NIEUWEDIEPER COURANT. M S3. EN BINNENLAND. I» O N D E K 1> A JIJ L IJ h/ EEN-EN-TWINTIGSTE t JAARGANG. l»«3. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Julij. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en hij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdeLaan, II -122 ,aau der/Helder,iotWure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den riteever. In de zitting van den Gemeenteraad, Vrijdag den 3 Julij a. s. fce houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als 1. Aanbieding Gemeente-Bekening 1862. 2. Suppletoire begrooting 1863. 3. Wijziging belasting gedistilleerd. 4. Bijzondere diensten van een brugwachter. 5. Bapport onderzoek terrein nieuwe school. 6. Mededeelingen. Nadat het nieuwe orgel in het kerkgebouw der Hersteld Evan gelisch Luthersche Gemeente alhier jl. Zondag voormiddag met eene gepaste rede van den wel-eerw. heer J. H. Sonstral aan de bestem ming was toegewijd, werd des avonds van dien dag door den heer Hirschig, van Amsterdam, een orgel-concert gegeven, dat vrij talrijk werd bezocht. Terwijl de bruikbaarheid van dit orgel genoegzaam bleek, deed het orgelspel over het geheel den toonkunstenaar kennen, die aan zijn instrument welluidende toonen weet te ontlokken. De wensch worde verhoord, dat het nieuwe speeltuig langen tijd strekken moge tot opluistering der openbare eeredienst. De zangvereeniging Cecilia gaf jl. Zondag avond hare zesde groote vergadering, gedurende het vierde jaar van haar bestaan, in I het lokaal Tivoli alhier. Ook thans handhaafde, de vereeniging haar reeds gevestigden roem. Den aanwezigen werden ook op deze ver gadering de schoonste bewijzen geleverd, dat de leden, onder de leiding van ijverige en bekwame directeuren, geene moeite te groot achten tot beoefening van regt schoone zangstukken. Cecilia blijve nog lang een sieraad voor deze gemeente! Jl. Maandag namiddag werd op de burgerlijke Begraafplaats alhier plegtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den wei-edel gestr. heer E. K. Brands, kapt. der Artillerie van het Oost-Indische leger, die, gedurende de reis van Indie herwaarts, aan boord van het Nederl. koopvaardijschip Willem Daniël, kapt. Zeilstra, in 35jarigen ouderdom aan zijne echtgenoot en 4 jeugdige kinderen door den dood werd ontrukt. Het muziekkorps van het Kon. Inst. voor de Marine voerde langs den weg, dien de lijkstoet nam en op het kerkhof treurmarschen uit. Officieren en manschap- i pen van het garnizoen alhier, benevens eenige II.H. officieren der Marine, woonden deze plegtigheid bij. De stoet werd voorafgegaan door een detachement Infanterie, dat de gebruikelijke salvo's deed hooren. Aan het graf werd door een bloedverwant van den overledene bedankt voor de betoonde eerbewijzen. Het nieuwe lokaal van de sociëteit de Pendragt, in de Dijk straat tegenover de Laan, zal op a. s. Zaturdag avond worden in gebruik genomen. Onder den toevloed eener groote menigte toehoorders uit alle I standen der maatschappij, heeft het Prov. Hof van Noordholland (voorz. mr. G. Schimmelpenninck Jr.), uitspraak gedaan in de zaak der 7 matrozen, beschuldigd van manslag met voorbedachten rade (moord) gepleegd op een koopvaardij-matroos in de gemeente Helder. Bij een zeer uitvoerig arrest heeft het Hof aangenomen, dat, zoo wel de onderlinge overeenkomst, als het feitelijk medekandelen, was gebleken bij de beide koopvaardij- en bij drie der vijf marine matrozen, en hen diensvolgens schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit, met veroordeeling tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de gemeente Helder. De beide marine-matrozen, Jelis en Keyser, werden vrijgesproken en hunne in vrijheid stelling bevolen. De houding der veroordeelden was zeer gelaten en geen hunner scheen te wanhopen aan het deelachtig