BUITENLAND. prijzen de wol bij deschapcuhouders opgekocht, en was de aanvoer dien ilag hoogstens genomen 31)00 HÊ, en wel door boeren, die op de markt nog hoogere prijzen te gemoet zagendeze vonden zich echter teleur gesteld, daar nu veel minder geboden werd; ordinaire is a 55 en de puike a 62.) verkochtdaar den boer reeds in huis 70 cent geboden was, is nog een gedeelte onverkocht gebleven, en schijnt het dat de speculatie in dat product niet veel grond heeft. In alle soorten van vee was tot matige prijzen veel handel. Puebla viel voor de krijgskunst van Forey, of voor de milioenen van den keizer; Mexico onderwerpt zich. \Vel is waar is met die weinige plaatsen het geheele land niet in handen der Franschen, maar dit zal denkelijk wel spoedig volgen, zoo mag men ten minste besluiten uit de Fransche pers, die juichtoon op juichtoon aanslaat en de lauwers optelt, weder in Frankrijke kroon gevlochten. De verordeningen der regering zijn hiermede in overeenstemming; een commissaris des keizers zal spoedig naar liet veroverde gewest ver trekken en reeds spreekt men over de annexatie van Mexico bij Frankrijk. Berigten uit Polen spreken van eene badreis van grootvorst Konstantijn, gedurende welke generaal Berg alleen een „krachtig regeringsstelsel" zou invoeren. Wij vreezen dat Nero dan overtroffen zal worden. Engeland heeft zijn terugtogt gedekt bij zijne vrij scherpe nota's aan Rusland gerigt. Het ministerie heeft verklaard geene stappen te zullen doen dan die zijn in 's lands belang. Palmerston heeft Engelands trots en Engelands belang opgewogen, en de schaal waarin zich het laatste bevond, is overgeslagen. Ook Frankrijk schijnt zich in de Poolsche zaak terug te trekken. De verklaringen van Drouyn de Lhuys geven allen grond tot dit vermoeden. Rusland intusschen heeft, naar er spraak gaat, zijne nota's dus danig gesteld, dat er noodwendig weder andere moeten volgen en de zaak dusdoende op de lange baan geschoven. In Belgie heeft iemand het geduld gehad het aantal eijeren te tellen, vervat in de visschen, die het meest ter markt komen. Hij heeft geteld in een forel van een.pond 1,008 eijeren; in eenen snoek van vier en een half pond 42,840; in een baars vaneen half pond 20,592; in een spiering van twee oneen 36,652; in een prill (soort van tarbot) van vier pond 239,775; in een tong van een pond 134,446; in een haring van een half pond 19,840; in een makreel van een pond 86,120; in een tarbot van acht pond 785,200 en in een labberdaan van twintig pond 4,872,000. Er bestaat in Belgie geen twijfel meer voor de vischkweekers over de mogelijkheid van acclimatatie der verschillende vischsoorten in alle wateren, zelfs in de minst vcrversckte, als men de visschen maar doet geboren worden en ze opvoedt in het element, waarin zij leven moeten. Door kunstmiddelen de rivieren aldaar rijk te maken aan uitmuntende visch, zou eene groote dienst zijn bewezen aan de bevolking, wier voeding dagelijks meer kost. In Engeland zijn de meeste rivieren zeer vischrijk geworden door de zorg van talrijke liefhebbers van vischteelt. In Belgie is men nog maar aan de proefnemingen; deze leveren voldoende uitslagen op en men hoopt, dat er eerstdaags proeven op groote schaal zullen genomen worden in de meeste rivieren en dat de markten binnen eenige jaren zoo goed daarvan voorzien zullen zijn als de Engelsche. Naar men verneemt, is de te Brussel te houden internationale conferentie voor de definitieve regeling van den afkoop van den Scheldetol, tegen 12 dezer bijeengeroepen. De Patrie bevat een artikel, geteekend door den heer Dréolle, waarin de intogt der Franschen in de hoofdstad van Mexico wordt beschouwd als eene gebeurtenis, die het regt geeft onderhandelingen aan te knoopen, welke kunnen strekken om een einde te maken aan den oorlog in die verre gewesten. Op de plaats les Aubiers, te Parijs, heeft men uit de wateren der