M «7. hf O I» E is I» G 16 J l) L M 1665; EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEÜWEDIEP, 15 Julij. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven ojj zondag en donderdag, des morgens teu acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advf.rtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover detaan, H 422 ,aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote Aetters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. I. [Landmail via SOUTHAMPTOST. Op Dingsdag den 21 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben van zes leden van den Gemeenteraad. De aftredende leden zijn de heeren: D. DE LANGE, J. STROOTMAN, B. R. DE BREUK, R. BOOM.SMA, welke weder herkiesbaar zijn en S. LAST DRAGER (overleden); terwijl, op een afzonderlijk billet, een lid moet gekozen worden in de plaats van wijlen den heer E. J. VERWEIJDE. Naar wij vernemen is tot tweeden deurwaarder bij het kan- tongeregt alhier, in plaats van den heer H. P. Liotart, benoemd de heer J. van der Wol, thans deurwaarder bij de Rijksbelasting op Texel. Gisteren is in 's Rijks Marine-Hospitaal alhier aan eene kort stondige doch hevige ziekte overleden de adelborst 3de klasse G. van Hasselt. Zijne plegtige ter aarde bestelling zal Vrijdag morgen ten 10 ure plaats grijpen. Z. M. heeft goedgevonden den offic. van adrn. 2de kl. J. II. Appelius van Hoboken, thans met verlof in Oost-Indie op verzoek, eervol uit de zeedienst te ontslaan. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van polieie te Amsterdam de beer mr. J. de Witt, thans hoofdcommies aan de stedelijke secretarie te Allernaar. Z. M. heeft aan een aantal officieren en kadets van de Koninklijke Militaire Akademie vergunning verleend den vacantie- tijd in het buitenland door te brengen. Z. M. de koning heeft, volgens het officiële Fransche blad, keizer Napoleon zijne gelukwenschen doen toekomen, wegens de jongste overwinning in Mexico, door de Pransche troepen behaald. Z. M. heeft de zilveren medaille voor menscblievend hulpbe toon, met een loffelijk getuigschrift, toegekend aan G. L. Zuydgeest, matroos 1ste kl. op het wachtschip ter reede Batavia, wegens het redden van een in zee gevallen matroos, op 29 April 1S62, als mede aan G. J. van Beusekom, matroos der 1ste klasse op het schroefstoomschip Reinier Claeszen, wegens het redden van menschen op verschillende tijden. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, liggende te Hellevoetsluis, is bepaald op den 20 Julij a. s. Donderdag den 27 Aug. a. s. zal, door de Commissie voor de Staats-Spoorwegen, in een der lokalen van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, te 's Gravenhage, worden aanbesteed: Het maken van het Stationsterrein te Alkmaar, benevens het afsnijden van de bogt in het Noordhollandsch kanaal, tot betere doorvaart van de Spoorwegbrug aldaar, ten behoeve van den Spoorweg van Niemvediep-Alkmaar. Dezer dagen is op de Egelantiersgracht bij de Lijnbaansgracht, te Amsterdam, eene vigelante, bestemd voor eene trouwpartij, waarin 4 getuigen gezeten waren, in eene kelder gereden, doordien het paard uitgleed, met dat gevolg, dat er eenige glasruiten verbrijzeld zijn; de personen zijn er zonder letsel afgekomen. De eerste peren, uit Gelderland herkomstig, zijn dezer dagen van Rotterdam naar Engeland verzonden. Als eene bijzonderheid meldt men uit Delft, dat eene Cochin- China-hen aldaar, die op den 9 Junij 11. hare kuikens uitliroeide, op den 7 dezer weder eijeren begon te leggen en zelfs, op< den 12 dezer, twee eijeren legde, een des morgens ten acht en een des na middags ten een ure. Intnsschen vergeet de hen bij al die drukte niet, hare moederpligten omtrent haar kroost met de meeste naauw- gezetheid waar te nemen. Als eene bijzonderheid wordt uit Reemcijk (lij Gouda) gemeld, dat bij L. van der Lecq, metselaar aldaar, op den 15den April is gepoot een aardappel (Jam genaamd), ter zwaarte van elf en een half Ned. ons, dien hij in het voorgaande jaar van zijn land had gerooid, en waarvan de plant nu een omtrek heeft van 9 Ned. ellen, terwijl de meest opgeschotene stengel eene hoogte van een el negen tien duim en eene dikte van drie Ned. duimen heeft. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat men den 11 dezer te Tilburg de eerste nieuwe (reeds gemalen) rogge op eene met bloemen versierde molenkar door de straten zag rijden, hetgeen wel eene maand vroeger is dan doorgaans andere jaren het geval is. Bij aanhoudend droog weder zal men in de hooger gelegen dorpen wel binnen eenige dagen met het binnenhalen van den oogst een begin maken. De haver en boekweit staan goed, doch verlan gen zeer naar regen; de aardappelen zijn, alhoewel klein van stuk, goed van smaak en geven een redelijk beschot. De hooioogst is afgeloopen en heeft een goed resultaat opgeleverd. In de gemeenten Uden en Boekei heeft den 11 dezer een formeel oproer plaats gehad. De landbouwers van die dorpen waren, ten gevolge van de wettelijke verdeeling van gronden, elkaar sints geruimen tijd vijandig. Over eene weinig beduidende oorzaak ontstond eene lievige woordenwisseling tusschen eenige boeren velen mengden zich ongeroepen in dien strijd, totdat de partijen tot eene talrijke menigte waren aangegroeid en er, met gebruikma king van pieken, gaffels, zeissen, sabels, enz. eene feitelijke ont moeting plaats vond. Van weerszijden moeten vele verwondingen hebben plaats gehad. Door het bijeentrekken van al de omliggende brigades marechaussees en het arresteren van eenige belhamels, is men er echter na veel moeite in geslaagd, de rust voor den oogen- blik te herstellen. De koninklijke marechaussee te Grave werd dezer dagen onderrigt, dat men in de naburige gemeente Herpen sedert jaren een krankzinnig man mishandelde en opgesloten hield. Toen de brigade-kommandant, geadsisteerd door de noodige manschappen, ter aangeduide plaatse onderzoek deed, vond men den ongelukkigen S. bijna zonder kleederen in een vochtig, klein, smerig, zonder licht en, wat meer zegt, zonder luchtgaten voorzien hok, opgesloten. Bedoelde verblijfplaats gaf dan ook, toen zij geopend werd, zulk eene ondragelijke lucht van zich, dat de aanwezigen bijna in on- rnagt vielen. De lijder zag er allerellendigst uit, verklaarde eenige jaren geleden er eens eene enkele maal uit te zijn geweest en is ter verpleging naar het krankzinnigen-gesticht te 's Hertogenbosch opgezonden. Dit is het tweede feit van dien aard, in het arron dissement 's Bosch gepleegd, dat binnen eene maand tijds terjkennis der justitie komt. Het andere had in de gemeente Boekei plaats. In de vorige week is van Sneek naar het krankzinnigenhuis te Franeker vervoerd een roggedrager, Cramer genaamd. Deze persoon is in de brandende zon gaan slapen en in geheel krank zinnigen toestand wakker geworden. De wolmarkt, den 9 dezer te Nordhorn gehouden, kenmerkte zich bij vorige jaren vergeleken, niet gunstig; gewoonlijk werd daar ten ver koop aangebragt 12 a 15000 Udit jaar echter werd tot enorme hooge

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1