worden van het medelijden van onzen vorst, die zulk een voortreffelijk gebruik maakt van het heerlijkste praerogatief der kroon, dat namelijk, van het verleenen van gratie. Naar wij vernemen, zou een onzer oorlogsbodems naar Perzie worden gezonden, tengevolge van handelsverwikkelingen, met dat rijk voorgevallen en zou daarvoor vermoedelijk Zr. Ms. stoomschip Zeeland worden aangewezen, hetwelk in den loop der maand Julij van deszelfs kruistogt in de Middellandsche zee repatrieert. Naar men verneemt, zal, bij de aankomst van genoemd stoom- fregat, de kapt. ter zee Fabius in het bevel over dien bodem worden vervangen door den kapt. ter zee Pels Bijken. Het fregat zal tot in het voorjaar 1864 te Vlissingen verblijven. Ook zegt men, dat de kapt. ter zee Fabius, met bevordering van rang, tot kommandant van de zeemagt in Nederl.-Indie zal worden benoemd en de schout bij-nacht May, thans aldaar die waardigheid liekleedende, herwaarts zal terugkeeren. Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden is den 21 April 11. ter reede van Soeralaija gearriveerd. Den volgenden dag is het in het drooge dok verhaald en bevond men, dat geene aan merkelijke schade aan het schip is toegebragt door het vastzitten op de bank, nabij de Kalkoeken-Eilauden. De adelb. 1ste kl. van dezen bodem hebben de citadel, kazernes, enz. van Soeralaija be- zigtigd en ook een togt naar Grisee gemaakt, ten einde aldaar de salpetergrotten te bezigtigen. Den 5 Mei hebben zij een reisje ge maakt door de afdeeling ModjoJcerto en de prachtige kunstwater- werken te Lingkong en Melierif. Te Modjokerto heeft, ten tijde van dat bezoek, een tijgergevecht plaats gehad. De zeildag van genoemde korvet naar Samarang is bepaald op den 14 Mei. Aan boord is alles wel. In de bovenrolle van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno zijn ge plaatst de off. van gez. 2de kl. J. de Clerq Znbli van Zr. Ms. stoomschip Cycloop, benevens de scheepsklerken F. D. Clarkson en F. H. A. Pool van Zr. Ms. wachtschip Kortenaar. Door den minister van Marine is aan den eersten schiemans maat B. S. Koenen, dienende op Zr. Ms. schooner de Schorpioen in West-Indie, toegekend de gouden medaille, ter zake van zijnen 50jarigen diensttijd. De Eerste Kamer der Staten-Gencraal houdt zieh dezer dagen bezig met te beraadslagen over de begrooting voor Koloniën. De minister voor dat depar tement hield in de zitting van gisteren eene rede, die twee en een half uur duurde, ter verdedigiug der koloniale rigting van dit kabinet. -In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is onder andere werkzaam heden in behandeling gekomen het rapport der daartoe bestaande commissie, betrekkelijk een adres van 24 Nederlandsche inwoners van Rusland, die hunne afkenring uitspreken over de diplomatieke bemiddeling der M'estersche mogend heden in de Poolsche quacstie. Zij achten de door onzen minister van Buitenl. Zaken gevolgde staatkunde niet eervol, niet nationaal en dus niet in het be lang van den staat. De conclusie van het rapport der commissie luidde aldus: „Daar over de besproken nota door de Kamer reeds eene beslissing is genomen en noch de inbond, noch de conclusie van het adres aanleiding geven, 0111 op die beslissing thans terug te komen, zoo stelt uwe commissie voor, omtrent dit adres over te gaan tot de orde van den dag." Na eenige discussie, waaraan de heeren Groen van Prinsterer, van Goltstcin, de Meester, de Brauw, van Nispeu van Sevcnaer, van Eek, van Hcukelom en van der Linden deelnamen, werd de conclusie der commissie met 25 tegen 12 stemmen aangenomen. Do vergadering is daarop tot nadere bijcenroeping gescheiden. Dezer dagen is door de Brerner Zee-Assurantie Compagnie eene belooning van 1000 toegekend aan de bemanning van den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1