Seine het lijk van een meisje, 20 a 22 jaren oud, wier dood 6 of 8 uren geleden was. Hare kleeding was die van een wel gesteld dienstmeisje; het merk was uit haar linnen gedaan. Een klein fleschje, dat men in een harer zakken gevonden heeft en zorg vuldig toegestopt was, bevatte een papier, waarop de volgende woorden geschreven waren: Ik kom van heel ver hier de dood zoeken. Ik heb mijne voorzorgen genomen, opdat niemand wete wie ik ben. Ik heb aan de verleiding niet kunnen wederstaan; ik heb eene fout bedreven, welke ik weldra niet meer had kunnen verbergen. Men zou mij niets vergeven hebben, en ik zou het mij zelf nooit hebben vergeven. Het is beter dat ik sterve. De man die mij verleid en verlaten heeft, na mij beloofd te hebben mij te zullen trouwen, zal misschien eens wroeging over zijne snoode handelwijze gevoelen. Wat mij aangaat, ik vergeef hem het kwaad dat hij mij gedaan heeft." Al de aangewende pogingen om te ontdekken wie de rampzalige was, zijn vruchteloos gebleven. De heer Drouyn de Lhuys heeft met een der te Parijs wo nende Polen eene conferentie gehad en heeft aan dezen gezegd, dat de Polen niets anders hadden te doen dan de zes punten, door de drie Europesche mogendheden aan Rusland voorgesteld, aan te nemen, daar Frankrijk anders de handen geheel van hen zou af trekken. Deze Pool begaf zich na het gesprek dadelijk naar Vichy om den keizer te spreken, doch is niet door Z. M. ontvangen. Een hooggeplaatst ambtenaar voegde hem toe: „Wat begeert gij? Thans kanalleen God de Polen redden." Be heer Delauny te Parijs, heeft aan de Académie des Sciences een rapport ingediend aangaande eene door hem genomen proeve betrekkelijk de hondsdolheid. Hij had namelijk een dollen hond behandeld en deze was gestorven. Na den dood zag hij, dat een aantal vliegen zich op het lijk nederzette en hij kwam op het denk beeld, eenigen daarvan te vangen en drie andere zeer gezonde hon den aan de beten dezer insecten bloot tc stellen. De drie honden werden spoedig dol. Jl. Donderdag zat in den tuin der Tuileriën, te Parijs, een kindermeisje op een bank, met een slapend kind op haren schoot. Terwijl zij bezig was een draad in eene naald te rijgen, kwam een raketbal van caoutchou op hare handen nedervallen, waardoor de naald ontglipte, en juist in liet regter oog van het kind geraakte, met het ongelukkig geyolg, dat dit zijn oog voor immer verloren heeft. Madame Saqui, de voorname koorddanseres, die thans 86 jaar oud is, heeft verlof gevraagd om te Parijs nog eenmaal eene voorstelling te mogen geven, doch het is haar geweigerd, omdat men een ongeluk vreesde. Er is op nieuw sprake, dat koningin Victoria van het plan zwanger gaat van den Engelschen troon afstand te doen. Naar meh wil weten, zal deze aangelegenheid gedurende de aanstaande najaars- reis naar het vasteland, geregeld worden. Koningin Victoria wil namelijk persoonlijk met koning Leopold dit punt bespreken. In geval zij mogt abdiceren, zal zij liet grootste gedeelte dés jaars te Osborne en Balmoral resideren. Het gild der zijde-handelaars te Londen, heeft den prins van Wallis tot eerelid benoemd. De plegtigheid had plaats in Mercers-Hall Onder de vroegere eereleden van dit gild telde men Hendrik VIII, koningin Elisabeth en den Lord-Mayor Whittington. In een der Londcnsche bladen, de Shoredilch Observer, leest men de volgende curieuse advertentie: HuwelijkMen vraagt ten huwelijk eene jonge vrouw, die slechts één been heeft. Adres, enz." In de Morning Post leest men het volgende: „De inneming van Mexico is een gewigtig feit. Daardoor wordt een einde aan den oorlog gemaakt. Wij hadden niet gedacht, dat alles zoo spoedig in zijn werk zou gaan. Het prestige der Fransche wapenen moet, na de inneming van de hoofdstad, bij de Mexicanen aanmerkelijk gewonnen hebben. Het voorloopig onderzoek tegen de deelnemers van het straat- oproer te Berlijn, is thans