M S9. I) «I» V I) E li O V G 25 J I L IJ o EN BINNENLAND. ia<; EEN-EN-TWINTIGSTE 1 JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Julij. HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Couraut wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdng eu Woensdag middag 12 uur, en hij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHetder,\. otl 1 ure De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stokken franco aan den I'itgcver. De uitslag der - verkiezing van leden voor den Gemeenteraad, gehouden op Dingsdag den 21 Julij 1863, is als volgt: Verkiezing van 5 leden {wit stembriefje): Uitgebragte stemmen 307, van onwaarde 2, uitgebragte geldige stemmen 305, volstrekte meerderheid 153. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren: R. Boomsma 286, D. de Lange 259, B. R. de Breuk 248, S. Braaksma 159, C. W. K. van Strijen 117, J. Stroot- man 92, K. Lastdrager Jz. 74, W. J. Hidde Bok 58, J. Goedkoop 48, L. Jelgersma 24, C. Amons 20, J. J. A. Bedloo de Bronovo 17, A. Paarlberg en L. M. van Gelder ieder 15, H. Mackay 14, Mr. D. P. H. Aberson 8. A. van Voornveld 5, S. Reinbach, C. van Veen en P. Groen ieder 4, A. Metselaar 3, Dr. P. M. S. Kros, Jhr. Kraijenhoff, H. Grijm. P. Duinker, P. Adriaan en J. Arendsen Hein ieder 2. Alzoo zijn gekozen de heeren: R. BOOMSMA, D. DE LANGE, B. R. DE BREUK en S. BRAAKSMA. Her stemming tusschen de Heeren: C. W. K. VAN STRIJEN en J. STROOTMAN. Verkiezing van 1 lid, in de plaats van wijlen den Heer E. J. VERWEIJDE blaauw stembriefje): Uitgebragte stemmen 306, van onwaarde 5, uitgebragte geldige stemmen 301, volstrekte meerderheid 151. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren: H. Mackay 103, S. Braaksma 33, K. Lastdrager Jz. 27, C. A. Amons 26, C. van Veen 18, J. J. A. Bedloo de Bronovo 17, W. J. Hidde Bok 16, J. Goedkoop 15, L. M. van Gelder 12, L. Jelgersma 7, Mr. D. P. H. Aberson 4, C. W. K. van Strijen 3, W. Smit en W. P. Kissing ieder 2, terwijl ver schillende heeren één stem bekomen hebben. Reeds heden aan onze geabonneerden binnen deze- gemeente bij afzonderlijke billetten berigf). Aangaande den afloop der verkiezing te Texel vernemen wij, dat met groote meerderheid zijn herkozen de aftredende leden, de heeren J. L. KIKKERT, ARIE P. BREMER, J. J. BRUIJN en J. S. DAALDER. Jl. Maandag is alhier gearriveerd en in het ITeeren-Logement van den Heer d'Ancona afgestapt, Z. Exc. de generaal-majoor J. H. Engelbregt, kommandant der vierde militaire afdeeling, verge zeld van den kapitein A. J. W. Schriek, van den generalen staf, als adjudant. Z. Exc. houdt alhier eene algemeene inspectie over het garnizoen. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee E. M. C. Baak, is in den morgen van den 21 dezer van de reede van Brouwershaven naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indiè'. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat het Hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. K. H. Erederik Ferdinand, kroonprins van Denemarken, voor den tijd van acht dagen, te weten: vier dagen halve en vier dagen ligte rouw, met ingang van den 22 dezer. Den 6 Aug. a. s. zal, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, door den commissaris des konings in de pro vincie Noordholland, worden aanbesteed: Het verzamelen van in het strand geslagen steen en het afslechten' van duinen langs het Noorderstrand van het eiland Vlieland. De Tijd {N. II. Cf.), van 21 dezer meldt het volgende: ,,'s Bosch, half tien ure des