NIEUWEDIEPER COURANT. M au. ZOiVDAli JU JU LIJ. I JM!5. EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAim HELDEK en NIEUWEDIEP, 18 Julij. HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. n franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan denHetder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedereH regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den SI dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 83 dezer via MARSEILLE. Op Dingsdag den 21 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben van zes leden van den Gemeenteraad. De aftredende leden zijn de heeren: D. DE LANGE, J. STEOOTMAN, B. E. DE BEEUK, E. BOOMSMA, welke weder herkiesbaar zijn en S. LAST- DEAGEE overledenterwijl, op een afzonderlijk billet, een lid moet gekozen worden in de plaats van wijlen den heer E. J. VEEWEIJDE. - Wij zijn uitgenoodigd het berigt, voorkomende in ons vorig nomraer, van de benoeming van een deurwaarder bij het Kanton- geregt alhier, te verbeteren. De naam van den benoemde is J. W. van der Wal Cz. de titel is niet tweede deurwaarder, maar deurwaarder bij het Kantongeregt te Helderstandplaats aldaar. Door het plaatsen van bovenstaande regelen, gelooven wij te voldoen aan de vriendelijke uitnoodiging van een onzer lezers, die ons door deze mededeeling wel heeft verpligt. Gisteren voormiddag had alhier de begrafenisplegtigheid plaats van den adelborst 3de klasse van het Kon. Inst. voor de Marine alhier, G. van Hasselt, die jl. Dingsdag in den ouderdom van 18 jaren was overleden. De gewone ceremoniën werden daarbij in acht genomenhet muziekkorps van het Instituut voerde bij afwisseling treurmarsehen uit, terwijl de lijkwagen werd gevolgd door officieren en burgerlijke leeraren, benevens de onderofficieren, die bij het In stituut werkzaam zijn. Aan het graf werden door den heer J. J. Bakker Dirks, leeraar bij het Instituut, door den adelborst A. M. E. Wagner en door den wel-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. gepaste lijkredenen gehou den, die een diepen indruk op de talrijke aanwezigen teweegbragten Een der familiebetrekkingen van den overledene bedankte voor de betoonde eerbewijzen. -- Gisteren zijn alhier met het Nederl. barkschip Drie Gebroe derskapt. H. Kramer, uit Oost-Indie aangekomen: 2 adjudant onder-officieren, 2 sergeant-majoors, 2 sergeants, 2 korporaals en 16 manschappen, behoord hebbende tot het O. I. leger. Heden voormiddag zijn met het stoomschip Burgemeester Zijlstra 50 passagiers uit Friesland aangekomen, die deze gemeente komen bezoeken en heden namiddag weder zijn vertrokken. Op het viertal predikanten, opgemaakt door den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te Vlissingen, komt o. a. voor de wel- eerw. heer J. G. D. Martens, predikant alhier. - Men schrijft ons uit Paramaribo, dd. 20 Junij, het volgende: Het is rustig in onze kolonie. Met de Anna Lena is alhier aan gekomen de adelborst lste kl. J. C. de Borst Verdoom, ter ver vanging van den adelborst de Smit van den Broecke. Zr. Ms. sekroefstoomsckepen de Dommel en Delfzijl zijn aangekomen. Den 1 Julij, 's morgens ten 6 ure, zullen 21 kanonschoten uit het fort Zelandia het groote feest van den dag aankondigen. Op dien datum zal er eene dank- en bededag gehouden worden. De aanwezige oorlogsbodems zullen tegen dien tijd naar verschillende posten ver trekken, ten einde, zoo noodig, de rust en orde te handhaven. Z. M. heeft de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. Strenga, matroos op het schroefstoomschip de Vecht, wegens het redden van een officier van dat schip uit de rivier Bandjermasin, op den 19 Junij 1862. Z. M. heeft