zoo ver gevorderd, dat allen door den regter van instructie in verhoor zijn genomen; 68 hunner zullen voor de jury teregtstaan, wegens deelneming aan oproer en tumult. In de vorige week heeft op zekeren namiddag te Busseldorp een fatsoenlijk gekleed vreemdeling, van middelbaren leeftijd, zich in een boschje, nabij een buiten-herberg, van het leven beroofd. Hij had vooraf in de herberg eene brief geschreven aan het adres van den pastoor van een naburig dorp, waarin hij deze mededeelde, dat hij zich om 't leven zou brengen, omdat hij zijn dood nood zakelijk achtte in het belang zijner zeven onmondige en moederlooze kindereu. 't Eenige, wat hij voor zich nog hoopte, was, dat een graf in gewijde aarde hem niet zou onthouden worden. Toen men hem vond, bleek het, dat hij zich een kogel door het hoofd had gejaagd. In November e. k. zal te Frankfort het gedenkteeken voor Schiller worden onthuld. Dezer dagen zag te Frankfort een hoogt belangrijk werk het licht, namelijk de Briefwisseling van den groothertog Karl August van Saksen-IFeimar-Eisenach met J. W- Göthe, van 1775 tot 1828, in twee deelen zeer groot octaaf, waarvan de wijze van uitvoering in elk opzigt den hoogsten lof verdient. De heer Vogel, geheim - hofraad te TFeimar, de geneesheer in der tijd van den groothertog en van Göthe, beider vriend en vertrouweling, heeft zich met de uitgave van dat werk belast. Het werk bevat ongeveer 600 brieven, van welke bijna geen enkele bekend is. De heer Vogel heeft het eerste deel van dit werk den groothertog op 24 Junij jl., zijnde diens geboortedag, ter hand gesteld. Het Meteorologisch Journaal van Weenen beweert, dat er sedert 1775 slechts twee winters, namelijk in 1796 en 1834, ge weest zijn, die zachter waren dan die wij nu het laatste beleefd hebben. In het dorp Pstrongowa Galicieis eene gruwelijke misdaad gepleegd. Zekere Moskwa, een landeigenaar aldaar, heeft zijn elf jarig dochtertje door het toebrengen van slagen met eene hark gedood, nadat hij haar den geheelen nacht mishandeld en heet water over haar hoofd gegoten had. De ontaarde vader had zich tot het plegen dezer gruwelen met het arme kind in eene kamer opgesloten en dreigde zijne vrouw en zijne overige kinderen te zullen dooden, indien zij het waagden, de kamer te naderen. Hij is reeds in handen der justitie en vertoonde niet de minste aan doening, toen men hem bij het verminkte lijk van zijn dochtertje bragt. Uit Bern wordt gemeld, dat de Zwitsersche bondsraad den regeringsraad om inlichtingen heeft verzocht aangaande het besluit van den grooten raad van Aargau, tot handhaving der wet betref fende de Israëlieten. Men schrijft aan den bondsraad het voor nemen toe, om nadrukkelijk ten gunste der Israëlieten in genoemd kanton tusschen beiden te komen, terwijl men interpellatiën over deze aangelegenheid in de bondsvergadering te gemoet ziet, ten doel hebbende, tot eene aigemeene gelijkstelling der Israëlieten met hunne Christelijke medeburgers in alle kantons van Zwitserland te geraken. Berigten uit Rome melden, dat het Komeinsche comité weder is geconstitueerd, en een geheim dagblad verspreidt. Er hebben weder brandstichtingen plaats. Den 6 dezer zijn drie pakhuizen afgebrand, een Fransch soldaat is daarbij omgekomen. De Triester Zeitung deelt omtrent den toestand van Garibaldi het volgende mede. Volgens bijzondere berigten, ontvangen van een der vertrouwde vrienden van Garibaldi, is zijn toestand zeer ongunstig. De gewonde voet is stijf en slechts met moeite kan Garibaldi met krukken gaan. De wonde ettert nog voortdurend en herhaaldelijk zijn in de laatstverloopene weken beensplinters te voorschijn gekomen. Buitendien is Garibaldi, vooral tengevolge I van eene aandoening der lever, zoo lijdende, dat op een radikaal i herstel zijner gezondheid geen uitzigt meer bestaat. Het overlijden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2