zoekt de berigtgever aan den tweeledigen eiscb, hem ter dezer zake opgelegd, behoorlijk te voldoen, vooreerst door eene getrouwe ver melding te leveren van hetgeen naar alle waarschijnlijkheid te beschouwen en te genieten zal zijn op het aanstaande volksfeest, ten andere, die vermelding voor te dragen in een eenigzins beha- gelijken vorm, waardig de zaak, waaraan hij op dat oogenblik zijn pen ten dienste stelt. Terwijl de heeren Boas en .Judels hunne fraaije schouwburgtent op het nieuwe Gemeenteplein, ter plaatse van den vroegeren Hout zaagmolen, zullen opslaan, zal de salon van Sterk, van Ollefen en Haspels op het voorplein van Tivoli worden daargesteld. Bij de uitbreiding van deze gemeente gelooven wij, dat, door de komst van twee tooneelgezelschappen, werkelijk in eer.e behoefte wordt voorzien; dat beide gezelschappen dan ook wel een ruim bezoek zullen krijgeh, terwijl, op die wijze, bovendien de noodige afwisse ling in het smaken van kunstgenot kan worden verkregen. Onder de verdere gelegenheden tot uitspanning merken wij vooral op het Théatre des Nouveautés van den heer Boesnach, dat alhier reeds eene groote mate van bekendheid heeft verkregen op de jongste kermis sen en steeds druk werd bezochthet Museum Mechaniek van den heer J. H. Godfroi; het Tliédtre van Beweegbare Beelden van van Kinsbergen en RappoMinerva en meer andere kleinere inrigtingen, bestemd tot uitspanning. Voor liefhebbers van schiet oefeningen heeft de heer Cappejans zich voorgenomen, op de aan staande kermis almede tegenwoordig te zijn, terwijl, om aan de tegenwoordig hoe langs hoe grooter wordende behoefte aan photo- graphiën te voldoen, niet minder dan 8 of 9 inrigtingen tot dat doel zullen aanwezig zijn. Met het oog bovendien op de wel te wachten aankomst van wafel- en poffertjeskramen en uitstallingen van verschillenden aard, mag men gerust aannemen, dat het op het naderend volksfeest evenmin ontbreken zal aan gelegenheid tot smaken van kunstgenot, als tot streeling van den smaak, tot voeding en verkwikking. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant luit. ter zee 1ste kl. Lambert, is heden morgen alhier van Hellevoetsluis gere tourneerd. Zr. Ms. instructie-vaartuig Urania, kommandant luit. ter zee lste kl. D. J. Brouwer, is jl. Donderdag namiddag uit deze haven vertrokken, koers zettende naar de Zuiderzee, ten einde de jaariijk- sche proeftogt te ondernemen met de adelborsten 2de kl. De scheepsklerk A. de Leef, van het Wachtschip alhier, is op Zr. Ms. stoomschip Cycloop geplaatst, ter vervanging van den scheepsklerk E. C. F. van Ingen, die op Zr. Ms. stoomschip Ard- joeno geplaatst is. Den 24 dezer nam de adv.-gen. Mr. P. J. Noyon zijn requi sitoir in de zaak der 7 matrozen, beschuldigd van moord, op een koopvaardijmatroos gepleegd in deze gemeente. ZEd. G. A. hield vol, dat de schuld van 5 hunner ter teregtzitting was gebleken en eischte, dat zij zouden worden veroordeeld tot de doodstraf; ten aanzien der beschuldigden Jelis en Keijzer concludeerde ZEd. G. A. tot vrijspraak. Daarna bekwamen de advocaten der beklaagden het woord en trachtten hoofdzakelijk aan te toouen, dat de voorbedachte raad door het Openbaar Ministerie niet was bewezen, terwijl daar enboven bij gemis van bewijs eener overeenstemming tot gemeen schappelijk handelen, een ieder slechts voor zijne eigene handelingen kon worden aansprakelijk gesteld. Mr. Benjamins, verdediger van Jelis en Keijzer, drong nader aan op de reeds gerequireerde vrijspraak van deze twee beschuldigden en wees er ten slotte op, dat het onbegrijpelijk was, dat'genoemde personen op de bank der beschul digden waren geplaatst. De uitspraak is bepaald op aanstaande Dingsdag ten 1 ure. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft zich in de jongste dagen bezig gehouden met de beraadslaging over het wetsontwerp, houdende goedkeuring over eenige artikelen der concessie tot het aanleggen en exploiteren van een spoorweg van Samarang, over Soerakarta naar Bjocjocarta, op het eiland Java. De berigten in den laatsten tijd van Java ontvangen deelen de hoop en verwachting mede, die daar bestaat op de spoedige aan neming van het ontwerp; terwijl men acht, dat de aanleg van genoemden weg op krachtige wijze zal bijdragen tot bevordering van de welvaart der kolonie en van het moederland. Nadat de motie van den heer Groen van Prinsterer was verwor pen, werden de reeds aangevangen discussiën voortgezet. Ter ver dediging van het wetsontwerp werd door den minister van Koloniën eene uitvoerige en kernachtige reden gehouden, waarbij de aan gevoerde bezwaren werden wederlegd. De minister drukte dc hoop uit dat de Kamer eenparig het ontwerp mogt. aannemen, en daar door eene groote mate van sympathie voor de vertegenwoordiging opwekken bij de talrijke bevolking van Java. Ten slotte is dit ontwerp van wet aangenomen met 54 tegen 13 stemmen. Gisteren heeft de Kamer de discussiën voortgezet over het wets ontwerp tot goedkeuring van het traclaat met België over de Maas- aftappingen. Door de commissie van de Staats-spoorwegen is den 25 dezer, aan het Departement van Binnenl. Zaken, aanbesteed: Het maken van de aardebaan, de kunstwerken, de levering van ballast, het leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoor weg tusschen Niedorper-Verlaat. en Alkmaar. Ingekomen 20 in- schrijvings-billetten- Het werk werd opgehangen voor 350,000, met opbod van 1000, en gemijnd door den heer C. Yersteegli, te Ilardinxveen, voor 396,000. De dag van den lsten Julij 1803 is eene hoogst gewigtige in het geschiedboek van ons vaderland. Op dien dag zal eene gebeurtenis plaats grijpen, even belangrijk als heugelijk; opdien dag zal de slavernij in onze West-Indische bezittingen worden afgeschaft. De met zooveel regt gevloekte slavernij zal ophouden tot schande te verstrekken voor onze natie, die reeds hare kinderen tot Christe lijke deugden doet opleiden. De vurige wenschen van allen, die de slavernij in onze bezittingen steeds als een vloek hebben beschouwd, worden op dien dag vervuld. Moge de uitvoering van het besluit er toe leiden, om de West-Indische koloniën te doen toenemen in welvaart en bloei, in het belang ook van bet moederland!

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1