bij besluit van den 16 dezer, No. 44, beschik kende op het daartoe door den heer J. G. Jiiger gedaan verzoek, H.D. bewilliging verleend tot het oprigten van de Amsterdamsche Kan aal-Maatschappij. Door den minister van Marine is aan den marinier lst. kl. S. Landrok, toegekend de gouden medaille, ter zake van zijnen vijftigjarigen diensttijd. Nopens den aanslag op het leven van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Zwijsen, meldt De Tijd {N- II. Ct.) het volgende: „Wij hebben onze lezers eene verschrikkelijke tijding mede te deelen, die, hoewel zij ons met droefheid vervult, toch nog gelegen heid geeft, om aan God onze dankbaarheid te betuigen. Er heeft een aanslag plaats gehad op het leven van Zijne Doorl. Hoogw. mgr. den aartsbisschop van Utrecht. In den nacht van 14 op 15 dezer is Z. Hoogw. te Haaren op zijn bed aangevallen en ernstig, ofschoon, God zij geloofd! niet doodelijk gewond in den regter arm, die doorstoken en in de regter zijde, die vrij ernstig gekwetst is. Het schijnt, dat de moordenaar met een priem in éénen steek de beide wonden heeft toegebragt. Diefstal heeft er niet plaats gehad, hetzij dat de booswicht daartoe geen tijd heeft gehad, daar Z. H. dadelijk om hulp riep, hetzij om eene andere reden. De meiden heb ben een zwaren slag, verder voetstappen en het sluiten van eene deur gehoord, van de deur namelijk, die boven aan den trap is. Toen een der meiden, op het bellen van Z. Hoogw., toesnelde, was die deur gesloten en bevond zich de sleutel van die deur aan den trapkant, zoodat die boven waren opgesloten zaten, totdat de knecht, die in het onderhuis slaapt, na veel kloppen wakker werd en de deur opende. De buitendeur was open, doch niemand was te zien. Naar de berigten, die wij ontvangen hebben, kan men zich de zaak niet anders verklaren, dan dat een booswicht zich des avonds te voren in de bisschoppelijke residentie heeft laten opsluiten. De justitie doet ijverig onderzoek." Volgens telegrafische berigten van den 17 dezer, des morgens, was de toestand van den aartsbisschop werkelijk verbeterd cn het gevaar vermoedelijk geweken. De dader van het gepleegde misdrijf was nog niet bekend. De cultuur van de meekrap, ook te Andijk Noordholland) in de laatste jaren aangevangen, beantwoordt niet aan de verwach ting, daar de hoedanigheid van den grond weinig voor de aan kweeking van dergelijk gewas geschikt schijnt te zijn, Vele land bouwers keeren dan ook tot het winnen van gewone producten terug. Men schrijft aan de Leidsche Courant: Uit de felle en aan houdende westelijke winden, die dezen winter geheerscht hebben, heeft men de waarneming opgemaakt, dat er eene buitengewone drooge zomer te wachten was. Die waarneming schijnt thans met iederen dag meer grond te krijgen, want weinig bemoedigend zijn de berigten, die omtrent de felle droogte worden vernomen. Hoog gelegen weilanden, inzonderheid onder Wassenaar, leveren voor het vee niets meer op en vertoonen zich slechts als eene vale, ver schroeide streek. Overal begint het gras merkbaar te verminderen en de kleur van hooi aan te nemen, terwijl het groen door de zon verbrand is. Wat de duin-aardappelen betreft, om van andere go- wassen te zwijgen, deze liggen verdord in het drooge zand en wor den verloren geacht. Nergens kan met vrucht gepoot en geplant wordenzelfs de boonen lijden door de droogte. Uit Giessen en Rijswijk meldt men, dat sedert eenige dagen de prijzen der aardappelen aldaar aanmerkelijk zijn gedaald; er bestaat weinig kooplust. De beste aardappelen worden tegen 2.50 a 2.60 aan boord geleverd. Voor 8 dagen was dit nog 3 a 3.4'U

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1