BUITENLAND. loodsrinkelaar No. 5 van Terschelling, gevoerd door den loods- schipper der lstc kl. J. 1). Pais, voor buitengewone hulp, met kloek beleid en eigen levensgevaar, toegebragt aan het Bremer schoonerbarksehip Orinoco, gezagvoerder H. Carrels, vastzittende in de Eijerlandsche gronden op den 6 Junij 11. Jl. Maandag ochtend is te Arnhem van eene met 5 zakken meel geladen kar, van den molenaar W. G. van Oosterbeek, geval len de naast dien molenaar gezeten B. de B., een knaapje van 8 jaren, wonende in de Langstraat aldaar, tengevolge waarvan hem het wiel der kar over het hoofd is gegaan en hij zoodanig is ver wond, dat men, niettegenstaande de onmiddellijk ingeroepen en ver leende geneeskundige hulp vau den chirurgijn Greij, aan zijn leven wanhoopt. Den 7 Julij a. s. vertrekken een 30tal korporaals-titulair van het Instructie-Bataillon te Kampen naar de onderscheidene regimenten Infanterie. Tengevolge van den onlangs genomen maat regel tot vermindering der getalsterkte van dat korps, zal, naar men verneemt, slechts de helft der door die overplaatsing ontstane vacatures worden aangevuld. De adspiranten zijn tot opkomst tegen den 8 Julij aangeschreven. Op de meest bezochte wandelplaats te Zutphen heeft dezer dagen iemand getracht door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Eenige wandelaars echter zagen hem nog tijdig en sneden hem los. Na een half uur bewusteloos geweest te zijn, opende hij zijn oog en zijne eerste vraag was: „of men hem asjeblieft zeggen wou, waar hij zich bevond, in den hemel of in de helDe man verkeerde in de meening, dat hij reeds aan de intrede van een nieuw leven stond. Yoor eenige dagen is te Scheemda eene munt of sigillum gevonden, naar het schijnt van lood, ter grootte van een ouden daalder. Op de eene zijde staat gemunt Julius Pape II en aan de andere zijde staan twee mannenhoofden nevens elkander, waarvan een met een zwareu baard van voren gezien wordt en het ander en P P profil; boven die twee hoofden staan de letters j," daar tus- schenin staat een kruis, waaronder een ster en onderaan een tak met drie knoppen of bloemen. Die Julius regeerde van 15031513 en was een der meest heerschzuchtige pausen, die tot zijne zinspreuk had: aut Caesar, aut nihil, d. i.: Keizer of niets. Blijkens een particulier berigt van Batavia is omstreeks de helft der maand Mei 11. van Padang naar het eiland Nias eene expeditie vertrokken, sterk 600 man infanterie, artillerie en sappeurs, behalve de mariniers en matrozen van de oorlogsbodems, waarmede de troepen overgevoerd worden. Gemelde expeditie is bestemd tot tuchtiging en onderwerping der Niasser zeeroovers en slavenhalers, die daar in verschillende groote en kleine versterkte kampongs, op bergen aangelegd, huisvesten. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 13 Mei 1863 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-India. Zr. Ms. fregat Palembang, luit. ter zee 1ste kl., W. Enslie, tijde lijk kommandant, wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. van der Moore, wacht schip ter reede van Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede van Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, is den 10 Mei jl. ter reede van Batavia aangekomen. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. B. Everwijn, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Bomeo, ligt voor Bandjermasin en doet daar dienst als wachtschip. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, E. de Casembroot, is gestationeerd in de wateren van Japan; doet een togt naar Kanawaga, gezamenlijk met het schroefstoomschip Vice- Admiraal Koopman, Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt.- luit. ter zee G. P J. Mossel, lag gereed om den 17 Mei naar Siarn te vertrekken tot het overbrengen van brieven en geschenken. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, beveiligt het eiland Ban ka tegen zeeroof, waartoe uit Munto/c aan houdend in de verschillende vaarwaters wordt gekruist. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee II. A. Modderman, is van den kruistogt in de wateren van Nias teruggekeerd en maakt zich gereed om in vereeniging met een gouvernements-stoomschip en eene militaire magt van Padang eene 2de expeditie naar Nias te ondernemen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, bekruist van uit Kwandrag, den noordelijken toegang van Straat Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Fice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. E. Buys, zou den 24 Maart met de Medusa naar Kanawaga vertrekken, heeft order bekomen het station indeJapan- sche wateren te verlaten ten einde eene zending naar China te vol brengen en van daar bij de vlag op te komen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, behoort tot het station in de wateren van Celebes, is den 19 Maart jl. op kruistogt naar de Spermundes en de Oost kust van Bomeo vertrokken. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. A. Meijer, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster- afaeeling van Bomeo, heeft de eilanden en vaarwaters van en nabij Poeloe Laut onderzocht en is vervolgens naar de Kaloempang-baai gestevend. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. P. Koning, behoort tot het station in de wateren van Riouw en Linga, is van eenen togt met den resident van Riouw naar eenige rijkjes op Sialc, en ter Oostkust van Sumatra gelegen, in het laatst van Maart te Riouw teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, behoort tot het station iii de wateren van de Molukken; heeft van 7 tot 28 Maart van uit Ambon weder een togt naar de Bangaaij-Kïlanden en de Oostkust van Celebes gedaan. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Ktna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ligt bij het eiland Bawean. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celebes, is den 1 April jl. met den g mverneur van Celebes van Macassar vertrokken en heeft achtereenvolgens Boeton, Saleijer en Bontliain bezocht, van waar die bodem den 15 April op eerstgemelde hoofd plaats is teruggekeerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Samarang, is den 1 Mei jl. buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, behoort tot de zeemagt in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Bomeo, doet eene expeditie naar Tjantong, tot welk einde een detachement militairen is ingescheept en is den 22 April van de hoofdplaats vertrokken. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, heeft de Kargeang-Eilanden bekruist en komt op naar Batavia om vervolgens het stoomschip Bromo ter zuidwestkust van Bomeo af te lossen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuider-en Ooster- afdeeling van Bomeo, is den 8 April jl. naar Sampit vertrokken, den 17 dito van daar naar Bandjermasin teruggekeerd en vervolgens den 22 dier maand naar de Koetel-rivier gestevend, in verband met de expetie van de Celebes. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, bekruist de Zuidwestkust van Bomeo, heeft een der Rendez-vous-Eilanden tot station. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, behoort tot het station in de wateren van Celebes, is nog steeds kruisende bij den noordelijken ingang van Straat Macassar. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl. C. F. Hackstroh, bekruist de wateren ter Westkust van Bomeo, tot wering van zeeroof. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, bekruist van uit Gorontalo, in overeenstemming met de Reteh, de wateren van Menado. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kapt.-luit. ter zee H. Kemper, is van Pasoeroean naar Soerabaija vertrokken, zou den 15 Mei bij de vlag opkomen en zal eerlang de terugreis naar Nederland aanvaarden. Zr. Ms. transportschip Ileldin, kapt.-luit. ter zee S. H. Binkes, bevond zich, volgens de laatste berigten te Bandjermasin. Zr. M. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. P. Roodzant, is den 1 Mei jl. te Soerabaija in dienst gesteld. Hoogst belangrijk schijnen de tijdsomstandigheden thans te wor den, tengevolge van de Poolsche aangelegenheden. Wat het gevolg zal zijn van de nieuwe voorstellen, aan het hof van St. Petersburg gedaan, is nog niet te raden. Zooveel schijnt echter wel zeker, dat de mogendheden, die zich in deze zaak hebben gemengd, gevaar loopen, om met Rusland in oorlog te geraken, bijaldien zij, wanneer het er op aankomt de Polen te verdedigen, niet terugtreden. De stelling, waarin die mogendheden, door hunne tot nu toe gevolgde staatkunde, zijn gebragt, maakt het voor hen noodzakelijk, om ook in de ure van nood, wanneer de looden scepter van Rusland zich met al zijne zwaarte drukt op het verdrukte volk, moedig in de bres te staan. Wordt er, in dat geval, eene terugtrede gedaan, dan verliest de diplomatie ten eenenmale haren goeden naam. De regering van Oostenrijk heeft verklaard, in de buitenlandsche staatkunde steeds vredelievend te zijn. Die verzekering wordt al gemeen met belangstelling overwogen. Men ziet er, niet ten onregte, het bewijs in, dat ten minste voor eene krachtige tusschenkomst in de Poolsche aangelegenheden, volstrekt geen heil van deze zijde is te wachten. De nieuwe Grieksche monarch heeft het voorregt, dat hem door den koning van Benemarken een kundig raadsman, ervaren in finan- tiële zaken, is ter zijde gesteld. De oud-minister van Financiën, graaf Sponneck, is benoemd om te dienen tot onderhandelaar en beschikker in de zaken der nieuwe Grieksche regering, vooral met het oog op hetgeen er moet worden gedaan voor 's konings vertrek naar zijnen troon te Athene. Tijdens het badsaizoen wordt ieder jaar druk gesproken over vorsten-congressen. Ook thans is dit het geval. Of er evenwel veel van zal komen, is de groote vraag. Uit Belgie wordt gemeldt, dat de ontdekking, om uit steen kolen alcohol te trekken, weldra op groote schaal door de nijverheid zal worden geëxploiteerd, zoodat alsdan uit steenkolen bereide alco hol ter markt zal komen. Men meldt uit Antwerpen, dat aldaar eene nieuwe soort van diefstal is uitgevonden. Een heer wandelde dezer dagen bij de haven aldaar, toen hem eensklaps door een als matroos gekleed persoon een stomp werd toegebragt; de heer stompte terug en er ontstond eene worsteling, waarbij de matroos zich duchtig liet af- ranselen en vervolgens ijlings het hazenpad koos. De heer verwij- i derde zich, niet weinig trotsch, dat hij den lompert zulk eene goede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2