morgens. De toestand blijft als gisteren, gunstig. Onze bekwame chirurgijn, de beer Deckers, vond gisteren avond de bloedvlek in de zijde verminderd. De justitie heeft zich gisteren voor de derde keer naar Haaren begeven. De dader blijft nog onbekend." Verder deelt men omtrent de verwonding de volgende bijzonder heden mede: „De kogel is doorgedrongen door de huid van den arm, die langs het ligchaam rustte, naar het onderste gedeelte van de borst kast; daar heeft hij langs een rib een weg genomen tot in de len denstreek; waar bij zich nog bevindt. Inwendige organen zijn der halve niet getroffen." Mejufvrouw W. Zaadnoordijk is benoemd tot hoofdonderwij- zeresse der Eröbelsclie school te Alkmaar, opgerigt van wege het Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen aldaar. Zij heeft zich te 's Hage gedurende eenigen tijd met de Fröbelsche leerwijze vertrouwd gemaakt. Er heeft zich te Dordrecht een niet dagelijks voorkomend geval opgedaan. Twee echtgenooten kregen te zamen twist, welke zoo hoog liep, dat de man zijne handen gebruikte. De vrouw was hierover zoo verstoord, dat zij haren man bij de policie aanklaagde van diefstal. Bij eene huiszoeking bleek, dat de vrouw geene onwaarheid had gesproken en het gevolg was, dat beide zich thans in verzekerde bewaring bevinden. Het verslag der gemeente Dordrecht over het jaar 1862 ver meldt, dat in genoemd jaar aldaar uit zee zijn binnengekomen 511 beladen schepen, metende 40,400 last en drie Oost-Indievaarders, die als bijleggers buitenom van Amsterdam gekomen zijn, tegen 360 schepen, metende 32,805 last in 1861. De laatste haringjager is jl. Maandag morgen te Brielle binnengekomen. In den nacht van 16 op 17 dezer heeft het in de omstreken van Goirle, bij Tilburg, zoo sterk gevroren, dat de boekweit, die zoo veelbelovend te veld stond, totaal weg zal zijn; de schade, hierdoor veroorzaakt, is aanzienlijk; de aardappelen en andere ge wassen schijnen van de vorst niets geleden te hebben. De rogge- oogst is aldaar reeds begonnen en belooft veel. Te Tilburg heeft dezer dagen iemand, die in 1860 gehuwd was, zich herinnerd, dat, bij gelegenheid dier plegtigheid, niet de naam zijner vrouw, maar die zijner vrouw's zuster was voorgelezen. Het hieraan toeschrijvende, dat hem de kerkelijke inzegening van zijn huwelijk geweigerd was, vervoegde bedoelde persoon zich tot den wethouder, die bij onderzoek werkelijk bevond, dat de man gehuwd was met eene andere vrouw dan hij bedoeld had. De wethouder wist er niets beters op, dan het huwelijk nog maar eens, maar nu met de bedoelde echtgenoote, te voltrekken. Dit heeft dan ook plaats gehad. Gelukkig was het huwelijk nog met geene kin deren gezegend. Den 19 dezer, omstreeks 11 ure heeft er te Zwolle ten huize van den Heer L. eene ontploffing van petroleum plaats gehad, waardoor niet alleen het bassin in de lamp geheel werd verbrijzeld maar ook eenige glasruiten zijn gesprongen. De petroleum, die zich in de lamp bevond, verspreidde zich brandende over de tafel en den vloer van het vertrek, waarin de ontploffing plaats had, met zoo groote snelheid, dat de aanwezigen met een gedeelte hun- ner kleedingstukken de vlammen moesten blusschen. i Te Winterswijk werd in den vroegen morgen van Donderdag jl. I in een onbewoond liuis, maar inhoudende een magazijn van oude i kleederen, brand ontdekt; nadat de buren dit bemerkt hadden, ont- stond spoedig oploop van volk, en werd de eigenaar, die zich eepige

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1